مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
دوستای خوبم اگه سر جلسه عکس گرفته بودم حتما میذاشتم،اما ندارم. خودتون میدونید یه جابجایی کوچیک خیلی میتونه توی شکل گیری فضاها تاثیر داشته باشه. حداقل خودم روی این نکات کوچیک خیلی وسواس دارم.متاسفم ولی سعی میکنم حدودشو براتون توضیح بدم
یادمه که سر جلسه روی ترکیب تک تک فضاها که کج و کوله نباشن و تناسب داشته باشن (به خاطر داکت، تراس، کمد و دسترسی به اتاقها و تاثیرکانال کولرروی فضا )فکر کرده بودم. راستش یه عکس هست از دوستای باشگاه که متاسفانه نمیدونم مال کی بود ولی پارکینگ من تقریبا شبیه به اون حل شد با این تفاوت که جای انبار و تاسیسات رو عوض کردم و البته داکت تاسیسات هم داشتم. دور دستگاه پله و آسانسور یه اشاره ای هم به حریق داشتم(مقاوم در برابر حریق). اگه اشتباه نکنم پله ی دسترسی به انبار رو عقب تر کشیدم چون سرگیر میشد و اون طرف جای بیشتری میداد.
مشاهده پیوست 197905
برای طبقه اول که دو واحد بود یه نورگیر 2در4 گذاشتم که دو آشپزخونه روبرو ازش نور میگرفت و طبقه دوم که یک واحد سه خوابه بود نورگیر رو 3در 4 کردم. اینجوری نور بهتری به طبقه پایین میرسید و فضای جالبی رو درست میکرد. ضمن اینکه ورودی، یکی از خوابها و آشپزخونه ازش نور میگرفت. سعی کردم فضاهای خیس رو مجتمع در نظر بگیرم و مسلما توی طبقات که روی هم قرار میگرفت. برای هر واحد تراس گذاشته بودم که توی طبقات روی هم قرار میگرفت و توی اون جای کولر رو هم مشخص کردم و یه توضیح کوچیک دادم که قراره روبروی کولر توی نما چه اتفاقی بیفته.
دیگه .... مقطعو کامل کشیدم همه مبلمان رو کامل کشیدم، تخت ها و میز آینه و میز تحریر و آشپزخونه کامل و آبروها و اندازه گذاری ها و ... همه مبلمان رو هم دستی کشیدم
دیگه چیزی یادم نمیاد

یه سئوال مبتدیانه بپرسم؟؟؟چرا درهای انباری رو به بیرون گرفتین؟؟؟یعنی باید به بیرون باز بشه؟من تا الان هر چی برا نظام میکشیدم به داخل باز میشده

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه سئوال مبتدیانه بپرسم؟؟؟چرا درهای انباری رو به بیرون گرفتین؟؟؟یعنی باید به بیرون باز بشه؟من تا الان هر چی برا نظام میکشیدم به داخل باز میشده

بله
در انباری و در دستگاه پله در طبقه همکف ( دری که به خروج دسترسی داره ) باید به بیرون باز بشه
برای در دستگاه پله حتما بنویسید کنارش" مقاوم در برابر حریق به مدت 2 ساعت خود بسته شو"

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه هایی که قبول شدن :
یادتونه چه زجری کشیدیم برای پیداکردن این مطالب؟ اما حالا چقدر راحت و دم دستی شدن برامون!!!!
منکه خیلی هاشونو توی پلانهای کاریم رعایت میکنم.
از حالا به همه گفتم کاری که پله هاش در دودبند نداشته باشه مهر نمیکنم از بس زجرمون دادن واسه اینا.
اما خداییش خیلی از این نکات اگر رعایت بشن فوق العاده هستن ! قبول ندارین؟

respina

عضو جدید
سلام بچه ها
به نظرتون رفتن کلاس برای آزمون طراحی کمک میکنه؟
کسی میدونه کلاس های مهندس صمصام و مرتضی صدیق خوبه یا نه؟ آخه تو شهر ما فقط با همین 2نفر برگزار میشه

