تند خوانی ، نحوه صحیح مطالعه و ...

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
این مجموعه هایی که در پستهای بعدی آورده میشه از سایتهای مختلف هست که قبلا از نویسندگان اونها کمال تشکر رو می کنم . و برای اینکه سرجمع اونها در یک جا و برای استفاده عزیزان در این باشگاه فراهم بشه ، مطالب رو در اینجا نقل قول می کنم
امیدوارم مفید فایده باشه
.
 

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتازنکته:هنگام مطالعه، چشمان خود را در طول سطور حرکت دهید و نه سر خود را.

نکته: برای کاهش مکث ها و توقفها می بایست حوزه دید خود را افزایش دهید. برای این منظور شما باید سعی کنید تا تصاویر واقع در گوشه چشمان خود را بدون اینکه بطور مستقیم به آنها نگاه کنید، ببینید.

نکته:اجازه ندهید حین مطالعه دیدتان دچار سرگردانی گردد.نکته: ثابت شده که دسته بندی واژه ها قوه ادراک و فهم را افزایش می دهد. بطور کلی مفهوم را آسانتر میتوان از یک دسته واژه استخراج کرد تا از کلمات منفرد و حتی حروف تک.


1- مکثــها و توقفهای چشمان خود را حین مطالعه سطور کــاهش دهید. این همان تمرکزهای لحظه ای بر روی حروف و واژه ها اسـت. مـا هنگام خواندن هر یک از سطرهای یک مـتـن چشمان خود را بصورت جهشی بسمت جلو حرکت می دهیم اکنون هر میزان که ما این مکثـها و جهشــها را کـاهش دهیـم سـرعـت خـوانــدنمان نیز افزایش می یابد. تـــعداد این توقفها معمولا در افراد کند خوان به 7 بار در هرسـطر می رسد اما شما میتوانید این تعداد مکث را به 3 بار در هر سطر کاهش دهید.

2- واژه ها را گروه بندی کنید. ما دیگر آموخته ایم که چگونه حروف را با یکدیگر ترکیب کرده و کلمات را خوانده و درک کنیم. اکنون باید بیاموزیم که دسته ای از کلمات را با یکدیگر ترکیب کرده و یک جمله را در آن واحد بخوانیم. و در قدم بعدی باید بیاموزیم که چگونه جملات را دسته بندی کرده و مفهوم کلی یک پاراگراف را استخراج کنیم.

3- هیچگاه به عقب باز نگردید. اغلب افراد عادت کرده اند هنگام مطالعه به عقب بازگشته و واژه ها و یا قسمتهایی از متن را که به درستی متوجه نشده اند را بازخوانی کنند. این کار فقط از سرعت خواندن شما میکاهد. شما میتوانید با مطالعه تکمیلی قسمتهایی که به درستی متوجه نشده اید را درک کنید. شاید با خودتان بگویید که این باز خوانی مجدد هم زمانبر است. اما باز گشت مکرر به عقب برای بازخوانی قسمتهای درک نشده به مراتب وقت گیر تر از مطالعه مجدد یک مطلب به روش تند خوانی است.

4- هدفمند مطالعه کنید. هدف خود را از مطالعه هر مطلبی از پیش تعیین کنید. که چه نوع اطلاعاتی را می خواهید کسب کنید. این کار سبب می گردد تا شما اطلاعات غیر ضروری و حاشیه ای را در فرایند مطالعه حذف کنید.


5- فقط کلمات و مفاهیم کلیدی را مطالعه کنید. ما برای نگاشتن مطالب ناگزیریم پاره ای دستورات نوشتاری و ساختار صحیح جملات را رعایت کنیم. اما هنگام خواندن نه. 40 تا 60 درصد کل یک متن از واژه ها و حروف بی اهمیت و غیر ضروری (البته برای درک آن) تشکیل یافته است. مانند حروف ربط مثل "و" و "یا". بیاموزید تنها اسمها و افعال را بخوانید. نکات و مفاهیم اصلی یک پاراگراف را یافته و آن را در ذهن بسپارید و جزئیات خارج از موضوع اصلی را حذف کنید.

