ساختار حيرت‌آور شاخ و برگ گياهان، زير ذره‌بين

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
[h=1] ساختار حيرت‌آور شاخ و برگ گياهان، زير ذره‌بين

[/h]
» سرویس: علمي و فناوري - علمي
کد خبر: 91071912328

چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۹انواع و اندازه‌هاي مختلف گياهان، همواره از نماي بيرون جذاب و حيرات‌آور بوده‌اند، اما تصاويري كه توسط طيفي از تجهيزات پيشرفته گرفته شده‌اند، توصيفي از دنياي ذره‌بيني فعاليت و حياتي فراتر از آنچه با چشم غيرمسلح قابل مشاهده است، به شمار مي‌آيد.

به گزارش سرويس علمي ايسنا اين تصاوير زيبا، نشانگر اين واقعيت هستند كه چگونه ارگانيسم دروني گياهان، ساختارهايي به مراتب حيرت‌آورتر از شاخ و برگ‌ها هستند.

اين شاهكارها زيست‌شناسي مولكولي و سلولي را به بهترين نحو در معرض نمايش قرار مي‌دهند.

جان رونيونز از دانشگاه آكسفورد بروكس تصويري را ارائه مي‌دهد كه خود وي آن را "فوق بزرگراه گياهي" مي‌خواند.


به گفته ديگر دانشمندان حاضر در اين پروژه، منابعي چون آب و مواد غذايي بايد از بخشي از گياه به بخش ديگر انتقال يابند و در گياهان آوندي اين منابع از طريق خوشه‌هاي آوندي كه از انواع گوناگون سلول ساخته شده‌اند، منتقل مي‌شوند.

به ادعاي اين محققان، همچنين اگرچه آنچه كه در وهله نخست در خصوص پوسته درخت به ذهن خطور مي‌كند، بيروني‌ترين لايه زمخت و شكننده به نظر مي‌رسد، اما واقعيت آن است كه اين پوسته متشكل از لايه‌هاي مختلف انواع گوناگون سلول و بافت از جمله چوب‌پنبه، قشر و آبكش است.

زيست‌شناسان اين پروژه در ادامه مي‌افزايند كه درست به مانند پوست بدن انسان، پوسته درختان نيز آن‌ها را از گزند خطراتي همچون حشرات و كم‌آبي حفظ مي‌كند و انواع خاصي از درختان حتي قادر به ترميم آسيب‌فيزيكي وارد آمده به پوسته خود هستند. اين التيام توسط پينه (callus) انبوهي از سلول‌ها كه پتانسيل بازسازي دارند، صورت مي‌گيرد.

انتهاي پيامعكس‌هاي ميكروسكوپي گياهانعكس‌هاي ميكروسكوپي گياهانتصاويري از ساختار دروني گياهسلول‌هاي برگ جنينيتصوير ميكروسكوپي الكتروني از گرده گلتصويري از سلول‌هاي پوسته Drimis winteriتصويري الكتروني از برگ آويشنتصويري از گل Arabidopsis Thaliana در حال رشدتصويري الكتروني از غنچه‌هاي در حال رشد Arabidopsis Thaliana 
Similar threads
Thread starter عنوان تالار پاسخ ها تاریخ
آ تشریح ساختار دانه علوم گیاهی 2
آ تشریح ساختار ریشه علوم گیاهی 1

Similar threads

بالا