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
بله
در انباری و در دستگاه پله در طبقه همکف ( دری که به خروج دسترسی داره ) باید به بیرون باز بشه
برای در دستگاه پله حتما بنویسید کنارش" مقاوم در برابر حریق به مدت 2 ساعت خود بسته شو"

سلامم.
در ادامه صحبت های خانم agin واسه دستگاه پله در تمام طبقات و همچنین درب لابی آسانسور و راه پله عنوان ضد حریق رو باید بنویسیم.
داخل دیوار راه پله و آسانسور و لابی آسانسور هتچ بزنیم و عنوان دیوار ضد حریق رو بنویسیم.

Ashampoo_Snap_2014.03.01_08h41m47s_002_.jpg

البته این عکس واسه زیرزمینه که درب به داخل باز شده.تو همکف باید به بیرون باز شه.

shab khanoom

عضو جدید
سلام دوستان
همونطور که قول داده بودم پلان هایی رو که در آزمون طراحی کشیده بودم با اتوکد کشیدم و گذاشتم اینجا تا استفاده کنید
امیدوارم به دردتون بخوره

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    20.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 2.jpg
    2.jpg
    17.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

shab khanoom

عضو جدید

29 شدم
من مقطع رو سر جای خودش نکشیده بودم و کسی بهم گفت که تصحیحش نکرده اند متاسفانه ( در صفحه ی سفید آخر برگه ها کشیدم و آخر امتحان متوجه شدم.)
فکر کنم اکه تصحیحش می کردند، با توجه به اینکه مقطع خیلی کاملی کشیده بودم حداقل 39 می شدم

shab khanoom

عضو جدید
ممنون از اینکه پلانها تون رو گذاشتین و تبریک برای قبولی
پلان پارکینگ و همکفتون بی نقصه ولی وجود نورگیر تو طبقات فکر نکنم نیازی باشه

حداکثر عمق نورگیری در آشپزخانه 8.5 برای نورگیرهای ضلع جنوبی و 6.5 برای نورگیرهای ضلع شمالی است و با محاسباتی که سر جلسه انجام دادم 2 راه بیشتر نداشتم:
1- آشپزخانه دور از ورودی قرار بگیره
2- نور آشپزخانه از نورگیر تامین بشه
که به نظرم راه دوم بیشتر مناسب آزمون نظام مهندسی بود و اون و انتخاب کردم

m.fotouhi

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال:دوره های اموزشی چقدر تاثیر داره توی قبولی آزمون؟اونایی که کلاس رفتن به نظرشون مفید بوده؟

shab khanoom

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال:دوره های اموزشی چقدر تاثیر داره توی قبولی آزمون؟اونایی که کلاس رفتن به نظرشون مفید بوده؟

من خودم هیچ کلاسی نرفتم دوست عزیز
ولی خیلی وقت گذاشتم برای آزمون
من شاغل نبودم و فرصت کافی داشتم برای تمرین

bahar-spring

کاربر بیش فعال
حداکثر عمق نورگیری در آشپزخانه 8.5 برای نورگیرهای ضلع جنوبی و 6.5 برای نورگیرهای ضلع شمالی است و با محاسباتی که سر جلسه انجام دادم 2 راه بیشتر نداشتم:
1- آشپزخانه دور از ورودی قرار بگیره
2- نور آشپزخانه از نورگیر تامین بشه
که به نظرم راه دوم بیشتر مناسب آزمون نظام مهندسی بود و اون و انتخاب کردم
سلام یعنی طرحی که به ورودی نزدیک باشه و با احتساب حداکثر عمق نورگیری براشون قابل قبولتره نسبت به مورد1؟

shab khanoom

عضو جدید
سلام یعنی طرحی که به ورودی نزدیک باشه و با احتساب حداکثر عمق نورگیری براشون قابل قبولتره نسبت به مورد1؟

