عجيب و غريب هاي زيست شناسي

mr.fares

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها تو اين تاپيك هم بياين چيزاي متفاوت تو زيست شناسي رو بذاريم.
 

Elmira2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
عجیب ترین حیوانات جهان

عجیب ترین حیوانات جهان

بر اساس اعلام نظر کارشناسان محیط زیست، 32 جاندار عجیب‌ترین حیوانات بر روی کره زمین لقب گرفتند!Star-nosed mole : موش ستاره پوزه


اولین این جانداران یک نوع «موش‌کور» است که اغلب در آمریکای شمالی یافت می‌شود. ‌این موش کور از آن جهت لقب عجیب‌ترین حیوان روی کره زمین را از آن خود کرده که به جای بینی بر روی پوزه خود، 22 بازوچه و حسگر دارد و از طریق آن‌ها می‌تواند غذای خود را بیابد. این جانور در باتلاق‌ها، دشت‌ها و مناطق پست زندگی می‌کند و اغلب جانوران بی مهره، حشرات آبزی، کرم و جانداران نرم‌تن نظیر حلزون‌ها را می‌خورد.


Hispaniolan Solenodon : سولنودون هیسپانیولایی

دومین موجود عجیب در این رده‌بندی، یکی از خویشاوندان بسیار نزدیک موش کور است. سولنودونها تنها پستاندارانی هستند که در بدن شکار خود سم تزریق می کنند. این جانور دو گونه دارد :" سولنودون هیسپانیولایی " که خاستگاه آن در هائیتی و جمهوری دومنیکن است و " سولنودون کوبایی " که در سال 2003 دوباره کشف شد.

Seapig : خوک دریایی

سومین موجودات عجیب خوک‌های دریایی هستند که اکثرا یا بر روی آب اقیانوس‌ها و آب‌های آزاد زندگی می‌کنند یا آنکه می‌توان آن‌ها را در بستر و کف این آب‌های آزاد یافت. این موجودات آبزی خود را با گل و لای و لجن کف اقیانوس‌ها سیر نگه می‌دارند.
همچنین بر اساس گزارشات موجود، هنوز مشخص نشده است که این خوک‌های دریایی چگونه می‌توانند در عمق و قعر آب‌های آزاد زندگی کنند.


Blobfish : ماهی حباب
چهارمین موجود عجیب و خارق‌العاده جهان، یک ماهی از نوع ماهی حباب است که می‌تواند با باد کردن خود بر روی آب شناور بماند. ماهی بادکنک در آبهای عمیق سواحل استرالیا و تاسمانیا زندگی می کند. به دلیل عدم دسترسی به محل زندگی این ماهی به ندرت توسط انسانها دیده می شود.

ماهی بادکنک در اعماقی از دریا زندگی می کند که فشار آب بسیار بیشتر از فشار سطح دریاست، بنابراین کیسه های گاز در آنجا غیر قابل استفاده هستند. برای آنکه این ماهی بتواند در آب شناور بماند، گوشتی ژلاتینی با چگالی کمتر از چگالی آب دارد و همین امر موجب می شود تا ماهی بادکنکی بدون صرف میزان زیادی از انرژی در سطح آب شناور بماند. از آنجاییکه ماهی بادکنکی مواد معلقی را که در روبرویش شناور هستند را می خورد بنابراین عدم داشتن ماهیچه یک خصوصیت منفی محسوب نمی شود.


Yeti lobster : یتی خرچنگ

«یتی خرچنگ» پنجمین موجود و جاندار آبزی عجیب است و در عمق دو هزار و 200 متری از سطح دریا زندگی می‌کند.
خرچنگ یتی در سال 2005 در اقیانوس آرام کشف شد. طول این خرچنگ تقریباً 15 سانتی متر است و به دلیل مقداری کرکِ ( کرک مانند ) سفیدی که بدنش را پوشانده است قابل توجه می باشد. چشمان این حیوان بسیار ریز و فاقد رنگدانه است به نحویکه کور به نظر می رسد.

انبرهای پرمویش حاوی باکتری فیلامنتوس است که از آن برای رفع مسمومیت مواد معدنی موجود در آب استفاده می کند. اگرچه که یک موجود گوشتخوار است اما ممکن است از این باکتریها تغذیه کند. البته گاهی جلبکهای سبز و میگوهای کوچک نیز را می خورد.


White turtle : لاک پشت سفید

ششمین جاندار عجیب، «لاک پشت سفید – صورتی» است که البته رنگ کرمی و سفیدش بر بدن این جانور خونسرد غالب است و تنها لکه‌هایی از رنگ صورتی بر بدنش دیده می‌شود. این لاک پشت غول‌پیکر در فرهنگ چینی‌ها ارج و قرب فراوان دارد.


Long-eared Jerboa : موش دوپای گوش دراز

«موش دوپا» که هفتمین جانور عجیب جهان است، اکثرا شبانه شکار می‌رود و در بیابان‌های چین و مغولستان یافت می‌شود. این جاندار جونده دارای دمی بلند، پاهایی دراز و گوش‌هایی بزرگ است.
بر اساس گزارشات رسمی کارشناسان محیط زیست، این جاندار کمیاب و نادر بوده و به شدت در معرض خطر انقراض نسل قرار دارد.


