رشته یا دانشگاه در انتخاب رشته؟

omidn1996

عضو جدید
با سلام

دوستان ممنون میشم راهنمایی کنید که توی انتخاب رشته باید اولویتم دانشگاه باشه یا رشته؟

چون من احتمالا یکی از سه رشته ی زیر رو بتونم برم :

شهرسازی دانشگاه شیراز (رشته درجه دو و دانشگاه درجه یک)

مهندسی نرم افزار دانشگاه چمران (رشته و دانشگاه متوسط)

مهندسی عمران دانشگاه بروجرد (رشته درجه یک و دانشگاه درجه دو)

با تشکر

zahra maleky

عضو جدید
سلام عزیز-به نظرم رشته مهمتر از دانشگاه باشه دانشگاه خوب هم که عالیه اما رشته بهتر مهمتر هست من خودم رشتم عمرانه خیلی هم راضیم اما دانشگام تازه تاسیس هست زیاد راضی نیستم

Arash_22

عضو جدید
با سلام. من هم فکر می کنم رشته مهمتره البته نه توی هر سطحی و برای هر مقایسه ای ولی در نمونه های مورد اشاره شما من هم با رشته موافق ترم.
یه پیشنهاد هم داشتم و اینه که پارامترهای دیگه ای هم که توی این تصمیم گیری باید لحاظ بشه، فراموش نشه .مثلاً اگر به نتایج تستهای استاندارد راهنمای شغلی مبتنی بر شخصیت ( مثل MBTI یا هالند) که امروزه توی دنیا کاربرد وسیعی دارند، توجه کنید، بر اساس نتایج اون ممکنه برای دو نفر به دو پاسخ متفاوت برسید. یا مثلاً در حالی که دنیا به سرعت داره توی حوزه IT پیشرفت می کنه آیا برای خانمها کلاً حیطه نرم افزار بهتر از عمران نیست؟ با آرزوی موفقیت برای شما

ضمناً بعضی نظرسنجی هایی که هم انجام شده نشون میده که در مجموع اولویت رشته مهمتره. (مثل این نظرسنجی در سایت مسیر ایرانی) .

univ..JPG

آخرین ویرایش:

دختر بهاری

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام

دوستان ممنون میشم راهنمایی کنید که توی انتخاب رشته باید اولویتم دانشگاه باشه یا رشته؟

با تشکر
سلام
به نظر من درجه مهم نیس مهم اینکه شما کدوم رشته رو بیشتر دوست دارید

omidn1996

عضو جدید
سلام به نظر من درجه مهم نیس مهم اینکه شما کدوم رشته رو بیشتر دوست دارید
اما الان برای کار و درآمد به علاقه ی من توجهی نمیشه من علاقه ی اصلیم کامپیوتره اما اگر توی دانشگاه هم رشته ی دیگه ای بخونم میتونم در کنارش و به صورت آزاد کامپیوتر رو دنبال کنم ممنون میشم دوستان توی نظراتی که میدن بگن که از بین سه رشته دانشگاه بالا کدوم یکی رو خودشون انتخاب میکنن

sajjad_mke

عضو جدید
با سلام

با تشکر
برو سركار دانشگاه ولش كن ماهم با هزار دل اميد رفتيم چي شد

saeedrdn

عضو جدید

با سلام

با تشکر

فقط و فقط برو دنبال رشته اي كه دوست داري، اگه به رشته اي كه دوست نداري بري وقتي درسا سنگين شد ديگه اون رشته رو درست دمبال نميكني و درست درس نميخوني، اونوقت هست كه ممكنه ناموفق باشي، ولي اگه به رشته اي كه دوست داري بري، مطمئنا با علاقه اونو دمبال ميكني و حتي ميتوني از درسايي كه تو دانشگاه ارائه ميدن فراتر بري كه مطمئنا همينطوره، وقتي به رشته اي كه علاقه نداري بري خوب پيشرفت نميكني
البته يه پيشنهاد هم دارم اينه كه توي پيدا كردن علاقت خيلي دقيق باش، چون خيلي از رشته هاي مهندسي اكثر درسايي كه توشون ارائه ميشه يكسان هست و فقط محل كاربرد اين درس ها (field of application) فرق ميكنه.

