قیمت فرش ماشینی؛ مقرون به صرفه و مناسب یا گزاف و بی*مورد؟

reyhanejvd

عضو جدید
[h=2]
[/h]
زندگی ماشینی این روزها، همه ابعاد زندگی را هم ماشینی می*کند. فرش*های ماشینی نیز یکی از مصادیق همین تغییرات فناوری*محور در زندگی ما است. انواع دستگاه*ها و ماشین*آلات صنعتی با سرعت و دقت بالا، فرش*هایی تولید می*کنند که ضمن کاربردهای متنوع از زیبایی بالایی نیز برخوردار است. قیمت فرش ماشینی نیز در مقابل فرش دستباف بسیار مناسب و متنوع است.


شهرهای مختلف ایران با بهره*گیری از تجهیزات متنوع تولید فرش و دستگاه*های جدیدی مانند: واندویل، شوهنر، تکسیما و… ، به تولید فرش*های مرغوب و باکیفیت دست زده*اند. برای نمونه، کاشان بیش از ۷۰۰ واحد تولید فعال فرش ماشینی دارد. شهرهای آران و بیدگل، مشهد، دلیجان، یزد، اصفهان، ماکو و تهران در زمینه تولید انواع فرش**های ماشینی بسیار فعال و موفق عمل می*کنند.


چرا فرش ماشینی انتخاب مناسبی است؟


فرش ماشینی در انواع طرح*ها و رنگ*ها بافته می*شود. همین موضوع، سرعت تولید را به طور چشم*گیری افزایش می*دهد. فرش*های ماشینی با ابعاد و نقشه*های مختلف، پاسخ*گوی طیف گسترده*ای از مشتریان است. مثلا فرش*های ماشینی عروسکی، از جمله فرش*های ماشینی پرفروشی هستند که در طرح*های بسیار متنوعی در بازار عرضه می*شوند. ارائه و تولید فرش با طرح*هایی که تنوع بالایی دارند و مثلا مانند فرش عروسکی که چهره شخصیت*های کارتونی و … هستند به شکل دست بافت هم هزینه خیلی بالایی دارند و هم به زمان زیادی نیاز دارند.


خرید فرش ماشینی برای کسانی که اهل مُد و تغییر متداوم دکوراسیون هستند نیز بسیار مناسب است. زیرا قیمت فرش ماشینی به آنها اجازه می*دهد که متناسب با تغییرات مُد و سایر اسباب خانه مثل مبلمان و… ، به راحتی فرش خانه را نیز تغییر بدهند. فرش*های ماشینی با رنگ*های مختلف و از سوی برندهای تجاری مختلف و بسیار معتبری مانند: فرش ماشینی کاشان و فرش ماشینی مشهد تولید می*شوند. قیمت فرش ماشینی کاشان نیز طیف گسترده*ای را پوشش می*دهد. اگر قصد خرید داشته باشید، بنا به بودجه*ای که در اختیار دارید، حتما مورد مناسبی پیدا خواهید کرد.


قیمت فرش ماشینی مشهد هم همین*طور است. بسته به میزان شانه، تراکم و جنس خاب فرش، انتخاب*های متعددی پیش روی شما خواهد بود.


قیمت فرش ماشینی در چه حدودی است؟


قیمت فرش ماشینی به عوامل مختلفی وابسته است. مثلا جنس نخ یکی از فاکتورهای مهم در تعیین قیمت فرش است. فرش*هایی که از نخ ابریشم مصنوعی در تولید استفاده می*کنند، معمولا بیشترین قیمت را در بازار دارند. فرش ماشینی ابریشمی شباهت زیادی به فرش ابریشمی تبریز و قم دارد. در آن از نخ پلی*استر نیز استفاده می شود تا شفافیت بیشتری در فرش جلوه*گر بشود و نقشه*های آن اقتباسی است از فرش ابریشمی تبریز٫


از مزایای فرش ابریشم مصنوعی می*توان به شست*وشوی آسان، ثبات در شکل فرش، عدم پرزدهی اشاره کرد. به طور کلی در تولید فرش*های ماشینی مختلف از آکریلیک، BCF، پلی*استر و ترکیب مواد نام*برده استفاده می*شود. هر چقدر میزان آکریلیک فرش بالاتر باشد نیز قیمت و کیفیت بهتری خواهد داشت.


فرش ماشینی نسبت به سایر کف*پوش*های نساجی، قیمت کمتری دارد به همین دلیل همه نوع مشتری خواهان خرید آن است. ضمن اینکه به راحتی شسته می*شود و لکه گیری و نظافت آن نیز کار چندان دشواری نیست.


