درخواست کمک در رابطه با انتخاب مهندسی شیمی

behnam_roli

عضو جدید
با سلام راستش من نمیدونستم این تاپیک رو دقیقا کجا بزنم.... ایشالا که جاش درسته

من امسال کنکور دادم و چند روز دیگه جوابا میاد و من باید به فکر انتخاب رشته باشم. طبق بررسی هایی که انجام دادم از مهندسی شیمی خیلی خوشم اومد فقط یک سری سوال هایی پیش اومده در رابطه با این رشته:

1-این درسته که میگن کار برای مهندسی شیمی کمه؟ یا اینکه میگن لیسانس و فوق لیسانسش زیاد به درد نمیخوره و فقط دکتراش عالیه؟؟

2- اونجوری که خوندم میگن مهندسی شیمی از مکانیک گرفته شده و خیلی هم به گرایش سیالات این رشته نزدیکه. حالا یه مهندس مکانیک با گرایش سیالات میتونه کار یک مهندس شیمی رو انجام بده؟ برعکسش چی؟

3- توی گرایشهای پتروشیمی و طراحی فرآیندهای صنایع نفت و کلا گرایشهایی که کلا با نفت و گاز سر و کار دارند برای پیدا کردن کار باید به جاهای نفت خیز رفت یا من که ساکن تهران هستم هم میتونم راحت کار پیدا کنم؟ کلا اگه من بخوام تهران کار پیدا کنم کدوم گرایشها رو انتخاب کنم؟

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام راستش من نمیدونستم این تاپیک رو دقیقا کجا بزنم.... ایشالا که جاش درسته

من امسال کنکور دادم و چند روز دیگه جوابا میاد و من باید به فکر انتخاب رشته باشم. طبق بررسی هایی که انجام دادم از مهندسی شیمی خیلی خوشم اومد فقط یک سری سوال هایی پیش اومده در رابطه با این رشته:

1-این درسته که میگن کار برای مهندسی شیمی کمه؟ یا اینکه میگن لیسانس و فوق لیسانسش زیاد به درد نمیخوره و فقط دکتراش عالیه؟؟

2- اونجوری که خوندم میگن مهندسی شیمی از مکانیک گرفته شده و خیلی هم به گرایش سیالات این رشته نزدیکه. حالا یه مهندس مکانیک با گرایش سیالات میتونه کار یک مهندس شیمی رو انجام بده؟ برعکسش چی؟

3- توی گرایشهای پتروشیمی و طراحی فرآیندهای صنایع نفت و کلا گرایشهایی که کلا با نفت و گاز سر و کار دارند برای پیدا کردن کار باید به جاهای نفت خیز رفت یا من که ساکن تهران هستم هم میتونم راحت کار پیدا کنم؟ کلا اگه من بخوام تهران کار پیدا کنم کدوم گرایشها رو انتخاب کنم؟

سلام دوست عزیز.
خسته نباشید از کنکور و با آرزوی موفّقیِت شما.
و امّا جواب سئوال هاتون:

1. در این مورد اگر شنیدید کار کمه، در اشتباه هستید. مهندسی شیمی در دوره کارشناسی با 9 گرایش، یکی از گسترده ترین رشته هاست.
یه مهندس شیمی میتونه از کارخانه پفک سازی تا آزمایشگاه کنترل کیفیت صنعتی تا پالایشگاه و سکوی نفتی و گازی و .... کار کنه.
در این که تحصیلات بالاتر خوبه شکی نیست. ولی خدمت شما دوست عزیز بگم که شرط استخدام شدن تنها معدّل و مدرک نیست؛ نرم افزار و زبان دو پارامتر خیلی تأثیرگذار هستن.
ممکنه شما مدرم کارشناسی داشته باشید و مسلّط به چند نرم افزار و زبان و فرد دیگه ای صرفاً یه مدرک کارشناسی ارشد
مطمئن باشید اولویت باش شماست.
( توی پرانتز بگم فعلاً اوضاع بازار کار خوب نیست)

2. درست شنیدید. مهندسی شیمی زاییده ی ضرورت علم مکانیک به مهندسین آشنا با فرآیند ها و پدیده های شیمیایی بود و از دل این نیار، مهندسی شیمی حدود 120 سال پیش به وجود اومد.
به طور خلاصه، کار مهندسین شیمی اکثراً با سیّال مایع و مهندسین مکانیک با سیّال گاز هست. البته این به این معنی نیست که مهندس شیمی با گاز کار نمی کنه.
در علم مهندسی شیمی، با پدیده های سه گانه انتقال مواجه هستیم که عبارت این از: انتقال مومنتوم (اندازه حرکت)، انتقال حرارت و انتقال جرم.
مهنسین مکانیک در بخش انتقال مومنتوم قوی تر از مهنسین شیمی هستن؛ به دلیل درسایی که توی دوره کارشناسی در این مورد می خونن (مثل استاتیک، دینامیک، ارتعاشات، طرّاحی اجزا و ...)
مهندسین شیمی بیشتر با انتقال حرارت و انتقال جرم سر و کار دارن.
در تعریفی ار مهندسی شیمی اومده:

مهندس شیمی مهندس مکانیکی است که با فرآیندها آشنایی دارد.

این تعریف جامع نیست ولی تا حدودی صدق می کنه؛ یعنی یه مهندس شیمی و یه مهندس مکانیک سیّالات می تونن با کمی مطالعه ی تخصّصی به جای هم کار کنن.

3. بستگی داره چه نوع کاری مدّ نظرتون باشه. همون طور که گفتم فعلاً اوضاع کاری مساعد نیست و کار به سختی پیدا میشه.
کاری که پیدا می کنید لزوماً با گرایشتون یکسان نیست. توی دوره کارشناسی هم گرایش معنای خاصّی نداره چون گرایش های مختلف مهندسی شیمی در کازشناسی بین 13 تا 19 واحد اختلاف دارند.
ولی بهترین گرایش ها (به طور کلّی) از نظر موقعیت کاری طرّاحی فرآیند، پتروشیمی، پالایش و گاز هستن.

اگر مورد دیگه ای بود بفرمایید.
سبز باشید. :victory:

behnam_roli

عضو جدید
خیلی ممنون از توضیحاتتون:gol:

باز هم سوال پیش اومد

اول اینکه مگه شما نمیگید یک مهندس شیمی تو جاهای مختلف میتونه کار بکنه... پس چرا میگید کار به سختی پیدا میشه؟ از کی وضع خراب شده؟ تا 4 سال دیگه درست میشه؟

بعد هم اینکه برای گرایشهای طرّاحی فرآیند، پتروشیمی، پالایش و گاز کاری تو تهران پیدا میشه با حقوق معمولی؟

:victory:

arasto.qn

عضو جدید
واقعا

واقعا

باز هم سوال پیش اومد

اول اینکه مگه شما نمیگید یک مهندس شیمی تو جاهای مختلف میتونه کار بکنه... پس چرا میگید کار به سختی پیدا میشه؟ از کی وضع خراب شده؟ تا 4 سال دیگه درست میشه؟

بعد هم اینکه برای گرایشهای طرّاحی فرآیند، پتروشیمی، پالایش و گاز کاری تو تهران پیدا میشه با حقوق معمولی؟

:):)بازم کار بازم حقوق بازم مادیات نه فعلا تو این رشته تو ایران خبری نیست پس دور کار رو خط بکش اگه میخوای زود کار گیرت بیاد باید بری عمران. ولی از همه مهمتر اگه میخوای لدت درس خونن رو بچشی فقط مهندسی شیمی حالا گرایش طراحی و پتروشیمی از همه لدتش بیشتره.
وای دوباره میخوام کنکور بدم و دوباره طراحی فرآیندهارو بخونم واقعا عاشقمممممممممممممممم:):):):heart::heart::heart::heart:

eng.morteza

عضو جدید
سلام دوست عزیز امیدوارم که همیشه موفق باشی
تنها چیزی که می تونم بگم اینه که فقط به علایق خودتون نگاه کن
چون مهم نیست که تو چه رشته ای هستی مهم اینه که تخصص داشته باشی +علاقه

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز

باز هم سوال پیش اومد

خواهش می کنم. :smile:
بله کار برای مهندسین شیمی در حالت عادی زیاده (تأکید می کنم در حالت عادی، نه الان)
درست شدن وضعیت رو من یا شما نمی تونیم پیش بینی کنیم. باید ببینیم اوضاع به چه منوال پیش میره.
ولی خدمتتون بگم برای مهندس کاربلد، کار هست (هر چند باز هم هستن بچه هایی توی همین تالار که از نظر علمی و صنعتی اطلاعات فوق العاده ای دارن ولی متأسفانه کار پیدا نکردن).
شما خوب بخون انشاءالله کار هم به موقعش. :victory:

سلام دوست عزیز
می خواستم بهتون بگم که راجع به انتخاب رشته بیشتر دقت کنی .... ممکنه الان بگی شیمی ولی وقتی 2 ترم تو دانشگاه خوندی از انتخاب پشیمون بشی...منپارسال انتخاب رشته کردم و خیلی رازیم در یبن هم کلاسی هام کسایی هستن که الان پشیمونن...
فقط بهت میگم توانتخاب علاقه خیلی خیلی خیلی دقت کن....
اگه سوال ازم داشتی pm بده.....

Amirdb

عضو جدید
بیا بچه جون پیش خودم چرا پیش غریبه میری بیا خودم موعظت کنم:D:D
اصلا سراغ هیچ رشته مهندسی نرو جدی میگم اصلا هیچ مهندسی انتخاب نکن
برو تغییر رشته بده برو رشته تجربی کنکور تجربی بده و دندون پزشکی بزن
این روزا دیگه هر دل و دهاتی اومده یه رشته مهندسی زده و یه مشت ....پا میشن میرن دانشگاه و بعدش ..... :surprised:

حتی پزشکی هم بهتره بری تا بری مهندسی بخونی
یکی از مزیت های دندانپزشکی اینه که از سال سوم میتونی بری سر کار وبا یه حقوق تقریبا خوب ولی تو مهندسی باید پیر بشی و تا یه دکترا بگیری تا یه جایی راهت بدن

درسای دندون پزشکی هم خیلی راحت تر از مهندسیه
دیگه چی بهتر از این میخوای؟

من الآن پشیمونم دبیرستان ریاضی رو انتخاب کردم

آخرین ویرایش:

behnam_roli

عضو جدید
بیا بچه جون پیش خودم چرا پیش غریبه میری بیا خودم موعظت کنم:D:D
اصلا سراغ هیچ رشته مهندسی نرو جدی میگم اصلا هیچ مهندسی انتخاب نکن
برو تغییر رشته بده برو رشته تجربی کنکور تجربی بده و دندون پزشکی بزن
این روزا دیگه هر دل و دهاتی اومده یه رشته مهندسی زده و یه مشت ....پا میشن میرن دانشگاه و بعدش ..... :surprised:

حتی پزشکی هم بهتره بری تا بری مهندسی بخونی
یکی از مزیت های دندانپزشکی اینه که از سال سوم میتونی بری سر کار وبا یه حقوق تقریبا خوب ولی تو مهندسی باید پیر بشی و تا یه دکترا بگیری تا یه جایی راهت بدن

درسای دندون پزشکی هم خیلی راحت تر از مهندسیه
دیگه چی بهتر از این میخوای؟

من الآن پشیمونم دبیرستان ریاضی رو انتخاب کردم

ممنون از توضیحاتت

ولی من هر چه قدر هم که فکر میکنم مییبینم بهترین انتخاب رو کردم. هر رشته ای جز ریاضی رو انتخاب میکردم الان پشیمون بودم...;)

niki_niki529

عضو جدید
سلام با آرزوی موفقیت من دانشجوی پلیمر هستم از رشته ام هم راضی هستم البته من خوزستانی هستم تقریبا رشته های شیمی اشباع شده سعی کن رشته ای که بهش علاق داری رو انتخاب کنی که واقعا براش تلاش کنی

بالا