تاپیک جامع نظام مهندسی برق (قدرت) || دانلود منابع از اولین پست ||

elieng

عضو جدید
من هم از هفته آینده کلاسم شروع میشه!ایشالا این دفعه قبول میشم و کلکش کنده میشه.به توصیه دوستان مباحث مربوط به تجهیزات برقی و آسانسور رو هم تورق میکنم هر وقت که بتونم.امیدوارم هر کس زحمت میکشه قبول بشه!;)

kuchuluuu

عضو جدید
این گروه چقدر بی حاله
زمان ما اینجوری نبودااااااااااااا
اینجوری می خواین قبول شین؟!!!!!!!
فعال بشین و بهم دیگه کمک کنید.
موفق و موید باشید

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
قابل توجه دوستان عزیز، هر گونه منابع جدید، نمونه سوال و... مرتبط با نظام مهندسی را که در تاپیک قرار دادین و یا خواهید داد را به بنده و یا همکار تالار mostafa ghodrat اطلاع بدین تا به پست شماره یک این تاپیک اضافه کنیم تا کاربران جدید راحت تر دسترسی داشته باشند.

با تشکر

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
قرار بود از اردیبهشت شروع کنم اما تا اول خرداد اصلا راه نداره که شروه کنم ....

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

۱-انتخاب منبع : مهمترین واساسی ترین گام در موفقیت در هر آزمونی انتخاب درست منبع مورد مطالعه است، به طوری که هم کامل وهم جامع باشدوهم مطالب به صورت ساده ،روان وقابل فهم گفته شده باشد.برای این منظور می توانید از تجربیات دوستان ومشاوره وهمچنین تحقیق درمورد منبع انتخابی استفاده کنید.
امابه دلایلی که درادمه عرض خواهم کرد همیشه کتابی که در قفسه های هر کتاب فروشی موجود باشد نمی تواند منبع درستی باشد، زیرا سبک سوالات کاملا درچند دوره اخیر تغییر کرده وکتاب یامنابع قدیمی عملا پاسخگو این سبک از سوالات نیستند، همچنین دربسیاری از منابع موجوداکثر سوالات سبک جدید اشتباه حل شده است وانتخاب نادرست منبع می تواند موجب عدم موفقیت شما بشود، لذا در انتخاب منبع درست حساسیت زیادی داشته باشید.
به عنوان نمونه یکی از دوستان ۲ترم درس بررسی سیستم های قدرت راانتخاب واحد کرده بود اما نمی توانست اون روپاس کنه، از استاد وسایر دوستان مشاوره گرفته وبه ایشان کتاب های برسی سیستم های قدرت هادی سعادت و احدکاظمی وغیره… رو پیشنهاد کرده بودند، این کتاب ها جزءکتاب های مرجع هستند اما ایرادی که میشه گرفت اینه که خوب ترجمه نشدندوهمچنین متن روانی ندارند ومخاطب را به ادامه مطالعه بی انگیزه می کنندوباید چندین باریک مطلب مطالعه بشه تاخوب درک بشه. من قبلش با یک کتاب آشنا شده بودم که تالیف یکی از موئلفین گمنام به اسم ابوذر صمیمی بود، سبک کتاب بسیار فوق العاده وترکیبی از تمام کتاب های بررسی موجود با متن ساده وروان بود، ومطمئن بودم که با این کتاب حتی کسی کلاس هم نرفته باشه میتونه به صورت خودآموز درس بررسی رو یاد بگیره، من این کتاب رو به ایشون پیشنهاددادم وهمونطور که انتظارمی رفت توانستند بهترین نمره رو از درس بررسی سیستم های قدرت بگیرند.
مثالی که زدم غیر از آزمون نظام مهندسی بود چون نخواستم تبلیغ کتاب خاصی رو کرده باشم وسعی کردم به عنوان یک مشاور باشم تا موئلف یک کتاب نظام مهندسی، وهدفم تغییر دید شما عزیزان نسبت به انتخاب درست منبع بود.
مورد بعدی اینکه انتخاب بیش از دو منبع موجب سردرگمی شما خواهدشد، لذا به این نکته هم توجه داشته باشید.
یکی دیگه از موارد مهم کلید واژ های برق هستش که میتونه خیلی موثر باشه،در آزمون جزوه باز نظام مهندسی تعدادی از سوالات بصورت مستقیم از متن کتب مقررات ملی ساختمان مطرح می شوند . مباحثی چون قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و مباحث ۲۲گانه مقررات ملی ساختمان دارای سوالاتی هستند که شما فقط از روی کتاب می توانید پاسخ درست را تشخیص دهید و اگر پاسخ را بلد باشید جواب ها طوری بهم نزدیکند که برای رفع شبهه باید حتما به کتاب مراجعه نمایید .
بعنوان مثال در آزمون قبل در رشته تاسیسات برقی حدود ۴۰ درصد از سوالات بصورت مستقیم ازمنابع معرفی شده مقررات ملی ساختمان بوده است . بنابراین کتب مقررات ملی گرچه همه آزمون نیستند ولی وزن بالایی از آزمون را تشکیل می دهند و بی توجهی به آن باعث از دست رفتن فرصت می شود . دوستانی با ما تماس می گیرند که ما کلاس آمادگی رفته ایم و تمام مباحث فنی رشته مان را بلد هستیم و نیازی به این سوالات کتب مقررات ملی واصلا حوصله خواندن هفت هشت تا کتاب را نداریم این نگرش صحیح نیست .اگر آزمون پیچیده باشد فقط یک سوال می تواند نتیجه آزمون شما را تغییر بدهد .
روش واژگان کلیدی راه حل جدیدی است که شما را در یافتن پاسخ صحیح هر سوال در کمترین زمان یاری می رساند هر چند که کتب منابع را مطالعه جدی هم نکرده باشید، بنابراین ارزش آن را دارد که روش جدید واژگان کلیدی را بیاموزید و آن را امتحان کنید و از نتایج حیرت انگیز آن لذت ببرید .
اما اخیرا سایت ها وموسسات متفرقه اقدام به انتشار کلید واژهای بی کیفیت ونامطلوب نمودند، طی صحبت هایی که باخریدارن این نوع کلید واژها داشته ام نظر همه بر بی کیفیتی آن بود، ودلیل آن هم فقط دید سودجویانه ومنافع اقتصادی انتشار دهندگان آن است.لذا پیشنهاد می شود در این مورد حتما مشاوره گرفته وبا دوستانی که قبلا مورد های این چنینی داشته اند مشورت کنیدوکلید واژ ه ای را تهیه کنید که هم از نظر تعداد جامع وکامل باشد وهم درست استخراج شده باشدنه اینکه فقط شامل تیتر های مباحث باشدیا بعضا واژگان تکراری راشامل شود.

