شیوه های صرفه جویی در انرژی در هتل سبز آفریقای جنوبی

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
هتل جدید فرودگاه کیپ تاون به فن آوری های پیشرفته ذخیره انرژی مجهز است و مطابق با معیارهای محیط زیستی ساخته شده است. هتلی “سبز”، واقع در بیست و دو کیلومتری مرکز شهر که تنظیم سرمایش و گرمایش ساختمان آن با استفاده از پمپ های حرارتی و سیستم گردش آب صورت می گیرد.

یک موتورخانه هوشمند و خودکار و البته مقرون به صرفه، با قابلیت تنظیم دمای داخلی و صرفه جویی انرژی در اتاق های خالی، این هتل را تبدیل به ساختمانی مطابق با معیارهای محیط زیستی کرده است.

آندره هارمس، مهندس پایداری هتل توضیح می دهد که چگونه مخازن زیر زمینی به ذخیره انرژی کمک می کنند: “ما از طریق این لوله ها آب را به جریان در می آوریم تا از دمای زیرزمین استفاده کنیم. بدین ترتیب، در تابستان که باید داخل را خنک نگه داریم آب گرم را به گردش در می اوریم.

فرض کنید دمای بیرون سی درجه باشد که اینجا در کیب تاون زیاد پیش می آید ولی دما در آن پایین تنها نوزده درجه است. بنابراین ما آب گرم را زیر زمین می فرستیم و در نتیجه مقداری زیادی از گرمای خود را آن پایین از دست می دهد و وقتی دوباره به سطح زمین برمی گردد، خنک تر می شود.”علاوه بر کنترل دما از طریق سیستم “زمین گرمایی”، در مرحله ساخت و ساز هم سعی شده است تا میزان مصالح بکار رفته در این ساختمان، کاهش پیدا کند. با استفاده از توپ های پلاستیکی بازیافت شده توخالی در کنار سیمان، استفاده از بتون که تولید آن انرژی بر است، در این ساختمان بیش از هزار تن کاهش پیدا کرده است. با بازیافت آب مصرف شده در حمام و روشویی و استفاده مجدد از آن در سیفون توالت، در مصرف آب این هتل هم صرفه جویی می شود. حتی آب باران و آبهای زیر زمینی هم با استفاده از این فن آوری بازیافت می شوند.


هارمس بیشتر توضیح می دهد: “سطح ایست آبی” اینجا حدودا تا کمر من است که بقیه آن سرریز می شود. ما با هدایت آب سر ریز شده به درون تانکر می توانیم از آن در شستن ماشین، آبیاری و کارهای دیگر استفاده کنیم.” گام بعدی در “سبز”کردن این هتل استفاده از صفحه های خورشیدی هم بعنوان منبع تامین انرژی هم بعنوان سایبان بالکن هاست.


برای بازیافت انرژی در این هتل، حتی از کالری های مصرف شده میهمانان هنگام ورزش هم صرفنظر نمی شود. آسانسورها با استفاده از انرژی بازیافت شده، بین بیست تا سی و پنج درصد در مصرف الکتریسیته صرفه جویی می کنند. آب باران و آبهای زیر زمینی هم بازیافت می شوند و بعد از تصفیه، در آبیاری گلها و گیاهان هتل و همینطور گلخانه رستوران به کار برده می شوند. بدین ترتیب، حدود 35 درصد در مصرف آب لوله کشی صرفه جویی می شود.


یولاندا برگر، یکی از آشپزهای هتل در مورد کاهش تولید گازهای گلخانه ای در این هتل توضیح می دهد: “کاهو و سبزی های مورد نیازمان را از راه آکواپون یک (فن تولید توامان ماهی و گیاه) تامین می کنیم و پرورش سبزی های مخصوص خودمان را هم از این راه شروع کرده ایم. ما مایحتاج خود را از شرکت های کوچکی که در شعاع حداکثر 160 کیلومتری باشند می خریم.”

هتل “ورده” در اوت 2013 افتتاح شده و سعی دارد با تداوم و تقویت برنامه های محیط زیستی خود، به “سبزترین” هتل قاره سیاه معروف شود.


منبع:اتوود
 
بالا