Sent from my iPad using Tapatalk

A1300

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما نمی تونیم نظر قطعی بهت بدیم چون الویت ها و علایق شما را نمی2نیم....
باید الویت هاتون را در نظر بگیرید،مثلا من الویتم این بود که رشته مورد علاقه ما در نزدیکترین شهر بخونم که ی قسمتیش اشتباه بود چون من که قرار بود خوابگاهی بشم حالا چ 2ساعت تو را باشم چ 10 ساعت دانشگاه هم خ مهم،امکاناتش و اساتیدش اما به نظرم مهمترش علاقه اس چون وقتی آدم به رشته اش علاقه داشته باشه کمبودای اساتیدا خودش جبران می کنه....
شاید تو دوران کارشناسیت دانشگاهت خوب از آب در نیاد میتونی تلاش کنی تو ارشد ی دانشگاه بهتر بری...
به آینه شغلیت هم خ توجه کن...
من خودم رشته ام عمرانه مهندسی شیمی و شیمی را خیلی دوست داشتم ولی الان بعد از گذشت 2 سال و آشنایی بیشتر با رشته ام عاشق رشته امم...

A1300

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط و فقط برو دنبال رشته اي كه دوست داري، اگه به رشته اي كه دوست نداري بري وقتي درسا سنگين شد ديگه اون رشته رو درست دمبال نميكني و درست درس نميخوني، اونوقت هست كه ممكنه ناموفق باشي، ولي اگه به رشته اي كه دوست داري بري، مطمئنا با علاقه اونو دمبال ميكني و حتي ميتوني از درسايي كه تو دانشگاه ارائه ميدن فراتر بري كه مطمئنا همينطوره، وقتي به رشته اي كه علاقه نداري بري خوب پيشرفت نميكني
البته يه پيشنهاد هم دارم اينه كه توي پيدا كردن علاقت خيلي دقيق باش، چون خيلي از رشته هاي مهندسي اكثر درسايي كه توشون ارائه ميشه يكسان هست و فقط محل كاربرد اين درس ها (field of application) فرق ميكنه.

;)...

omidn1996

عضو جدید

پس آینده ی شغلیم چی میشه؟

omidn1996

عضو جدید
ما نمی تونیم نظر قطعی بهت بدیم چون الویت ها و علایق شما را نمی2نیم....
باید الویت هاتون را در نظر بگیرید،مثلا من الویتم این بود که رشته مورد علاقه ما در نزدیکترین شهر بخونم که ی قسمتیش اشتباه بود چون من که قرار بود خوابگاهی بشم حالا چ 2ساعت تو را باشم چ 10 ساعت دانشگاه هم خ مهم،امکاناتش و اساتیدش اما به نظرم مهمترش علاقه اس چون وقتی آدم به رشته اش علاقه داشته باشه کمبودای اساتیدا خودش جبران می کنه....
شاید تو دوران کارشناسیت دانشگاهت خوب از آب در نیاد میتونی تلاش کنی تو ارشد ی دانشگاه بهتر بری...
به آینه شغلیت هم خ توجه کن...
من خودم رشته ام عمرانه مهندسی شیمی و شیمی را خیلی دوست داشتم ولی الان بعد از گذشت 2 سال و آشنایی بیشتر با رشته ام عاشق رشته امم...

اولویت هام : از نظر شهر و دانشگاه مورد علاقم که شیرازه از نظر رشته هم عمران (از نظر علاقه کامپیوتر ولی بخاطر آینده ی شغلی اولویتم عمرانه)

خوب منم مشکلم همینه دیگه ، علاقم و آینده ی شغلیم در تضادن

saeedrdn

عضو جدید

اولویت هام : از نظر شهر و دانشگاه مورد علاقم که شیرازه از نظر رشته هم عمران (از نظر علاقه کامپیوتر ولی بخاطر آینده ی شغلی اولویتم عمرانه)

