مدارات آپ امپ

محمد سین

عضو جدید
با سلام به دوستان
من یک مدار ساده آپ امپ می بندم منظورم ساده ترین مداراتی که میشه با یک آپ امپ بست مثل تقویت کننده و مدارات لگاریتمی و آنتی لگاریتمی و.. ولی جواب درستی به من نمیدهد حتی در شبیه سازی نیز جواب غلط می گیرم مثلا مدار تقویت کننده زیر را در proteuce رسم کرده ام
11.jpg
منبع 1 دارای ولتاژ4 ولت و منبع های 2و3 دارای ولتاژهای 15و15- هستند خروجی باید 8 ولت باشد ولی مقدار خروجی 0.01 ولت است آیا کسی می تواند به من کمک کند که مشکل کجاست؟
با تشکر

پیوست ها

• 11.jpg
    11.jpg
    23.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

b-maryam

عضو جدید
باعرض شرمندگی من راهی برا مشکل شما پیدا نکردم ولی منم مشکلی یکم شبیه ولی ساده تر دارم!!!! تو تالار رباتیک مطرح کردم خوشحال میشم اگه بتونین کمک کنین!!!!!

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/481928 -مدار-مبدل-آنالوگ-به-دیجیتال-در-ربات-تعقیب-خط

amoralla

عضو جدید
1819.jpgسلام من الان مدارو بستم درست منفی 8ولت رو تو خروجی بهم داد باید دو تا باتری به جای منابع15ولت بیاری با هم سری کنی سر منفی رو بدی به پایه چهار وسر مثبت رو بدی به پایه 7و نقطه اتصال دو باتری به همدیگه روبه زمین وصل کن اگر باز جواب نگرفتی قطعه اپ امپ رو از کتابخانه عوض کن یکی دیگه با همین نام بیار .هنگام کار با نرم افزار به اینترنت وصل نباشی بهترهhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/graduated.gifموفق باشی

آخرین ویرایش:

amoralla

عضو جدید
جواب -زترشک

جواب -زترشک

سلام.
دو تا باتری 15ولت بگذار-اگر میخوای تقویت کننده یا وارون گر یا ناوارون گر ببندی که مدار ها رو اشتباه بستی اخه مدارات فیدبک مثبت دارند و ناپایدار میشوند شاید تو خروجیت ولتاز متناوب هم تولید کنند .ولی اگر میخوای مدارهای معمولی تقویت کننده وارون گر یا ناورون گر ببندی که باید مقاومت فیدبک رو بین خروجی و پایه منفی قرار بدی حالا اگر ورودیت رو به ورودی منفی بدی و ورودی مثبت رو زمین کنی که میشه مدار وارون گر خروجیش هم میشود vo=-(R2/R1)*Vinاما اگر ورودی رو به پایه مثبت بدی و ورودی منفی رو زمین کنی که میشه مدار ناوارون گر خروجیت هم میشهVO=(1+(R2/R1))*VINچون مقاومت فیدبک دو برابر مقاومت R1است پس خروجیت دارای تقویت کنندگی به نصبت فرمول های قبل است .

آخرین ویرایش:

amoralla

عضو جدید
-جواب محمد سین

-جواب محمد سین

مدار اولت رو درست وصل کردی در تایپیک قبلی جوابشو واست گذاشتم اما مدار دومی اشتباه چون فیدبک رو دادی به پایه مثبت و خروجیت مدار نوسانی ولتاژ متناوب میشه اصلا پایداری نداره چنین مداری واسه ساخت نوسان سازهاست که دقت زیادی واسه طراحی میخواهند اما اگر میخوای معکوس گر یا غیر معکوس گر ببندی باید همیشه فیدبکت بین پایه منفی وخروجی باشه.

آخرین ویرایش:

amoralla

عضو جدید
اگر میخوای مدار با فیدبک مثبت ببندی اسم مداری که میخوای ببندی تو تایپیک بنویس-اما اگر از مدار فیدبک منفی میخوای ببندی که شکل بالا اشتباه باید این طوری ببندی مثل شکل زیر که خروجیت منفی هشت ولت میشه چون ورودی رو به پایه منفی دادیم اگر به پایه مثبت ورودی ورودی رو بدی خروجیت میشهمثبت12ولت1819.jpg

آخرین ویرایش:

محمد سین

عضو جدید
با سلام وتشکر از شما
از 2 مداری که در بالا گذاشتم مدار دوم را اشتباه وصل کردم ولی مدار اول درسته
در مورد مدارات مورد آزمایش فعلا مداری را که آزمایش می کنم همان مدار اول است یعنی تقویت کننده معکوس کننده
همان طور که راهنمایی کردید مدار را تغییر دادم ولی جواب نگرفتم پس به نرم افزار نصبی روی سیستم خودم شک کردم که پس از پاک و نصب مجدد آن خوشبختانه جواب درست را دریافت کردم که از شما متشکرم
ولی مشکل اصلی همچنان برقراره یعنی وقتی مدار را در عمل مانند شبیه سازی می بندم از آن جواب درستی نمی گیرم آیا در بستن مدار به جز آنچه در شبیه سازی وجود دارد باید نکته ای را رعایت کنم؟
با آرزوی موفقیت برای شما

amoralla

عضو جدید
جواب محمد حسین

جواب محمد حسین

سلام -
اگر نیاز به مدار دقیق نداریکه افست گیری نخواهد کلا از این اپ امپ که داری استفاده نکن بجاش از lm358استفاده کن که افست گیری نمیخواهد ولی تو عمل هم باید راحت جواب بده اگر رو برد برد میبندی احتمال کارنکردن زیاده . تمام اتصالات رو با تست بوق مولتی متر چک کن راحت تری.ولی همیشه قبل از بستن هر مدار اپ امپی رو برد برد اول ورودی مثبت رو وصل کن به vcc هیچ فیدبکی هم وصل نکن به خروجیت یک ال ای دی وصل کن که اندش به خروجی و کاتدش به زمین وصل بشه حالا با وصل کردن پایه ورودی منفی به زمین باید ال ای دی روشن بشه شاید هم با اتصال دستت به سیمش خودش روشن بشه اما اگر به vccصل کردی حتما باید خاموش بشه -موفق باشی

آخرین ویرایش: