سوال در مورد انتخاب قطعات در نرم افزار های برق

dars

عضو جدید
سلام.من تازه کار با نرم افزار های برق رو به صورت جدی شروع کردم.یه سوالی واسم پیش اومده.اگه کسی میدونه لطفا راهنمایی کنه.
تو این نرم افزار ها مثلا واسه مقاومت انواع و اقسامش هست و مثلا همین مقاومت معمولی که میشناسیم چندین و چند نمونه ازش هست.واسه قطعات دیگه هم همین طوره.من واقعا نمیدونم چرا این تعداد از هر قطعه وجود داره.و قرار دادن هر کدوم چه اشکالی واسه مدار ایجاد میکنه.البته منظورم مثلا در مورد مقاومت مقاومت معمولی یا متغیر نیست بلکه چندین قطعه به یک شکل هست.البته میدونم قطعات واسه توان های مختلف ساخته میشن اما سوالم اینه که از کجا باید فهمید که در مداری که میخوایم بسازیم کدوم نوع مقاومت رو مثلا باید قرار بدیم؟ توضیح خاصی در مورد هر کدوم از این قطعات داخل نرم افزار هست؟من که گشتم چیزی نبود.
یا مثلا در مورد ترانزیستور مثلا پی ان پی 1000 تا شایدم بیشتر قطعه بود. از کجا باید فهمید که کدوم یکی رو باید استفاده کرد تو مدار؟
bc107 مثلا این قطعه
شاید فرض کنید مثلا 10 تا از این قطعه هست.کدومش همونی هست که مد نظر ما تو یه مدار خاص که میخوایم ببندیم هست؟
اگه کسی میتونه کمک کنه یا کسی رو میشناسه که اون شخص میتونه کم کنه لطفا راهنمایی کنید.ممنون از شما.

a.amir

عضو جدید
اگه توي نرم افزارهاي طراحي PCB هستي دليش اينه كه هر قطعه از نظر سايز و شكل طراحي چند نمونه (SMD,DIP,BGA....) و مهم هم هست
ولي اگه توي شبيه سازها هستي فكر نكنم مشكل خاصي داشته باشه!؟ حداقل توي پروتيوس كه حرفه اي نيست
من تا حالا به اين شكل خاص از نرم افزار شبيه ساز استفاده نكردم (در حد تست مدارم استفاده كردم)
اگه دوستان نظر ديگه اي دارند حتما تايپيك بزنند كه خيلي خوشحال مي شويم.

dars

عضو جدید
ممنون از جوابتون.کس دیگه ای با این نرم افزار ها کار نکرده که بدونه؟

بالا