Aye-aye : آی-آی

«آی‌.آی»، هشتمین جانور عجیب جهان، نوعی میمون پوزه دار است. این موجود با سوراخ کردن تنه درختان کرم‌های حشره را بیرون می‌آورد و اگر این کرم‌ها تلاش کنند تا از دست این جانور فرار کنند، او با دندان‌هایی همانند یک جونده سوراخ تنه درخت را عریض‌تر کرده و با انگشت وسطی خود غذایش را شکار کرده و می‌خورد.
 

Elmira2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
Saiga: سایگانهمین جانور «سایگا» است که با بینی بسیار بزرگ و قابل انعطافش هوای سرد زمستان را گرم کرده و در تابستان گرد و غبار شدید را فیلتر می‌کند تا برای تنفس مناسب شود.


Hagfish : مارماهی دهان گرد

«مارماهی دهان گرد» به دلیل عادات غذایی نامعمول و غیر متعادل، دهمین موجود عجیب جهان لقب گرفته است.


Leafy sea dragon : اژدهای برگ مانند دریا

یازدهمین جاندار عجیب جهان یک نوع «ماهی هیولا» است که به دلیل قابلیت استتار شدن این لقب را از آن خود کرده است. این ماهی هیولا که در آب‌های سرد و آرام زندگی می‌کند، برای اولین بار در آب‌های استرالیا یافت شد و از سال 1982 میلادی تحت حمایت دولت این کشور قرار گرفت.


Slender loris : بوزینه بلند و باریک

دوازدهمین موجود عجیب یک نوع «بوزینه تنبل لاغر» است که در نواحی پست و مرطوب و استوایی هندوستان و سریلانکا زندگی می‌کند و به دلیل نابود شدن زیستگاه‌ها و یا از بین رفتن محل زندگی به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد.


Gharial : تمساح هندی

سیزدهمین موجود عجیب یک نوع «تمساح هندی» است که با طول تقریبی هفت متر یکی از بزرگترین سوسمارهای جهان به شمار می‌رود، اما به دلیل شکار بی‌رویه توسط قاچاقچیان و شکارچیان غیر‌مجاز، نسل این جانور خونسرد به شدت در معرض انقراض قرار گرفته است.


Hairy Frogfish : قورباغه‌ماهی پرمو

چهاردهمین موجود عجیب این فهرست یک نوع «قورباغه‌ماهی پرمو» است که در بستر دریاها منتظر شکار به کمین می‌نشیند و اکثرا در آب‌های اندونزی یافت می‌شود.


Dumbo octopuses : اختاپوس گوش دراز

پانزدهمین موجود شگفت آور، ‌یک نوع «اختاپوس گوش دراز» است که «اختاپوس دامبو» لقب گرفته و در آب‌های پرعمق اقیانوس‌ها و آب‌های آزاد زندگی می‌کند. نام این اختاپوس را از شخصیت کارتونی «دامبو» در فیلم‌های والت دیزنی گرفته‌اند.

Viperfish : وایپرفیش

یک نوع «مار ماهی آب‌های پرعمق» که دارای دندان‌هایی بلند و سوزنی شکل بوده و آرواره‌ای مفصلی است در رده شانزدهم این فهرست قرار دارد. گفته می‌شود این مار ماهی با حمله به شکارچی، جریانی از الکتریسیته از بدن خود به بدن شکارچی منتقل می‌کند که می‌تواند تا چند ساعت فرد یا حیوان شکارچی را بیهوش کند.

Shoebill : لک‌لک نیل

پرنده «شوبیل» نیز در رده هفدهم این فهرست قرار دارد. پرنده ای بزرگ و از خانواده لک لک ها است. این اسم به دلیل منقار کفش مانند این پرنده بر آن نهاده شده است. طول این پرنده 1.2 متر به وزن 5.6 کیلوگرم و عرض بالهایش 2.33 متر است. رنگ پرنده بالغ، خاکستری و پرنده جوان قهوه ای است و در مناطق گرمسیر آفریقا زندگی می کند.

Axolotl : ماهی راه رونده مکزیکی
یک نوع «سمندر» از راسته مارمولک‌ها نیز در رده هجدهم این فهرست است. این سمندر که «آکسوتول» نام دارد در نواحی پست و در بستر دریاچه‌ای واقع در مکزیکو‌سیتی یافت می‌شود. این سمندر از آن جهت عجیب است که بیش از هر خزنده دیگری قادر است پس از قطع عضو، آن را بازسازی کند.
 

Elmira2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
بادکنک ماهی

یک نوع «بادکنک ماهی» نیز که در اقیانوس آرام یافت می‌شود، ‌در رده نوزدهم این فهرست قرار دارد. طول این ماهی به هنگام باد شدن به 50 سانتیمتر می‌رسد. به آن بادکنک ماهیِ مرغ مانندِ شاخدار نیز می گویند.

Frill-necked Lizard : مارمولک گردن چین دار

بیستمین جانور عجیب این فهرست یک نوع «مارمولک» یا «سوسمار» است که تمام سرش به انضمام بالا تنه از چین و چروک‌هایی پوشیده شده و هنگام فرار از دست دشمن این چین و چروک‌ها جمع می‌شوند. این نوع از مارمولک‌ها اغلب در استرالیا یافت می‌شوند و در این کشور به «مارمولک دوچرخه ای» مشهورند.
نام سوسمار گردن چین دار یا سوسمار یا اژدهای چین دار به دلیل وجود لایه ای از پوست ناهموار که معمولاً به سمت سر و گردن این سوسمار تا شده انتخاب شده است. گردن این حیوان توسط ستون فقرات بلند و غضروفی حمایت می شود. این سوسمار در هنگام ترس دهانش را کاملاً باز می کند به نحویکه دهان صورتی و زردش کاملاً نمایان می شود، سپس پوست اطراف گردنش را باز می کند به صورتیکه رنگ نارنجی کمرنگ آن مشخص شود. البته این امر به تنظیم دمای بدن وی نیز کمک می کند.

طول حیوان بالغ به 1 متر می رسد. روی زمین با 4 دست و پا راه می روند. در هنگام خطر بر روی 4 پا می دوند و نهایتاً بر روی پاهای عقبی سرعت می گیرند. جنس نر این حیوان در دوران بلوغ و جوانی به طور قابل ملاحظه ای از جنس ماده آن بزرگتر است.

پوست دور گردن و صدای هیس هیس این سوسمار به منظور ترساندن حیوانات شکارچی نیز کاربرد دارد. در هنگام حمله حیوانات شکارچی، سوسمار گردن چین دار با دو پای خود از نزدیکترین درخت بالا رفته و در بالاترین نقطه خود را مستتر می سازد.


Long-beaked echidna : اکیدنای نوک دراز

«اکیدنا» یا جوجه تیغی نوک دراز در رده بیست و یکم قرار دارد.که یکی از دو نوع پستاندار تخم‌گذار محسوب می‌شود و در سال 2007 میلادی جزو حیوانات در معرض خطر انقراض قرار گرفت و دولت استرالیا برای حفاظت از این جاندار قوانین سختی را اعمال کرده است.

Tarsier : میمون شبگرد هندی
«میمون شبگرد هندی» نیز بیست و دومین حیوان عجیب جهان است و با وجود آنکه در اکثر نقاط دنیا زندگی می‌کند، اما امروزه گروه‌های عمده این حیوان در جزایر جنوب شرق آسیا نظیر اندونزی و فیلیپین یافت می‌شود. گفته می‌شود هر کدام از کره‌های چشم این حیوان 16 میلیمتر ضخامت داشته و به بزرگی مغزش هستند.
میمون شبگرد هندی گونه مخصوصی از این خانواده است. تکامل ژنتیکی این میمون سالها مورد بحث قرار داشت تا آنکه آن را نزدیک به گروه سیمین طبقه بندی نمودند. میمون شبگرد هندی چشمانی درشت و پاهایی کشیده دارد. پاهایشان در امتداد استخوان قوزک پایشان است که البته نامشان نیز بر همین اساس برگزیده شده است. اصولا حشره خوار هستند و حشرات را با پریدن بر روی آنها شکار می کنند اما از پرندگان و مارها نیز تغذیه می کنند. این میمونها در حین پریدن از درختی به درختی دیگر قادرند تا پرندگان را حتی در حال پرواز نیز شکار کنند. بارداری در این حیوانات 6 ماه به طول می انجامد و پس از آن تنها یک نوزاد به دنیا می آورند.

میمون شبگرد هندی ذاتاً شبگرد است اما مانند دیگر حیوانات شبگرد ممکن است در روز نیز فعالیتهایی داشته باشند. با این وجود بر خلاف دیگر حیوانات شبگرد فاقد روشنایی چشم در شب هستند. بعلاوه دارای ویژگیهای استثنایی حیوانات شبگرد نیز هستند.


Red panda : پاندای سرخ

بیست و سومین حیوان عجیب این فهرست، «پاندای سرخ» است. این حیوان زیبا به اندازه یک گربه بوده و با داشتن پوست و خزی قطور و ضخیم، می‌تواند از سرمای سوزان فصل زمستان خود را مصون نگه دارد.


Proboscis monkey : میمون پوزه دراز

یک نوع میمون در معرض خطر انقراض نیز که به «میمون پوزه‌دار» معروف است در رده بیست و چهارم این فهرست قرار دارد.


Pygmy marmoset : بوزینه کوتوله

«بوزینه کوتوله آمریکایی» که دم کوتاهی دارد در رده بیست و پنجم این فهرست قرار گرفته و اکثرا در جنگل‌های انبوه غرب برزیل، جوب شرق کلمبیا، شرق اکوادور و شرق پرو زندگی می‌کند. این میمون زیبا همه‌چیز خوار است و با انواع و اقسام خوراکی‌ها نظیر میوه‌های درختان، برگ، حشرات و حتی خزندگان کوچک شکم خود را از شر گرسنگی رها می‌کند.
این حیوان یکی از کوچکترین پستانداران نخستین است. طول بدن این حیوان بین 14 الی 16 سانتی متر ( به استثنای دمی به طول 15 تا 20 سانتی متر ) و کوچکترین میمون است. وزن جنس نر بوزینه کوتاه قد حدود 140 گرم و وزن جنس ماده آن در حدود 120 گرم است.

موهای بوزینه کوتاه قد گندم گون و دمش گرد است که گاه ممکن است طول آن به اندازه بدنش باشد. دستهایشان مخصوص بالا رفتن از درخت و ویژگی بارز این گونه است. تخصص اصلی آنها در سوراخ کردن تنه درختان به کمک دندان پیشینشان است. متاسفانه بدلیل جثه کوچک و حرکات سریع به ندرت در محیط وحش دیده می شود.


Sun bear : خرس آفتاب

«خرس آفتاب» که در رده بیست و ششم فهرست است، اکثرا در جنگل‌های استوایی جنوب شرق آسیا یافت می‌شود. قد این موجود تنها یک متر است و یکی از کوچکترین حیوانات خانواده خرس‌ها به شمار می‌رود. حتی گاهی اوقات شنیده شده است لقب «سگ خانواده خرس‌ها» را به دلیل کوچک بودن جثه این حیوان به او داده‌اند.

Komondor : کوموندور

«کوموندور» سگ غول پیکر مجارستانی، به دلیل داشتن موهای بسیار بلند و ضخیم در رده بیست و هفتم فهرست قرار دارد و یکی از گنجینه‌های ملی و با ارزش مجارستان به شمار می‌رود.

Puli : سگ روستایی مجرستانی

همچنین در مقابل این سگ پشمالو، یک سگ روستایی مجار نیز وجود دارد که با داشتن موهای پرپشت و به هم گره خورده در رده بیست و هشتم فهرست است.

Sphynx : اسفینکس

در رده بیست و نهم نیز یک گربه بی‌مو است که برای اولین بار در سال 1966 میلادی و در آمریکا متولد شد. این گربه‌های بی مو که «اسفینکس» نام دارند، ‌اکثرا در تمامی نقاط جهان زندگی می‌کنند.

Alpaca : آلپاکا
در رده سی ام گونه اهلی شده شترهای جنوب آمریکا است که از گونه وحشی آلپاکاها گرفته شده است. ظاهر این حیوان مانند گوسفند است البته با رنگهایی متنوع و گردنی بلندتر، در حالیکه گوسفندها تنها در رنگ سفید پرورش داده می شوند. آلپاکاها به صورت گله ای نگهداری می شوند و در طول سال در ارتفاعات کوههای آند، پروی جنوبی، بولیویای شمالی و شیلی شمالی که 3500 الی 5000 متر بالاتر از سطح دریا هستند می چرند.

آلپاکا بسیار کوچکتر از لاما است و برخلاف آنها برای باربری مناسب نیستند. اما الیاف فیبری در آنها با ارزش است که البته این الیاف پشمی نیستند.

بافتهایی را که می توان با استفاده از الیاف این حیوان بافت عبارتند از : پتو، ژاکت، کلاه، دستکش، روسری، انواع متنوعی از منسوجات و بارانی در آمریکای جنوبی و ژاکت، جوراب و کت در دیگر قسمتهای جهان. این فیبرهای در بیش از 52 رنگ در پرو، 12 رنگ در استرالیا و 22 رنگ در آمریکا وجود دارند.Platypus : نوک اردکی


پلاتیپوس یک نیمه آبزی و ساکن مناطق استرالیای غربی و تاسمانیا است که به همراه 4 گونه جوجه تیغی استرالیایی یکی از 5 گونه باقی مانده پستانداران تخم گذار است. این دسته تنها پستاندارانی هستند که به جای به دنیا آوردن نوزاد تخم ریزی می کنند. اگرچه شماری از گونه های مشابه یافت شده است اما پلاتیپوس تنها باقی مانده از نژادش است و در رده سی و یکم جدول ما قرار دارد.

ظاهر عجیب این پستاندار تخم گذار با منقاری شبیه اردک به نظر تقلبی می رسد. پلاتیپوس یکی از پستاندارن زهر دار است. در قسمت پاهای پشتی جنس نر این حیوان شاخکی حاوی سم وجود دارد که این سم بسیار برای انسانها دردناک است. پلاتیپوس بدلیل خصوصیات بیولوژیکی تکاملی بسیار مورد توجه محققان قرر دارد.

تا اوایل قرن 20 پلاتیپوس را به دلیل پوستش شکار می کردند اما بعدها مورد محافظت قرار گرفت.Narwhal : نهنگ دریایی قطب شمال

و در آخر، نهنگ دریایی قطب شمال از گونه والهای قطب شمال است. این حیوان به ندرت در جنوب عرض جغرافیایی اِن-70 یافت می شود. نهنگ دریایی قطب شمال یکی از دو گونه والهای سفید از خانواده مونودونتیدای ها است و احتمالاً مربوط به خانواده دلفینهای ایراوادی نیز می شود. نام انگلیسی نهنگ دریایی قطب شمال نروال از نام هلندی آن به معنای "جسد" و به دلیل رنگ آن گرفته شده است. در برخی از نقاط جهان از آن به عنوان ریم فیش نیز یاد می شود.
 

Elmira2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
جیب ترین درخت جهان

جیب ترین درخت جهان


این درخت که نام علمی آن "جابوتیکابا" نام دارد سالانه یک و یا دو بار شکوفه می دهد با این تفاوت که شکوفه و میوه این درخت انگور به جای شاخ و برگهای آن روی تنه درخت رشد می کند.

از این انگورها برای ساخت مایعاتی که شامل مواد آنتی اکسیدان ها است، استفاده می شود.

درمان کم خونی، اسهال و سرطان از دیگر خواص مفید آن است.


