سوال در مورد اصطکاک

gssaba

عضو جدید
سلام دوستان عزیز:gol:
چند سوال در مورد نیروی اصطکاک داشتم:
چرا موی s از موی k بیشتر است؟
پیشا پیش از محبت شما دوستان تشکر میکنم:gol::gol::gol:

آخرین ویرایش:

elham690

عضو جدید
baraye inke jesm baraye harekate avaliye be niroye bishtari ehtiyaj dare.yani F baraye shoroe harekat bishtar az heyne harekat mibashad.

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
سلام
شاید بشه اینطور جواب داد که اصطکاک به خاطر درگیری بین دو سطحه و اینکه خلل و فرج اونها
داخل هم فرو میره. پس دو سطح در حال حرکت کمتر می تونند درگیر بشند و اصطکاک کمتر میشه
موفق باشید

mohammadmech

عضو جدید
سوالی در رابطه با دینامیک و اصطکاک در این تاپیک مطرح شد
بد نیست بحث بیشتری روی آن داشته باشیم. چند سناریو را در نظر میگیریم.

1 - مکعبی (همگن) را روی سطح شیبدار (با شیب 10 درجه) رها میکنیم (سرعت اولیه صفر)). حرکت مکعب را توصیف کنید:
جواب:
اگر جنس مکعب از یخ باشد (ضریب اصطکاک پایین)) مکعب میلغزد (سر میخورد)
اگر جنس آن از لاستیک (ضریب اصطکاک بالا و چگالی پایین درنتیجه سبک وزن) باشد در جای خود ثابت باقی میماند.

2- استوانه ای همگن را روی همان سطح شیبدار (با سرعت اولیه صفر) رها میکنیم. حرکت را توصیف کنید:
جواب:
اگر جنس استوانه از یخ باشد استوانه خواهد لغزید (هیچ نیروی نمی تواند کشتاور حول مرکز استوانه تولید کند. نیروی ورن و نیروی نرمال سطح از مرکز استوانه میگذرند)
اگر جنس استوانه از لاستیک باشد، استوانه می غلتد. جهت غلتش در راستای نیروی گشتاور ناشی از نیروی اصطاک است.

mohammadmech

عضو جدید
مسله جالب در رابطه با اصطاک

مسله جالب در رابطه با اصطاک

فرض کنید روباتی (با دو صفحا موازی نصب شده در انتهای بازو اش) میخواهد جعبه چوب کبریتب را بلند کند. نصف جهبه از فلز سنگین پر شده و نصف دیگر خالی می باشد. مراحل بلند شدن جعبه چکونه خواهد بود.

(سوال شاید کمی جامع و نامفهوم باشد. اما جالب ببینیم چه چیزایی به ذهن بچه ها میاد. من جواب جامع و برای حالتهای ساده دارم)