حجاب و عفاف در کلام ائمه اطهار

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
حجاب اجباری همینی میشه که توایران میبینیم.... هر چیزی اجبارش چیز جالبی از اب در نمیاد..
با یاد خدا
اجبار یعنی اینکه نتونی به هیچ قیمتی انجامش بدی
مثل مونث رو مذکر کنی
نمیشه دیگه
حجاب با توجه به ارزش های و دلالیل اسلامی ما یکی از نیاز های تعالی جامعه و عدم رعایت اونم خطراتی به همراه داره --- مثل تمامی قوانینی که به دلیل خطر احتمالیشون وضع شدن
مثل قوانین راهنمایی و رانندگی

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز متاسفانه در کشور ما جوونا میگردن که کدوم در خونه ای باز باشه تا داخلشو ببینن که خانم خونه رو بی حجاب ببینن که اینکار فقط به خاطر اینکه محدودشون می کنند-شما وقتی وارد یک کشوری مثل امارات میشی(دبی) فقط ایرانی ها هستن که سرشون داره میچرخه و نگاه به نامحرم می کنند و بقیه خیلی عادی برخورد می کنند.متاسفانه توی کشور ما چون فقط صورت دیده میشه دخترهای ما خودشونو به تیغ میسپارن برید ببینید که ایران بیشترین آمار جراحی های زیبایی رو داره-این کجاش خوبه؟ولی ......

ممنونم از نظرتون..اما قبول ندارم چون جونای ما محدودن وانگار در زندان به سر میبرن ومنتظر تلنگر هستند .مطمن باشید این محدودیت به نفع آنها است وباید ملزم به آن باشند..اما در مورد کسانی که این کار برایشان عادی شده وحتی دیگرحوصله نگاه به نامحرم ندارند اینها خطر ناکترند چون به حد اشباع رسیدند .از یک طرف از این گناه خسته شدند که این خودش کار خداوند متهال است که باعث شده نهایت گناه خود را ببینند که بدانند چیزی جز پوچی ندارد واز طرفی شاید به دنبال گناهی بزرگتر باشند ..به عبارتی دیگر این افراد قابل هدایت نیستند وخداوند خواسته آنها را عذاب تدریجی دهد

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
با یاد خدا
اجبار یعنی اینکه نتونی به هیچ قیمتی انجامش بدی
مثل مونث رو مذکر کنی
نمیشه دیگه
حجاب با توجه به ارزش های و دلالیل اسلامی ما یکی از نیاز های تعالی جامعه و عدم رعایت اونم خطراتی به همراه داره --- مثل تمامی قوانینی که به دلیل خطر احتمالیشون وضع شدن
مثل قوانین راهنمایی و رانندگی

ممنون ..واقعنا جالب بود

Diamond.B

عضو جدید
ممنونم از نظرتون..اما قبول ندارم چون جونای ما محدودن وانگار در زندان به سر میبرن ومنتظر تلنگر هستند .مطمن باشید این محدودیت به نفع آنها است وباید ملزم به آن باشند..اما در مورد کسانی که این کار برایشان عادی شده وحتی دیگرحوصله نگاه به نامحرم ندارند اینها خطر ناکترند چون به حد اشباع رسیدند .از یک طرف از این گناه خسته شدند که این خودش کار خداوند متهال است که باعث شده نهایت گناه خود را ببینند که بدانند چیزی جز پوچی ندارد واز طرفی شاید به دنبال گناهی بزرگتر باشند ..به عبارتی دیگر این افراد قابل هدایت نیستند وخداوند خواسته آنها را عذاب تدریجی دهد
----------------------------------------------
دوست عزیز این حرفو به ما زدی عیب نداره ولی جای دیگه این حرفو نزنید به خدا گناه داره

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی

---------------------------------------------
دوست عزیز من به شما پیشنهاد می کنم برای یک هفته هم که شده برای خودت برو به یک کشور خارجی تا ببینی این محدود کردن به نفع جووناست یا نه-و اصلا درکشون کنی که آیا این کارشون درسته یا نه-اگر هم نمیتونی که بری به شما پیشنهاد می کنم که آمار کشور های مختلف مثل رفاه -جرم و جنایت-خوشحالی مردم -امید به زندگی و ... رو ببینید و مقایسه کنید
موفق باشید

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
----------------------------------------------
دوست عزیز این حرفو به ما زدی عیب نداره ولی جای دیگه این حرفو نزنید به خدا گناه داره
اااااااااا چه طرز بحثه خوب اگه اشتباه میگم شما بگید اشکالتونو ...