 

Elmira2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
عجیب ترین میوه های جهان

عجیب ترین میوه های جهان

میوه های عجیب و غریب، بیشتر در نواحی گرمسیری رشد می کنند. میوه هایی با اشکال و طعم های متفاوت با آنچه که ما تا به امروز می شناختیم. کشورهایی مانند؛ تایلند، مالزی،فلیپین، تاهیتی، هنگ کنگ، سنگاپور، ویتنام، آفریقای جنوبی…. میزبانان اولیه این میوه ها هستند.
میوه هایی با شکل و شمایل عجیب، بوهای بد و تند، طعم های تلخ و گزنده و قیمت های بسیار بالا دارای فواید بسیار برای انسان و حیوانات هستند.

در اینجا به معرفی تعدادی از این میوه ها می پردازیم:

نونی میوه ای است که در مناطق معتدل استوایی مانند تاهیتی رشد می کند. پرندگان عاشق این میوه هستند. این میوه برای بیماری های پوستی، درد، سر ماخوردگی، فشار خون بالا، افسردگی، ورم مفاصل، آسم، دیابت،سرطان… مفید است.
جک فروت میوه بومی جنگل های پر باران جنوب و جنوب شرقی آسیا است. کاشت این میوه به دلیل خواص آن به بسیاری از نقاط مانند؛ هند، جنوب شرق آسیا، مرکز و شرق آفریقا و فیلیپین گسترش یافته است.
این میوه، بزرگترین میوه درختی جهان شناخته شده است. پوستی بسیار ضخیم دارد و رسیده آن ۳۶ کیلوگرم وزن و تا ۹۰ سانتیمتر طول و ۵۰ سانتیمتر قطر دارد. گوشت آن زرد یا نارنجی است. طعم شیرین و خوشمزه دارد.​


منگوستین منشاء اولیه این میوه ناشناخته است. عده ای بر این باورند که این میوه متعلق به جزایر ساندا یا جنگل های مالایا است. این میوه به عنوان “ملکه میوه هایی استوایی” شناخته شده است. گوشت این میوه سفید رنگ با طعم شیرین و تند دارد.​

پیتایا یا اژدها میوه از میوه های ویتنام و مناطق گرمسیری است. میوه ی از گونه های مختلف کاکتوس که تنها شب ها شکوفه به رنگ سفید می دهد. به همین دلیل به آن” ملکه شب” هم می گویند. اژدها میوه در دو رنگ رشد می کند. هر دو رنگ دارای دانه های خال دار کوچک سیاه و سفید هستند. رنگ سفید آن، کمی طعم ترش دارد و رنگ قرمز تیره کمی طعم شیرین دارد.​

رمبوتان میوه شیرین با پوست مودار ضخیم قرمز رنگ که گوشت آن سفید با یک هسته بزرگ در وسط آن است. این میوه در کشورهای آسیای جنوب شرقی یافته می شود. این میوه دارای خواص دارویی است.بومیان برای آن دستورات خاصی دارند.​


کارامبولا، ستاره میوه یا پنج انگشتی میوه ستاره ای شکل و بومی جنوب شرقی آسیا مالزی است. این میوه توسط پرتغالی ها به مناطق مختلف برده شده است. میوه های کوچک و شیرین مانند مرکبات هستند که طعم خوشمزه و تازه ای دارند این میوه خواص درمانی در افسردگی و شادابی و نشاط بدن دارد.​


لیچی میوه ای گرمسیری است که در آفریقای جنوبی رشد می کند. این میوه طعم شیرینی دارد. شکل قلب و به رنگ قرمز یا صورتی است. بافت داخل پوست سفید و آبدر که دارای یک هسته سیاه است.
این میوه منبع غنی از ویتامین ث، کلسیم، پتاسیم و فسفر است. این میوه برای درمان سرفه، زخم های گوارشی و استحکام بدن پیشنهاد می شود.​


کیوانو ملون یا خربزه شاخدار این میوه جزء میوه های استوایی است. میوه ای با ظاهری خشن، طعمی بین لیمو و موز دارد. در واقع از خانواده خیار است. تازه آن سالاد یا دسر را بسیار خوش طعم می کند.​


بودا هندز یا دست بودا میوه مرکباتی است. این میوه عجیب، غریب و غیر معمول ترین میوه کشت شده در جهان است. همچنین از قدیمی ترین دانه های مرکباتی در کشاورزی محسوب می شود. دست بودا، میوه ی بزرگ، سنگین با پوست ضخیم است که مانند دست بودا ظاهر می شود. جزء میوه های شیرین است.​
 

Elmira2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
عجیب ترین فرم های زیستی جهان