يك مهندس واقعي هميشه براش كار هست، چهار سال پيش وقتي من ميخواستم بيام رشته عمران دانشگاه ازاد فرت و فرت مهندس عمران داده بود بيرون و دور و ورم كلي مهندس عمران بيكار بود، همه فاز منفي ميدادن كه اگه بري عمران اخرش بيكاري، پافشاري كردم و بالاخره زدم عمران، به حمد ا... هرچند هنوز فارغ نشدم ولي با چن تا فرصت شغلي مناسب برخورد كردم، درحالي كه خيلي از دوستام كه رشته عمران دانشگاه ازاد ميخونن هيچكس روشون حساب نميكنه، حتي خودشون. (البته هستن كسايي هم كه واقعا مهندس از دانشگاه ازاد فارغ ميشن و لي خيلي كم هستن.)
به طور كلي الان تقريبا هيچ كدوم از دوستايي كه من تو بقيه رشته ها دارم (توي دانشگاه دولتي) حتي يه ذره شك نسبت به اينده شغلي خودشون ندارن، چون واقعا درسا رو ياد گرفتن و مهندس شدن و راه و چاه مهندس بودن اومده دستشون، اونم فقط به خاطر اينه كه با علاقه وارد رشته هاشون شدن.
اينو يادت باشه واسه يه مهندس واقعي هميشه كار هست، اگه هم توي كارشناسي نتونستي بري يه دانشگاه خوب مهم نيست، اون رشته اي رو كه علاقه داري خوب بخون و هدفت رو بزار واسه ارشد.
به تجربه شخصي بايد بگم از نظر درسي كه توي دانشگاه هاي دولتي در مقطع كارشناسي ارائه ميشه زياد تفاوتي نيست، سخت گيري ها هست كه از دانشگاه تا دانشگاه فرق ميكنه.

A1300

عضو جدید
کاربر ممتاز

می تونی کامپیوتر را از آموزشگاه ها پیگیری کنی و مدرک بگیری...
عمران را به عنوان رشته ات انتخاب کنی...
این فقط ی پیشنهاده یادت نره تصمیم گیرنده آخر خودتی....

A1300

عضو جدید
کاربر ممتاز
يك مهندس واقعي هميشه براش كار هست، چهار سال پيش وقتي من ميخواستم بيام رشته عمران دانشگاه ازاد فرت و فرت مهندس عمران داده بود بيرون و دور و ورم كلي مهندس عمران بيكار بود، همه فاز منفي ميدادن كه اگه بري عمران اخرش بيكاري، پافشاري كردم و بالاخره زدم عمران، به حمد ا... هرچند هنوز فارغ نشدم ولي با چن تا فرصت شغلي مناسب برخورد كردم، درحالي كه خيلي از دوستام كه رشته عمران دانشگاه ازاد ميخونن هيچكس روشون حساب نميكنه، حتي خودشون. (البته هستن كسايي هم كه واقعا مهندس از دانشگاه ازاد فارغ ميشن و لي خيلي كم هستن.)
به طور كلي الان تقريبا هيچ كدوم از دوستايي كه من تو بقيه رشته ها دارم (توي دانشگاه دولتي) حتي يه ذره شك نسبت به اينده شغلي خودشون ندارن، چون واقعا درسا رو ياد گرفتن و مهندس شدن و راه و چاه مهندس بودن اومده دستشون، اونم فقط به خاطر اينه كه با علاقه وارد رشته هاشون شدن.
اينو يادت باشه واسه يه مهندس واقعي هميشه كار هست، اگه هم توي كارشناسي نتونستي بري يه دانشگاه خوب مهم نيست، اون رشته اي رو كه علاقه داري خوب بخون و هدفت رو بزار واسه ارشد.
به تجربه شخصي بايد بگم از نظر درسي كه توي دانشگاه هاي دولتي در مقطع كارشناسي ارائه ميشه زياد تفاوتي نيست، سخت گيري ها هست كه از دانشگاه تا دانشگاه فرق ميكنه.

همه حرفاتون درسته لازمه ی چیز دیگه هم من اضباافه کنم.
بعد از گذشت حدود 2 سال اگه واقعا تمتم تلاشتا کرده باشی و درسا را یاد گرفته باشی حداقل کاری که میتونی بکنی اینه که برنامه نویسی کنی و یا نقشه کشی با اتوکد و لند رو انجام بدی و ی حقوقی بگیری حداکثرشم اینه که تو پروژه های مختلف دستیار و کار آموز بشی...

