حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

pari66

عضو جدید
سلام
کسی نمیدونه بهترین ترکیب بور و سیلیسیوم از نظر خواص سایشی کدوم ترکیبه؟

kamyab-90

عضو جدید
علاقه خودم در زمینه نورد هست به همه مواردی که شما اشاره کردید فکر کرده ام.می خواهم خودم با انتخاب موضوعم اینده شغلی ام را روشن تر کنم.در این زمینه و موضوعات مرتبط با رشته ام در حال جستجو هستم . باز هم ممنون از شما.

sonya.b

عضو جدید
با سلام
می خواستم بدونم منظور از این که "درحفاظت کاتدی به روش impressed current یا همون جریان اعمالی، آند ها فقط نقش اعمال جریان و بستن مدار را دارند" چیه؟؟؟؟

خوب دیگه چرا آند میذارند؟اینجا که T/R جریان رو برقرار میکنه مگه همون سیم رابط این کار بستن مدار رو انجام نمیده؟ شاید توی مفهومش مشکل دارم، لطفا کمکم کنید.
با تشکر.

سلام
خيلي وقته از اين تاپيك ميگذره و من نميدونم هنوزم اين سئوال برات وجود داره يا نه. متوجه نشدم دقيقا با كجاي كار مشكل داري؟اينو بگم كه توي جريان اعمالي آندها مصرفي نيستند درسته كه ركتيفاير جريان رو فراهم ميكنه اما براي كامل شدن مدار خوردگي آند و كاتد لازمه. براي اينكه سازه حفاظت شده كاتد بشه تا خورده نشه به يه آند احتياج داريم حالا اگه بازم سئوالي داري در خدمتم

m.s.c

عضو جدید
سلام نمونه کارنامه دانشجویان قبولی ارشد را میخواستم؟میخوام بدونم میانگین درصد برای قبولی در ارشد چقدره؟ممنون

ماساچوست

اخراجی موقت
فرق الفا و گاما در الومینیوم در چیست؟

[h=2]سلام دوستان ممکنه جواب سوالم بدهید؟ [/h]

چه چیزی باعث شده این دو حالت پدید اید؟

ایا فرمت دیگری نظیر بتا در ان وجود دارد ؟ اگر نمیتوانید جوابی بدهید بفرمایید سوالم را کجا مطرح کنم تا سریع جواب بگیرم ممنون​

magnet

عضو جدید
سلام دوستان ممکنه جواب سوالم بدهید؟

چه چیزی باعث شده این دو حالت پدید اید؟

ایا فرمت دیگری نظیر بتا در ان وجود دارد ؟ اگر نمیتوانید جوابی بدهید بفرمایید سوالم را کجا مطرح کنم تا سریع جواب بگیرم ممنون

سلام.
فکر کنم منظورتون آلومینا
باشه . (حداقل چیزی در مورد فازهای مختلف فلز آلومینیوم نشنیدم ! :surprised: ، ولی در مورد آلومینا مباحث تغییر فازی با بررسی ساختار و ... مهم هست .)
در این صورت ، این تایپیک به تمام سوالاتتون جواب بده :
آلومینا
با این وجود اگر سوال دیگه ای هم بود ، مطرح کنید ، در حد امکان پاسخ داده می شود.

موفق باشید.

ماساچوست

اخراجی موقت
سلام.
فکر کنم منظورتون آلومینا
باشه . (حداقل چیزی در مورد فازهای مختلف فلز آلومینیوم نشنیدم ! :surprised: ، ولی در مورد آلومینا مباحث تغییر فازی با بررسی ساختار و ... مهم هست .)
در این صورت ، این تایپیک به تمام سوالاتتون جواب بده :
آلومینا
با این وجود اگر سوال دیگه ای هم بود ، مطرح کنید ، در حد امکان پاسخ داده می شود.

موفق باشید.

سلام دوست عزیز از لطف شما متشکرم اما سوال اینجاست که نانو ذره الومینیوم در حضور اکسیژن به الومینا تبدیل میشود؟ اگر در خلاء با اکسید مس در سرامیک ابررسانا مخلوط شود ایا حضور اکسیژن مس باعث بی اثر شدن خلاء در خصوص الومینیوم میشود ؟! نکته مهم که دنبالش هستم این است که نانو ذرات الومینیوم خالص فاز الفا و گاما دارند یا این فازها مختص اکسدی بودن است و چرا باید اکسیدی شود تا فاز الفا بوجود اید و مطالب ان تایپیک معرفی بسیار غنی بود اما بدون منبع بود و جای لطف میبود که منبع انرا قرار میدادند تا شخصا به مطالعه انها بپردازم . از لطف شما بی نهایت متشکرم .

magnet

عضو جدید
سلام دوست عزیز از لطف شما متشکرم اما سوال اینجاست که نانو ذره الومینیوم در حضور اکسیژن به الومینا تبدیل میشود؟ اگر در خلاء با اکسید مس در سرامیک ابررسانا مخلوط شود ایا حضور اکسیژن مس باعث بی اثر شدن خلاء در خصوص الومینیوم میشود ؟! نکته مهم که دنبالش هستم این است که نانو ذرات الومینیوم خالص فاز الفا و گاما دارند یا این فازها مختص اکسدی بودن است و چرا باید اکسیدی شود تا فاز الفا بوجود اید و مطالب ان تایپیک معرفی بسیار غنی بود اما بدون منبع بود و جای لطف میبود که منبع انرا قرار میدادند تا شخصا به مطالعه انها بپردازم . از لطف شما بی نهایت متشکرم .

دوست عزیز ، اون متن رو من مطالعه کردم ، ایراد علمی نداشت .
ای کاش دقیق بگین چی میخواین تابتونم کمک کنم .
منظورتون نانو پودر هست فکر کنم .
بعله ، همین الانشم من برای سنتز یک سرامیک نیتریدی از پودر آلومینیوم استفاده می کنم ، فوق العاده اکتیو هست و سریعاً اکسید میشه . برای همین میذارمش کوره ، بعد گاز رو رد می کنم و بعد کوره رو روشن می کنم تا برای تولید آلومینا اکسیزنی نباشه .
بعله . خلأ وقتی معنی داره که هیچ اکسیزنی نباشه . رقابت بین مس و آلومینیوم رو الان دقیقاً نمی دونم ، ولی مطمئنم در بدترین شرایط هم مقدار قابل توحهی آلومینا یا اکسید آلومینیوم خواهیم داشت.
تکرار می کنم آلفا بتا ربطی به پودر آلومینیوم ندارن و مربوط به آلومینا میشن ، بزرگترین تفاوتشون هم علاوه بر ساختار ، تفاوت در دمای تشکیل هست .
بایدش برای اکسید شدنش از دوجهت ترمودینامیکی و سرامیکی بحث میشه . ترمودینامیکیش که . . .
ولی سرامیکیش به فصل مشترک ایجاد شده و نفوذ اکسیژن و ... مربوط میشه.
خیلی خلاصه گفتم دیگه !

ماساچوست

اخراجی موقت
دوست عزیز ، اون متن رو من مطالعه کردم ، ایراد علمی نداشت .
ای کاش دقیق بگین چی میخواین تابتونم کمک کنم .
منظورتون نانو پودر هست فکر کنم .
بعله ، همین الانشم من برای سنتز یک سرامیک نیتریدی از پودر آلومینیوم استفاده می کنم ، فوق العاده اکتیو هست و سریعاً اکسید میشه . برای همین میذارمش کوره ، بعد گاز رو رد می کنم و بعد کوره رو روشن می کنم تا برای تولید آلومینا اکسیزنی نباشه .
بعله . خلأ وقتی معنی داره که هیچ اکسیزنی نباشه . رقابت بین مس و آلومینیوم رو الان دقیقاً نمی دونم ، ولی مطمئنم در بدترین شرایط هم مقدار قابل توحهی آلومینا یا اکسید آلومینیوم خواهیم داشت.
تکرار می کنم آلفا بتا ربطی به پودر آلومینیوم ندارن و مربوط به آلومینا میشن ، بزرگترین تفاوتشون هم علاوه بر ساختار ، تفاوت در دمای تشکیل هست .
بایدش برای اکسید شدنش از دوجهت ترمودینامیکی و سرامیکی بحث میشه . ترمودینامیکیش که . . .
ولی سرامیکیش به فصل مشترک ایجاد شده و نفوذ اکسیژن و ... مربوط میشه.
خیلی خلاصه گفتم دیگه !

سلام دوست خوب من از راهنمایی شما متشکرم من منبع ان مطلب بالا را پیدا کردم و فقط در مورد بوکسیت که از منابع الومینیوم است صحبت شده و ان منبع قدیمی بوده و نانو هم جدید پس نمیشود برای بحث حاضر رفرنس گرفت و سوال من اینجاست که در یک سرامیک ابررسانای دمای بالا YBCO در نظر داریم بر روی اثر نانو ذرات الومینیوم بر خواص ابررسانایی این سرامیک تحقیق شود و من دنبال تهیه نانو ذرات الومینیوم بودم که به بحث الفا و گاما رسیدم و جالبتر اینکه این دو فاز الان در دنیا بیشترین فروش دارد و سوال اینجاست که من اگر نانو ذرات الومینیوم تهیه کنم و اکسید نباشد ایا با بازکردن درب ان اکسید میشود؟ ایا بلافاصله فاز الفا به خود میگیرد؟ در این سرامیک ما ایتریم اکسید و اکسید مس و اکسید باریم را با درصدهایی خاص از نانو الومینیوم مخلوط میکنیم و در کوره میگذاریم و سرامیک ساخته میشود اما سوال من هنوز این نکته باریک است که فاز الفا و گاما مربوط به نانو پودر است یا خیر و ایا با یک اکسیژن ساده جو نانو اکسید میشود؟ نانو پودر الومینیوم با نانو الومینا چه فرقی دارد ایا نانو پودر الومینیوم خالص وجود دارد یا فقط اکسیدی میتوان تهیه کرد . ممونم که جواب میدهید.

magnet

عضو جدید
خیلی مسئله رو پیچیده می کنید .
یک به یک میریم جلو.

سلام دوست خوب من از راهنمایی شما متشکرم من منبع ان مطلب بالا را پیدا کردم و فقط در مورد بوکسیت که از منابع الومینیوم است صحبت شده و ان منبع قدیمی بوده و نانو هم جدید پس نمیشود برای بحث حاضر رفرنس گرفت

بوکسیت مشهورترین و مهم ترین منبع تهیه آلومیناست (چه الان ، چه در گذشته) .
دقت کنین ، هدف شما تهیه آلومینا نیس که. شما قراره اثر آلومینوم رو بررسی کنین و این متن هم فقط یه وییو view از آلومینا میده بهتون .

و سوال من اینجاست که در یک سرامیک ابررسانای دمای بالا YBCO در نظر داریم بر روی اثر نانو ذرات الومینیوم بر خواص ابررسانایی این سرامیک تحقیق شود و من دنبال تهیه نانو ذرات الومینیوم بودم که به بحث الفا و گاما رسیدم و جالبتر اینکه این دو فاز الان در دنیا بیشترین فروش دارد

اصلاً پست های منو می خونین ؟!
دوباره عرض می کنم که در بحث پودر فلزی آلومینیوم آلفا بتا نداریم !
من الان از پودر آلومینیوم +99 استفاده می کنم ، همین . پس در خرید و تهیه پودر آلومینیوم همچین بحثی تداریم.
آلفا بتا در پودر آلومیناست که اونم اکثراً آلفاش بدرد می خوره.

سوال اینجاست که من اگر نانو ذرات الومینیوم تهیه کنم و اکسید نباشد ایا با بازکردن درب ان اکسید میشود؟ ایا بلافاصله فاز الفا به خود میگیرد؟

مطمئناً بعله ولی در اون فاصله چند لحظه ای (وحتی با محاسبه میکس و . . . چند دقیقه ای ) و در دمای اتاق میزان بسیار پایینی داره و این میزان اکسید شده قابل تمایز و شناسایی برای شما (در XRD ) نیست . مگر کارتون فوق العاده حساس باشه و تحهیزات کاملی داشته باشین که می دونم بعیده. پس در کل با فرض کار در زمان کم و در محیط اتاق تأثیری نداره.
ماده اکسید شده هم درصد بالاش آلفا هست .

در این سرامیک ما ایتریم اکسید و اکسید مس و اکسید باریم را با درصدهایی خاص از نانو الومینیوم مخلوط میکنیم و در کوره میگذاریم و سرامیک ساخته میشود اما سوال من هنوز این نکته باریک است که فاز الفا و گاما مربوط به نانو پودر است یا خیر و ایا با یک اکسیژن ساده جو نانو اکسید میشود؟

در سرامیک های مهندسی ، اکثرشون فازهای دمابالا و دما پایین مختلفی با ساختارهای متمایز دارن که برای همه ی اونا از عنوان آلفا بتا استفاده می شود ، یعنی بسیاری از مواد آلفا بتا دارند . منجمله آلومینا که آلفا بتا داره. یعنی فاز آلفا بتا در آنالیز اشعه ایکس ماده تون مشخص میشه (اگه مقدارش در حدی باشه که . . . ).
پس فاز آلفا بتا مربوط به ماده آلومیناست . (ربطی هم به نانو پودر و میکرولیزه و . . . نداره)

پاسخ سوال دوم هم عرض کردم ، بستگی به زمان و دما و محیط سنتز داره .
اگر در کوره معمولی سنتز کنین ، مطمئن باش آلومینا خواهید داشت . در این جور موارد از کوره کنترل اتمسفر استفاده می کنن . این یه مورد کاملاً آشنا برای سرامیست ها هست.

ماساچوست

اخراجی موقت
خیلی مسئله رو پیچیده می کنید .
یک به یک میریم جلو.

بوکسیت مشهورترین و مهم ترین منبع تهیه آلومیناست (چه الان ، چه در گذشته) .
دقت کنین ، هدف شما تهیه آلومینا نیس که. شما قراره اثر آلومینوم رو بررسی کنین و این متن هم فقط یه وییو view از آلومینا میده بهتون .

اصلاً پست های منو می خونین ؟!
دوباره عرض می کنم که در بحث پودر فلزی آلومینیوم آلفا بتا نداریم !
من الان از پودر آلومینیوم +99 استفاده می کنم ، همین . پس در خرید و تهیه پودر آلومینیوم همچین بحثی تداریم.
آلفا بتا در پودر آلومیناست که اونم اکثراً آلفاش بدرد می خوره.

مطمئناً بعله ولی در اون فاصله چند لحظه ای (وحتی با محاسبه میکس و . . . چند دقیقه ای ) و در دمای اتاق میزان بسیار پایینی داره و این میزان اکسید شده قابل تمایز و شناسایی برای شما (در XRD ) نیست . مگر کارتون فوق العاده حساس باشه و تحهیزات کاملی داشته باشین که می دونم بعیده. پس در کل با فرض کار در زمان کم و در محیط اتاق تأثیری نداره.
ماده اکسید شده هم درصد بالاش آلفا هست .

در سرامیک های مهندسی ، اکثرشون فازهای دمابالا و دما پایین مختلفی با ساختارهای متمایز دارن که برای همه ی اونا از عنوان آلفا بتا استفاده می شود ، یعنی بسیاری از مواد آلفا بتا دارند . منجمله آلومینا که آلفا بتا داره. یعنی فاز آلفا بتا در آنالیز اشعه ایکس ماده تون مشخص میشه (اگه مقدارش در حدی باشه که . . . ).
پس فاز آلفا بتا مربوط به ماده آلومیناست . (ربطی هم به نانو پودر و میکرولیزه و . . . نداره)

پاسخ سوال دوم هم عرض کردم ، بستگی به زمان و دما و محیط سنتز داره .
اگر در کوره معمولی سنتز کنین ، مطمئن باش آلومینا خواهید داشت . در این جور موارد از کوره کنترل اتمسفر استفاده می کنن . این یه مورد کاملاً آشنا برای سرامیست ها هست.

دوست خوب من اطلاعات شما عالی است اما تئوری مورد مطرح شما با فراید عملی ما زمین تا اسمان متفاوت است و نکته ریزی که شما عرض کردید بزرگ شده در واقه کلید کار ماست و کار ما ساخت یک سرامیک معمولی نیست و خیلی شاخصه ها در ساخت ان دخیل است و هر شاخص نقش یک راهکار ویژه دارد یعنی هر تغییر خیلی ریز باعث تغییر بزرگ در خواص سرامیک میشود و بحث اکسید شدن اولیه و ثانویه و اکسید شدن مخلوط در کوره برقی هم جای سوال است و هنوز من به جوابم نرسیدم چون شما دوگانه جواب میدهید این در بحث ما نتیجه ندارد و کلی پاسخ میدهید و شما میفرمایید الفا و بتا ربط به نانو الومینیوم نداره خب در خلا اکسید نمیشود؟ اگر در خلا ما سرامیکی که تمام ترکیباتش اکسیدی است این اکسید ثانویه در اثر حرارت کوره چه اتفاقی می افتد و ایا در کوره هم شرایط خلا خواهیم داشت ؟ سوال اینجاست که نانو الومینیوم با الومینا در اکسید بودن فرق د ارد در خواص هم فرق دارد؟ کوچکترین اکسید شدن نانو الومینیوم یعنی در این سرامیک خاص برای ما حکم غیر نانو الومینیوم دارد . من تصور میکنم از نانو الومینا الفا و گاما استفاده کنم بهتر است چون سوال من مربوط به متالوژی فیزیک و نانو و برق است و علمی که بتونه سوال به این سادگی جواب بده وجود نداره شما از سرامیک بحث میکنید اما من تمام مباحث انرا در نظر دارم و از اینکه اطلاعات ارزشمند خود را در اختیار بنده گذاشتید نهایت متشکرم

ghzshadow

عضو جدید
کاربر ممتاز

lucky luke

عضو جدید
سلام
یه مقاله چند صفحه ای لازم دارم که توش شرکت های تولید کننده فولاد کشور معرفی شده باشن (محل شرکت- محصولاتشون-نحوه تولید مواد اولیه ای که مصرف میکنن و. . . .)
اگه کسی داره لطفا دریغ نکنه
مرسی:gol:

milad nozari

عضو جدید
درخواست کمک!!

درخواست کمک!!

سلام
من دانشجوی رشته صنایع هستم، برای درس علم مواد باید یه پروژه یا بهتره بگم یه تحقیق در مورد یکی از مواد ارائه بدم، این تحقیقم باید شامل تحلیل ساختار اون ماده باشه، اون ماده هم می تونه هرچی باشه مثل فولادها، سرامیکها و ...
لطفا راهنماییم کنید!
آدرس ایمیلم هم پایین می نویسم ، اگه موضوع خاصی به ذهنتون می رسه لطفا به من اطلاع بدین.

با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

reza_1364

مدیر بازنشسته
سلام
من دانشجوی رشته صنایع هستم، برای درس علم مواد باید یه پروژه یا بهتره بگم یه تحقیق در مورد یکی از مواد ارائه بدم، این تحقیقم باید شامل تحلیل ساختار اون ماده باشه، اون ماده هم می تونه هرچی باشه مثل فولادها، سرامیکها و ...
لطفا راهنماییم کنید!
آدرس ایمیلم هم پایین می نویسم ، اگه موضوع خاصی به ذهنتون می رسه لطفا به من اطلاع بدین.