این مطلب ادامه دار خواهد بود……………..

alone.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
قرار بود از اردیبهشت شروع کنم اما تا اول خرداد اصلا راه نداره که شروه کنم ....

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

۱-انتخاب منبع : مهمترین واساسی ترین گام در موفقیت در هر آزمونی انتخاب درست منبع مورد مطالعه است، به طوری که هم کامل وهم جامع باشدوهم مطالب به صورت ساده ،روان وقابل فهم گفته شده باشد.برای این منظور می توانید از تجربیات دوستان ومشاوره وهمچنین تحقیق درمورد منبع انتخابی استفاده کنید.
امابه دلایلی که درادمه عرض خواهم کرد همیشه کتابی که در قفسه های هر کتاب فروشی موجود باشد نمی تواند منبع درستی باشد، زیرا سبک سوالات کاملا درچند دوره اخیر تغییر کرده وکتاب یامنابع قدیمی عملا پاسخگو این سبک از سوالات نیستند، همچنین دربسیاری از منابع موجوداکثر سوالات سبک جدید اشتباه حل شده است وانتخاب نادرست منبع می تواند موجب عدم موفقیت شما بشود، لذا در انتخاب منبع درست حساسیت زیادی داشته باشید.
به عنوان نمونه یکی از دوستان ۲ترم درس بررسی سیستم های قدرت راانتخاب واحد کرده بود اما نمی توانست اون روپاس کنه، از استاد وسایر دوستان مشاوره گرفته وبه ایشان کتاب های برسی سیستم های قدرت هادی سعادت و احدکاظمی وغیره… رو پیشنهاد کرده بودند، این کتاب ها جزءکتاب های مرجع هستند اما ایرادی که میشه گرفت اینه که خوب ترجمه نشدندوهمچنین متن روانی ندارند ومخاطب را به ادامه مطالعه بی انگیزه می کنندوباید چندین باریک مطلب مطالعه بشه تاخوب درک بشه. من قبلش با یک کتاب آشنا شده بودم که تالیف یکی از موئلفین گمنام به اسم ابوذر صمیمی بود، سبک کتاب بسیار فوق العاده وترکیبی از تمام کتاب های بررسی موجود با متن ساده وروان بود، ومطمئن بودم که با این کتاب حتی کسی کلاس هم نرفته باشه میتونه به صورت خودآموز درس بررسی رو یاد بگیره، من این کتاب رو به ایشون پیشنهاددادم وهمونطور که انتظارمی رفت توانستند بهترین نمره رو از درس بررسی سیستم های قدرت بگیرند.
مثالی که زدم غیر از آزمون نظام مهندسی بود چون نخواستم تبلیغ کتاب خاصی رو کرده باشم وسعی کردم به عنوان یک مشاور باشم تا موئلف یک کتاب نظام مهندسی، وهدفم تغییر دید شما عزیزان نسبت به انتخاب درست منبع بود.
مورد بعدی اینکه انتخاب بیش از دو منبع موجب سردرگمی شما خواهدشد، لذا به این نکته هم توجه داشته باشید.
یکی دیگه از موارد مهم کلید واژ های برق هستش که میتونه خیلی موثر باشه،در آزمون جزوه باز نظام مهندسی تعدادی از سوالات بصورت مستقیم از متن کتب مقررات ملی ساختمان مطرح می شوند . مباحثی چون قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و مباحث ۲۲گانه مقررات ملی ساختمان دارای سوالاتی هستند که شما فقط از روی کتاب می توانید پاسخ درست را تشخیص دهید و اگر پاسخ را بلد باشید جواب ها طوری بهم نزدیکند که برای رفع شبهه باید حتما به کتاب مراجعه نمایید .
