*** دانستنی هایی در بارۀ نماز ***

179

عضو جدید
کاربر ممتاز
هدیه به خدا
امام محمد باقر(علیه السلام) فرمودند: نماز هدیه مؤمن است‏به سوی پروردگار، پس هدایای خود را نیکو کنید تا جوایز شما نیکو باشد .
) ارشاد القلوب، ج‏2، ص‏18، باب‏22)
اظهار فقر
پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم): نماز اظهار فقر و فروتنی در پیشگاه الهی است .
)معراج نامه ابوعلی سینا، ص‏25)
اکرام به نمازگزار
رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم): فرمودند: که خدای تعالی می‏فرمایند: من سه چیز را برای نمازگزار پذیرفته‏ام .
تا زمانی که در حال نماز است رحمتم را بر او نازل کنم .
فرشتگان با بالهای خود او را زیر پوشش و حمایت قرار دهند .
خودم با او مناجات کنم آن گاه که او گفت: یا رب من می‏گویم لبیک .
(تفسیر کشف الاسرار، ج‏10، ص‏465(
چهره سیاه شیطان
نماز چهره شیطان را سیاه می‏کند . (نهج الفصاحه، ص‏396، ش‏1877)
رکوع و سجود
رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم): فرمودند: دینی که در آن رکوع و سجود نباشد خیری در آن نیست . (منهج الصادقین، ج‏10، ص‏123)
خشوع نماز
خشوع و فروتنی زینت نماز است . (میزان الحکمة، ج‏5، ص‏279)
موضع سجده
روز قیامت‏خدای متعال به آتش دوزخ می‏فرماید: ای آتش! هرچه را می‏خواهی بسوزان، اما به موضع سجده نزدیک مشو .
(منهج الصادقین، ج‏8، ص‏397)
سنگین سر
آن گاه که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم): به معراج رفت، گروهی را مشاهده کرد که سرهای آنها را می‏کوبیدند . درباره آنان از جبرئیل سؤال کرد، او گفت: اینها کسانی بودند که در نماز سر سنگین بودند .
(دلائل‏النبوة، ج‏2، ص‏104)
سلام نماز
پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم): فرمود: چون بنده سلام نمازش را بگوید، خداوند درهای بهشت را به رویش می‏گشاید و می‏فرماید: ای بنده من از هر دری که می‏خواهی به بهشت وارد شو . (تفسیر ابوالفتوح رازی، ج‏1، ص‏162)
پوشش نور
از امام سجاد(علیه السلام) پرسیدند: چرا شب زنده داران صورتی زیباتر از صورت دیگران دارند؟ فرمود: چون آنان با خدای خویش خلوت کرده‏اند، خداوند از نور خود بر چهره آنان پوشانده است .
(میزان الحکمة، ج‏5، ص‏421)

179

عضو جدید
کاربر ممتاز

عبادت برتر
اگر عبادتی برتر از نماز بود، خداوند فرشتگانش را به آن فرمان می‏داد . (تفسیر عاملی، ج‏1، ص‏73)
لذت نماز
امام صادق(علیه السلام) فرمود: من حاجتی داشتم، وضو ساختم و مشغول نماز شدم تا خدا را برای آن حاجت‏بخوانم، آن قدر لذت مناجات و راز و نیاز با خدای متعال مرا متوجه خود کرد که حاجتم را از یاد بردم .
(بهشت جاودان، ص‏214)
راز تکبیر
مرحوم شیخ جعفر صاحب کتاب قیم «کشف الغطاء» فرموده‏اند: راز تکبیرهای هفتگانه هنگام نیت، همانا برطرف کردن غفلت نمازگزار از انکسار و ذلت در پیشگاه خداوند است .
(سر الصلوة)
صدای مؤذن
ویل دورانت می‏نویسد: چه خوش آهنگ است صدای مؤذن در گوش مسلمان و غیر مسلمان که این جانهای محبوس در پیکر خاکی را از فراز هزاران مسجد دعوت می‏کند که به سوی بخشنده زندگی و عقل توجه کنند و به جان، با او پیوند گیرند .
(خلوتگه راز، ص‏199)
تسبیح گوی او
امیرمؤمنان(علیه السلام) فرمودند: هنگامی که انسان مشغول نماز است، بدن و لباسش و آنچه در اطراف اوست تسبیح خدا می‏گویند .
(میزان الحکمة، ص‏377، ج‏5)
اسرار نماز
شستن دستها در وضو اشاره به دست‏شستن از علایق نفسانیه و شهوات حیوانیه است.
آن وضو را تو وضو گوی که در شستن دست
شستن دست تو از خواهش دنیا باشد
و شستن صورت، شستن غبار توجه به غیر حق است و مسح سر، سر خط بندگی است و مسح پا، اشاره به پشت پا زدن به غیر خدا و قدم زدن در ساحت‏حرم حضرت اله است . (اسرار الصلوة، ص‏101 - 102)
ثمره عبودیت
اگر نماز ما بویی از عبادت داشت، ثمره‏اش خاکساری و تواضع و فروتنی بود، نه عجب و خودفروشی و کبر و افتخار، که هر یک برای هلاک و شقاوت انسان سببی مستقل و موجبی منفرد است .
(آداب الصلوة، ص‏48)
علائم بنده حقیقی
خدای متعال فرمودند: سه چیز است که هر کس بر آنها محافظت کند، به حقیقت که بنده من است و هر که آنها را ضایع کند، حقا که دشمن است: نماز، روزه و غسل جنابت .
(تفسیر ابوالفتوح رازی، ج‏1، ص‏163)
دوام نعمت
امام صادق(علیه السلام) فرمودند: رکوع و سجود طولانی در نماز، سبب طولانی شدن عمر و دوام نعمت است . (وسائل الشیعه، ج‏4، ص‏928)
طهارت پس از وضو
پیش از وضو باید چهار چیز را با چهار چیز شستشو داد . صورت را با آب چشم، زبان را با آب ذکر و یاد خدا، دل را با آب ترس از پروردگار، گناهان را با آب توبه و پشیمانی . (مناهج الشارعین، ص‏167)