ما که دقیقا نمی دونیم چی تو سر مصحح ها می گذره. اما به نظر من این درست تر بود. چون با اینکه می شد پلان ها رو بدون نورگیر درآورد، اما خوب استفاده از نورگیر هم اشکالی نداشت. اینطوری اصول همجواری فضاها هم بهتر در می اومد.

bahar-spring

کاربر بیش فعال
دوستان بنظر بنده مهمترین قسمت طراحی معماری پلانیه که توش قراره پارکینگ و انبار و تاسیساتو دربیاریم؛ حتی همونطور که دیدید بیشترین بارم رو هم داره.:twisted:حتی اگر همه مواردو درست بکشیم ولی اون پلان پارکینگو...مشکلدار باشه ردیم.
توی آزمون آذر طرح همکف کاملا وابسته بود به زیرزمین! اگر زیرزمین مشکل داشت همکفم تقریبا کل نمرشو از دست میدادی! بنابراین براحتی رد میشد طرف!!:redcard:
پس روی اینها خیلی باید مواظب باشیم چون با همینا براحتی آدم مردود میشه.
یه چیز دیگه قضیه ارتفاع صحیح فضاها، درآوردن صحیح تعداد پله ها و ترسیم درست پله هاست.در مورد ارتفاعها چیزی که مردودی محض میاره مسئله سرگیریه.اگرکسی سرگیری داشت باید باخیال راحت خودشو برای آزمون بعدی آماده کنه!:w10:

bahar-spring

کاربر بیش فعال
ما که دقیقا نمی دونیم چی تو سر مصحح ها می گذره. اما به نظر من این درست تر بود. چون با اینکه می شد پلان ها رو بدون نورگیر درآورد، اما خوب استفاده از نورگیر هم اشکالی نداشت. اینطوری اصول همجواری فضاها هم بهتر در می اومد.
منم طبقاتم رو دقیقا مثل شما؛از نورگیر استفاده کردم و آشپزخانه نزدیک ورودی.(استفاده از همون قضیه حداکثر عمق نورگیری)
مشکل اصلیم زیرزمینو همکف بود!:D

arezoo 101

عضو جدید
به نظرمن شمال و جنوبی طراحی کردن واحدها هم براشون خیلی مهمه. من تو امتحان اصلا دقت نکرده بودم که از سمت حیاط دسترسی نداریم و دسترسی ماشین رو از سمت حیاط دادم و با این احتساب نمره زیرزمین و همکف رو از دست دادم :(و مقطع رو هم کامل نکشیدم و با این حال 19 شدم. فکر کنم چون واحدهام رو شمال جنوبی کشیدم و خوب هم درشون اورده بودم این نمره رو گرفتم

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
من خودم دسترسیمو از بر جنوبی دادم... ولی کلا هم که قبول نشدم :surprised:
یعنی واقعا کسایی که دسترسیشونو از حیاط داده بودن اشتباه بود؟!

hani architect

عضو جدید
دوستان بنظر بنده مهمترین قسمت طراحی معماری پلانیه که توش قراره پارکینگ و انبار و تاسیساتو دربیاریم؛ حتی همونطور که دیدید بیشترین بارم رو هم داره.:twisted:حتی اگر همه مواردو درست بکشیم ولی اون پلان پارکینگو...مشکلدار باشه ردیم.
توی آزمون آذر طرح همکف کاملا وابسته بود به زیرزمین! اگر زیرزمین مشکل داشت همکفم تقریبا کل نمرشو از دست میدادی! بنابراین براحتی رد میشد طرف!!:redcard:
پس روی اینها خیلی باید مواظب باشیم چون با همینا براحتی آدم مردود میشه.
یه چیز دیگه قضیه ارتفاع صحیح فضاها، درآوردن صحیح تعداد پله ها و ترسیم درست پله هاست.در مورد ارتفاعها چیزی که مردودی محض میاره مسئله سرگیریه.اگرکسی سرگیری داشت باید باخیال راحت خودشو برای آزمون بعدی آماده کنه!:w10:

بهارک جان 100%با نظرت موافقم...:)
پلان پارکینگ و همکف و کدهای گفته شده و سرگیری خیلی مهمه
من این مواردو رعایت کردم تو امتحان اما خب نقص مدارک داشتم میدونستم قبول نمیشم ،اما، در مقایسه با دوستانم که نقص مدرک نداشتن ولی این موارد رو سرسری گرفتن ،نمره ام تقریبا یکی شده !!
مثلا من 14 شدم ،دوستم همشو کشیده اما 17 شده حتی حتی(تاکید!!) یکیشونم 6 شده...

پس بهارک نظرت کاملا درسته عزیزم;)

bahar-spring

کاربر بیش فعال
سلام
بچه ها میخوام بدونم برای آزمون طراحی فقط باید پله 2طرفه طراحی کنیم؟

arc eng

عضو جدید
پله هر طور که ب طرحتون میخوره میتونید طراحی کنید منتها با در نظر گرفتن استانداردها... و اینکه میگن سه طرفه نباشه ب خاطر مسائل حریقه ب خاطر قرارگیری آسانسور بین بازوها.

وگرنه تو امتحان دور قبل یکی از کسانی که قبول شده بود پله 4 بازو تعریف کرده بود :surprised:

bahar-spring

کاربر بیش فعال
پله هر طور که ب طرحتون میخوره میتونید طراحی کنید منتها با در نظر گرفتن استانداردها... و اینکه میگن سه طرفه نباشه ب خاطر مسائل حریقه ب خاطر قرارگیری آسانسور بین بازوها.

وگرنه تو امتحان دور قبل یکی از کسانی که قبول شده بود پله 4 بازو تعریف کرده بود :surprised:

فقط در مورد این میخوام مطمئن باشم که طرحهای 3و4 طرفه مشکلی ندارن؛با رعایت دیوار دوربند حریق و جدابودن باکس آسانسور.؟

arc eng

عضو جدید
من خودم حاضر ب انجام این کار نیستم. پله دو طرفه خیییییلی راحت جواب میده هم جانماییش و هم مقطعش ! سریع رسم میشه. و ب نظرم سرعت خیلی تو این کار اهمیت داره. البته اگه خودت باهاش راحتی که حرفی نیس. فقط بهتره از ی منبع موثق اینو بپرسی!

art.soul

عضو جدید
سلام، وقت بخیر
امکانش هست نمونه های طراحی پلان را بگذارین ، من برای آزمون خرداد 93 می خوام طراحی بدم ، و خیلی نگران هستم

MAT ARCHITECT

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
فقط در مورد این میخوام مطمئن باشم که طرحهای 3و4 طرفه مشکلی ندارن؛با رعایت دیوار دوربند حریق و جدابودن باکس آسانسور.؟

اگر از نظر تامین لابی آسانسور و محل قرارگیری درب ضد حریق مشکلی نداشته باشه تعداد بازو های پله مهم نیست
مثلا اگر پله شما سه طرفه باشه و آسانسور رو بخواهید داخل بازوها در نظر بگیرید اونوقت برای تامین محل درب ضد حریق دچار مشکل میشید

mohammad azizi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگر از نظر تامین لابی آسانسور و محل قرارگیری درب ضد حریق مشکلی نداشته باشه تعداد بازو های پله مهم نیست
مثلا اگر پله شما سه طرفه باشه و آسانسور رو بخواهید داخل بازوها در نظر بگیرید اونوقت برای تامین محل درب ضد حریق دچار مشکل میشید

دیگه قانون اینه: اصلا نمیتونین آسانسور رو داخل راه پله قرار بدین
باکس آسانسور باید از باکس راه پله مجزا باشه

بالا