عجیب ترین فرم های زیستی جهان


کاوشگر اسپریت در دهانه‌ی گوسو در مریخ، سنگ‌های قلیایی یافته بود. عکس از ناسا در حالی که دانشمندان، سیارات بسیاری را در اطراف ستارگان دیگر پیدا کرده اند و در اندیشه انجام عملیات های دیگر برای بررسی هرچه بیشتر منظومه شمسی خودمان هستند، محققان به دنبال سیارات زمین مانندی هستند تا بتوانند راه هایی برای شناسایی انواع موجودات زنده احتمالی در هر نقطه ای از این هستی پیدا کنند. حیات می تواند در مناطق سوزان، اسیدی و داغ خشکترین بیابان ها و یا در اعماق سرد و تاریک اقیانوس ها وجود داشته باشد. حتی می توان حیات را در نواحی یخ زده قطبی و یا در انباره های سمی نیز یافت. کریس ایمپی (Chris Impey) از دانشگاه آریزونا می گوید: “حیات بر روی زمین در هر جایی که تصور کنید – و همچنین در هر جایی که تصورش را هم نمی کنید – پخش شده است.” وجود تعداد زیاد این موجودات زنده سرسخت و پرطاقت به این نکته اشاره دارد که حیات می تواند در اقلیم سرد و خشک مریخ، شرایط اسیدی و یخبندان Europa (قمر مشتری)، و یا در نقاط بیشمار دیگری در آنسوی منظومه شمسی ما وجود داشته باشد. در اینحا برخی از پرطاقت ترین و سرسخت ترین موجودات زنده زمینی که در شرایط سخت قادر به حیات هستند آورده شده است. مکان های داغ و سوزان استخرهای بخارهای داغ و منافذ هیدروترمال (hydrothermal) سوزان در ته دریاها یک زیستگاه امن و راحت برای موجودات گرمادوست یا ترموفیل ها (thermophiles) فراهم می کند. برخی از موجودات گرمادوست آنزیم هایی تولید می کنند که در حرارت های بالا پایدار می ماند. حد بالای درجه حرارت قابل تحمل برای زیست ۱۱۳ درجه سلیسیوس تشخیص داده شده و این درجه حرارت مربوط به یک باکتری به نام پیرولوبوس فورماری (Pyrolobus fumari) است. این باکتری در سال ۱۹۹۷ در درون یک حفره هیدروترمال در اقیانوس آرام کشف شد. تقریباً در ۳۶۵۰ متری زیر سطح. دانشمندان می گویند این باکتری قادر است پس از طی دوره ۱۰ ساعته در اتوکلاو ‍‌‍‌[۱] ۱۲۱ درجه سانتیگراد نیز زنده مانده و تکثیر کند. دانشمندان با بالابردن درجه حرارت تا ۱۳۰ درجه سانتیگراد توانستند این باکتری را از بین ببرند. در ابتدا نام “نژاد ۱۲۱″ به آن داده شد و در واقع از همان خانواده پیرولوبوس فوماری است. برخی دانشمندان می گویند احتمالاً منافذ هیدروترمال در جاهایی از مریخ و یا در اقیانوس زیر پوسته یخی Europa (قمر مشتری) وجود داشته باشد. از این رو به عنوان اهداف اولیه برای جستجوی حیات ماورای زمینی مناسب هستند.
مناطق کاملاً سرد اکثر نواحی قطبی یخ زده و تاریک ترین اعماق اقیانوس ها خانه ای امن برای تعداد کمی از موجودات زنده ای هستند که سرمادوستند. بسیاری از آنها باکتری ها یا تک سلولی هایی به نام Archaea هستند اما برخی گلسنگ ها نیز به نام کریپتواندولیت ها (cryptoendoliths) به صورت کلنی بر روی صخره های منجمد قطب جنوب دیده شده اند. موجودات زنده سرما دوست یا psychrophiles دارای یک غشای سلولی اختصاصی بوده که در درجه حرارت های انجمادی از بین نمی رود. همچنین بسیاری از آنها یک نوع پروتئین ضد انجماد تولید می کنند. در مورد باکتریها این نکته شناخته شده است که در ۱۲ - درجه سانتیگراد هم رشد می کنند و در ۲۰ – درجه سانتیگراد زنده می مانند. حتی در برخی از مطالعات به باکتری ای به نام Colwellia psychrerythraea نژاد ۳۴H اشاره شده که قادر است در ۱۹۶ - درجه سانتیگراد (دمای نیتروژن مایع) مقاومت کند. به گفته کریس مک کی (Chris McKay) یکی از دانشمندان ناسا که درباره حیات در نواحی سرد و خشک مطالعه می کند: “تحقیق بر روی موجودات سرمادوست زمین به طور ویژه ای ارزشمند است چراکه تمام مکانهای موجود در منظومه شمسی که ممکن است ضامن حیات باشند – نظیر مریخ و Europa – اماکن سرد و یخ زده هستند.”
نمکزارها

