شناخت شیرآلات صنعتی 1

farzad.valve

عضو جدید
با اجازتون منم تصمیم گرفتم یه سری مطلب راجع به شیرها بزارم، امیدوارم که مطلوب واقع شه
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

انواع شیرهای صنعتی

مقدمه
شیرها ابزاری هستند که در صنعت با توجه به موقعیت و نحوه عمل آنها مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین استفاده آنها قطع یا ایجاد جریان سیال در درون لوله می باشد.
یک شیر ایده آل آن است که سیال را با کمترین مقاومت و ایجاد کمترین افت فشار از خود عبور دهد و به بیان دیگر در وقت لازم از عبور سیال به هر صورت از داخل خود جلوگیری کند.
گاهی اوقات برای تنظیم جریان سیال نیز مورد استفاده قرار می گیرند که این عمل با تغییر مسیر حرکت و با ایجاد اندکی مقاوت صورت می پذیرد.
در برخی مواقع نوع بخصوصی از شیرها که به طور اتوماتیک باز و بسته می شوند و از بروز اتفاقات جلوگیری می کنند در صنعت بکار می روند.
این وسایل به طور معمول برای کارکرد بهتر و بصورت دلخواه مدار لوله کشی در ساختمان ها و شبکه های لوله کشی نصب می شود. شیرها اصولا مطابق کاربرد مخصوص آن ها تقسیم بندی می شوند.

شیر دروازه ای Gate Valve
عمل اصلی این شیر در حقیقت قطع کامل و یا ایجاد ارتباط بین دو جریان سیال می باشد. این بدان معناست که این نوع شیرها یا بایستی کاملا بسته و در واقع بصورت نیمه باز نمی توان از آنها استفاده کرد. همینطور که از نام این شیر مشخص است به کمک دروازه ای که در مسیر حرکت سیال قابل تغییر مکان دادن می باشد عمل می نماید که در واقع دروازه بصورت عمودی در مسیر جریان حرکت کرده و در مورد لزوم جریان را قطع و یا برقرار می کند. این شیر خود در نمونه های مختلف و با اندازه های مختلف موجود می باشد. در مورد این نوع شیرها ذکر این نکته لازم است که همگی دارای اجزای یکسان می باشند که با توجه به مدلهای مختلف از نظر نوع شرکت سازنده با یکدیگر تفاوت جزئی دارند ولی نکته ای را که بایستی بدان توجه نمود این است که بطور کلی تمامی شیرها دارای مکانیزم یکسان بوده که فقط از لحاظ ساختمانی با یکدیگر تفاوت دارند.
این نوع شیر می تواند جریان عبوری از میان شیر را بوسیله یک دیسک یا صفحه کنترل باز و بسته کند. این نوع شیر بعلت آنکه قطعات داخلی آن تمام از فلز ساخته شده و به خصوص قسمتی که جریان از داخل آن عبور می کند از جنس برنز است می تواند به راحتی در شبکه لوله کشی آب گرم ساختمان ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین این نوع شیرها معمولی ترین نوع شیرهای معرفی در لوله کشی آب هستند.

مشاهده پیوست 63358

مهندس من فکر میکنم شما کار تاسیساتی انجام میدید و از نقطه به شیرها نگاه کردید . من در خصوص قسمتهایی که قرمز کردم یه توضیحی میدم تا این بحث ایرادی نداشته باشه؛

1- شیرهای ایده آل الزما برای عبور بدون مقاومت سیالات بکار نمی روند ، بعضی وقتا می خوایم مقاومت زیادی رو ایجاد کنه
2- این شیرها فقط برای on/offهستند و برای تنظیم جریان بکار نمی روند مگر انواع بسیار ویژه ای
3- تفاوت عمده این شیرها شکل دیسک آن است که Parallel یا Wedge بودن دیسک سایر قطعات و نحوه عملکرد آنها را تغییر می دهد
4- انواع مختلفی از شیرهای دروازه ای هستند که دیسکشان از مواد پلیمری است و الزاما همه فلزی نیستند مثل شیرهای صنایع آب و فاضلاب
5- قسمتی که جریان از آن عبور میکند کانال جریان هست که شامل پورت داخلی بدنه، سصح داخلی کلاهک، پورت داخلی و سیت رینگ است. فکر کنم منظور شما اینجا تریم بوده است
6- تریم این شیرها فقط برنز نیست ، شاید صدها ماده برای تریم وجود داشته باشد مثل : 13Cr, Monel, Inconel, Hastelloy, 316ss, 304ss, HFs, ...