6- با صدای بلند مطالعه نکنید. سرعت ادا کردن و صحبت کردن بسیار کمتر از ظرفیت یادگیری و مطالعه شماست. در فرایند مطالعه می بایست فقط چشمها و مغز درگیر باشند. سرعت قوه بینایی شما بسیار بیشتر از سرعت تکلم شماست. بنابراین از تلفظ حروف و واژه ها حین مطالعه خودداری کنید. اما مسئله اصوات به همین جا ختم نمی شود. ما حین خواندن در ذهن خود نیز اصوات مرتبط با حروف و واژه ها را بیان می کنیم. این همان ندای درون شماست زمانی که به اصطلاح در دلتان مطلبی را می خوانید. یعنی ما پس از دیدن یک کلمه صبر می کنیم تا صدای مرتبط با آن کلمه (تلفظ) در ذهنمان کامل شود سپس به سراغ کلمه بعدی می رویم. این عادت نیز سرعت مطالعه شما را کاهش می دهد. به یاد داشته باشید که حذف کامل این صداها در مغز و ذهن غیر ممکن است اما می توان آنها را به حداقل رساند.

7- در محیط مطالعه خود هر عاملی که موجب پرت شدن حواس شما می گردد را حذف کنید.

8- هر میزان که شما با واژگان و اصطلاحات یک زبان آشنا تر و مانوس تر باشید درک بهتری نیز از متون نگاشته شده به آن زبان خواهید داشت. بنابراین تا می توانید واژه و اصطلاح جدید بیاموزید.

9- تمرین کنید، تمرین کنید. تا میتوانید تند خوانی را تمرین کنید. تند خوانی نیز همچون سایر مهارتها نیاز به ممارست دارد.

10- تمرکز خود را حین مطالعه حفظ کنید. بدین مفهوم که در حین خواندن مطلبی در آن واحد به چیز دیگری فکر نکنید.این مطلب از سایت http://downloaddownload.blogsky.com/1388/06/29/post-269/نقل قول گردیده است
 

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز

برنامه ریزی


برنامه ریزی صحیح یعنی استفاده از لحظه لحظه ی زندگی. هیچ هدفی هر چند به ظاهر بزرگ و دست نیافتنی باشد وجود ندارد که با برنامه ریزی صحیح قابل حصول نباشد. مهم ترین اصول برنامه ریزی که به نام هفت اصل طلایی معروف است عبارت اند از

:
1 - برنامه ریزی باید به حد کافی انعطاف پذیر باشد . یعنی در آن یکسری ساعات آزاد باشد که به دروس اختصاص داده نشود تا در صورت پیشامد های غیر منتظره بتوان به جبران ساعات از دست رفته پرداخت و عقب ماندگی های بوجود آمده را در آن ساعات جبران کرد

.
2 - برنامه ریزی باید فردی و بر اساس خصوصیت های ویژه و نقاط قوت و ضعف هر فرد باشد . عین حال باید توجه داشت عمل برنامه ریزی انفرادی هنگامی که فرد با دوستانی همراه شود که عادات تحصیلی یکسان دارند یا هدف مشترکی را تعقیب میکنند ساده تر است

!
3 - در برنامه ریزی دروسی که پشت سر هم قرار میگیرند از نظر موضوع تفاوت بیشتری باید داشته باشند و دروس مشابه پشت سر هم خوانده نشود4 - افزودن بر ساعات درسی و پیشرفت به صورت پله پله صورت گیرد نه به صورت حرکت موشکی یا سطح شیبدار.


5 - عقب گرد گاهی اوقات اجتناب ناپذیر است و آن هنگامی است که به اندازه کافی روی پله پایینتر نمانده اید ! یادتان باشد عقب گرد یک اتفاق طبیعی است نه یک فاجعه!
6 - در عمل به برنامه ریزی هر وقت احساس خستگی کردید بیاد این جمله بیفتید " نسیمی نیرو بخش از پی هر خستگی می وزد ! پس به پیش ! " هیچ کس آنقدر وقت ندارد که تنها از بهترین لحظات استفاده کند. واقعیت این است که هسته مرکزی هر موفقیتی را نظم تشکیل میدهد .


تکنیک های مطالعه :
مرحله اول قبل از مطالعه : قبل از شروع دانستنی های زیر مفید است

1 - دانستن هدف: هدف زیربنای هرعملی است و شما از انجام هرکاری حتما هدفی دارید . لذا برای مطالعه نیز باید هدف مشخصی داشته باشید. اگر بدون هدف درس بخوانید موفقیت چندانی کسب نمیکنید

!
2 -
اراده : عزم و اراده قوی داشته باشید و با تلاش و مطالعه به روش صحیح راههای خوشبختی را به سوی خود بگشایید.3 - اعتماد به نفس : شک و تردید را به خود راه ندهید و با اعتماد کامل به اینکه حتما در کنکور قبول میشوید درس بخوانید . هر چه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید ضریب موفقیت شما بالاتر است.


4 - برنامه ریزی : داشتن برنامه منظم و هدفدار یکی از عوامل موفقیت است . برنامه ریزی صحیح و این که چگونه از وقتتان حداکثر استفاده را کنین کمک زیادی به شما در هنگام مطالعه میکند . البته توجه داشته باشید که برنامه بدون کار کردن هیچ منفعتی ندارد

.
5 - نظم و ترتیب : نظم و برنامه اساس هر سازمانی است . لذا باید اتاق مطالعه شما کاملا عاری از هرگونه وسیله ی اضافی باشد . فقط کتابی را که میخواهید بعلاوه ی قلم و چند برگ سفید و اگر چیز دیگری نیاز داشتید مرتب رو میزتان بگذارید. اتاق باید عاری از هرگونه پوستر و عکس و ... باشد . شما باید تمام وسایل مورد نیاز خود را فراهم کنین و از طرف دیگر کارها یی که مربوط به مطالعه نیست مثله : تلفن زدن ، روزنامه خواندن و ... را در زمان استراحت انجام دهید6 - خونسردی : اضطراب و دلهره گامهای اولیه شکست میباشد . پس هیچ گاه در هنگام مطالعه اضطراب به خود راه ندهید و با این دید که حتما در امتحان قبولید به مطالعه بپردازید

!
7 - علاقه : شرط اساسی یادگیری است. لذا سعی کنین با روحیه خوب و مشتاق درس بخوانید نه با بیزاری و از روی اجبار8 - عدم اتلاف وقت : از لحظه لحظه زندگیتان برای پیشرفت و تکامل استفاده کنین.


9 - اتاق مطالعه : باید آرام و ساکت باشین و تا حد امکان رفت و امد خانوادگی را به حداقل برسانید. همچنین شلوغ و پر از لوازم نباشد . خود را به یک اتاق و یک میز مطالعه شرطی کنین تا مانع حوا پرتی شما و جلب توجه تان به اشیا نشود . تا حد امکان در اتاقی که میخوابید مطالعه نکنید ! چون باعث خواب آلودگی میشود.


10 - فاصله : فاصله چشم تا کتاب باید حدود 30-40 cm باشد.


11 - عدم خستگی : وقتی خسته اید اصلا مطالعه نکنید بعد از استراحت مشتاقانه و سرحال شروع به مطالعه کنید.


12 - زمان مطالعه : بلافاصله بعد خوردن غذا مطالعه نکنید. چون با پر شدن معده دستگاه گردش خون ، خون را به معده می فرستد و خون کمتری به مغز میرسد و احساس خواب آلودگی به شخص دست میدهد.
13 - نور اتاق : نور ، در مکانی که میخواهید در آنجا مطالعه کنین باید کافی و مناسب باشد.14 - تمرکز حواس: شرط اساسی یادگیری که قابل پرورش است. هنگام مطالعه یک دفترچه داشته باشید و افکار مزاحم را یادداشت کنید


15 - تغذیه مناسب : مواد غذایی کلسیم دار ؛ فسفر دار، منیزیم دار ، ویتامین ها ی B -B12 باعث افزایش کارایی حافظه میشند. که درشیر - جوانه گندم - فندوق- گردو - بادام - تخم مرغ و سبزیجات و ... موجود است.

مرحله ی مطالعه :
1 - آموزش تند خوانی : وسایل مورد نیاز : مداد + کاغذ + ساعت.
کلمه خوانی یک علت مهم کند خوانی است. نظامهای یادگیری ، یادسپاری و یاد آوری انسان یک نظام عجیب است که تواناییهایش حد و مرزی ندارد فرد میتواند به جای خواندن 250 کلمه در دقیقه متعارف سرعت خواندنش را تا 24000 کلمه در دقیقه افزایش دهد.2 - یادداشت برداری: در حین خواندن نکات مهم و کلیدی را یادداشت کنید. حدود 90% مطالب یک کتاب غیر ضروری است .


3 - مرور : مرور صحیح را به هیچ عنوان فراموش نکنید. ما خیلی وقتها مطالعه نمیکنیم که چیزی را یاد بگیریم، بلکه بسیاری اوقات مطالعه میکنیم تا چیزهای را فراموش نکنیم. به عبارت دیگر شاید مطالعه بیشتر و وقت گذاشتن برای مرور سریع مطالب باعث نشود که ما مطلب جذیدی را یاد بگیریم. اما لااقل این فایده را دارد که به ما می آموزد مطلب و گزینه ی نا درست کدام است. و همین که شما بدانین کدام گزینه نادرست است میتواند کمک شایانی برای رساندن شما به گزینه درست باشد .
چقدر بخوانیم ؟
درس آسان : 50 - 45 دقیقه درس بخوانید و 5 دقیقه استراحت
درس سخت : 30 - 15 دقیقه درس و 5 دقیقه استراحت

البته این نوع درس خواندن برای همه ی زمان ها توصیه نمیشود


مطالب فوق از این سایت نقل قول گردیده است
 

marali_64

عضو جدید
مطالعه موفق و روش های یادگیری

مطالعه موفق و روش های یادگیری

مطالعه موفق و روش های یادگیری برای کنکور:)
 

پیوست ها

 • motalee movafagh ba tamarkoz_www.arianaebook.com.pdf
  491.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
 • motalee-movafagh.pdf
  579.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

marali_64

عضو جدید
مطالعه موفق و روش های یادگیری 1

مطالعه موفق و روش های یادگیری 1

مطالعه موفق و روش های یادگیری 1:)
 

پیوست ها

 • chegooneh-doktora-begirid.pdf
  1.4 مگایابت · بازدیدها: 0
 • fonoone-test-zani-pdf.pdf
  263.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

marali_64

عضو جدید
نکته های بسیار مهم برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد

نکته های بسیار مهم برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد

نکته های بسیار مهم برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد
ضروری ترین بخش برای موفقیت در کنکور
 • قبل از شروع به مطالعه ابتدا کتاب " روشهای مطالعه و یادگیری " تالیف و ترجمه" دکتر علی اکبر سیف " را مطالعه کنید . این کتاب به شما میگوید که چه استراتژی یا راهبردی را در مطالعه به کار بگیرم تا مطالبی که مطالعه میکنم فراموش نکنم ، یا چگونه مطالب را به حافظه دراز مدت انتقال دهم ؟ یا چگونه در مدت زمان کم مطالعه بیشتری کنم ؟ ( چگونه سرعت مطالعه ام را افزایش دهم ؟ )

 • سعی کنید مدت مطالعه هر کتاب در برنامه از ۱.۳۰ تا ۲ ساعت باشد و بعد از آن یک ربع به استراحت و تفریح بپردازید و سپس دوباره طبق برنامه به مطالعه شروع کنید .

 • سعی کنید مباحث مشابه را پشت سر هم مطالعه نکنید .به عنوان مثال اگر ۲ ساعت کتاب "سازه در معماری" را مطالعه کرده اید ۲ساعت بعدی را به مطالعه کتاب دیگری مثلا از مباحث مدیریت بپردازید .

 • در مدت ۱.۳۰ الی ۲ ساعت مطالعه یک کتاب ٬ ده دقیقه اول این مدت را به مرور مطالب مطالعه شده در روز قبل بپردازید و ده دقیقه آخر این مدت را به مرور مطالب خوانده شده در همان روز بپردازید .

 • مهمترین نکته اینکه ٫ پیش خودتان معین کنید که در مدت زمان ۱.۳۰ الی ۲ ساعت مطالعه مثلا ۱۵ الی ۲۰ صفحه از کتاب به عنوان مثال مدیریت را مطالعه خواهم کرد . این کار باعث میشود که شما مراقب زمان باشید و در نتیجه افکارتان متمرکز میشود تا تعداد صفحات مشخص شده را در مدت زمان معین بخوانید . و همچنین فایده دیگر این نکته برای شما بالا رفتن دقت و سرعت شماست که در جلسه کنکور بسیار لازم و ضروری خواهد بود .

 • پس از ۲۰ الی ۲۵ روز مطالعه مداوم ٬ یک یا حداکثر ۲ روز احتمالا خسته و بی انگیزه میشوید و این طبیعی است و پس از این مدت دوباره به روال عادی باز میگردید و این هدف بزرگ شماست که دوباره شما را باانگیزه و پرانرژی خواهد کرد در نتیجه با انرژی و محکم و قاطع به مطالعه خودتان ادامه دهید .

 • هر روز ۵ الی ۱۰ دقیقه را به تجسم ذهنی خلاق بپردازید به این صورت که تجسم کنید که به آن هدف بزرگ و مقدستان نایل شده اید یعنی رتبه یک کنکور شده اید و همه دوستان و آشنایان و پدر و مادر و . . . به شما تبریک میگویند و همه این تلاش موفقیت آمیز شما را تحسین میکنند و شما از خوشحالی در پوست خود نمی گنجید و . . . . و هر چه این تجسم برایتان واضح تر و روشنتر و عمیق تر باشد هدفی که در پی آن هستید را ملموستر و قابل دسترستر احساس خواهید کرد و انگیزه تان برای ادامه تلاش چند برابر خواهد شد .

 • بیست الی بیست و پنج دقیقه از هر روز را به ورزش و سلامتی بدن اختصاص دهید که یکی از ضروریات موفقیت داشتن تنی سالم و با نشاط است . ( به توصیه اینجانب مناسبترین ورزش ورزش یوگاست . )

 • تسلیم شکست نشوید و آنقدر به پایداری و استقامت خود پافشاری کنید تا هدف دلخواهتان متجلی شود و موفقیت از آن کسانی است که تا لحظه آخر از کوشش و تلاش دست بر نمیدارند و به پشتکار خود ادامه میدهند و این را بدانید که موفقیت در اوج ناامیدی پدیدار میشود چرا که قبل از طلوع فجر تاریکی مطلق همه جا را فرا میگیرد
 

urmo

کاربر فعال
من با حرف های شما کاملا موافقم من بعضی از این نکات رو رعایت می کنم ولی از این به بعد با دیدن این نکات مطالعه ام هدفمندتر میشه
من در کنکور کاردانی به کارشناسی وقتی همه هم ورودی هام میگفتن قبولی کارشناسی خیلی سخته و باید یک سال بشینی فلان کتاب ها رو بخونی تا قبول بشی ما 6 نفر شروع کردیم به خوندن و من از همه اونها کمتر خونده بودم اونایی که 1 سال خونده بودند قبول نشدند ولی من و دوستم قبول شدیم تو کنکور کاردانی هم اینطور بود و تو کنکور ارشد هم مطمئنم همینطوره
و یک نکته :
من از استاد راهنمای طرح 6 راهنمایی خواستم برای کنکور ایشون دو بار ارشد قبول شده یک سال که واحد هاش تموم نشده بوده نتونسته بره و یک سال هم بعد از لغو محرومیت دوباره قبول شده
اون به من گفت مهم اینه که بدونی چی میخونی گفت برو جزو های دانشگاه تهران رو بگیر بخون چون استاد های اونجا طراح سوال هستند من هم رفتم جزوات رو گرفتم که مال استاتید تهرانه به این موسسات اصلا اعتماد نکنید مطالب اضافی و حاشیه ای زیاد داره و فقط وقت آدم رو میگره کتاب های منبع و جزوات مهمترین منابع آزمون علمی هستن
 
بالا