تصویر بالن‌شکل سمت چپ- بالا یک گونه از نژاد ۱۲۱ است؛ باکتری ای که در درجه حرارت ۱۳۰ درجه سانتیگراد زنده می ماند.
(خط مقیاس برابر یک میکرون). اعتبار تصویر: Derek Lovley/UMass Amherst​
دریای مرده (Dead Sea) بر خلاف نامش حیات را در خود جای داده است. این دریا شورترین آب کره زمین را داراست اما تعداد اندکی باکتری در آن زندگی می کنند. درون آبی که ۸ مرتبه از آب اقیانوس شورتر است. دانشمندان در حال مطالعه یکی از آنها به نام هالوآرکولو ماریس مورتی (Haloarcula marismortui) هستند. آنها کشف کرده اند که این باکتری دارای یک پروتئین اختصاصی است که از آن در برابر اثرات سوء نمک حفاظت می کند. دانشمندان تئوری ای ارائه داده اند که می گوید هر باکتری زنده بر روی مریخ باید شبیه باکتری های نمک دوست (Halophile) زمینی باشد. با توجه به نتایج اخیر به دست آمده از مریخ نورد آپورچونیتی (Opportunity) ، که رسوبات سولفات منزیم را یافته است (و احتمالاً این رسوبات توسط آب شور بر جای مانده است) برخی دانشمندان به این نتیجه رسیند که محیط مریخ احتمالاً آنقدر شور بوده که قادر به حمایت از هیچ گونه حیات نبوده است. برخی دیگر از دانشمندان از جمله مک کی بر این باورند که هنوز زود است که چنین نتیجه گیری شود. وی در گفتگو با نیوساینتیست (New Scientist) گفت: “احتمالاً بر روی مریخ نواحی که اینقدر برای حیات مضر نباشد وجود دارد. همه محیط های مریخ نمی تواند این چنین شور باشد.” چشمه های اسیدی چشمه های داغ اسیدی، که می تواند باعث خوردگی پوست و گوشت انسان شود مکان مناسبی برای رشد برخی موجودات زنده اسید دوست یا acidophiles به شمار می رود. اکثریت اسید دوست ها باکتری هایی از جنس پیکروفیلوس (Picrophilus) هستند. این باکتری ها در pH برابر ۷/۰ به خوبی رشد کرده و می توانند در pH برابر صفر به آرامی رشد کنند. هم مریخ و هم Europa و ابرهای زهره (Venus) محیط های اسیدی هستند؛ باکتری های اسید دوست زمینی دانشمندان را به این فکر واداشته تا به دنبال حیات، تمام نقاط این اماکن را مورد بررسی قرار دهند. بنا به گفته دانشمندانی که تظاهرات طیفی نور منعکس شده از یخ های Europa را مطالعه می کنند، سطح یخی Europa مخلوطی از پراکسید هیدروژن و اسیدهای قوی است که pH برابر صفر را موجب می شود. اگر اسید موجود در سطح از اقیانوس زیری منشاء گرفته باشد وجود حیات در این اقیانوس قابل تصور است. مصرف کنندگان قلیا (قلیا دوست ها) اغلب محیط های قلیایی در جهان شامل دریاچه های سود هستند و دارای pH برابر ۱۲ می باشند. تعدادی از باکتری ها این محیط های سوزآور و قلیایی را دوست دارند؛ از جمله ناترونوموناس فارااونیس (Natronomonas pharaonis) که اول بار در دهه ۱۹۸۰ از دریاچه های سود مصر و کنیا جدا شد. قلیاها موادی هستند که پروتون دریافت می کنند درحالی که اسیدها، دهنده پروتون هستند. از آنجایی که شرایط قلیایی به سلول آسیب می رساند پمپ های پروتونی در دیواره سلولی قلیادوست ها وجود دارد تا pH داخلی سلول ها را کاهش دهد. بر طبق آنالیز مواد معدنی که توسط مریخ نورد اسپیریت Spirit ناسا انجام گرفته بر روی مریخ مکانهایی وجود دارد که همانند دریاچه های سود بر روی زمین است از جمله می توان از دهانه Gusev نام برد. این دهانه میلیاردها سال پیش در اثر برخورد یک شهاب سنگ به وجود آمده و اگر قبل از آن بر روی سیاره آب وجود داشته این آب در درون این دهانه جمع شده و به یک دریاچه تبخیری تبدیل گشته است.

زندگی در عمق زیاد

Planktonic Foraminifera​
اخیراً سلول های زنده ای – که اکثر آنها از جنس پیروکوکوس و ترموکوکوس (Pyrococcus and Thermococcus) می باشند – در عمق ۶/۱ کیلومتر زیر کف دریا در سواحل نیوفاندلند کشف شده اند. گرچه اینها نشان دهنده وجود حیات در عمیق ترین نقاط زیر سطح دریا هستند اما حتی در اعماق پایین تر زمین نیز باکتری های گوناگونی پیدا کرده اند. اجتماعاتی از میکرو ارگانیسم هایی پیدا شده اند که حتی قادرند در ۵ کیلومتر زیر سطح زمین در آبهای زیر زمینی زندگی کنند. دانشمندان بر این باروند که حیات حتی تا اعماق پایین تر نیز وجود دارد، تا جایی که دما به حدی برسد که دیگر حیات در آن دما ممکن نباشد. عمیق ترین قسمت اقیانوس ها معروف به گودال ماریانا (Mariana Trench) در عمق ۱۱ کیلومتری اقیانوس آرام واقع شده و غیر قابل زیست است. نمونه های گِل به دست آمده از این گودال عمیق حاوی اجتماعاتی از باکتری ها، قارچ ها و ارگانیسم های تک سلولی اولیه به نام Foraminifera بود. در کاووش های انجام گرفته در این گودال با یک دوربین ضدآب اتوماتیک تصاویر ویدئویی مربوط به یک خیار دریایی، یک کرم پولک دار و یک میگو به دست آمده، درست در عمقی که فشار به حدی است که می تواند بدن انسان را در هم بشکند. حیات در مناطق کاملاً خشک در اکثر مکان های سوزان زمین از جمله بیابان آتاکاما (Atacama Desert) که با وسعتی حدود ۱۰۰۰ کیلومتر در آمریکای جنوبی واقع شده، در هر قرن تنها چندبار باران می بارد. این تصادفی نیست که فیلمسازان برای تهیه فیلم های خود بر روی مریخ و نیز ناسا برای تست کردن تجهیزات مربوط به سیارات سرد و خشک از این بیایان استفاده می کنند. باکتری هایی مانند باکتری کروکوکسیدیوپسیس (Chroocccidiopsis) در آتاکاما پیدا شده است. به گفته مک کی :”فکر می کردیم محیطی را پیدا کرده ایم که آنقدر خشک است که هرگونه حیات در آن غیر ممکن است.” وجود آب برای زندگی لازم و ضروری است به این دلیل که محیطی را فراهم می کند تا مواد مغذی به درون سلول ها نفوذ کنند و مواد زاید از آن خارج شوند، همچنین آب به عنوان حلالی برای انجام واکنش های ضروری و حیاتی عمل می کند. زندگی در مخازن سمی برخی باکتریها چیزی را بیشتر از لانه کردن در لجن های سمی حاوی فلزات سنگین از قبیل روی، آرسنیک و کادمیوم دوست ندارند. آنها در مخازن ضایعات سمی و خطرناک و نیز در پسماندهای معدنی زندگی کرده و از فلزات یک وعده غذایی تهیه می کنند. به عنوان مثال ژئوباکترها (Geobacter) قادرند اورانیوم محلول را به فرم جامد تبدیل کنند. بنابراین می توانند در پاک کردن زمین های آلوده مورد استفاده قرار گیرند. انفجار و حیات دوباره