farzad.valve

عضو جدید
دوره شیرهای خودکار و دوره تست و بازرسی شیرآلات صنعتی در این شرکت از 15 تا 19 شهریور برگزار میشه
منظور از شیرهای خودکار شیرهای توپی با عملگر Gas Over Oil میباشد
دوره تست و بازرسی هم مطابق API 6D برگزار میشه
عکساشو بعد از دوره همینجا میذارم

farzad.valve

عضو جدید
دوره شیرهای خودکار

دوره شیرهای خودکار

دوره شیرهای خودکار با حضور مدیران و کارشناسان شرکتهای منطقه 1 ، منطقه 4 ، گاز مازندران و پالایش نفت اصفهان در سالن کنفرانس این شرکت در تهران برگزار گردید
DSC02933.jpg
DSC02936.jpg

سلام استاد
مطالبتون را خوندم قبلا هم افتخار شاگردي در محضر شما را داشته ام (دوره هاي عملگر هاي اتوماتيك و تست و بازرسي). زحمتهاي زيادي هم به شما داده ام.
اميدوارم در دوره هاي بعدي كه شامل آشنايي با انواع و ساختار داخلي شيرها باشه در خدمت شما باشم.
اگه دوره هاي جديدي راجع به شيرها داشتين ما رو بي اطلاع نذارين.
ممنون

farzad.valve

عضو جدید
سلام استاد
مطالبتون را خوندم قبلا هم افتخار شاگردي در محضر شما را داشته ام (دوره هاي عملگر هاي اتوماتيك و تست و بازرسي). زحمتهاي زيادي هم به شما داده ام.
اميدوارم در دوره هاي بعدي كه شامل آشنايي با انواع و ساختار داخلي شيرها باشه در خدمت شما باشم.
اگه دوره هاي جديدي راجع به شيرها داشتين ما رو بي اطلاع نذارين.
ممنون
آقای مهندس عزیزیان سلام عرض کردم
خوبین الحمدالله ؟
شاگرد چیه قربان شما هزار ماشالله خیلی باسواد هستید. استاد من هستید
از پیامتون ممنون
چشم تو پاییز درخصوص شیرآلات دوره هایی هست که خدمتتون اطلاع میدم
هرجا هستید شاد و موفق باشید.

shahrokhg

عضو جدید
روش تست هیدرو استاتیک شیرهای کشویی زبانه فلزی

روش تست هیدرو استاتیک شیرهای کشویی زبانه فلزی

باسلام خدمت مهندس عزیز و سایر دوستان
اطلاعات میخواستم در مورد روش تست هیدرو استاتیک شیرهای کشویی زبانه فلزی، تست آببندی بدنه و زبانه فلزی به چه ترتیب باید انجام بشه؟
اگه لطف کنین و مرحله به مرحله توضیح بدین ممنون میشم. مخصوصا در مورد چگونگی هواگیری در مراحل انجام تست.
ممنون.

alirava2

عضو جدید
مشکل

مشکل

با سلام به همه دوستان
من یک مخزن شامپو دارم که فشار هوا حدود 0.5 بار روی مواد وجود دارد.
برای ایمنی مخزن می خواستم ازrupture diskاستفاده کنم.
پیدا کردن آن در بازار سخت و قیمت آن گران می باشد.
آیا می توانم از شیر اطمینان استفاده کنم .
چه نوعی؟

farzad.valve

عضو جدید
باسلام خدمت مهندس عزیز و سایر دوستان
اطلاعات میخواستم در مورد روش تست هیدرو استاتیک شیرهای کشویی زبانه فلزی، تست آببندی بدنه و زبانه فلزی به چه ترتیب باید انجام بشه؟
اگه لطف کنین و مرحله به مرحله توضیح بدین ممنون میشم. مخصوصا در مورد چگونگی هواگیری در مراحل انجام تست.
ممنون.

دوست عزیز
برای تست شیرهای Gate یا دروازه ای بترتیب زیر عمل میکنیم؛
الف - تست نشتی یا Hydrostatic Seat Test :
شیر را باز نموده وبحالت افقی مانند شکل زیر روی استند تست قرار می دهیم و سمت پایین آنرا کور می کنیم و از بالا یا از پایین از طریق مسیر تزریق آب پر از آب می کنیم و شیر را میبندیم (هواگیری خودبخود انجام میگیرد) و آب بالای دیسک را خالی میکنیم و فشار 1.1 برابر فشار کاری حداکثر رابه سمتی که کور شده اعمال میکنیم و به مدت حداقل 2 دقیقه برای شیرهای کوچکتر و مساوی 4 اینچ و 5 دقیقه برای شیرهای بزرگتر و مساوی 6 اینچ شیر را تحت این فشار قرار می دهیم. میزان نشتی مجاز را از استاندارد ISO 5208 rate D برای سایزهای مختلف می خوانیم و با شیر مقایسه می کنیم که نشتی شیر باید کمتر از RateD باشد.
ب – تست پوسته یا بدنه یا Hydrostatic Shell Test
شیر را در حالت نیمه باز قرار داده وبحالت افقی مانند شکل روی استند تست قرار می دهیم و هر دو سمت آنرا کور می کنیم و از پایین از طریق مسیر تزریق آب پر از آب می کنیم تا از سوراخ فلنج کور بالایی آب خارج گردد (هواگیری خودبخود انجام میگیرد) و سوراخ فلنج بالایی را کی بندیم و فشار 1.5 برابر فشار کاری حداکثر رابه شیر اعمال میکنیم و به مدت حداقل 2 دقیقه برای شیرهای کوچکتر و مساوی 4 اینچ ، 5 دقیقه برای شیرهای 6 تا 10 اینچ، 15 دقیقه برای شیرهای 12 تا 18 اینچ و 30 دقیقه برای شیرهای 20 و برگتر آنرا تحت این فشار قرار می دهیم. در پایین هیچگونه نشتی نباید مشاهده شود.
کلیه صحبتهای من مطابق API-6D و API-598 می باشد و جهت اطلاعات بیشتر به آنها مراجعه نمایید.

wpe16.jpg

آخرین ویرایش:

farzad.valve

عضو جدید
با سلام به همه دوستان
من یک مخزن شامپو دارم که فشار هوا حدود 0.5 بار روی مواد وجود دارد.
برای ایمنی مخزن می خواستم ازrupture diskاستفاده کنم.
پیدا کردن آن در بازار سخت و قیمت آن گران می باشد.
آیا می توانم از شیر اطمینان استفاده کنم .
چه نوعی؟
مهندس جان سایز شیر رو می تونی بگی؟

farzad.valve

عضو جدید
شیرهای خودکار خطوط نفت

شیرهای خودکار خطوط نفت

شیرهای خودکار بصورتی که در خطوط لوله گاز بکار میروند در خطوط نفت قابل بکارگیری نیستند و انواع خاصی از آنها با در نظر گرفتن شرایط و تنظیمات خاصی برای نفت قابل بکارگیری هستند . این موضوع به تفصیل در دوره شیرهای خودکار یا Line Break Valve در شرکت پیشرو صنعت توسط ایتجانب به بحث و تبادل نظر گذاشته شد و در انتهای جلسه شرکت کنندگان به نکات لازم جهت بکارگیری نوع عملگر و روش استفاده از آن برای سرویسهای مایعات به خصوص نفت و فراورده های آن دست یافتند و ابراز امیدواری شد تا در آینده ای نزدیک این نوع شیرها را بتوان در خطوط لوله نفت که هر ساله آلودگیهای زیست محیطی بسیاری در اثر نشت نفت بوجود می آید ، بکار گرفت. دوره آموزشی فوق در روزهای 12 ، 13 و 14 مهر ماه سال جاری در شرکت پیشرو صنعت آمال با حضور تنی چند از مدیران شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران برگزار شد. ذیلا عکسهای این دوره را می توانید ملاحظه بفرمایید.

farzad.valve

عضو جدید
شیرهای خودکار خطوط نفت

شیرهای خودکار خطوط نفت

شیرهای خودکار بصورتی که در خطوط لوله گاز بکار میروند در خطوط نفت قابل بکارگیری نیستند و انواع خاصی از آنها با در نظر گرفتن شرایط و تنظیمات خاصی برای نفت قابل بکارگیری هستند . این موضوع به تفصیل در دوره شیرهای خودکار یا Line Break Valve در شرکت پیشرو صنعت توسط ایتجانب به بحث و تبادل نظر گذاشته شد و در انتهای جلسه شرکت کنندگان به نکات لازم جهت بکارگیری نوع عملگر و روش استفاده از آن برای سرویسهای مایعات به خصوص نفت و فراورده های آن دست یافتند و ابراز امیدواری شد تا در آینده ای نزدیک این نوع شیرها را بتوان در خطوط لوله نفت که هر ساله آلودگیهای زیست محیطی بسیاری در اثر نشت نفت بوجود می آید ، بکار گرفت. دوره آموزشی فوق در روزهای 12 ، 13 و 14 مهر ماه سال جاری در شرکت پیشرو صنعت آمال با حضور تنی چند از مدیران شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران برگزار شد. ذیلا عکسهای این دوره را می توانید ملاحظه بفرمایید.

farzad.valve

عضو جدید
شناخت کمپرسورهای صنعتی

شناخت کمپرسورهای صنعتی

کمپرسورها در صنایع مختلفی مانند گاز ، پتروشیمی و نیروگاه ها، که انواع مختلفی از آنها مانند رفت و برگشتی یا Reciprocal ، دورانی یا Rotary ؛ محوری یا Axial ، گریز از مرکز یا Centrifugal و ... در بخشهای مختلفی بکار میروند. استانداردهای تخصصی کمپرسورها به شرح ذیل می باشد:
1- کمپرسورهای سانتریفوژ و محوری مطابق استاندارد API-617
2- کمپرسورهای رفت و برگشتی مطابق استاندارد API-618
3- کمپرسورهای چرخشی پیچشی یا Rotary Screw مطابق استاندارد API-619
شناخت کمپرسورها ، سیستمهای آب بندی ، خنک کاری و روانکاری آنها، تست ، عیب یابی و رفع آن و بهره برداری از آنها از علومی است که امروزه کمتر بصورت تخصصی به آن پرداخته می شود لذا برآن شدیم تا یک سمینار تخصصی در این خصوص برگزار نماییم تا گامی هرچند کوچک در راستای ارتقای دانش مربوط به آنها برداشته باشیم.
در این سمینار هیچ تجربه قبلی نیاز نبوده و کلیه مهندسین، تکنیسینها و دانشجویان علاقه مند به کمپرسورها می توانند در آن شرکت نمایند.
برای اطلاع از زمان و مکان این سمینار با ایمیل info@pesa.ir مکاتبه نمایید.

siavoshi

عضو جدید
سلام

بنده به دنبال هندبوک شیرهای های صنعتی هستم که نحوه محاسبه thrust ,torque, rimpull را برای انواع ولوها شامل و...gate,globe,ball, درکلاس و فشار کاری مختلف شرح بد هد .
چنانچه کسی از دوستان کتاب مرجع یا دیتایی از سازندگان ولو در این خصوص سراغ داردکه نحوه محاسبه المان های بالا را به صورت فرمول بیان می کند لطفا در این تاپیک قرار دهید

با سپاس فراوان

farzad.valve

عضو جدید
سلام

بنده به دنبال هندبوک شیرهای های صنعتی هستم که نحوه محاسبه thrust ,torque, rimpull را برای انواع ولوها شامل و...gate,globe,ball, درکلاس و فشار کاری مختلف شرح بد هد .
چنانچه کسی از دوستان کتاب مرجع یا دیتایی از سازندگان ولو در این خصوص سراغ داردکه نحوه محاسبه المان های بالا را به صورت فرمول بیان می کند لطفا در این تاپیک قرار دهید

با سپاس فراوان
هند بوک Jerry Lloyds رو پیشنهاد می کنم ولی هیچ جا هند بوکی پیدا نمیکنی که کامل این مطالبو داشته باشه
ولی یک مهندس مکانیک کمی با دقت می تونه کل این محاسبات رو انجام بده
ارادتمند - فرزاد

سلام مهندس جان
نشتي از شيرهاي بلودان ايستگاه هاي شيرهاي بين راهي مشكل عديده اي است كه گريبانگير خطوط انتقال گاز است.
البته اين نشتي از فلنجهاي مربوط به شيرها نيست.
نشتي داخلي شيرهاي پلاگ به كار رفته در مسيرهاي باي پاس و بلودان منجر به نشتي خارجي شده و ما همواره در ايستگاههاي شيرهاي بين راهي با مشكل نشتي از بلودان مواجه هستيم
به نظر مياد باز و بست درصدي شيرهاي مزبور موجب خوردگي در پلاگ و بدنه شير شده و اين امر باعث نشتي از شيرها ميگردد.
عدم گريسكاري، گريسكاري نامناسب و ناكافي، پايين بودن كيفيت گريسهاي به كار رفته نيز موجب تشديد اين مشكل شده است.
ميخواستم بدونم چگونه مي توان به كيفيت مناسب يك گريس روانكار يا آببند شيرها پي برد؟
چون هيچ بقالي نميگه ماست من ترشه!
ممنون از لطفتون

siavoshi

عضو جدید
با سلام

لطفا اسم کامل کتاب را در این تاپیک قرار دهید و چنانچه فایل الکترونیکی از آن موجود می باشد لطفا لینک دانلود آن را نیز در این تاپیک قرار دهید .

با تشکر

هند بوک Jerry Lloyds رو پیشنهاد می کنم ولی هیچ جا هند بوکی پیدا نمیکنی که کامل این مطالبو داشته باشه
ولی یک مهندس مکانیک کمی با دقت می تونه کل این محاسبات رو انجام بده
ارادتمند - فرزاد

farzad.valve

عضو جدید
سلام مهندس جاننشتي از شيرهاي بلودان ايستگاه هاي شيرهاي بين راهي مشكل عديده اي است كه گريبانگير خطوط انتقال گاز است.البته اين نشتي از فلنجهاي مربوط به شيرها نيست.نشتي داخلي شيرهاي پلاگ به كار رفته در مسيرهاي باي پاس و بلودان منجر به نشتي خارجي شده و ما همواره در ايستگاههاي شيرهاي بين راهي با مشكل نشتي از بلودان مواجه هستيمبه نظر مياد باز و بست درصدي شيرهاي مزبور موجب خوردگي در پلاگ و بدنه شير شده و اين امر باعث نشتي از شيرها ميگردد.عدم گريسكاري، گريسكاري نامناسب و ناكافي، پايين بودن كيفيت گريسهاي به كار رفته نيز موجب تشديد اين مشكل شده است.ميخواستم بدونم چگونه مي توان به كيفيت مناسب يك گريس روانكار يا آببند شيرها پي برد؟چون هيچ بقالي نميگه ماست من ترشه!ممنون از لطفتون

مهندس عزیزیان
دلایل اصلی این مشکل رو تقریبا شما گفتین ،
1- نیمه باز گذاشتن شیرهای سماوری: با وجود مجرابند فلزی و سخت کاری شده ولی این شیرها برای تنظیم جریان فقط بصورت موقت و در زمانهای کوتاه باید استفاده گردند و بهتر است آنها را فقط برای قطع و وصل کامل بکار برد و بعد از هر بار انجام این عمل باید سیلانتها یا مواد آب بندی مخصوص این کار را داخل آنها تزریق نمود. می توان گفت شیرهای سماوری در صنعت گاز بعد از هربار باز یا بست باید با این مواد شارژ شوند مخصوصا در سایزهای بالا ولی همه می دانیم که این کار بدرستی انجام نمی شود
2- مواد آب بند نامناسب یا سیلانت: این مواد که اصطلاحا گریس نامیده می شوند(که اشتباه است چون هیچ شباهتی به گریس پایه نفتی ندارد) گریدهای مختلفی دارند و بدلیل قیمت بالا و مصرف بسیار زیادی که دارند معمولا سعی می شود از ارزانترین گرید آن استفاده شود . بعنوان مثال سیلانت مناسب این کار حدود 70 هزار تومن است ولی الان گریدهایی هست که تا 15 یا 20 هزار تومن بلکه کمتر هستند و متاسفانه کیفیت بسیار نازلی دارند و وظیفه خود را بدرستی انجام نمی دهند و آب بندی شیرهایی که با این مواد شارژ می شوند یا بدرستی صورت نمی گیرد و یا در مدت کوتاهی از میان می رود
3- عدم بکارگیری روش تولید مناسب: متاسفانه به خاطر رقابت نادرستی که بین تولید کنندگان وجود دارد ، تنها چیزی که این وسط داره قربانی میشه کیفیت تولیدات آنهاست و ظاهرا روز به روز هم داره بدتر می شه
4- کیفیت نا مناسب گاز: بعلت وجود آلودگی هایی مانند ذرات جامد ، واکس، میعانات گازی و ... در گاز در جریان ، علاوه بر جداکردن سیلانت از روی شیر، کلیه مکانیزمهای بکار رفته در شیر را دچار اختلال می کند و این نهایتا منجر به نشتی شیر خواهد شد.
نتیجه اینکه برای خرید مواد آب بندی (گریس) خوب باید از مارکهای معتبر و گریدهای مناسب استفاده نمود و پول بیشتری نیز خرج کرد که اگر کسی رو پیدا کردین بتونه پول بیشتری برای این موارد خرج کنه به ما هم معرفی کنین.
مارکهای معتبر:
Audco, Nordstrom, Rockwell, Sealweld, ...
ارادتمند
خیرخواه

آخرین ویرایش:

farzad.valve

عضو جدید
سلام دوستان
دوره های زیر امسال برگزار نشده بود ، بعضی از دوستان دستور دادند ما هم گفتیم برگزارشون کنیم
1- دوره شناخت شیرآلات صنعتی شامل : Gate , Check, Globe, Plug , Ball, Butterfly
در تاریخ 22 و 23 و 24 آذر
2- تشریح استانداردهای شیرآلات و تجهیزات وابسته ، 27 دی
3- انتخاب شیرآلات یا Valve Selection در 28 و 29 دی ماه
برای مشاهده سیلابس این دوره ها به آدرس زیر مراجعه نمایید.
http://www.pesa.ir/farsi/syllabus.htm

سلام
ممنون از حسن توجهتون
ولي مشكل من اينجاست كه تكيه صرف به اسم محصول منو راضي نميكنه.
ميخواستم بدونم چطور ميشه از كيفيت مناسب يك روانكار يا آببند مطمئن شد. آيا روش خاصي براي اين موضوع وجود دارد؟
در عين حال از خبر برگزار شدن دوره هاي جديد خوشحال شدم از همين امروز نامه نگاري هامو شروع كردم كه بتونم در كلاسهاي شما حضور داشته باشم تا ضمن تجديد ديدار از تجربيات ارزنده شما استفاده كنم.