با تشکر

در همین تایپیک پیگیری کنید نتیجه رو
ساختار اهن خالص رو مورد بررسی قرار بدین اسون و راحت

تو اینترنت هم تا دلتون بخواد مطلب در موردش هست

adasal

عضو جدید
سلام رفیق
من یه درپروژه در مورد دستگاه دیلاتومتر باید ارائه بدم ولی چیزی پیدا نمیکنم
اگه مطلبی داشته باشید که بتونه کمکم کنه یه دنیا ممنونت میشم
بدجوری گیرشم :cry:
مرسی
:gol:

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
درخواست كمك

درخواست كمك

سلام دوستان
ميشه درمورد فوم گلس به من اطلاعات بدين
دنبال نحوه توليد و خواص حرارتيشم

reza_1364

مدیر بازنشسته
سلام
یه مقاله چند صفحه ای لازم دارم که توش شرکت های تولید کننده فولاد کشور معرفی شده باشن (محل شرکت- محصولاتشون-نحوه تولید مواد اولیه ای که مصرف میکنن و. . . .)
اگه کسی داره لطفا دریغ نکنه
مرسی:gol:

به سایت های فولاد مبارکه، ذوب آهن، فولاد آلیاژی سر بزنید

baharsalehi

عضو جدید
سلام
دانشجوي مهندسي پزشكي بيوالكتريك هستم ميخام براي ارشد گرايش بيومتريال بخونم
درسهايي كه بايد بخونم خواص فيزيكي مواد،خواص مكانيكي،ترموديناميك وشيمي فيزيك هست
چه كتابهايي رو بهتره بخونم
اگه اطلاعاتي داريد كه ميدونيد ميتونه كمكم كنه لطفا راهنماييم كنيد.
باتشكر

magnet

عضو جدید
سلام
دانشجوي مهندسي پزشكي بيوالكتريك هستم ميخام براي ارشد گرايش بيومتريال بخونم
درسهايي كه بايد بخونم خواص فيزيكي مواد،خواص مكانيكي،ترموديناميك وشيمي فيزيك هست
چه كتابهايي رو بهتره بخونم
اگه اطلاعاتي داريد كه ميدونيد ميتونه كمكم كنه لطفا راهنماييم كنيد.
باتشكر

سلام .
به زیرتالار کنکوری ها مراجعه کنید.

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از راهنماييتون
ولي من واقعا سه بار درخواست دادم اما يه بارش نيومد تو تاپيك ها( گفت بعد تاييد وارد مي شه )

magnet

عضو جدید
ممنون از راهنماييتون
ولي من واقعا سه بار درخواست دادم اما يه بارش نيومد تو تاپيك ها( گفت بعد تاييد وارد مي شه )

لطفاً قوانین رو مطالعه کنید .
همون یکبار درخواست کافی یه ، اگر پاسخی برای درخواستتون باشه .
ضمن اینکه این تالار ، تأیید تایپیک نداریم . احتمالاً جای دیگه ای بوده .

موفق باشین . . .

mat.metal

عضو جدید
سلام به همگی.خوبین؟یه سوال داشتم،اگه کمک کنید ممنون میشم:
چرا سرعت رشد ترک در فلزی با استحکام بالا،بیشتر از سرعت رشد ترک در فلزی با استحکام پایین تر است؟
ممنون میشم اگه زودتر جواب بدین....

Amir-un

عضو جدید
انجماد آلومینیوم صنعتی

انجماد آلومینیوم صنعتی

سلام مهنسین
به مطالبی در مورد انجماد آلومینیوم دارم؛ لطف کنید اگه مطلب، سایت،pdf، پاورپوینتی چیزی دارید سریعا به من بدید. خیلی سپاسگذارم
امن نیاز شدی
ایمیل من:

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا