مراقبت‌های پس از جرمگیری دندان ها

dandan-1

عضو جدید

املاح موجود در بزاق دهان در جاهایی که با غذا و مسواک در تماس نیستند رسوب می کنند . پروتئین های غذا و سلول های مرده نواحی مختلف دهان میزان این رسوبات را افرایش می دهد و موجب تشکیل جرم دندان می شود. در صورتی که جرم تشکیل شده کم باشد توسط بیمار قابل مشاهده است اما گاهی اوقات جرم در کنار لثه تشکیل شده و با تخریب لثه جایگزین آن می شود و به راحتی قابل مشاهده نیست و مهتر از آن میکروب های موجود در جرم دندان است که با مسواک زدن هم از بین نخواهد رفت . میکروب ها باعث تخریب بافت لثه می شوند که باعث سست شدن پایه های نگهدارنده دندان خواهد شد و به مرور آن را از بین می برد . برای جلوگیری از ، از دست دادن دندان ها با جرم های تشکیل شده در دهان می توانید به
کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا با انجام جرم گیری و تمیز کردن سطوح دندان ها سرعت تخریب را کاهش دهید .
همانطور که گفته شد جرم های روی دندان به لثه آسیب می رساند و به تدریج جایگزین بافت لثه خواهد شد . تدریجی بودن این امر سبب می شود که این روند از دید بیمار پنهان بماند و با انجام جرم گیری دندان ها بافت اسیب دیده قابل مشاهده می باشد و بیمار فکر می کند که جرم گیری باعث از بین رفتن لثه شده است . می توان گفت این تفکر به دو دلیل در ذهن بیمار ایجاد خواهد شد .

  • یکی از دلایل آن خونریزی لثه در هنگام انجام جرم گیری دندان ها است . خونریزی لثه در جرم گیری کاملا طبیعی است در صورتی که بیمار آن را ناشی از آسیب دیدن لثه می داند .
  • دلیل دیگر از بین رفتن حساسیت دندان ها به گرما و سرما با افزایش جرم روی دندان ها است که با انجام جرم گیری این حساسیت دوباره بوجود خواهد امد و بیمار این را ناشی از تراشیده شدن دندان ها و تمیز شدن جرم ها در جرم گیری می داند ، این اتفاقات باعث ایجاد تفکرات نادرست از جرم گیری دندان برای بیماران خواهد شد .
در صورتی که می توان گفت جرم گیری دندان ها یکی از درمان های مهم و ضروری در دندانپزشکی می باشد که جرم دندان ها و بین لثه ها با دستگاه های مخصوص جرم گیری در کلینیک تخصصی دندانپزشکی ، از بین می روند و لثه به رنگ صورتی طبیعی خود و چسبیده به بافت استخوانی دندان نمایان خواهد شد و برخلاف تصور بیماران جرم گیری آسیبی به بافت و مینای لثه نمی رساند .


مراقبت های قبل و بعد از جرم گیری دندان ها
به نکاتی اشاره خواهیم کرد که قبل و بعد از جرم‌گیری رعایت آنها لازم می باشد .
۱- بعد از جرم گیری دندان هایی که جرم زیادی داشتند ممکن است دندان ها به گرما و سرما حساسیت پیدا کنند ، نگران این موضوع نباشید به مرور کاهش خواهد یافت . در صورتی پس از یک ماه حساسیت برطرف نشد، به
کلینیک دندانپزشکی در تهران مراجعه کنید.
۲ - استفاده از دهانشویه تجویز شده توسط دندانپزشک معالج برای تسریع بهبود زخم های ایجاد شده توصیه می شود . از استفاده مداوم دهانشویه پرهیز کنید . شما می توانید شستشوی دهان با دهانشویه را بعد یک هفته از جرم گیری متوقف کنید .
۳ - جرم گیری دندان های خود را سالی یکبار انجام دهید .
۴ - مصرف آنتی‌بیوتیک قبل و بعد از جرم گیری لازم نیست ، در مواردی که لازم باشد دندانپزشک معالج تجویز خواهد کرد.
۵ - رعایت بهداشت دهان و دندان ها باعث کاهش سرعت تشکیل جرم خواهد شد.
۶ - رنگدانه های دندان با
جرم گیری دندان ها از بین می روند و رنگ متفاوتی با جرم دندان دارند و جرم گیری دندان ها برای از بین بردن جرم دندان تجویز خواهد شد.
۷ - جرم دندان ها موجب تخریب بافت لثه و دندان ها خواهد شد بنابراین باید جرم گیری دندان حتما توسط دندانپزشک متخصص انجام شود.
۸ - همانطور که به افکار نادرست راجب جرم گیری اشاره شد باید متذکر شد که در بدترین حالت نیز جرم گیری دندان ها آسیب کمتری نسبت به جرم ها به دندان ها می رسانند.
۹ - جهت معاینه مجدد لازم است که شش ماه پس از جرم گیری به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.
۱۰ - باید دقت داشته باشید که جرم های دندان به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ها مانند عدم استفاده از مسواک و نخ دندان و یا انجام نادرست آن ها است . در صورتی که پس از انجام جرم گیری بهداشت دهان و دندان ها رعایت نشود ، جرم ها مجدد تشکیل خواهد شد.
۱۱ - آموزش صحیح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را پس از جرمگیری کامل دندان ها از دندانپزشک معالج بخواهید .
۱۲ - یکی از عوامل تشکیل دهنده جرم املاح موجود در بزاق دهان است بنابراین باید مرتب و سالانه معاینه و درمان شود.
۱۳ - از خوردن و نوشیدن مواد رنگی مانند کافی، قهوه و چای و غذاهای دارای ادویه رنگی و رب خودداری شود زیرا قابلیت رنگ پذیری دندان بعد از جرمگیری افزایش می پذیرد. (تا ۲۴ ساعت اصلا خورده نشود بعد از آن تا یک هفته ملاحظه شود و کم مصرف شود)
 

Similar threads

بالا