دوستان عزیز کمک راجع به حرکت پرتابه

alexBoin

عضو جدید
سوال:
مقاومت هوا بر ارتفاع اوج پرتابه اثر بیشتری دارد یا بر برد پرتابه؟
یعنی کدامیک را بیشتر کاهش میدهد؟
اگر در شرایط متفاوت جواب متمایز است لطفآتوضیح!
منتظر تفسیر هر یک از اساتید گل هستم/باتشکر قبلی:gol:

thesunnrise

عضو جدید
سوال:

به نظر من بر ارتفاع اوج پرتابه بیشتر تاثیر دارد زیرا مقاومت هوا چیزی جز اصطکاک بین ذرات معلق و ملکولهای هوا و پرتابه نیست و چون هر ذره ای حتما دارای جرم و وزنی است تراکم این ذرات در راستای عمود بیشتر است تا راستای افق لذا نیروی اصطکاک در راستای عمود بیشتر از افق می باشد.

mohandes1987

عضو جدید
به زاویه ی پرتاب، سرعت پرتاب و بیشتر به شکل خود پرتابه بستگی داره نمیشه همینجوری کلی گفت.

mohandes1987

عضو جدید
به نظر من بر ارتفاع اوج پرتابه بیشتر تاثیر دارد زیرا مقاومت هوا چیزی جز اصطکاک بین ذرات معلق و ملکولهای هوا و پرتابه نیست و چون هر ذره ای حتما دارای جرم و وزنی است تراکم این ذرات در راستای عمود بیشتر است تا راستای افق لذا نیروی اصطکاک در راستای عمود بیشتر از افق می باشد.

در سرعت های پایین هوا تراکم ناپذیر و ایزومتریکه یعنی هیچ فرقی براش نداره که افقی باشه یا عمودی

ashkan_mec

عضو جدید
سلام یه سوال دارم که جوابش خیلی واسم واجبه زمین داره با سرعت 4000 حرکت می کنه چیه که باعث میشه ما احساس نکنیم؟تورو خدا اگر کسی جوابشو میدونه بهم بگه یا میل کنه واسم تا امشب بیشتر وقت ندارم ashk3090@yahoo.com

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سوال:

سلام،
معادلات حرکت پرتابه در هوا به صورت زیر هست:
m ax= -Drag cos(Theta
m ay = -Drag sin(Theta) -g
پس نیروی مقاومت هوا، با ضریب کسینوی زاویه مسیر پرواز و خط افق بر روی برد تاثیر می گذارد و با ضریب سینوسی بر روی ارتفاع.
سلام یه سوال دارم که جوابش خیلی واسم واجبه زمین داره با سرعت 4000 حرکت می کنه چیه که باعث میشه ما احساس نکنیم؟تورو خدا اگر کسی جوابشو میدونه بهم بگه یا میل کنه واسم تا امشب بیشتر وقت ندارم ashk3090@yahoo.com

خیلی ساده است. چون ما هم روی زمین قرار داریم و با سرعت 4000 حرکت می کنیم. یعنی سرعت نسبی ما نسبت به زمین صفر هست.

madineh

عضو جدید
سوال:
مقاومت هوا بیشتر بر روی برد پرتابه اثر میگذارد وکاهش کمتری را بر روی ارتفاع پرتابه خواهد داشت اجازه بدید بعدا با تفصیل بیشتر توضیح خواهم داد

آقای سعید حیدری

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ حرکت پرتابه

پاسخ حرکت پرتابه

untitled.jpg
untitled1.jpg بخون می تونی خودت جواب بدی شرمنده به صورت عکس گذاشتم چون فرمول ها بهم می ریخت اگه نتونستی نتیجه گیری کنی بازهم من در خدمتم
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/pencil.png

آخرین ویرایش:

asemanes

عضو جدید
حرکت پرتابه

حرکت پرتابه

سلا م. من به خاطر سوال دوستمون درباره پرتابه عضو این سایت شدم اما !!! خب من عوامل موثر روی سرعت افقی وعمودی رو میدونم اما سوالی که alexBoin داشت مربوط به تاثیر اصطکاک روی برد و ارتفاع اوج بود.آیا طبق گفته ی mohandes1987 باید اصطکاک ندیده گرفته شهیا !!؟من خودم فکر میکنم ما تأثیر اصطکاک رو در راستای افق در نظر میگیریم و در راستای عمود فقط از قوانین حرکت شتابدار استفاده میکنیم ولی بازم به گفته هام مشکوکم

آخرین ویرایش:

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
سلا م. من به خاطر سوال دوستمون درباره پرتابه عضو این سایت شدم اما !!! خب من عوامل موثر روی سرعت افقی وعمودی رو میدونم اما سوالی که alexBoin داشت مربوط به تاثیر اصطکاک روی برد و ارتفاع اوج بود.آیا طبق گفته ی mohandes1987 باید اصطکاک ندیده گرفته شهیا !!؟من خودم فکر میکنم ما تأثیر اصطکاک رو در راستای افق در نظر میگیریم و در راستای عمود فقط از قوانین حرکت شتابدار استفاده میکنیم ولی بازم به گفته هام مشکوکم
سلام
به نظر میرسه قضاوت کردنش سخت باشه
توی گوگل زدم projectile drag چیزای جالبی اومد. مخصوصا دومی و سومیش. پیشنهاد میکنم امتحان کنید