AraSh1994

عضو جدید
رشته صددرصد مهمتره
بیای دانشگاه کلا از جو اینکه تو دانشگاه خوبی یا بد میای بیرون
نمیگم مثلا Mit و چیام نور برات یکی میشه
اما کلا دیگه اونقدر برات ارزش نداره بهش فکر نمیکنی
میری تو جو رشته و ارتباطات دانشگاهی که اصلا به اینکه دانشگاه خوب یا بد باشی ربطی نداره
بعد هم دانشگاه 4 سال باهاته رشته یه عمر

A1300

عضو جدید
کاربر ممتاز
رشته صددرصد مهمتره
بیای دانشگاه کلا از جو اینکه تو دانشگاه خوبی یا بد میای بیرون
نمیگم مثلا Mit و چیام نور برات یکی میشه
اما کلا دیگه اونقدر برات ارزش نداره بهش فکر نمیکنی
میری تو جو رشته و ارتباطات دانشگاهی که اصلا به اینکه دانشگاه خوب یا بد باشی ربطی نداره
بعد هم دانشگاه 4 سال باهاته رشته یه عمر

درسته ولی هر ترمی ی بارم اگه دانشگاهت باب دلت نباشه و خودت بد انتخاب کرده باشی یادت به اشتباهت میوفته و میگی ای کاش ...
ولی می2نی که درخت ای کاش سبز نمیشد
ولی در کل درسته جو دانشگاه و آدماش آدما از این فکرا میاره بیرون...
درگیر رشته و اینا میشی...
ولی خداییش رشته خوب دانشگاه بد رو کم رنگ میکنه...

AraSh1994

عضو جدید
بنظر من وقتی توی جو اجتماعی دانشگاه قرار بگیری و یسری موفقی هارو تو دانشگاهت ببینی از نزدیک اونقدرا دیگه برات مهم نیست کجایی

احسان آراس

عضو جدید
​به عنوان ی دوستی که این راه رو رفته بهت میگم ابتدا از علاقت مطمین شو و بعد فقط دنبال اون برو.مهندسی خوبه اگه علاقه داشته باشی وسلام...

omidn1996

عضو جدید
دوستان نتایج اومدن

لطفا بفرمایید اگر شما بودید بین موارد زیر کدوم رو انتخاب میکردید (بدون هیچ گونه توجه به دوری راه و علافه و ... تنها بر اساس آینده ی شغلی بفرمایید)

1- مهندسی عمران - عمران دانشگاه شهید چمران

2- مهندسی عمران - نقشه برداری دانشگاه اصفهان

3- مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان

4- فیزیک دانشگاه تهران

5- مهندسی مواد دانشگاه علم و صنعت (یا خواجه نصیر)

6- مهندسی برق - قدرت دانشگاه شهید چمران

7- مهندسی مکانیک دانشگاه شهید چمرا

8- مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز

ممنون

A1300

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان نتایج اومدن

لطفا بفرمایید اگر شما بودید بین موارد زیر کدوم رو انتخاب میکردید (بدون هیچ گونه توجه به دوری راه و علافه و ... تنها بر اساس آینده ی شغلی بفرمایید)

4- فیزیک دانشگاه تهران

ممنون

1
2
7
8
به ترتیب.....

m.mansourpour

عضو جدید
دوستان نتایج اومدن

4- فیزیک دانشگاه تهران

ممنون

به ترتیب عمران و مکانیک و برق -دانشگاه شیراز و اصفهان-در ضمن آینده شغلی به فاکتورهای زیادی بستگی داره.مهندس برق داریم 10 تومن در میاره یکی دیگه داریم 1 تومن درمیاره.با اینکه اون که کمتر درمیاره دانشگاه معتبرتری خونده.نمونش دوست خود من.مهندسی صنایع دانشگاه آزاد نراق خونده.ولی الان وضعش از بقیه که حتی شریف و تهران خوندن بهتره.تو 7-6 سال هم خونه خریدو....یکی دیگه از دوستام مهندسی شیمی شریف دکترا داره.به شدت پشیمون داره تدریس خصوصی میکنه.اینه که همه چی به خودت بستگی.باید خودت رو اونقدر قوی کنی بتونی تواناییهات رو دیکته کنی.از کار کردن نترسی.مخصوصا مهندسی عمران و مکانیک میتونی ازسال سوم بری مجانی کار کنی کار یاد بگیری.

بالا