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
---------------------------------------------
دوست عزیز من به شما پیشنهاد می کنم برای یک هفته هم که شده برای خودت برو به یک کشور خارجی تا ببینی این محدود کردن به نفع جووناست یا نه-و اصلا درکشون کنی که آیا این کارشون درسته یا نه-اگر هم نمیتونی که بری به شما پیشنهاد می کنم که آمار کشور های مختلف مثل رفاه -جرم و جنایت-خوشحالی مردم -امید به زندگی و ... رو ببینید و مقایسه کنید
موفق باشید

دوست من سلام.. منظور من از محدود کردن همان چیزی است که خداوند متعال امر کرده وهیچ ربطی به نظام یک حکومت نداره.خوب انسانها باید در اموری محدود باشند محدودیت در نگاه در پوشش ودیگر کارها..

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
دیوث....
امروزه در جامعه ما بسیاری هستند که وقتی همسرشان در روابط با نامحرمان هیچ حدی را رعایت نمی کنند افتخار می کنند، این افتخار مانند افتخار کسی است که به خوردن یک غذای مسموم بنازد نه به کسی که خوردن کثافت را بد می داند ولی با نادانی با ولع زیاد در حال خوردن این خوردنی بد مزه است....

راستی دیوث یعنی چه؟
...
----------------------------------------------------------------------------------------

برای امام حسین خیلی ارزش قائله هر سال کلی خرج می کنه ولی زنش مثل یک عروسک تو خیابون می گرده و اون به این موضوع افتخار می کنه که زن اون تو خوشکلا تا نداره ....

امام علی در مقابل اظهار محبت یک چنین آدمی که می فرمایند:
در کتاب روضة المتقین آمده که روزی مردی به حضرت رسید و گفت یا علی همانا من تو را دوست می دارم حضرت در پاسخش می فرمایند تو دروغ می گویی: «کَذَبْتُمْ لَا یُحِبُّنَا مُخَنَّثٌ وَ لَا دَیُّوثٌ‏ وَ لَا وَلَدُ زِنًا» دروغ می گویی ما را مخنث و ولد الزنا و دیوث دوست نمی دارد ....
و در همین کتاب در جایی دیگر آمده است که: که بوی بهشت از فاصله پانصد سال راه استشمام می شود ولی دیوث و عاق والدین بوی بهشت را استشمام نخواهد کرد.
در حدیثی دیگر در کتاب شریف وسائل الشیعه آمده که خداوند قسم یاد می کند که: به عزت و جلالم قسم دیوث وارد بهشت نمی شود و یا در حدیثی دیگر آمده که خداوند در روز قیامت به دیوث نظر نمی اندازد ....

عَنِ النَّبِیِّ ص أَنَّهُ قَالَ فِی وَصِیَّتِهِ لَهُ‏ یَا عَلِیُّ کَفَرَ بِاللَّهِ الْعَظِیمِ مِنْ هَذِهِ الْأُمَّةِ عَشَرَةٌ الْقَتَّاتُ وَ السَّاحِرُ وَ الدَّیُّوثُ
حضرت نبی به امام علی علیه السلام فرمودند در وصیتشان: ای علی از این امت ده گروه به خداوند عظیم کفار شدند ... و دیوث و ....

خوب این دیوث کیست که اینگونه درباره ی او حدیث آمده است و این قدر خداوند نسبت به او غضبناک است و حضرات معصومین با وجود ابراز محبت این اشخاص آنها را می راند؟

حضرت رسول: أَیُّمَا رَجُلٍ تَتَزَیَّنُ امْرَأَتُهُ وَ تَخْرُجُ مِنْ بَابِ دَارِهَا فَهُوَ دَیُّوثٌ‏*****

-- هر مردی که زنش آرایش کند و از در خانه با این زینت خارج شود او دیوث است --

‏ قِیلَ یَا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَا الدَّیُّوثُ قَالَ الَّذِی تَزْنِی امْرَأَتُهُ وَ هُوَ یَعْلَمُ بِهَا
از حضرت رسول پرسیده شد که دیوث کیست ؟ پاسخ دادند آن کس که زنش زنا می دهد و او به این عمل همسرش آگاه است.
و در جایی دیگر می فرمایند آن کس که زنش زنا می دهد و او خود را به جهالت می زند ...

چگونه انسان دیوث می شود ونتیجه این موضوع چیست؟
عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام، قَالَ: «إِذَا أُغِیرَ الرَّجُلُ فِی أَهْلِهِ، أَوْ بَعْضِ مَنَاکِحِهِ مِنْ مَمْلُوکِهِ‏ ، فَلَمْ یَغَرْ، وَ لَمْ یُغَیِّرْ، بَعَثَ اللَّهُ- عَزَّ وَ جَلَّ- إِلَیْهِ طَائِراً یُقَالُ لَهُ: الْقَفَنْدَرُ حَتّى‏ یَسْقُطَ عَلى‏ عَارِضَةِ بَابِهِ، ثُمَّ یُمْهِلَهُ أَرْبَعِینَ یَوْماً، ثُمَّ یَهْتِفَ‏بِهِ: إِنَّ اللَّهَ غَیُورٌ یُحِبُّ کُلَّ غَیُورٍ، فَإِنْ هُوَ غَارَ وَ غَیَّرَ، وَ أَنْکَر ذلِکَ فَأَنْکَرَهُ، وَ إِلَّا طَارَ حَتّى‏ یَسْقُطَ عَلى‏ رَأْسِهِ، فَیَخْفِقَ‏بِجَنَاحَیْهِ عَلى‏ عَیْنَیْهِ‏ ، ثُمَّ یَطِیرَ عَنْهُ، فَیَنْزِعُ اللَّهُ- عَزَّ وَ جَلَّ- مِنْهُ بَعْدَ ذلِکَ‏رُوحَ الْإِیمَانِ، وَ تُسَمِّیهِ الْمَلَائِکَةُ الدَّیُّوثَ‏».
کلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق، الکافی (ط - دارالحدیث)، 15جلد، دار الحدیث - قم، چاپ: اول، ق‏1429.

امام صادق علیه السلام: وقتی مردی در مورد اهلش یا بعض از که در ملکیتش هستند به غیرت آورده شود ( با غیرتش بازی شود) و او غیرتی نشود ، خداوند طائری به نام القفندر را به سوی او می فرستد و این طائر می آید و روی در خانه ی او می نشیند ، سپس به او 40 روز مهلت می دهد ، آن گاه فریاد می زند به سوی او و می گوید: همانا خداوند غیور است و تمام غیرتمندان را دوست دارد ، سپس اگر او غیرت ورزید و آن عملش را زشت پنداشت پس او از آن مسئله چشم پوشی میکند در غیر این صورت، پرواز می کند و بر روی سر آن مرد می نشیند و با بالهایش بر دو چشم او می زند و سپس پرواز می کند ،در نتیج خداوند روح ایمان را بعد از این مسئله از او می گیرد و ملائکه او را دیوث می نامند ...

حضرت رسول: أَیُّمَا رَجُلٍ تَتَزَیَّنُ امْرَأَتُهُ وَ تَخْرُجُ مِنْ بَابِ دَارِهَا فَهُوَ دَیُّوثٌ‏
هر مردی که زنش آرایش کند و از خانه با این زینت خارج شود او دیوث است

‏ وَ لَا یَأْثَمُ مَنْ یُسَمِّیهِ دَیُّوثاً وَ الْمَرْأَةُ إِذَا خَرَجَتْ مِنْ بَابِ دَارِهَا مُتَزَیِّنَةً مُتَعَطِّرَةً وَ الزَّوْجُ بِذَاکَ رَاضٍ بُنِیَ لِزَوْجِهَا بِکُلِّ قَدَمٍ بَیْتٌ فِی النَّارِ

کسی که دیوث نامیده می شود در امان نیست و زن هنگامی که از در خانه اش خارج می شود و او آرایش کرده و عطر زده و این در حالی است که شوهر به این مسئله راضی است برای هر قدمی که زن بر می دارد برای شوهر خانه ای در آتش بنا می شود....

http://bahaneh65.parsiblog.com/Posts/2/

#حجاب
#حجاب_فاطمی
#بد_حجاب
#بی_غیرت
#دیوث ک

Moein.B

دوست من سلام.. منظور من از محدود کردن همان چیزی است که خداوند متعال امر کرده وهیچ ربطی به نظام یک حکومت نداره.خوب انسانها باید در اموری محدود باشند محدودیت در نگاه در پوشش ودیگر کارها..

---------------------------
سلام دوست خوبم...من اول از آقای دیاموند میخوام بحث کنند نه بی ادبی...دوست عزیز شما چیزی رو که اسلام بنا به اقتضای زمان گفترو قبول دارید؟اون زما به نظر من زمان حکم میکرده که اونطور باشه ولی الان همه چی فرق کرده و باید حجاب باشه ولی نه به اون تندی که بزرگان ما گفتن
موفق باشید

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز

همان طور که دوست ندارید زنان دیگر ولو یک درصد هم دل شوهرانتان را بربایند، شما هم با حجاب مناسب خود، مانع از دلربایی از شوهران زنان دیگر شوید.
حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی، طی سخنانی در جشن «هلهله فرشته ها» که به مناسبت سالروز ازدواج امام علی (ع) و حضرت زهرا(س) در حسینیه شهدا برگزار شد، اظهار داشت: بنده وقتی به دانشگاه ها و جاهای دیگر برای سخنرانی می روم به دختران و زنان می گویم شما که نمی خواهید یک درصد هم زنان دیگر ، دل شوهرانتان را ببرند، خودتان نیز آرایش کرده و بدحجاب در جامعه حاضر نشوید.وی همچنین با اشاره به آیات قرآن به تبیین و بررسی مشکلات فراروی ازدواج جوانان پرداخت و گفت: برخی این طور فکر می کنند که مشکلات مالی ، دلیل اصلی تاخیر در ازدواج است و حال آن که بخشی از مشکل این مساله است و همه اش این نیست.این مفسر قرآن در ادامه به داستان ازدواج حضرت موسی(ع) با دختر حضرت شعیب (ع) اشاره کرد و افزود: این داستان که در قرآن نیز به آن اشاره شده دارای نکات بسیار مهمی است که از آن جمله گیرندادن به داماد در بحث خواستگاری است.وی یادآور شد: بی شک بسیاری از مشکلات ازدواج جوانان با تمسک به آیات نورانی قرآن کریم و معارف غنی اهل بیت (ع) و نیز ارائه سبک زندگی اسلامی قابل حل شدن است.حجت الاسلام و المسلمین قرائتی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جایگاه والای خانواده و ازدواج در اسلام ابراز داشت: بر اساس آیات قرآن مجید، رابطه پیامبر اکرم‌(ص) با مردم رحمت و رابطه مردم با پیامبر اکرم‌(ص) مودت است و در همین قرآن آمده که رابطه زن و شوهر با یکدیگر باید بر اساس مودت و رحمت باشد.وی همچنین با اشاره به این که یکی از دلایل دور شدن از حلال خدا ، انجام محرمات است، خاطرنشان کرد: این که گاهی ازدواج های جوان ها به تاخیر می افتد یکی از دلایلش به خاطر طرح دوستی و رفاقت ریختن جوان ها با دختران نامحرم است و حال آن که اگر بر اساس نگاه اسلامی رفتار کنند ، بسیاری از تنگناها و مشکلات حل می شود.

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
---------------------------
سلام دوست خوبم...من اول از آقای دیاموند میخوام بحث کنند نه بی ادبی...دوست عزیز شما چیزی رو که اسلام بنا به اقتضای زمان گفترو قبول دارید؟اون زما به نظر من زمان حکم میکرده که اونطور باشه ولی الان همه چی فرق کرده و باید حجاب باشه ولی نه به اون تندی که بزرگان ما گفتن
موفق باشید
بنده تذکر دادم بحث باید در کمال احترام ارائه بشه بنده معذرت میخوام...بله قبول دارم بعضی مسائل باید متناسب با شرایط فعلی سنجید..بله مسوله حجاب زمان پیغمبر مطرح شده .وبزرگان ما با استنباط از این آیات قران وروایات حجاب اسلامی رو برای زنان این گونه بیان گرده اند پوشش تمام بدن از نامحرم به جز صورت ودو مچ زن ..این خواسته خداوند متعال است..من نمیفهم باید چطور به روز شود این مسئله ؟؟واین به نفع است نه ضرر .هیچ گس نگفته چادر وملاک حجاب است اما بهترین نوع پوشش است..

Moein.B

بنده تذکر دادم بحث باید در کمال احترام ارائه بشه بنده معذرت میخوام...بله قبول دارم بعضی مسائل باید متناسب با شرایط فعلی سنجید..بله مسوله حجاب زمان پیغمبر مطرح شده .وبزرگان ما با استنباط از این آیات قران وروایات حجاب اسلامی رو برای زنان این گونه بیان گرده اند پوشش تمام بدن از نامحرم به جز صورت ودو مچ زن ..این خواسته خداوند متعال است..من نمیفهم باید چطور به روز شود این مسئله ؟؟واین به نفع است نه ضرر .هیچ گس نگفته چادر وملاک حجاب است اما بهترین نوع پوشش است..

----------------------------------
من قبل از اینکه بحثو شروع کنم میگم که بنده به هیچ عنئان قصد بی احترامی به هیچکس رو ندارم....
بله-ببینید دوست عزیز متاسفانه بین مردم ما دخالت کردن بسیار عادی شده-نمیدونم تا الان بین صحبت دو نفر قرار گرفتید یا نه-برای مثال وقتی پسری با مدل مویی که اونا خوششون نمیاد رد میشه یا دختری که رنگ مانتوش باب دل آنها نیست در صورتی که از نظر حجاب هیج مشکلی ندارند به اون جوون توهین می کنند و میگن اینارو باید جمع کنند-از همین جاست که بزرگان ما هم اینگونه استنباط می کنند و نه از سخنان بزرگان قبل
چه ایرادی داره که مردم تمیز و خوشبو باشند؟یا لباس های رنگی بپوشند؟کفش های پاشنه دار چه ایرادی دارند؟و ....
موفق باشید

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
----------------------------------
من قبل از اینکه بحثو شروع کنم میگم که بنده به هیچ عنئان قصد بی احترامی به هیچکس رو ندارم....
بله-ببینید دوست عزیز متاسفانه بین مردم ما دخالت کردن بسیار عادی شده-نمیدونم تا الان بین صحبت دو نفر قرار گرفتید یا نه-برای مثال وقتی پسری با مدل مویی که اونا خوششون نمیاد رد میشه یا دختری که رنگ مانتوش باب دل آنها نیست در صورتی که از نظر حجاب هیج مشکلی ندارند به اون جوون توهین می کنند و میگن اینارو باید جمع کنند-از همین جاست که بزرگان ما هم اینگونه استنباط می کنند و نه از سخنان بزرگان قبل
چه ایرادی داره که مردم تمیز و خوشبو باشند؟یا لباس های رنگی بپوشند؟کفش های پاشنه دار چه ایرادی دارند؟و ....
موفق باشید

ببین دوست من در این گونه مسائل علمی هر کس صاحب نظر نیست این گونه مسائل باید به اهل آنها سپرده شوند چون هر کس را بهر کاری ساختند مسائل حجاب که یک امر فقهی است باید توسط علمای دین برسی شود..وانها به استنباط روایات وآیات برسی میکنند..و دخالت کسی اینجا معنا نداره .بعدش ام .ومطمن باشید این طوری نیست علما طبق میل شخصی خود عمل میکنند .که مثلا چون فلان کس از رنگ آبی خوشش نمیاد پس رنگ آبی اشکال دارد .فلانه لباس میل فلان شخص نیست پس حرمت دارد نه این طور نیست..ما حدیث داریم که گفته اگه چیزی دید ید که مخالف قران وکلام امامان وعقل باشد از هر کس که باشد نپذیرید ..اگر هم همچین افرادی باشند خوب نباید از آنها حرف شنوی داشت..اتفاقا خیلی خوبه مردم ما خوشتیب خوش بو .باشند اصلا حدیث داریم پیامبر خود را آراسته میکرد ومیومد بیرون ...این که شکی در آن نیست .مومن باید جذبه داشته باشه..اما بعضی پوشش ها جنبه فساد دارند که ما باید تفکیک کنیم آراستگی و بی حجابیرو..

