مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
از دوستانی که طراحی قبول شدن، کسی هست کارشناسی ناپیوسته ( کاردانی و بعد کارشناسی) بوده باشه و قبول شده باشه؟!!!

shuka_s

عضو جدید
بچه ها منم 17 شدم ولی اصلا فکرشم نمی کردم . خیلی از نکات رو رعایت کردم اعتراض به کجا باید فرستاد؟

bahar-spring

کاربر بیش فعال
بچه هایی که قبول شدین خواهشا البته اگر براتون امکان داره طرحاتون و مواردی که در قبول و یا رد شدن خیلی مهمند رو برامون بگین؛ لطف خیلی بزرگی میکنید. بقیه دوستان هم هرکس مایل هست بیاید تاپیک برا تمرین آزمون بعدی بزنیم و جدی کار کنیم.

bahar-spring

کاربر بیش فعال
راستی کسی از زمان آزمون بعدی چیزی میدونه؟ نظام همدان گفتن شهریوره مثل اینکه.

nazila_sh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
فکر کنم اصفهانم شهریور باشه
البته مطمئن نیستما

m444

عضو جدید
تاریخ برگزاری دوره بعدی آزمون ورود به حرفه

تاریخ برگزاری دوره بعدی آزمون ورود به حرفه

01.jpg
فقط نمیدون چرا اینقدر زود شروع به ثبت نام کردن آخه نمیخوان مگه جواب اعتراضای مارو بدن ،حالا ثبت نام کنیم یا منتظر نتایج اعتراض باشم دوستان !!!؟

Elham*92

کاربر بیش فعال
مشاهده پیوست 197354
فقط نمیدون چرا اینقدر زود شروع به ثبت نام کردن آخه نمیخوان مگه جواب اعتراضای مارو بدن ،حالا ثبت نام کنیم یا منتظر نتایج اعتراض باشم دوستان !!!؟

این چه وضعشه
ما که یه هفته نییست نتیجه امتحان قبلیشو باخبر شدیم
با این وضع نمیخوان به اعتراضا جواب بدن

arcsanva

عضو جدید
سلام دوستان.من بار اوام بود که امتحان میدادم و با 20 رد شدم.البته نرسیدم برشم رو بکشم.پلان شیب بندی بام هم ناقص موند.فکر میکنین اگه برش رو میکشیدم 5 نمره رو جبران میکرد؟
به همه کسایی که قبول شدن هم تبریگ میگم.

faiteh

عضو جدید
سلام دوست عزیز..احتمالش زیاد بود قبول بشی اگر برش و کامل میکشیدی...من هم بار اولم بود امتحان میدادم و قبول شدم..از بعضی ها شنیدم که ممکن اگر شیت هارو کامل نکرده باشی رد بشی..به خاطر همین برای هر کدوم از پلانها یه زمانی خودم تعیین کردم و اگر کامل هم نشده بود میرفتم پلان بعدی و همه رو رسیدم بکشم فقط اندازه گذاری پلان بامم ناقص موند..کارمو مدادی کشیدم..مهمترین چیزا تو این امتحان پلان پارکینگ .جانمایی پله و آسانسور و برش از پله و اسانسور و توجه به سرگیری هستش ..ریزه کاری هایی هم مثل ستونگذاری- درز انقطاع-دربهای راه پله -الزامات نورگیر-شیب رمپ-.. مهم هستن ..فقط یکم تلاش و سرعت عمل میخواد به عنوان تمرین هم امتخانای سالهای قبل خیلی خوبه..یکی از عوامل قبولی من همین تمرینا بود و اینکه سوال امسال خیلی مشابه اسفند پارسال بود..