Foraminifera​
به طور شگفت آوری باکتری دینوکوکوس رادیودورانس (Deinococcus radiodurans) در برابر تشعشعات یونیزان می تواند مقاومت کند. قدرت تحمل آن ۲۰۰۰ برابر آن چیزی است که برای انسان کشنده است. این مساله باعث شده که این باکتری به عنوان مقاومترین موجود زنده در برابر تشعشعات شناخته شود. انفجاری اینچنینی کروموزوم های باکتری را در هم می شکند اما باکتری قادر است ظرف چند ساعت خود را ترمیم نماید. چنین مقاومتی در برابر تشعشعات برای جهان هایی مثل مریخ که فاقد اتمسفر ضخیم محافظت کننده هستند بسیار مهم و حیاتی است. و بدین معنی است که حیات در فضا برای مدت های طولانی دوام می آورد. همچنین احتمال اینکه حیات بر روی زمین همراه با یک شهاب سنگ آمده باشد را پررنگ تر می کند (در واقع بیان کننده نظریه پان اسپرمیا Panspermia است). از این پدیده همچنین می توان نتیجه گرفت که حیات از زمین به سیارات و قمرهای دیگر نیز قابل انتقال است هرچند بقای حیات بر روی این اجرام بحث دیگری است. زندگی های پردوام باکتریها قادرند میلیونها سال زنده بمانند هرچند هنوز دانشمندان بر سر طول مدت آن دچار شک هستند. در ۲۰۰۷ باکتری های فعالی از نمونه های لایه پرمافراست [۲] (Permafrost) در سیبری، شمال غرب کانادا و قطب جنوب جدا شد که تخمین زده می شود بالای نیم میلیون سال عمر داشته باشند. گزارشاتی درباره زنده ماندن یک باکتری برای زمانی طولانی تر درون یک موجود دیگر وجود دارد؛ در ۱۹۹۵ محققان اعلام کردند که یک باکتری را به صورت زنده از درون معده زنبوری جدا نمودند که این زنبور درون یک کهربا محبوس شده بود. سن آن حداقل به ۲۵ میلیون سال می رسد.
در سال ۲۰۰۰ دانشمندان چیز حیرت آور دیگری را ارائه دادند. آنها یک باکتری ۲۵۰ میلیون ساله به نام باسیلوس پرمیانس (Bacillus permians) را دوباره به زندگی بازگردانند. بر طبق گزارشات این تیم، اسپورهای باکتری درون یک قطره آب در میان کریستال های نمک به دام افتاده که زمان تشکیل این کریستال ها به ۲۵۰ میلیون سال پیش باز می گردد. اما گروهی دیگر از دانشمندان به مقابله با آنها برخواسته و معتقدند آب قادر است به درون رسوبات نمکی نفوذ کند و به طور بالقوه باعث آلوده کردن کریستال های نمکی با باکتری های جوان تر شود. گزارشات فوق هنوز هم در کشمکش قرار دارند اما با این وجود لیست رو به رشد اسامی باکتری هایی با طول عمر طولانی، دانشمندان را امیدوار ساخته که ممکن است حیات در هرجای از منظومه شمسی وجود داشته باشد. شرایط بسیار سخت و خشن مریخ با وضعیت سرد و کاملاً خشک که ۵/۴ میلیارد سال قدمت دارد ممکن است دوباره به صورت دوره ای تغییر کرده و برای حیات مناسب شود. به عنوان مثال این سیاره در محدوده زمانی حدوداً ۵۰۰۰۰ سال بر روی محور خود کج می شود و بدینسان خورشید می تواند قطب های آن را گرم کند و به دنبال آن آب مایع لایه نازکی در بین کریستالهای یخ و ذرات معدنی باز می کند . از این رو هر باکتری ساکن و خاموشی می تواند در طول دروه نسبتاً بهاری شکوفا شود. [1]: اتوکلاو دستگاهی است که به کمک آن تجهیزات پزشکی را به صورت مرطوب با درجه حرارت ۱۲۱ درجه سانتیگراد و فشار ۱۵ پوند استریل می کنند. [۲]: لایه پرمافراست همان لایه منجمد دائمی اعماق زمین که در مناطق منجمد یافت می شود.
 

Similar threads

بالا