عمران یا مهندسی شیمی؟

A-r-M-a-N

عضو جدید
سلام
من برای انتخاب رشته بین دو رشته عمران و شیمی موندم
به هر دو رشته کاملا علاقه مندم
در عوض به رشته های انتزاعی مثل برق و کامپیوتر چندان علاقه ندارم
به احتمال زیاد عمران و م. شیمی رو شریف میارم (رتبه منطقه 259)
ولی مکانیک رو نه
(مکانیک رو به این جهت گفتم که شبیه مهندسی شیمی هست و شاید زمینه های کاری براش بیشتر باشه
به نظر شما کدوم رشته بهتره؟
چه از نظر کار آکادمی (هیئت علمی) و تحقیقاتی و کار آزاد یا دولتی، چه از نظر استخدام در ایران و آمریکا، چه از نظر وضع اپلای، میزان درآمد و ...
وضع اپلای در شریف و تهران خیلی متفاوت هست؟ با این فرض که فرد در هر دو معدل بالایی داشته باشه

یه جایی خوندم که یکی از بالاترین درآمدها در آمریکا مربوط به مهندسان شیمی هست
حالا سوال اینه که آیا اونا کسایی رو که اینترنشنال هستن رو استخدام می کنن، یا فقط از کشور خودشون برای همچین مشاغلی استفاده می کنن؟
(البته تاکید خاصی روی آمریکا ندارم و به طور کلی اروپا یا حتی حاشیه خلیج فارس منظورم هست یا حتی اگر درآمدش در ایران جالب باشه ترجیحم بیشتر همین جاست)
چون تا دوشنبه وقت انتخاب رشته هست ممنون میشم زودتر راهنمایی کنید

YaZahra313

عضو جدید
سلام دوست عزیز....
به نظر من م شیمی بهتره نه به خاطر اینکه رشته خودمه ها چون :
از نطر تحقیقاتی خیلی دامنه ی وسیعی داره کسی که مهندسی شیمی خونده توی همه ی زمینه ها میتونه کار تحقیقاتی انجام بدی مقاله بده و.....
از نظر استخدامم واسه پسرا تو ایران خوبه و چون خیلی از دانشگاه ها ندارن این رشته رو هنوز به اندازه عمران اشباع نشده البته بازار کار عمرانم خوبه ولی به نظرم بیشتر باید خودت تو عمران سرمایه گذاری کنی خیلی نمیتونی تو کارای دولتی استخدام بشی...
در خارج از کشور خیلی به م شیمی بها میدن طوری که از پر درآمد ترین رشته ها تو آمریکا و اروپاست...
راجع به اینکه چطور تو آمریکا استخدام میکننو اپلای خیلی اطلاعات ندارم چون خودم هنوز کارشناسیمو راجع به اپلای تحقیق نکردم..
ولی تو خود ایرانم تو پتروشیمیای شهرای صنعتی یا جنوب کشور درآمد خوبی داره فقط کمی شرایط کاری سخته که اگه علاقه داشته باشی حله;)
موفق باشید امیدوارم اطلاعاتم مفید بوده باشه براتون...:)

m.mansourpour

عضو جدید
سلام
ولی مکانیک رو نه
(مکانیک رو به این جهت گفتم که شبیه مهندسی شیمی هست و شاید زمینه های کاری براش بیشتر باشه
چه از نظر کار آکادمی (هیئت علمی) و تحقیقاتی و کار آزاد یا دولتی، چه از نظر استخدام در ایران و آمریکا، چه از نظر وضع اپلای، میزان درآمد و ...
وضع اپلای در شریف و تهران خیلی متفاوت هست؟ با این فرض که فرد در هر دو معدل بالایی داشته باشه

حالا سوال اینه که آیا اونا کسایی رو که اینترنشنال هستن رو استخدام می کنن، یا فقط از کشور خودشون برای همچین مشاغلی استفاده می کنن؟
(البته تاکید خاصی روی آمریکا ندارم و به طور کلی اروپا یا حتی حاشیه خلیج فارس منظورم هست یا حتی اگر درآمدش در ایران جالب باشه ترجیحم بیشتر همین جاست)

