[ حرکات نمایشی ] - رقص هیپ هاپ(hip hop dance)

H.N!GHT

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
هیپ هاپ:رقص هیپ هاپ به نوعی رقص گفته می‌شود که همراه با موسیقی هیپ هاپ انجام گرفته و بخشی از فرهنگ هیپ هاپ محسوب می‌گرددآنچه این نوع رقص را از دیگر رقص‌ها متمایز می‌سازد طبیعت آزاد و خلاقانه آن است. رقاصان این سبک معمولاً در رقابت‌های مختلفی شرکت کرده و حرکات جدید ابداعی خود را به نمایش می‌گذارند.

شایعات زیادی از تاریخچه هیپ هاپ وجود دارد که این هنر ورزشی در سیرکها برای شاد کردن و به وجه آوردن تماشاگران استفاده می شد، برخی معتقدند که سر منشاء این هنر ورزشی از زندان های سیاسی آمریکا می باشد که چند تن از زندانیان برای بیان افکار و عقاید خود به صورت غیر کلامی با حرکات موزون بدن ، تفکرات و احساسات خود را ابراز می کردند.
اما در واقع منشاء اصلی این هنر از خیابانهای نیویورک ، بین جوانهای آمریکای جنوبی و سیاه پوست ها در طی اواخر دهه 1960 شروع شد.هیپ هاپ در واقع مربوط میشود به اوایل دهه 1970 میلادی که توسط سیاه پوستان محله ی " برانکس " واقع در شهر نیویورک ابداع شد. دلیل اصلی بوجود آمدن فرهنگ هیپ هاپ در جامعه ی سیاه پوستان آمریکا که آفریقایی تبارانی بودند که در گذشته برای بردگی به قاره آمریکا آورده شده بودند بیشتر بخاطر خشونت و ظلم و مسائل تبعیض نژادی بود که از طرف دولت آمریکا در آن زمان بر آنان رواج داشت این لغت با لغات موسیقی رپ یا موسیقی اسکرچ هم معناست و از دهه 1970 به صورت بین المللی شناخته شده است.

سبک های هیپ هاپ :


هیپ هاپ شامل سبکهای زیادی است که اگر بخواهیم چند سبک آن را بصورت ساده یاد کنیم ، سبکهایی مانند :
برک دنس : سبکی پویا از رقص که 4 بخش از عنصر فرهنگ هیپ هاپ را تشکیل می دهد.
پایپینگ : معروف به رقص زاویه ای ( 90 درجه ) یا کله ماری . زیرا مقداری از فرمهای آن شبیه به فرم و حالتی است که مار موقع حمله به خود می گیرد که در رقص های هنر مصر باستان بکار می رفت.
الکتریکی بوگی : جریان داشتن انرژی برق بصورت لرزش در بدن
لایکینگ : لایکینگ رقصی است مختص به مهمانی ها و حالات کنترلی و غیر کنترلی بدن را در بر می گیرد مانند عروسک اسباب بازی پلاستیکی
فانک : بیشتر شبیه به رقصهای مهمانی و حاتهای خاصی است برای خالی کردن انرژی که شامل حرکات اولیه هیپ هاپ می شود.
و …. یادمان باشد که با مقداری ابتکار می توان از هر سبک هیپ هاپ بی شمار حرکات ساخت.

هیپ هاپ مدارس قدیم ازقبیل لاکینگ-پاپینگ و برک دنس در دهه 1970 از ایالات متحده امریکا اغاز شد و در اثر گامها و حرکات بدیهه سازی از خیابانها و باشگاهها پدید امد. موسیقی مدارس قدیم ریتم تندی داشت که با حرکات برک متناسب بود. ویدئوهای موسقی هنری از قبیل بابی براون.بل دایو.هویدی.وامسی هیر نشان داد که روش جدیدی در رقص در حال شکل گیری است و رقصندگان جوان اماده جذب این شکل جدید بودند. حرکات جدید توسط افراد خلاق و ابدا گر و با مخلوط و ترکیب کردن سبکهایه مدارس قدیم تاکنون در حال شکل گیری است. سبکهای هیپ هاپ مدارس جدید در اواخر دهه 1980 اغاز گردیده است. حرکات بسیار ساده بودند و گامهایی از قبیل وپ. رد دونده(رانینگ من). راجر ربیت. و ربوکاپ(پلیس اهنی) در این حیطه از شهرتی برخوردارند. بر خلاف سبک های مدارس قدیم.این حرکات،حرکاتی بودند که تمامی افراد قادر به انجام ان بودند. به هر حال رقص مدارس جدید امروزه پیچیده تر و انجام ان مشکل تر است. بسیاری از رقصندگان پاپینگ(چرخشی) یا بوگی الکترکی را انجام می دهند و در حرکات و رقص خود انها را میگنجانند.

امروز فانک و هیپ هاپ سبکهای مجزای بسیاری را دارند اما ریشه انها هنوز در هیپ هاپ مدارس قدیم است. امیختن سبکهایه موسقی . حرکات و رقص که تحت تاثیره عوامل زیادی قرار گرفته و سپس به وسیله طراحان برنامه مشخصات منحصر به فردی به انها اضافه شده است. این کار را غیر ممکن میسازد که سیکهای فانک و هیپ هاپ را بتوان به طور مطمئن و دقیق تعریف نمود.

موسیقی و ساز:


ساز هیپ هاپ چه از نظر سیستم صوتی و چه از نظر ضبط و چه از نظر آهنگسازان و سازهای مورد استفاده آنان برگرفته از دیسکو، فانک، و ریتم و بلوز است. استفاده دی جی‌های دیسکو و باشگاه از میکس از نیاز به استمرار موسیقی و در نتیجه انتقال آرام در بین قطعات ناشی می‌شد. بنابر مقایسه، هیپ هاپ کول دی جی هرک، جدا کردن و بسط تنها بریک—یک تکنوازی کوبه‌ای میان پرده
از طریق ترکیب دو نسخه از یک قطعه‌است.بنابراین سازهای هیپ هاپ ترکیبی یا مبتنی بر سیستم صوتی شبیه موسیقی فانک، دیسکو، یا سول است. آوازها، گیتار، کیبورد، باس، طبل و کوبه.


شرح عمومی سبک ها

عمومی_ لاکینگ و پاپینگ


هر دو لاکینگ و پاپینگ یا تکنیک. در اصل از لس انجلس سر چشمه گرفته است. پاپینگ به وسیله گروه رقص خیابانی الکتریک بوگالو به وجود امده است. لاکینگ به وسیله لاکرزها ایجاد شده. هر دو پاپینگ و لاکینگ ازمدتها قبل از وجود برک وجود داشت اند.
در زمانه برک بی بوز شروع به انجام پاپینگ و لاکینگ در رقص خود کردند. امروزه چیزی که به برک ونسن است شامل برک. لاکینگ. و الکتریک بوگی یا پاپینگ میباشد.

لاکینگ

بهترین روش تعریف و تشریح حرکت لاکینگ به این صورت است: یک اسباب بازی بی شکل را در نظر بگیرید. چیزی مثل یک عروسک پارچه ای که رویه یک سطح پلاستیکی گرد یا پایه هایه پشترو شده باشد حال دکمه ای که روی سطح پلاستیکی است را فشار میدهیم و با این فشار این فیگور به سرعت خراب میشود و به هم میشود و به هم می ریزد و زمانی که انگشت خود را از رویه دکمه بر میداریم دوباره به شکل اول خود باز میگردد!! … خوب این حالتی است که لاکینگ به نظر می اید. بدن به حالت غیره قابل کنترل می رود و سپس در حالتی ناگهانی به حالت کنترل شده بر میگردد. به هم ریختن و سپس درست شدن.لاکینگ یه رقص پایه از رقص های خیابی امریکاست و مثالی از این حرکت به وسیله جانت جکسون در ویدئو کلیپ فیشن ریتم (ریتم ملی) به نمایش گذاشته است. این سبک بسیار پر انرژی است و به وسیله حرکات بسیار دقیق و شسته رفته با هماهنگی مشکل بین دستها و پاها مشخص میشود. یک رقص خصوص مهمانی_ یک جشن.

پاپینگ

بهترین روش شرح و توضیح حرکت پاپینگ این است که فرض کنیم یک منبع قوی انرژی به بدن وارد میشود و در طول ان حرکت میکند و حرکتی شبیه یک موج را ایجاد می کند. این حرکت حرکت سختی است و به همین دلیل نمیتوان ان را در سطح فنی قرار داد. چون این حرکت به دستور جدا سازی داشتن اطلاع عالی از بدن و احساس وب ریتم با حد اکثر استفاده از مخالفت با سرعت موسقی نیاز دارد. این سبک به انقباضات مداوام عضلات به طور ضرب دار نیاز دارد تا بتواند اثری ارزشی/ناگهانی_ یک سبک پرشی را ایجاد نماید.


در رقص حرکات و سبکهای بسیار زیادی وجود دارد. که بعضی از انها (به غیر از موارد فوق) در زیر فهرست شده اند:


دیونگ... ایروپوزینگ.... انیمیشن.... کریزی لگز
کرا... رایم استامپین.... فلوتینک.... هیتینگ
ربات... ساچین.... اسنکینگ .....استیکینگ
کلاسیک... هادمن.... سنتوپید..... کاپوایرا


معیارهای یک تیم هیپ هاپ


تمامی حرکات باید مناسب سبکهای هیپ هاپ و بیانگر سبک خاص و بروز حس درون و موسیقی میباشد.
که به مبنایه زیر میباشد:
-طراحی برنامه/سبک
-بیان حالات و احساسات وتفسیر موسیقی
-تکنیک/هماهنگی
-اجرا/نحوه ارائه
-طراحی برنامه/سبک ها


منابع:گرجی دنسر-ویکی پدیا-ایران هیپ هاپ
 

Similar threads

بالا