سلام دوست عزیز من قبول نشدم با ۱۱ رد شدم میشه بگید چیکار کردید ؟شما کلاس هم رفتید؟:(

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
کلاس رفتم 4 جلسه ولی همش بستگی به تلاش خودت داره من تمام تمرینای سالهای قبل و انجام دادم و واسه خودم تو خونه وقت میذاشتم که سر ساعت تمومش کنم..سعی کردم تو امتحان ضوابط و رعایت کنم ولی باز هم جاهایی و اشتباه کردم چون امتحان امسال واقعا سخت بود از ستونگذاری و جانمایی پارکینگها و پله و آسانسور شروع کردم وقتی کامل شد رفتم طبقات و کشیدم یکمم البته پلان و باید شلوغ کنی نه الکی شلوغ مثلا اندازه گذاری داخل هم انجام بدی در حدی که پلان کاملا خوانا باشه..جک معلول استفاده کردم..یه نورگیر گذاشتم واسه طبقات و سعی کردم تمام فضاهام به غیر از سرویس نور داشته باشه..داکت و اینجور چیزا هم نذاشتم..

میتونم بپرسم نمرتون چند شد؟

jafarsydi

عضو جدید
حرف های دوستمون E_S_H کاملا درسته
فقط این رو هم اضاف کنم که زیاد خودتون رو درگیر مقررات نکنید.بیشتر طراحی معماری مهمه
بینهایت تمرین کنید که وقت کم نیارید
حتی یه نصف برش هم میتونه 2-3 نمره براتون بسازه و تعیین کننده باشه

bahar-spring

کاربر بیش فعال
فکر کنم سفید نموندن شیت خیلی اهمیت داره اگر تکمیل تحویل بدیم باعث میشه از کارمون نمره زیاد کسر نشه.البته باز یه عده هستن که تکمیل هم دادن زیادم ایراد نداشتن قبول نشدن؛ واقعا معیار نمره دهیشون چیه؟!

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلاممم.
تبریک به همه دوستانی که قبول شدن.

بنظرم به نکات منفی امتیاز منفی میدن.و جمع امتیاز منفی رو از 50 کم میکنن.پس هر کی نمره منفی کمتری داشته باشه قبول میشه.هر چند کلیت طرح درست باشه بنظرتون.
بنظرم آزمون ساده ای بود.شما نوع اسکلت رو خودتون انتخاب میکنید(بتنی یا فلزی)تعداد طبقات محدوده و در نتیجه تعداد پارکینگ کمه.
رعایت ارتفاع ها و عرض ها مهمه.کد گذاری خیلی مهمه.
سعی کنید بیشتر کار کنید چون بفرض اینکه پروانه هم بگیرید تو طراحی های واقعی به مشکل بر میخورید.
اونجا اسکلت رو کارفرما تعیین میکنه.ابعاد ستون ها نباید محاسب رو به مشکل بندازه.همین ابعاد ستون تو تامین پارکینگ خیلی تاثیر میزاره و خیلی مسائل دیگه.

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلاممم.
تبریک به همه دوستانی که قبول شدن.

بنظرم به نکات منفی امتیاز منفی میدن.و جمع امتیاز منفی رو از 50 کم میکنن.پس هر کی نمره منفی کمتری داشته باشه قبول میشه.هر چند کلیت طرح درست باشه بنظرتون.
بنظرم آزمون ساده ای بود.شما نوع اسکلت رو خودتون انتخاب میکنید(بتنی یا فلزی)تعداد طبقات محدوده و در نتیجه تعداد پارکینگ کمه.
رعایت ارتفاع ها و عرض ها مهمه.کد گذاری خیلی مهمه.
سعی کنید بیشتر کار کنید چون بفرض اینکه پروانه هم بگیرید تو طراحی های واقعی به مشکل بر میخورید.
اونجا اسکلت رو کارفرما تعیین میکنه.ابعاد ستون ها نباید محاسب رو به مشکل بندازه.همین ابعاد ستون تو تامین پارکینگ خیلی تاثیر میزاره و خیلی مسائل دیگه.

کاربر فعال این چیزهایی که شما میگین همه بلدن ضمنا اول شما یه دوره طراحی شرکت بکو بعد نظر بده شما که هنوز شرکت نکردین الکی نظر ندید راحت بوده !!!/نمیدونم چرا ما فقط بلدیم شعار بدیم

amindarbasi

کاربر فعال
کاربر فعال این چیزهایی که شما میگین همه بلدن ضمنا اول شما یه دوره طراحی شرکت بکو بعد نظر بده شما که هنوز شرکت نکردین الکی نظر ندید راحت بوده !!!/نمیدونم چرا ما فقط بلدیم شعار بدیم

به نظر منم کار ساده ای بود فقط باید سعی کنید کاراتونو با واقعیت و مقررات وفق بدید اون موقع نمره منفی کمتر برابر با قبولی من دو تا شیت آخرم رو نکشیدم و با نمره 27 قبول شدم و تو پلانام از رمپ استفاده کردم و سعی کردم همه ضوابط رعایت کنم تا بهانه دستشون ندم.

nini_nj

کاربر فعال
به نظر منم کار ساده ای بود فقط باید سعی کنید کاراتونو با واقعیت و مقررات وفق بدید اون موقع نمره منفی کمتر برابر با قبولی من دو تا شیت آخرم رو نکشیدم و با نمره 27 قبول شدم و تو پلانام از رمپ استفاده کردم و سعی کردم همه ضوابط رعایت کنم تا بهانه دستشون ندم.
امتحانش که ساده ست؛ اما معلوم نیست اینا چجوری نمره میدن! من خودم 39 شدم البته مقررات رو کامل رعایت کردم، پلان هام خیلی خوب و روابطش منطقی شد. تمام شیت ها رو کامل کشیدم با تمام اندازه گذاری ها و ریزه کاری هاش مثل مبلمان کامل، جای کولر و کانالش، آبروها، آشپزخونه رو کامل ترسیم کردم، حتی هچ فضاهای خیس رو به تناسب سرامیکی که داخلش کار میشه رو با مداد کمرنگ کشیدم که با نگاه اول مشخص بشه که جای اونها رو متمرکز و فکرشده انتخاب کردم و ...
ولی دو تا از دوستام که کارشونم خوبه و مدتهاست کار شرکتی میکنن بارها این امتحانو دادن ولی هنوز قبول نشدن.
من طرحشونو ندیدم ولی برای ارشد با یکیشون اسکیس تمرین میکردیم. دستش سریع و قویه و پلانهاش منطقی و اجرایی. نمیدونم چرا قبول نمیشه. هر دفعه لب مرز ردش کردن
من نمیفهمم چطور شما با دو تا شیت کاملا ترسیم نشده و همینطور استفاده از رمپ که حتما اونجا مشکلات خودشو داشت (یا سرگیر میشد یا از تیر رد میشد یا حداقل فضای تجاری رو از دست میدادین)قبول شدین ؟دو شیت آخر هم مقطع و پلان بام بود که مجموعا 10 نمره داشت.امیدوارم ناراحت نشید ولی احتمالا مصححین برای شخص شما ساده گرفتن!
شما عضو کدوم استان هستین؟

Elham*92

کاربر بیش فعال
امتحانش که ساده ست؛ اما معلوم نیست اینا چجوری نمره میدن! من خودم 39 شدم البته مقررات رو کامل رعایت کردم، پلان هام خیلی خوب و روابطش منطقی شد. تمام شیت ها رو کامل کشیدم با تمام اندازه گذاری ها و ریزه کاری هاش مثل مبلمان کامل، جای کولر و کانالش، آبروها، آشپزخونه رو کامل ترسیم کردم، حتی هچ فضاهای خیس رو به تناسب سرامیکی که داخلش کار میشه رو با مداد کمرنگ کشیدم که با نگاه اول مشخص بشه که جای اونها رو متمرکز و فکرشده انتخاب کردم و ...
ولی دو تا از دوستام که کارشونم خوبه و مدتهاست کار شرکتی میکنن بارها این امتحانو دادن ولی هنوز قبول نشدن.
من طرحشونو ندیدم ولی برای ارشد با یکیشون اسکیس تمرین میکردیم. دستش سریع و قویه و پلانهاش منطقی و اجرایی. نمیدونم چرا قبول نمیشه. هر دفعه لب مرز ردش کردن
من نمیفهمم چطور شما با دو تا شیت کاملا ترسیم نشده و همینطور استفاده از رمپ که حتما اونجا مشکلات خودشو داشت (یا سرگیر میشد یا از تیر رد میشد یا حداقل فضای تجاری رو از دست میدادین)قبول شدین ؟دو شیت آخر هم مقطع و پلان بام بود که مجموعا 10 نمره داشت.امیدوارم ناراحت نشید ولی احتمالا مصححین برای شخص شما ساده گرفتن!

سلام دوست خوبم بهت تبریک میگم
میشه طرحتو بذاری تا ما هم ببینیم
شاید امیدی شد ماهم اینبار قبول شدیم
بخدا ثواب داره هاااااااااااااااااااا!!!!!!!!!!!!!!!!!!

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر منم کار ساده ای بود فقط باید سعی کنید کاراتونو با واقعیت و مقررات وفق بدید اون موقع نمره منفی کمتر برابر با قبولی من دو تا شیت آخرم رو نکشیدم و با نمره 27 قبول شدم و تو پلانام از رمپ استفاده کردم و سعی کردم همه ضوابط رعایت کنم تا بهانه دستشون ندم.[/QUOTEخیلی خیلی خوش شانسی اوردی که با اینکه دو شیت هم نکشیدی قبول شدی با اینکه از رمپ هم استفاده کردی !!!!!! من که سرتاپا شدم علامت تعجب !!!!!!!!!!!! واقعا اگه دلسوز مایی و روحیه میدی بهمون بزرگترین کار همه دوستانی که قبول شدن اینه که نمونه کارشون را حتی تقریبی و شماتیک با کد بکشن و برای ما بذارن که من واقعا از طرح خانم agin خیلی خوشم اومد اصولی و جالب بود واسم فضا ها رو خوب حل کرده .من خودم قبول نشدم وگرنه میذاشتمش طرحمو هر چند بهتره نمونه های قبول نشده را هم تحلیل کنیم و دلایل شکستمونو پیداکنیم اگه دنبال موفقیت هستیم

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
نی نی جون کار تو بزاری هرچن زحمت هم هست ولی خیلی خوب میشه . میگه تو نیکی میکن و در دجله انداز که روزی ایزد در بیابانت دهد باز !!

bahar-spring

کاربر بیش فعال
سلام دوستان خوبم
یک سوال دارم توی طراحی آشپزخانه نزدیک بودنش به ورودی مهمتره و ارجحیت داره یا برخورداریش از نور طبیعی؟
یعنی بنظرتون کدوم طرح بهتره:طرح 1-آشپزخانه نزدیک ورودی و دور از نور طبیعی. 2-آشپزخانه دور از ورودی ولی برخوردار از نور طبیعی و دید به فضای باز بیرون.

nini_nj

کاربر فعال
دوستای خوبم اگه سر جلسه عکس گرفته بودم حتما میذاشتم،اما ندارم. خودتون میدونید یه جابجایی کوچیک خیلی میتونه توی شکل گیری فضاها تاثیر داشته باشه. حداقل خودم روی این نکات کوچیک خیلی وسواس دارم.متاسفم ولی سعی میکنم حدودشو براتون توضیح بدم
یادمه که سر جلسه روی ترکیب تک تک فضاها که کج و کوله نباشن و تناسب داشته باشن (به خاطر داکت، تراس، کمد و دسترسی به اتاقها و تاثیرکانال کولرروی فضا )فکر کرده بودم. راستش یه عکس هست از دوستای باشگاه که متاسفانه نمیدونم مال کی بود ولی پارکینگ من تقریبا شبیه به اون حل شد با این تفاوت که جای انبار و تاسیسات رو عوض کردم و البته داکت تاسیسات هم داشتم. دور دستگاه پله و آسانسور یه اشاره ای هم به حریق داشتم(مقاوم در برابر حریق). اگه اشتباه نکنم پله ی دسترسی به انبار رو عقب تر کشیدم چون سرگیر میشد و اون طرف جای بیشتری میداد.
DSC_0061.jpg
برای طبقه اول که دو واحد بود یه نورگیر 2در4 گذاشتم که دو آشپزخونه روبرو ازش نور میگرفت و طبقه دوم که یک واحد سه خوابه بود نورگیر رو 3در 4 کردم. اینجوری نور بهتری به طبقه پایین میرسید و فضای جالبی رو درست میکرد. ضمن اینکه ورودی، یکی از خوابها و آشپزخونه ازش نور میگرفت. سعی کردم فضاهای خیس رو مجتمع در نظر بگیرم و مسلما توی طبقات که روی هم قرار میگرفت. برای هر واحد تراس گذاشته بودم که توی طبقات روی هم قرار میگرفت و توی اون جای کولر رو هم مشخص کردم و یه توضیح کوچیک دادم که قراره روبروی کولر توی نما چه اتفاقی بیفته.
دیگه .... مقطعو کامل کشیدم همه مبلمان رو کامل کشیدم، تخت ها و میز آینه و میز تحریر و آشپزخونه کامل و آبروها و اندازه گذاری ها و ... همه مبلمان رو هم دستی کشیدم
دیگه چیزی یادم نمیاد

آخرین ویرایش:

nini_nj

کاربر فعال
سلام دوستان خوبم
یک سوال دارم توی طراحی آشپزخانه نزدیک بودنش به ورودی مهمتره و ارجحیت داره یا برخورداریش از نور طبیعی؟
یعنی بنظرتون کدوم طرح بهتره:طرح 1-آشپزخانه نزدیک ورودی و دور از نور طبیعی. 2-آشپزخانه دور از ورودی ولی برخوردار از نور طبیعی و دید به فضای باز بیرون.
هردوش مهمه. یعنی اگه بخوای به زندگی واقعی فکر کنی، دسترسی نزدیک آشپزخونه خیلی مهمه. توی ویلاها که اگه بشه یه بازشو هم به پارکینگ میدن.
مهندسی یعنی اینکه همیشه باید از یه چیزایی کم بذاری تا بتونی به چیزای دیگه ای برسی
اما همه چیز بستگی به ایده و فکر خودت داره که نشون بدی فکرت از اون کار چی بوده.
تادائو آندو توی یکی از کارهاش دستشویی رو گذاشته بود توی حیاط .منطقشم این بود که شما وقتی از خونه ی گرم ونرمتون میاید بیرون اونوقته که حس زندگی بتون دست میده و آسایش توی خونه رو خیلی بهتر احساس میکنین.
حالا من در مورد منطق اون نظری نمیدم ولی این شما هستین که به عنوان معمار ارزش گذاری میکنید و نکات مثبت و منفی و دلیل و منطق هر طرحی رو هم میدونید.
مثلا تو مورد سوال شما، و زندگی واقعی، نورگیری برای هر فضایی که ادمها وقت زیادی رو توش سپری میکنن خوبه؛ اما باید بدونین آشپزخونه محل نگهداری مواد غذایی هم هست. آفتاب و گرما میتونه برای اونها مخرب باشه. پس اگه میخواهید برای آشپزخونه نورگیری طبیعی داشته باشید بهتره نور شمال باشه.
البته به عنوان معمار جوابتونو دادم نه برای این آزمون لعنتی که همه ی این حرفا توش مثل کشک میمونه

بالا