فرم در معماری

mehrinaa

عضو جدید
[h=2]

فرم معماری نقطه تماس بین جرم و فضا است ... اشکال معماری، بافت، مواد، مدولاسیون نور و سایه، رنگ، همه ترکیب را به تزریق یک کیفیت و یا روحیه در فضا منجر میسازد .کیفیت معماری بر اساس مهارت طراح در استفاده و ارتباط این عناصر، در فضاهای داخلی و در فضاهای اطراف ساختمان طراحی شهری معنا میشود .


فرم در دکوراسیون داخلی نه تنها یک نقش بسیار مهم را بازی می کند، بلکه احتمالا موضوع مورد بحث است. این فقط یک شکل یا پیکربندی یک ساختمان نیست بلکه شامل بسیاری از عناصر می شود که یک نقطه، خط، هوا یا حجم است. بنابراین ممکن است متن، بافت، تصاویری باشد که ما در طراحی استفاده می کنیم. هر گونه معماری بدون هیچگونه شکل می تواند تصور شود بنابراین اهمیت فرم ها در زیر ذکر شده است .


فرم های منظم


اشکال منظم بیشتر درطراحی داخلی ساختمان ها دیده می شود که در آن یک یا چند عنصر در طراحی به گونه ای نسبتا منظم تکرار می شوند که به طراحی واضح و روشن می انجامد. چنین طرح هایی با خط افق موجود به راحتی می توان بدون ایجاد یک اثر خشن بر محیط اطراف و چشم انداز بسیار آرام در چشم یک بیننده ظاهر شوند به یاد داشته باشید این طرح ها به طور کلی پایدار و متقارن در طبیعت است .


فرم های نامنظم


تقریبا تمام قطعات / عناصر نامنظم غیر متمایز در طبیعت، ایجاد یک نگاه آشفته برای بیننده است. تمام عناصر به طرز وحشتناکی ایجاد شده اند که یک طراحی منحصر به فرد را ایجاد می کند که به شکل بسیار چالش برانگیز به سایر ساختمان های اطراف می انجامد. بسیاری از معماران اصلی مانند زها حدید 99 درصد از علاقه خود را به این نوع از فرم دارند که اجازه می دهد طراحی هایشان به صورت کاملا منحصر به فرد نمایش داده شود .


فرم ترکیبی منظم یا نامنظم


این یک فرم منظم یا نامنظم است، تغییرات (افزودنی یا جزئی) در شکل موجود، طراحی را حتی بیشتر جذاب و منحصر به فرد می کند. این در واقع منجر به از دست دادن فرم ابتدایی طراحی شده و ایجاد ساختمان در تمام مراحل قبلی کاملا متفاوت است. این نوع تغییر از طریق مجموعه ای از دستکاری های گسسته، تعداد قابل توجهی از تغییرات را از لحاظ گزینه های طراحی ایجاد می کند.


فرم های الهام بخش طبیعت


این همیشه در مورد فرم های منظم و نامنظم نیست، طراحان می توانند از هر نقطه به خصوص طبیعت که الهام بخش باشد تاثیر پیدا کنند و این نوع خاص الهام بخش معماری بیومیفیک است. اشکال بسیار از طبیعت الهام گرفته شده است؛ آنچه که طبیعتا دکوراسیون داخلی به نظر می رسد بسیار ساده است اینکه طراحی به طراحی بهتر توسط یک طراح تبدیل شود. این راه حل های طراحی عموما کارآمدتر، پایدار و سالم هستند به هر حال، این نوع اشکال در واقع در مورد تکثیر فرم طبیعی است، بیشتر در مورد درک قوانین حاکم بر فرم است .


فرم های غیر معمول


سپس زمانی اتفاق می افتد که مردم ترجیح می دهند برخی از شکل های غیر معمول را به گونه ای تنظیم کنند تا خودشان را از انواع معمولی و نامنظم دور نگه دارند. این اشکال می تواند در قالب یک پیانو، یک آناناس، یک فیل و یا هر چیز دیگری باشد و اجازه دهید به شما بگویم که این اشکال غیر معمول را با اشکال موجود در طبیعت مقایسه کنید .


فرم های مختلف در داخل فضا


فرم ها فقط در خارج از فضای داخلی مهم نیستند، درفضاهای داخلی هم نقش مهمی ایفا می کنند و باعث ایجاد یک اثر چشمگیر با ویژگی های متمایز آن در سقف، دیوارها، آرک ها، کف، ستونها و دیگر فضاها میشوند .


حال و هوا و حس فضای آن را مرموز، عاشقانه، عجیب و غریب، جسورانه، با شکوه و غیره می کنند .با قرار دادن چند عنصر کلیدی در ارتباط با یکدیگر، می توان از طریق فرم منحصر به فرد لذت بیشتری از فضا برد .منبع:دکوراسیون داخلی دکودارکوب


[/h]
 
بالا