از سایر عوامل دخیل در قیمت فرش، وزن آن است. هر چقدر شانه فرش بیشتر باشد، وزن آن کمتر خواهد شد و وزن کمتر نیز قیمت بالاتری دارد. فرش ماشینی نباید خیلی سنگین باشد مثلا فرش ماشینی ۷۰۰ شانه در حدود ۴۰ تا ۴۵ کیلو وزن دارد. درست است که فرش خوب،*فرشی است که بیش اندازه سنگین نباشد اما بیش از حد سبک بودن هم برای فرش*های ماشینی نوعی عیب به شمار می*رود. وقتی فرشی که مثلا باید حدود ۴۰ تا ۴۵ کیلو وزن داشته باشد، سبک*تر از بازه اعلام*شده باشد، یعنی از نخ و الیاف مرغوبی برای بافت آن استفاده نشده است. تعداد رنگ به کار رفته نیز عامل دیگری در افزایش یا کاهش قیمت فرش ماشینی است. هر چقدر تعداد رنگ*های فرش بیشتر باشد، قیمت آن هم افزایش بیشتری خواهد داشت.


انواع فرش ماشینی در بازار چیست؟


فرش ماشینی دارای ۲ نوع تراکم بافت است. تراکم عرضی و تراکم طولی. تراکم عرضی همان شانه فرش را مشخص می*کند و شانه نیز در قیمت*گذاری حائز اهمیت است. این افزایش قیمت نیز به خاطر زیبایی و ظرافت بیشتر فرش*ها با تعداد شانه*های بالاتر است. فرشی که تعداد شانه بالاتری دارد، نقشه ظریف*تری دارد و طرح آن به فرش دست*باف شبیه است.


در حال حاضر، در بازار فرش ماشینی ایرانی، تراکم*های فرش ۵۰۰ شانه، فرش ۱۰۰۰ شانه، فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۵۰۰ شانه موجود است. شرکت*های معتبر با الیافی باکیفیت مثل الیاف شرکت درالون آلمان، فرش*های ماشینی مرغوبی می*بافند و در اختیار مشتریان قرار می*دهند.


قیمت فرش ماشینی به ابعاد آن هم بستگی دارد. فرش*های ماشینی به شکل*های مختلفی مانند: دایره، بیضی، مستطیل، انواع تابلو فرش و… در بازار به فروش می*رسند. امکان تولید فرش ماشینی در قالب تابلو فرش با طرح چهره افراد نیز وجود دارد و شرکت**های مختلف در این زمینه برای مشتریان خود، محصولات جالب و مناسبی تولید می*کنند. مثلا بافت فرشی از چهره دوست، همسر یا به طور کلی برای کادو دادن به کسی که دوستش دارید، ایده بسیار زیبا و خلاقانه*ای است. البته هزینه آن نیز آنچنان بالا نیست و با صرف کمی بودجه متوسط و مناسب به سادگی می*توانید آن را سفارش بدهید.


فرش ماشینی در اندازه*های مختلفی تولید می*شود. فرش ۶ متری ۷۰۰ شانه با تراکم ۱۴۰۰ تا ۳۰۰۰ از جمله محبوب*ترین*های بازار است. ظاهرا اندازه آن با منازل امروزی تطابق بیشتری دارد. قیمت فرش ماشینی ۶ متری، وابسته به همان فاکتورهایی است که پیش*تر عنوان کردیم. البته قیمت فرش ماشینی ۹ متری و… هم به همان فاکتورها بستگی دارد.


اندازه*های دیگر فرش نیز مانند فرش ۱۲ متری ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۵۵۰، طرفدارانی دارد. این توع فرش حدودا در ۱۰ رنگ برای برندهای مختلف تولید می*شود. قیمت فرش ماشینی ۱۲ متری هم مانند همه اندازه*های دیگر به عوامل مذکور و البته برند و شرکتی که از آن فرش را تهیه می*کنید، وابسته است.


برند در انتخاب فرش مهم است اما حواس*تان را جمع کنید. زیرا برخی از شرکت*ها صرفا به خاطر اسم و رسمی که پیدا کرده*اند وتبلیغات گوناگون، قیمت*های بیشتری را برای فروش در نظر می*گیرند. این در حالی است که همان فرش و با کیفیتی مشابه به سادگی در فروشگاه و با برندی دیگر قابل خریداری است.


پس در خرید فرش پیش از آنکه به برند اهمیت بدهید به عواملی که عنوان کردیم، دقت کنید. این روزها با وجود شرکت*های رنگارنگ و رقابت زیادی که در بازار شکل گرفته است، قدرت چانه*زنی مشتریان بیشتر شده است. بنابراین شرکت*های تولید فرش ماشینی نیز به فکر افتاده*اند و خدمات بیشتری مانند بیمه و گارانتی به مشتریان ارائه می*کنند. از سوی دیگر وجود فروشگاه*های آنلاین مانند فروشگاه فروش اینترنتی فرش مرداس نیز اطلاع*رسانی*های بهتری برای مشتریان صورت می*دهند و خرید را برای*شان آسان*تر می*کنند. ارسال رایگان، دریافت وجه درب منزل، ضمانت بازگشت فرش تا ۷ روز و… از جمله مزایایی است که خرید از فروشگاه*های اینترنتی در اختیار مشتریان قرار می*دهد.​


 

Similar threads

بالا