[فــرش] - انواع گره در فرش دستباف ایرانی

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتاز
انواع گره در فرش دستباف ایرانی

  • ترکی
  • فارسی
شاید اگر برای خرید فرش به ویژه فرش دستباف گشتی در مقالات و وب سایت ها زده باشید اصطلاحات گره ترکی، گره فارسی، گره جفتی و ... را به کرات شنیده یا دیده باشید.
این اصطلاحات بیشتر در بافت فرش های دستباف به کار می رود و در بافت فرش ماشینی کاربرد دارند. در مقالات بعدی انواع گره ها و روش های اتصال نخ خاب به زمینه فرش در فرش های ماشینی را هم برای شما توضیح خواهیم داد.

گره فارسی چیست؟ (Persian Knot)
گره فارسی یک گره نامتقارن است. ویژگی این نوع گره این است که موجب یکنواخت شدن فاصله ها بین نخ های سطح فرش می شود ولی در گره ترکی فواصلی بین هر ریشه خاب فرش ایجاد می شود از این نوع گره می توان طرح های گل و بته دار و منحنی را به راحتی و زیبایی هر چه تمام تر اجرا کرد. کشورهایی که از این نوع گره ها استفاده می کنند عبارتند از: ایران، افغانستان، پاکستان، هندوستان، نپال، تبت و چین.


گره ترکی چیست؟ (Turkish knot)
گره ترکی یک گره متقارن است. تشخیص این گره به راحتی در فرش قابل انجام است. کشورهایی که از این نوع گره استفاده می کنند: ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و شمال شرق ایران هستند.


گره جفتی چیست؟
گره جفتی می تواند به هر دو روش فارسی یا ترکی زده شود. در این نوع گره بافنده به جای اینکه گره را با استفاده از 2 نخ اجرا کند آن را با 4 نخ اجرا می کند. در این نوع گره، مدت زمان بافت یک فرش تقریباً به نصف کاهش می یابد. فرش دارای قیمت ارزان تری است ولی عمر مفید کمتری دارد.
منبع: نشریه جهان فرش- شماره یک- اسفند 91
 

Similar threads

بالا