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
با یاد و نام خدا
سوال :با سلام اگر خانم و يا دختر خانمي در هنگام خارج شدن از منزل و قرار گرفتن در اجتماع آرايش صورت را بسيار كم وفقط در حد پاكيزگي و برطرف كردن چهره رنگ پريدگي انجام دهد آيا ايرادي دارد ؟
پاسخ :آرايش كردن زن به هر صورت براي شوهر خودش اشكال ندارد اما نشان دادن به نامحرمان حرام است فرقي بين ملايم و غير ملايم آن نيست؛ بلكه همين اندازه كه عرفا بگويند آرايش كرده، اگر در معرض ديد نامحرمان قرار دهد حرام است و همچنين هر كاري كه موجب جلب توجه نامحرم شود بر زن جايز نيست. براي دختران مجرد، اين كار فى نفسه اشكال ندارد (هر چند زيبنده نيست)؛ ولى بايد صورت را از نامحرم بپوشانند.

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسم الله الرحمن رحیم
متن زیر از کتاب
پرسش ها و پاسخ های
آیت الله مصباح
انتخاب شده

اخلاق زنان
ü در قرآن، سفارش هايى درباره اخلاق زن آمده است. مهم‌ترين دستورهاى قرآن به زنان چيست؟
? [SUP]1[/SUP] نخستين سفارش قرآن به خانم ها، رعايت حجاب است كه در چند آيه مطرح شده است:
در آيه 31 سوره نور، مى‌خوانيم:
وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلاّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى جُيُوبِهِنَّ وَ لا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَكَتْ أَيْمانُهُنَّ أَوِ التّابِعِينَ غَيْرِ أُولِي الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يَظْهَرُوا عَلى عَوْراتِ النِّساءِ وَ لا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ ما يُخْفِينَ مِنْ زِينَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللّهِ جَمِيعاً أَيُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ.
و به زنان با ايمان بگو: چشم هاى خود را [از نگاه هوس آلود ]فروگيرند و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را به جز آن مقدار كه نمايان است، آشكار نسازند و [اطراف ]روسرى هاى خود را بر سينه خود بيفكنند [تا گردن و سينه با آن پوشانده شود ]و زينت خود را آشكار نسازند، مگر براى شوهرانشان يا پدرانشان يا پدرشوهرانشان يا پسرانشان يا پسران همسرشان يا برادرانشان يا پسران برادرانشان يا پسرانِ خواهرانشان يا زنانِ هم كيششان يا بردگانشان [= كنيزانشان]، يا افراد سفيه كه تمايلى به زن ندارند يا كودكانى كه از امور جنسى مربوط به زنان آگاه نيستند، و هنگام راه رفتن، پاهاى خود را به زمين نزنند تا زينتِ پنهانشان دانسته شود [و صداى خلخال كه بر پا دارند به گوش رسد ]و اى مؤمنان! همگى به سوى خدا بازگرديد تا رستگار شويد.
همچنين در آيه 59 سوره احزاب آمده است:
يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ وَ كانَ اللّهُ غَفُوراً رَحِيماً.
اى پيامبر! به همسران و دخترانت و زنانِ مؤمنان بگو: جلباب هاى خود [= روسرى هاى بلند] را بر خويش فرو افكنند، و اين كار، براى اين كه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند، بهتر است [و اگر تا كنون خطا و كوتاهى از آن ها سر زده، توبه كنند]. خداوند، همواره آمرزنده رحيم است.
آيه پيشين شامل سفارش هايى به خانم ها در باره رعايتِ حجاب بود; امّا در همين زمينه، خداوند به مردان نيز توصيه هايى كرده است تا حرمتِ خانم ها به ويژه زنان پيامبر را پاس دارند:
وَ إِذا سَأَلُْتمُوهُنَّ مَتاعاً فَسْئَلُوهُنَّ مِنْ وَراءِ حِجاب ذلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَ قُلُوبِهِنَّ....[SUP]2[/SUP]
و هنگامى كه چيزى از وسايل زندگى را [به صورت عاريت] از آنان [= همسران پيامبر ]مى خواهيد، از پشت پرده بخواهيد. اين كار براى پاكىِ دل هاى شما و آن ها بهتر است.
دو آيه اخير، درباره همسران پيامبر نازل شده است; امّا هيچ كدام ويژه آن ها نيست. حجاب ميان همه زنان مسلمان مشترك است و در ضمن، جمله «ذلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَ قُلُوبِهِنَّ» در آيه اخير علّت حكم را بيان مى‌كند و مى‌توان آن را درباره همه زن ها تعميم داد; بنابراين، آيه شريفه، مرد مسلمان را نيز به رعايت احترامِ حجابِ همه خانم هاى اجنبى، موظّف كرده است.
دومين توصيه به خانم ها اين است كه با مرد اجنبى كم تر اختلاط داشته باشند; البتّه اگر زن با رعايت حدود حجاب شرعى در بازار رفت و آمد كرد، از نظر قانونى قابلِ تعقيب نيست، مگر اين كه به فساد و فحشا كشيده شود; امّا از نظر اخلاقى، زن مسلمان موظّف است خود را از مرد اجنبى دور نگه دارد و بكوشد تا كارش در محيط خانه باشد.
گاهى ممكن است وضع خاصّى پيش آيد و مصالح اجتماعى و سياسى، اقتضاى شركت زنان در اجتماع را داشته باشد كه در اين صورت نيز تا حدّ ممكن، بايد اجتماع زنان از مردها جدا باشد. اختلاط زن و مرد اجنبى ـ به ويژه اگر زن آرايش كرده باشد ـ از نظر اسلام ارزش اخلاقى منفى دارد. قرآن كريم مى‌فرمايد:
وَ قَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى....[SUP]3[/SUP]
و در خانه هاى خود بمانيد، و همچون دوران جاهليتِ نخستين [با آرايش ميان مردم] ظاهر نشويد.
سومين سفارش به خانم ها، رعايت حيا است. حيا به اين معنا است كه انسان به سببب ترس از آلوده شدن به گناه، خود را از مظانِّ آلودگى به گناه دور بدارد; بنابراين، هرگونه كم رويى يا ضعف نفس ر نمى‌توان حيا ناميد.
قرآن كريم، در داستان دختران شعيب مى‌گويد:
فَجاءَتْهُ إِحْداهُما تَمْشِي عَلَى اسْتِحْياء....[SUP]4[/SUP]
يكى از آن دو [دختر] به سراغ او [= حضرت موسى(عليه السلام) ]آمد; در حالى كه با نهايتِ حيا گام برمى داشت.
از اين آيه استفاده مى‌شود كه حيا براى زن، ارزش اخلاقى ويژه دارد.
سفارش چهارم به خانم ها آن است كه هنگام سخن گفتن با مردان، وقار و متانت را رعايت كنند و كيفيّتِ سخن گفتنشان به گونه اى نباشد كه هوس آنان را برانگيزد. خداوند در اين باره مى‌فرمايد:
فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلاً مَعْرُوفاً.[SUP]5[/SUP]
پس به گونه اى هوس انگيز سخن نگوييد كه بيماردلان در شما طمع كنند، و سخن شايسته بگوييد.
مخاطب اين آيه، همسران پيامبر هستند; امّا به طور مسلّم اين يك سفارش اخلاقى است كه رعايت آن براى هر زن مسلمانى رجحان اخلاقى دارد.

1 ر.ك: محمّد تقى مصباح يزدى، اخلاق در قرآن، ج 3، ص 88.
2. احزاب (33)، 53.
3. احزاب (33)، 33.
4. قصص (28)، 25.
5. احزاب (33)، 32.

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نام خدا

حجاب حفاظت است...شما کفش هم که می پوشی بالاخره پایت
گیر می کند...آدم پا برهنه برود راحت تر است؟
بله راحت تر است اما تیغ در پایت می رود...
کفش یک "بار" است ام این بار را باید کشید...
چون هم بار است هم حفاظت است...

کفش بار است اما حفاظت است..
لباس "بار"است اما" کرامت" است...

حجه السلام والمسلمین قرائتی

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
امـروز شیــطان شـدی…..……چشــم هـای پســـران را؛
فـردایـی زود…….شیــطان می شـونـد هــزاران چشــم...

دل همســرت را...

حواســت باشــد بانـــو!
چیــزی که عــوض دارد گلــه نـدارد...

#حجاب
#حیا
#عفت

بالا