مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

*arch*

عضو جدید
[FONT=&quot]بسمه تعالی[/FONT]
[FONT=&quot]قابل توجه داوطلبان آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان رشته معماری طراحی[/FONT]
[FONT=&quot]پيرو مراجعات و مكاتبات داوطلبان آزمون‌هاي ورود به حرفه مهندسان رشته معماري طراحي مبني بر آگاهي از اصول و ضوابطي كه در ترسيم سوال آزمون طراحي اولويت دارد و مي‌بايست رعايت گردد، بدينوسيله به آگاهي مي‌رساند، با توجه به اینکه طراحی یک پروژه براساس كليه مباحث مقررات ملّی ساختمان مورد نظر می‌باشد بدیهی است مباحث مقررات ملّی ساختمان و اصول طراحي شاخص اصلی تصحیح اوراق طراحی معماری توسط کمیته تخصصی رشته معماری می‌باشد لذا مطالعه دقیق و اشراف کامل کلیه کتب معرفی شده در مواد آزمون هر سال ضروريست. علي‌ايحال به منظور آشنایی بیشتر داوطلبان محترم، مواردي از ضوابط و مقررات مندرج در مباحث فوق و همچنین مهمترين نکات فني که در تصحیح اوراق طراحی معماری مورد نظر می‌باشد به شرح زير ارائه می‌گردد.[/FONT] [FONT=&quot]- [/FONT][FONT=&quot]رعايت دقيق خواسته‌هاي مورد نظر سوال در ترسيمات انجام شود. بعنوان مثال ترسيم دقيق تعداد پاركينگ‌ها و تعداد انباري‌هاي خواسته شده در پلان طبقه مورد نظر رعايت گردد.[/FONT] [FONT=&quot]- [/FONT][FONT=&quot]رعايت ابعاد پاركينگ‌ها و فضاهاي عبوري مطابق مفاد مندرج در مبحث چهارم مقررات ملّي ساختمان.[/FONT] [FONT=&quot]- [/FONT][FONT=&quot]رعايت ابعاد راه‌پله و پاگردها مطابق مفاد مندرج در مبحث چهارم مقررات ملّي ساختمان.[/FONT] [FONT=&quot]- [/FONT][FONT=&quot][FONT=&quot][/FONT]تامين نور و تهويه فضاها مطابق مفاد مندرج در مبحث چهارم مقررات ملّي ساختمان.[/FONT] [FONT=&quot]- [/FONT][FONT=&quot][FONT=&quot][/FONT]رعايت محدوده ترسيم و حداكثر سطح اشغال مشخص شده در صورت سوال.[/FONT] [FONT=&quot]- [/FONT][FONT=&quot][FONT=&quot][/FONT]نمايش محورها و اندازه‌گذاري‌ها در پلان‌ها.[/FONT] [FONT=&quot]- ت[/FONT][FONT=&quot]عيين و درج كدهاي ارتفاعي در پلان‌ها.[/FONT] [FONT=&quot]- [/FONT][FONT=&quot]دقت در تعيين و ترسيم محل ستون‌ها با رعايت ملاحظات سازه‌اي.[/FONT] [FONT=&quot]- [/FONT][FONT=&quot]تعيين و ترسيم داكت‌هاي تاسيساتي در تمام پلان‌ها حسب مورد.[/FONT] [FONT=&quot]- [/FONT][FONT=&quot]رعايت ملاحظات مباحث حريق مطابق مفاد مبحث سوم مقررات ملّي ساختمان. [/FONT] [FONT=&quot]- [/FONT][FONT=&quot]رعايت ضوابط مربوط به آسانسور مطابق مفاد مبحث پانزدهم مقررات ملّي ساختمان. [/FONT] [FONT=&quot]- [/FONT][FONT=&quot]رعايت ضوابط دسترسي معلولين مطابق مفاد ضوابط و مقررات شهرسازي و معماري براي افراد معلول جسمي [/FONT][FONT=&quot]–[/FONT][FONT=&quot] حركتي.[/FONT] [FONT=&quot]- [/FONT][FONT=&quot]رعايت تناسبات فضاهاي معماري و جلوگيري از پرت فضاها.[/FONT] [FONT=&quot]- [/FONT][FONT=&quot]رعايت شيب‌بندي مناسب و سيستم دفع آب‌هاي سطحي در حياط‌هاي داخلي و پشت‌بام
.http://inbr.ir/News/uNew.aspx?ID=302[/FONT]

avina333

عضو جدید
سلام توی کلاسی که از طرف نظام مهندسی شیراز برگزار شد به ما گفتن طبق قوانین تهران باید ترسیمات انجام بشه و طول ایستگاه قبل از رمپ ( طبق قوانین تهران ) 5 متر هست...اگه دوستای دیگه اطلاعی دارن تصحیح کنن لطفا...