yazdanimehr

عضو جدید
عادل دوست دارم

عادل دوست دارم

سلام مهندس
پست های قبلیتون رو خوندم و دیدم که مخالف تکیه مطلق به هندبوک ها و استانداردها هستین و به شم و تشخیص مهندسی اعتقاد دارین. می تونم خواهش کنم علاوه بر مطالبی که لطف می کنین و ارائه می دید از چیزایی که تجربه یادتون داده و مواردی که تو کتاب ها نمیشه پیداشون کرد هم صحبت کنید؟ تو این تالار قبلا دوستانی اومدن و زحمت کشیدن و مطالبی از سایت ها و کتابها در مورد شیرها ذکر کردند اما چیری نیست که نشه جای دیگه پیدا کرد و شما هم قبلا خودتون گفتید که مهندسی چیزی بیشتر از آشنایی با استاندارد ها و هند بوک ها هست. حتما از تجربیات و نکات ریزی که در عمل میشه متوجهش شد و سوای تعاریف و کلیات ذکر شده در کتابها هستند هم صحبت کنید. ممنون از زحمتی که کشیدید و ان شالله در آینده باز هم افتخار می دید که از حضورتون استفاده ببریم.
تشکر مهندس
عادل دوست دارم

farzad.valve

عضو جدید
خواص گریسهای شیر سماوری یا Plug Valve Sealants Properties

خواص گریسهای شیر سماوری یا Plug Valve Sealants Properties

سلام
ممنون از حسن توجهتون
ولي مشكل من اينجاست كه تكيه صرف به اسم محصول منو راضي نميكنه.
ميخواستم بدونم چطور ميشه از كيفيت مناسب يك روانكار يا آببند مطمئن شد. آيا روش خاصي براي اين موضوع وجود دارد؟
در عين حال از خبر برگزار شدن دوره هاي جديد خوشحال شدم از همين امروز نامه نگاري هامو شروع كردم كه بتونم در كلاسهاي شما حضور داشته باشم تا ضمن تجديد ديدار از تجربيات ارزنده شما استفاده كنم.
مهندس عزیزیان
ببخشید اگر کمی دیر جوابتان را می دم ، یکم درگیر کار بودم

مواد آب بندی یا سیلانتها یا Sealant در شیرهای Plug باید خواص زیر را دارا باشند :
  1. تست چسبندگی : میزان چسبندگی آن به سطح فلز بررسی می گردد
  2. تست شیار : شیار ایجاد شده بین دو سطح فلزی را پر کرده و تا فشارهای خیلی بالایی را تحمل کند.
  3. تست سرما : تا دماهای خیلی پایین نباید خواص خود را از دست بدهد
  4. تست گرما : تا دماهای خیلی بالا نباید سفت شود و به حالت جامد در آید
  5. مقاومت در مجاورت با انواع سیالات مانند نفت ، گاز و آب و ...
  6. به محیط اطراف خود آسیب نرساند، برگشت پذیر و غیر سمی باشد و به پوست آسیب نرساند
  7. قابلیت پهن شدن به لایه های بسیار نازک را داشته باشد.
  8. دارای میزان بالای محافظت از سطح فلز از موادی مانند , CO2 H2S ، آب و ذرات جامد مانند: شن، زنگ فلر ، گرد و خاک ، گریسهای قدیمی و سرباره جوش باشد
  9. به فلزی که در مجاورتش قرار دارد آسیب نرساند و با آن سازگار باشد.
  10. دارای روانکاری بالایی باشد و گشتاور شیر را تا حد امکان پایین بیاورد.
  11. دارای مقاومت برشی بالایی باشد و ...
ارادتمند - فرزاد خیرخواه

آخرین ویرایش:

farid.pipe

عضو جدید
سلام دوستان
دوره های زیر امسال برگزار نشده بود ، بعضی از دوستان دستور دادند ما هم گفتیم برگزارشون کنیم
1- دوره شناخت شیرآلات صنعتی شامل : Gate , Check, Globe, Plug , Ball, Butterfly
در تاریخ 22 و 23 و 24 آذر
2- تشریح استانداردهای شیرآلات و تجهیزات وابسته ، 27 دی
3- انتخاب شیرآلات یا Valve Selection در 28 و 29 دی ماه
برای مشاهده سیلابس این دوره ها به آدرس زیر مراجعه نمایید.
http://www.pesa.ir/farsi/syllabus.htm

مهندس خیرخواه
چه جوری تو این دوره ها میشه شرکت کرد؟
من هم شناخت شیرآلات و هم انتخاب شیرآلات رو میخوام شرکت کنم
با تشکر