سلام.تبریک میگم.همونطور که خودتونم میدونی رتبه های بالا مکانیک و برق رو قبل از مهندسی شیمی میزنن.عمران و مهندسی شیمی تقرییا نسبت مساوی دارن.یه کمی اگه انتظاراتت رو واقعی تر کنی راحت تر میتونی انتخاب کنی.اگه قصدت 100 درصد رفتنه موضوع فرق میکنه.فرقی نمیکنه شما عمران یا مهندسی شیمی بر حسب علاقت انتخاب کن شریف راحت تر پذیرش میگیری برای ادامه تحصیل. همونطور که دوستمون اشاره کردن مهندسی شیمی تاپ ترین رشته ست تو دنیا مخصوصا بحث های نانو و بیو ومحیط زیست رو بورسه.ولی اگه میخوای تو ایران بمونی نصیحت من و جمع کثیری از هم رشته هایی من رو گوش کن.مهندسی شیمی تو ایران هیچگون ارج و قربی نداره.مهندس شیمی در واقع همون مهندس مکانیکه که تخصصش تو صنایع شیمیایی و نفته.ولی تو ایران حتی تو خود استخدام صنعت نفت میبینی دکترای مهندسی شیمی رو برای آزمایشگاه میخوان.نمیخوام بگم حالا که همه حتی قشر تحصیلکرده این رشته رو با شیمی محض اشتباه میگیرن ما ناامید شدیم ولی مشکلات این رشته تو ایران خیلی بیشتر از این حرفاست.خلاصه بگم بچه ها با فوق تو شرکت های خصوصی پروسس کار میکنن حدکثر 1.5-تو سایت هم وضعیت بهتر از این نیست.ضمن اینکه شما اگه میخوای برین جنوب و ... با مهندس عمران اونجا بیشتر حقوق میدن.بچه ها(مهندس شیمی) با فوق اونجا کار میکنن با 5 سال سابقه کار 2 تومن میگیرن.به شرطیکه کسی بتونه اونجا هم کار پیدا کنه.البته مسلما فارغ التحصیل شریف شرایط ممتازین و نخبگان وضعیت استخدام فرق میکنه ولی در کل دوستان هستن از این طیف اونها هم ناراضین.
شما اگه درآمد بخوای با همون مهندسی عمران هم میتونی درآمد خوبی داشته باشی.البته هر رشته ای بخونی حداقل 6-5 سال طول میکشه تا تجربه کسب کنی ولی آینده روشنی داره.کشورهای خلیج فارس اکثرا مهندس حفاری و بهره برداری استخدام میکنن.مهندسی شیمی هم به شرط اینکه زبانت خوب باشه و تجربه خوبی داشته باشی میگیرن ولی سخت تره.یکی از دوستای من چند سال پیش وضع شما رو داشت رفت مکانیک تهران خوند. انتخاب با خودته مسلما از نظر اساتید و سطح دانشگاه فاصله چندانی ندارن و تهران خیلی هم سخت گیرن و معدلا پایینه ولی اسم شریف کار میکنه.شما ببین دانشگاه برات مهمتره یا رشته.مسلما بین مهندسی مکانیک و شیمی در شرایط مساوی من 100 درصد مکانیک رو پیشنهاد میکنم ولی با این شرایط شریف رو ترجیح میدم.کسانی که اومدن مهندسی شیمی یا از اول با آگاهی اومدن و این رشته رو دوست داشتن یا بعدا عاشق این رشته شدن ولی...متاسفانه بعد از چند سال درصد زیادشون در درست بودن انتخابشون شک میکنن چون در پیدا کردن شغل مناسب مشکل پیدا میکنن.در ایران عمران و معماری و مکانیک و برق نظام مهندسی دارن و یه قاعده و قانونی شامل حالشون میشه و این امتیاز خیلی بزرگی محسوب میشه.در ضمن الان دیگه مهندسی نفت رو حتی پیام نور آورده چه برسه به مهندس شیمی.درسته فارغ التحصیلای عمران خیلی زیادترن ولی شما اگه یه مهندس خوب باشی باسواد و زرنگ و...میتونی خوب دربیاری.
من اگه جای شما بودم اول عمران شریف رو انتخاب میکردم.(ضمن اینکه الان موقعیت های تحقیقاتی مهندسی عمران هم خیلی گسترده شده و بحث های نانو و محیط زیست و سایر بحث های روز دنیا فقط مختص رشته های خاصی نیست)
مهندسی شیمی شریف
مهندسی مکانیک تهران-انتخابهای بعدیم بودن.

در کل با بچه های عمران هم اگه صحبت کنی احتمال زیاد اونها هم گله هایی داشته باشن.مثل ورود آدمای غیر متخصص و...
ولی در کشورهای در حال توسعه مثل ما مهندس عمران بیکار نمیمونه.شما خیلی کم مهندس عمرانی پیدا کنین که کار غیر مرتبط انجام بدن ولی مهندس شیمی تا دلت بخواد کار غیر مرتبط انجام میده.

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ولی مکانیک رو نه

مگه میشه آدم هم به عمران علاقه داشته باشه هم مهندسی شیمی!؟ به هر حال.
رتبه‌ی منطقه‌ی 1 یا 2تون اینه؟ بعید می‌دونم اگر بومی تهران نباشید بتونید عمران قبول بشید، با آمار چند سال پیش میگم. شاید الان شرایط تغییر کرده.
من در مورد وضعیت اپلای عمران خبر ندارم ولی بازار کارش از مهندسی شیمی بهتره. رفیق من در همین شریف ارشد پلیمر خونده و فعلاً نتونسته از تهران کاری پیدا کنه، حقوق‌ها پایینه و سابقه‌ی کار می‌خوان. احتمالاً بره جنوب.
اما وضعیت اپلای مهندسی شیمی خوبه. اگر معدل بالای 16 و خصوصاً بالای 17 (کلاً معدل این دانشکده پایینه یه خورده) داشته باشید احتمال پذیرش گرفتنتون بالا هست. استادهاتون هم تقریباً آدم‌های نرمالی هستند (برخلاف استادهای دانشکده‌ی مثلاً صنایع) و اگر درس بخونید زیاد اذیت نمی‌شید.
قطعاً در کارشناسی اپلای شریف بهتره، در ارشد کمی بالانس می‌شه ولی بازم اسم شریف اعتبارش بیشتره.
ترتیب پر شدن رشته‌ها هم به ترتیب برق، مکانیک، نرم‌افزار، عمران، سخت‌افزار، آی‌تی، صنایع، مهندسی شیمی، هوافضا (ترتیب صنایع و مهندسی شیمی و هوافضا سال به سال تغییر می‌کنه).
به هر حال پیشنهادم اینه که ضنایع شریف رو نزنید که دیوانه خونه‌ای بیش نیست و دریغ از 1 جو مطلب علمی که یاد بگیرید. اما وضعیت علمی مهندسی شیمی خوبه ولی اگه نمی‌خواید گرمای جنوب به تنتون بخوره از الان بنا رو به اپلای بذرید. هر چند که من از الان پیش‌بینی می‌کنم اگه مهندسی شیمی قبول بشید به احتمال 80% این کار رو می‌کنید.

راستی می‌تونید از خود عمران و مهندسی شیمی هم می‌تونید تغییر رشته بدید به مکانیک. جفت دانشکده‌های م. شیمی و مکانیک نرمال هستند و اگه معدلتون خوب باشه قبول می‌کنند (بعضی دانشکده‌های مثل مهندسی مواد اجازه نمی‌دن دانشجو به راحتی ازش خارج بشه، بعضی هم مثل م. کامپیوتر اجازه نمی‌دن دانشجوی دیگه‌ای وارد بشه). مهندسی شیمی و مکانیک اتفاقاً دروس مشترک زیادی دارند و شما می‌تونید در 2 ترم یا 3 ترم اول درس‌هاتون رو طوری بردارید که مشترک باشه و یا اینکه درس‌های مکانیک رو بردارید (یا اگه استاد راهنماتون گیر داد می‌تونید درس‌های پایه رو بردارید همش). به نظرم هدف‌گذاری خوبیه چون احتمال زیاد عمران قبول نشید و از الان روی مهندسی شیمی تمرکز کنید.
فکر دانشگاه‌های دیگه رو هم نکنید.

بالا