amir architect77

عضو جدید
سلام توی کلاسی که از طرف نظام مهندسی شیراز برگزار شد به ما گفتن طبق قوانین تهران باید ترسیمات انجام بشه و طول ایستگاه قبل از رمپ ( طبق قوانین تهران ) 5 متر هست...اگه دوستای دیگه اطلاعی دارن تصحیح کنن لطفا...

سلام.تو ضوابط آتش نشانی گفته 2.5 متر.چقد تناقض! عجب از دست ...

arian68

عضو جدید
سلام به همه دوستان کسی میدونی بهترین جا برا کانال کولر کجاست؟ جایی باشه همه فضاها دسترسی داشته باشن یا میتوان از دو کولر استفاده کرد؟ مثلا برا ساختمان پزشکان آذر 88 بهترین جا کجاست؟

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان کسی میدونی بهترین جا برا کانال کولر کجاست؟ جایی باشه همه فضاها دسترسی داشته باشن یا میتوان از دو کولر استفاده کرد؟ مثلا برا ساختمان پزشکان آذر 88 بهترین جا کجاست؟

برای کانال کولر بهتره جایی بگیرین که دسترسی به همه فضاها توی یک طبقه به کوتاهترین مسیر میسر بشه .
مثلا شما یه ساختمان 4 طبقه روی پیلوت دارین . طبقه4 رو نمیخواد داکت کولر براش درنظر بگیرین چون از سقف دریچش رد میشه و سقف کاذب میزنین تمام میشه . برای سه طبقه باقی مانده ، شما به ازای هرطبقه یه مسیر داکت کولر 40*60 حدودا در نظر میگیرین که توی طبقه پایینش حذف میشه یعنی سه تا داکت دارین توی طبقه 4 که میره پایین برای طبقات، پلان طبقه 3 رو که کشیدین 2 تا داکت میذارین میره پایین ، پلان طبقه 2 هم یدونه داکت میکشین که برای طبقه اول هست و توی پلان طبقه اول هم چیزی ندارین چون همکف پیلوته
بهترین جا براش هم معمولا توی کمدها یا فضاهایی هست که به بهترین نحو و کوتاهترین مسیر بتونه فضاهاتون رو ساپورت بکنه

mahdieh_r

عضو جدید
سلام بچه ها
من شهریور 91 امتحان طراحی دادم و با نمره 66 قبول شدم.
من کلاسی نرفتم و این سایت اون سال بهم کمک کرد که تا حدی در جریان ماجرا قرار بگیرم، به همین خاطر تصمیم گرفتم امسال به بچه ها کمک کنم.
هرچند برگزاری یه همچین امتحاناتی از اساس جای بحث داره اما قبول شدن تو امتحان خیل مشکل نیست. مشکلی که اون سال توی حرفهای بچه ها بود و الان هم با یه نگاه کلی دیدم تا حدی باقیه اینه که بیش از حد به جزییات توجه میکنند و با مطرح کردن بحثهای سلیقه ای مسایل رو پیچیده می کنند و این باعث میشه از مسایل اصلی که مربوط به رعایت کلی ضوابط و استانداردهاست غافل باشند.
یادتون باشه زمانی که برای نمره دادن برای هر کار میذارند خیلی ناچیزتر از اونه که مسایل جزیی توش بررسی بشه. به نظر من رعایت ضوابط و ترسیم فنی توی این امتحان مورد نظره نه ارایه یک طراح زیبا. به طور مثال کشیدن یه باکس پله و آسانسور درست از لحاظ فنی و عملکردی (از لحاظ ابعاد، ترسیم فنی، ستون گذاری درست و ارتباط مناسب پاگرد پله و آسانسور و همچنین ارتباط اونها با واحدها) که میتونید در چند حالت تو خونه ترسیم کنید و همراهتون داشته باشید و رعایت ابعاد فضاها بر اساس مبحث4 میتونه قبولی شما رو تضمین کنه.
مضاف بر این که در ترسیم هر کدوم از اسناد رعایت نکات کلیدی بر اساس ضابطه ها باید مورد نظر باشه. چون در صورت عدم رعایت اونها کل کار شما زیر سوال خواهد رفت. بهتره قبل از آزمون این مطالب کلیدی رو جایی یادداشت کنید و همراه داشته باشید. مثلا پلان زیرزمین: سرگیر نبودن تیر ورودی رمپ، طول و شیب رمپ، در ورودی باکس پله، حداقل ابعاد پارکینگ (مبحث4) و انباری، ضخامت دیوار زیرزمین و ...
توجه داشته باشید که اگه جای 5 تا پارکینگ 4تا کشیدید یه نمره ای رو از دست میدید اما اگه تیر در ورودی پارکینگ سرگیر باشه بعید میدونم نمره ای به کل ترسیمتون داده بشه.
نکات مشابهی در ترسیم همه اسناد خواسته شده هست که باید در اولویت قرار بگیره. میتونید با همکاری هم اونها رو در بیارید.
برای بالابردنه سرعتتون تو ترسیم دستی هم بهتره یه فکری بکنید چون باید سعی کنید هیچ صفحه ای رو خالی نذارید.
امیدوارم تونسته باشم بهتون کمکی کنم. موفق باشید.

alisnaz

عضو جدید
با سلام و تشکر
من خیلی استرس دارم. ..
طراحی شما .دو واحد شمالی جنوبی بود. یا یه واحد در شمال و یه واحد در جنوب؟ کدوم دستگاه پله رو انتخاب کردین؟
سلام بچه ها
من شهریور 91 امتحان طراحی دادم و با نمره 66 قبول شدم.
من کلاسی نرفتم و این سایت اون سال بهم کمک کرد که تا حدی در جریان ماجرا قرار بگیرم، به همین خاطر تصمیم گرفتم امسال به بچه ها کمک کنم.
هرچند برگزاری یه همچین امتحاناتی از اساس جای بحث داره اما قبول شدن تو امتحان خیل مشکل نیست. مشکلی که اون سال توی حرفهای بچه ها بود و الان هم با یه نگاه کلی دیدم تا حدی باقیه اینه که بیش از حد به جزییات توجه میکنند و با مطرح کردن بحثهای سلیقه ای مسایل رو پیچیده می کنند و این باعث میشه از مسایل اصلی که مربوط به رعایت کلی ضوابط و استانداردهاست غافل باشند.
یادتون باشه زمانی که برای نمره دادن برای هر کار میذارند خیلی ناچیزتر از اونه که مسایل جزیی توش بررسی بشه. به نظر من رعایت ضوابط و ترسیم فنی توی این امتحان مورد نظره نه ارایه یک طراح زیبا. به طور مثال کشیدن یه باکس پله و آسانسور درست از لحاظ فنی و عملکردی (از لحاظ ابعاد، ترسیم فنی، ستون گذاری درست و ارتباط مناسب پاگرد پله و آسانسور و همچنین ارتباط اونها با واحدها) که میتونید در چند حالت تو خونه ترسیم کنید و همراهتون داشته باشید و رعایت ابعاد فضاها بر اساس مبحث4 میتونه قبولی شما رو تضمین کنه.
مضاف بر این که در ترسیم هر کدوم از اسناد رعایت نکات کلیدی بر اساس ضابطه ها باید مورد نظر باشه. چون در صورت عدم رعایت اونها کل کار شما زیر سوال خواهد رفت. بهتره قبل از آزمون این مطالب کلیدی رو جایی یادداشت کنید و همراه داشته باشید. مثلا پلان زیرزمین: سرگیر نبودن تیر ورودی رمپ، طول و شیب رمپ، در ورودی باکس پله، حداقل ابعاد پارکینگ (مبحث4) و انباری، ضخامت دیوار زیرزمین و ...
توجه داشته باشید که اگه جای 5 تا پارکینگ 4تا کشیدید یه نمره ای رو از دست میدید اما اگه تیر در ورودی پارکینگ سرگیر باشه بعید میدونم نمره ای به کل ترسیمتون داده بشه.
نکات مشابهی در ترسیم همه اسناد خواسته شده هست که باید در اولویت قرار بگیره. میتونید با همکاری هم اونها رو در بیارید.
برای بالابردنه سرعتتون تو ترسیم دستی هم بهتره یه فکری بکنید چون باید سعی کنید هیچ صفحه ای رو خالی نذارید.
امیدوارم تونسته باشم بهتون کمکی کنم. موفق باشید.

mahdieh_r

عضو جدید
تا جایی که یادم میاد یک واحد شمال و یکی در جنوب بود. چون در عرض کم پلان واحدهای شمالی-جنوبی خیلی منطقی نمیشه. پله دو طرفه و وسط بود.

alisnaz

عضو جدید
مرسی واقعا. چون یکی بهم کفت پلانها باید حتما شمالی جنوبی باشه و من نمیفهمیدم چطور تو این عرض کم. باید طراحی کنیم.
اگه میشه ایمیلتونو بدین تا من کارامو مستقیم میل کنم
تا جایی که یادم میاد یک واحد شمال و یکی در جنوب بود. چون در عرض کم پلان واحدهای شمالی-جنوبی خیلی منطقی نمیشه. پله دو طرفه و وسط بود.

amir joon

عضو جدید
سلام!
دوستان یه سوال؟!
کسی می دونه آیا میشه برای راپیدی کردن نقشه ها از ماژیک عربی با ضخامت مورد نظر استفاده کرد و دیوار تو پــر ترسم بشه؟(این کار به سرعت ترسیم خیلی کمک میکنه!)

mahdieh_r

عضو جدید
مرسی واقعا. چون یکی بهم کفت پلانها باید حتما شمالی جنوبی باشه و من نمیفهمیدم چطور تو این عرض کم. باید طراحی کنیم.
اگه میشه ایمیلتونو بدین تا من کارامو مستقیم میل کنم

واقعیتش اینه که کسی نمیتونه با قاطعیت درباره همچین مواردی تو این امتحان نظر بده.
به نظر من باید با توجه به بر زمین و خواسته های طرح تقسیم بندی واحدها رو در نظر گرفت و نمیشه حکم کلی در این خصوص داد.

فکر میکنم اگه کارهاتون رو تو تاپیک بذارید بهتره. چون میتونید از نظرات افراد بیشتری استفاده کنید.

mahdieh_r

عضو جدید
سلام!
دوستان یه سوال؟!
کسی می دونه آیا میشه برای راپیدی کردن نقشه ها از ماژیک عربی با ضخامت مورد نظر استفاده کرد و دیوار تو پــر ترسم بشه؟(این کار به سرعت ترسیم خیلی کمک میکنه!)
به نظر من با مداد بکشید و خودتون رو درگیر این مسائل نکنید. چون امکان اصلاح ترسیمات با ماژیک وجود نداره.

Murtaza Jafari

عضو جدید
در ابتدا بابت راهنمایی دوستان تشکر می کنم . می خواستم اگه موردی نیست دوباره او چیزهایی را که باید در رعایت کنیم و یا چیزهایی را که باید روی نقشه بنویسیم رو بیان کنید ممنون می شم . مرسی

*arch*

عضو جدید
سلام بچه ها
چندتا سوال داشتم
برای جلوگیری از سرگیر نبودن تیر ورودی رمپ پارکینگ ارتفاع 205 سانت کافیه؟
برای پارکینگی که تو زیر زمینه باید رمپ معلولین هم به طرف حیاط گذاشت یا اسانسور کافیه براش؟

azadeh hosseini

عضو جدید
دوست عزیز ممنون، من ی سوال داشتم تو این تاپیک خیلیا ابعاد آسانسور رو نوشتن 110*140 و چاه آسانسورم 160*180 اما من فکر میکنم با توجه به اینکه توی صورت سوالات عموما به معلولین اشاره میشه، توی مبحث آسانسور در مقررات ملی اندازه و ابعاد این نوع آسانسور رو این طوری بیان کرده 110*140 و چاه 180*210 . میخواستم نظر شما رو بدونم که بتونم ی آسانسور صحیح بکشم و با خودم سر جلسه ببرم

shab khanoom

عضو جدید
دوست عزیز ممنون، من ی سوال داشتم تو این تاپیک خیلیا ابعاد آسانسور رو نوشتن 110*140 و چاه آسانسورم 160*180 اما من فکر میکنم با توجه به اینکه توی صورت سوالات عموما به معلولین اشاره میشه، توی مبحث آسانسور در مقررات ملی اندازه و ابعاد این نوع آسانسور رو این طوری بیان کرده 110*140 و چاه 180*210 . میخواستم نظر شما رو بدونم که بتونم ی آسانسور صحیح بکشم و با خودم سر جلسه ببرم
ابعاد صحیح آسانسور با قابلیت حمل معلول: چاه:210*160 و اتاقک:110*140
ابعادی که شما میگی هم درسته ولی حداقل ابعاد 210*160 هستش(ص 108)

mahdieh_r

عضو جدید
ابعاد صحیح آسانسور با قابلیت حمل معلول: چاه:210*160 و اتاقک:110*140
ابعادی که شما میگی هم درسته ولی حداقل ابعاد 210*160 هستش(ص 108)

ابعادی که شبنم جان برای آسانسور گفتند درسته چون حتما باید در آسانسور قابلیت حمل معلول وجود داشته باشه. برای اینکه یک بار مشکل رو با آسانسور حل کنید میتونید از جدول 1 پیوست2 در مبحث15 استفاده کنید. در این جدول ستون مربوط به ظرفیت 600کیلوگرم مورد استفاده شماست (به دلیل قابلیت حمل معلولین).
یه نکته مهم اینه که در ترسیم شما نیاز به ابعاد خارجی دیواره دور چاهک نیاز خواهید داشت و این ابعاد مربوط بدون در نظر گرفتن این دیواره هست پس برای ترسیم باکس آسانسور باید ضخامت دیواره ها رو به اون اضافه کنید.
لابی روبروی آسانسور رو با در نظر گرفتن حداقل عرض فراموش نکنید.

mahdieh_r

عضو جدید
بچه ها میخوام بهتون یه راه سریع برای کشیدن مقطع یاد بدم. معمولا خواسته میشه که برش از پله و آسانسور عبور کنه، بنابراین سعی کنید تو طراحی پلانتون به این مسئله توجه کنید.
همون طور که قبلا گفتم با توجه به حداقلها پلان باکس پله و آسانسورتون رو تو خونه بکشید. کد ارتفاعی طبقات رو هم بر همین اساس محاسبه کنید. بعد یه مقطع کامل از باکس پله و آسانسور برای 4 طبقه به همراه زیرزمین به طور جداگانه روی پوستی بکشید.
در ترسیم پله علاوه بر رعایت حداقلها حواستون باید به درست کشیدن پله باشه و نکته مطرح شده در سوال 97 آزمون سال 88 رو رعایت کنید که کلیتش تو تصویر مشخصه.
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=182009&d=1385664936&thumb=1
در ترسیم برش آسانسور نکات مهم رعایت عمق چاه و ارتفاع موتور خانه و ارتفاع دره.

با ترسیم این دوتا مقطع تقریبا کاری برای امتحان باقی نمیمونه. یه پوستی روی خط برش در پلان بذارید و موقعیت دیوارهای برش زده شده و آکسها رو روی لبه ش علامت بذارید. پیشنهاد میدم بین دو دیوار اسم فضاها رو بنویسید که اشتباه نشه. بعد با چسبوندن مقطع پله و خط کش ریلی خطوط افقی کف طبقات رو کمرنگ روی برگه آزمون ترسیم کنید و با استفاده از پوستی موقعیت دیوارها و گونیا، خطوط عمودی رو بکشید. الان یه شبکه شطرنجی کمرنگ دارید. حالا خطوط کف طبقات رو سریع با خط کش پررنگ کنید. حواستون باشه باکس پله و آسانسور خالی بمونه. بعد دیوارها رو پر رنگ کنید. اگه در بعضی فضاهای برش زده (سرویس، آَشپزخانه) سقف کاذب بکشید برشتون خیلی بهتر میشه. خیلی سریع اگه در یا کابینت در نما دیده میشه با دست و کمرنگ ترسیم کنید.
حالا پشت خطوط پوستی مقطع آماده پله و آسانسورتون رو با مداد سیاه کنید و سر جاش تو مقطع بذارید و با دست روی خطوط بکشید. حالا همه چیز روی نقشه اصلی کمرنگ هست. پله ها رو با دست پررنگ کنید (یا با گونیا و خط کش ریلی). فقط حواستون به تغییر ضخامت پله های برش خورده و نما باشه.
حالا روی پاگردها از روی مقطعی که تو خونه کشیدید کدهای ارتفاعی رو بنویسید.
موقعیت آکسها رو مشخص کنید و خط زمین رو با پر رنگ کنید.
با این روش کشیدن برش در امتحان به حدود یک ربع زمان نیاز داره.

mahdieh_r

عضو جدید
سلام بچه ها
چندتا سوال داشتم
برای جلوگیری از سرگیر نبودن تیر ورودی رمپ پارکینگ ارتفاع 205 سانت کافیه؟
برای پارکینگی که تو زیر زمینه باید رمپ معلولین هم به طرف حیاط گذاشت یا اسانسور کافیه براش؟

بر اساس مبحث4-3-2-6 این ارتفاع کافیه.
نیازی به رمپ جداگانه نیست اما در صورتی که به پارکینگ برای معلولین در سوال اشاره شده باشه سعی کنید یه محل پارک با حداقل عرض 3.5متر در نزدیکی آسانسور براش در نظر بگیرید و در پلانتون ذکر کنید پارکینگ ویژه معلولین.

alisnaz

عضو جدید
ارتفاع مسکونی رو چقدر بگیریم؟ 275تا285؟
ضخامت سقف؟30یا 40؟
آزمون اسفند 91 گفته بود با دسترسی معلولین به ساختمان....پس باید ارتفاع پله ها رو 17 بگیریم؟
زمانی که ارتفاع پله رو 17 یا 18 بگیریم اون ارتفاعی که تامین میشه رند نیست... مثلا اگه 18پله داشته باشیم306 میشه ارتفاعمون... میشه بگیم اذتفاع سقف 40و ارتفاع فضای مثلا زیرزمین 266؟
یه جا خوندم ارتفاع تجاری 4.5متره ولی تو مبحث 4 نوشته 2.4 . کدومو اعمال کنم؟

arian68

عضو جدید
ارتفاع مسکونی رو چقدر بگیریم؟ 275تا285؟
ضخامت سقف؟30یا 40؟
آزمون اسفند 91 گفته بود با دسترسی معلولین به ساختمان....پس باید ارتفاع پله ها رو 17 بگیریم؟
زمانی که ارتفاع پله رو 17 یا 18 بگیریم اون ارتفاعی که تامین میشه رند نیست... مثلا اگه 18پله داشته باشیم306 میشه ارتفاعمون... میشه بگیم اذتفاع سقف 40و ارتفاع فضای مثلا زیرزمین 266؟
یه جا خوندم ارتفاع تجاری 4.5متره ولی تو مبحث 4 نوشته 2.4 . کدومو اعمال کنم؟

معمولا برا مسکونی 18 پله 17 سانت در نظر میگیریم که میشه 306 سانت ارتفاع سقف 30 سانتی هست ارتفاع خالص 276 میمونه رند نبودن هم ایرادی نداره ................پله 17 سانت هم برا معلولین مناسبه هم برا سایرین ...............برا زیرزمین240 -220 کافیه............. حداکثر تجاری هم 450 و اگه نیم طبقه داشته باشه حداکثر 480 میشه اونی که شما خوندی شاید حداقل باشه ولی من ندیدم بعید میدونم باشه

*sahar*

عضو جدید
سلام دوستان.یه سوال راجع به آزمون اسفند 91 دارم

چون خیابون 2 طرف پلان 16 متریه نباید 0.8 سانت از هرطرف کنسول بدیم؟

لطفا هرکی جوابشو میدونه بگه.ممنون

alisnaz

عضو جدید
چون تو سوال در مورد پیشروی حرفی نزده. فکر نمکنم بشه این کارو کرد
سلام دوستان.یه سوال راجع به آزمون اسفند 91 دارم

چون خیابون 2 طرف پلان 16 متریه نباید 0.8 سانت از هرطرف کنسول بدیم؟

لطفا هرکی جوابشو میدونه بگه.ممنون

mahdieh_r

عضو جدید
معمولا برا مسکونی 18 پله 17 سانت در نظر میگیریم که میشه 306 سانت ارتفاع سقف 30 سانتی هست ارتفاع خالص 276 میمونه رند نبودن هم ایرادی نداره ................پله 17 سانت هم برا معلولین مناسبه هم برا سایرین ...............برا زیرزمین240 -220 کافیه............. حداکثر تجاری هم 450 و اگه نیم طبقه داشته باشه حداکثر 480 میشه اونی که شما خوندی شاید حداقل باشه ولی من ندیدم بعید میدونم باشه
پیشنهاد میدم سقف رو 40 سانتی متر بگیرید، چون از لحاظ حداقل ارتفاع واحد اقامتی مشکلی براتون پیش نمیاد و از طرفی کسی نمیتونه از سقف 40 سانتی ایرادی بگیره. اما سقف 30 سانتی ممنکه جای بحث باقی بذاره.
این ساختمونها قرار نیست ساخته بشند. نگران چیزی نباشید و تا جایی که امکان داره ابعاد رو دست بالا بگیرید.

بالا