بعنوان مثال در آزمون قبل در رشته تاسیسات برقی حدود ۴۰ درصد از سوالات بصورت مستقیم ازمنابع معرفی شده مقررات ملی ساختمان بوده است . بنابراین کتب مقررات ملی گرچه همه آزمون نیستند ولی وزن بالایی از آزمون را تشکیل می دهند و بی توجهی به آن باعث از دست رفتن فرصت می شود . دوستانی با ما تماس می گیرند که ما کلاس آمادگی رفته ایم و تمام مباحث فنی رشته مان را بلد هستیم و نیازی به این سوالات کتب مقررات ملی واصلا حوصله خواندن هفت هشت تا کتاب را نداریم این نگرش صحیح نیست .اگر آزمون پیچیده باشد فقط یک سوال می تواند نتیجه آزمون شما را تغییر بدهد .
روش واژگان کلیدی راه حل جدیدی است که شما را در یافتن پاسخ صحیح هر سوال در کمترین زمان یاری می رساند هر چند که کتب منابع را مطالعه جدی هم نکرده باشید، بنابراین ارزش آن را دارد که روش جدید واژگان کلیدی را بیاموزید و آن را امتحان کنید و از نتایج حیرت انگیز آن لذت ببرید .
اما اخیرا سایت ها وموسسات متفرقه اقدام به انتشار کلید واژهای بی کیفیت ونامطلوب نمودند، طی صحبت هایی که باخریدارن این نوع کلید واژها داشته ام نظر همه بر بی کیفیتی آن بود، ودلیل آن هم فقط دید سودجویانه ومنافع اقتصادی انتشار دهندگان آن است.لذا پیشنهاد می شود در این مورد حتما مشاوره گرفته وبا دوستانی که قبلا مورد های این چنینی داشته اند مشورت کنیدوکلید واژ ه ای را تهیه کنید که هم از نظر تعداد جامع وکامل باشد وهم درست استخراج شده باشدنه اینکه فقط شامل تیتر های مباحث باشدیا بعضا واژگان تکراری راشامل شود.

این مطلب ادامه دار خواهد بود……………..
ممنون اما درنهایت به نظر شما کدوم منبع مورد تاییده؟

Nooshin-t

عضو جدید
سلام دوستان
چند تا مطلب برای آزمون گذاشتم
موفق باشید ;)

پیوست ها

• آئين نامه تكميلي تعرفه هاي برق.pdf
    591.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • جدول انتخاب سیستم اعلام حریق مسکونی.pdf
    474.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

alone.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها من هنوز ثبت نام نکردم و نرفتم ببینم مدارک چی میخاد اما 3سال از مدرکم گذشته
میخام ببینم دقیقا باید چیکار کنم که اول عضو بشم و بعدش ازمون بدم؟؟؟

Nooshin-t

عضو جدید
بچه ها من هنوز ثبت نام نکردم و نرفتم ببینم مدارک چی میخاد اما 3سال از مدرکم گذشته
میخام ببینم دقیقا باید چیکار کنم که اول عضو بشم و بعدش ازمون بدم؟؟؟

دوست عزیز می تونید به نظام مهندسی شهر خودتون مراجعه کنید تا مدارک لازم و نحوه ثبت نام رو به شما توضیح بدن. تمامی مدارک ( مدارک تحصیلی و عکس و فیش بانکی و کپی شناسنامه و ... ) باید اسکن بشه و از سایت مورد نظر برای نظام استان ارسال بشه. زودتر ثبت نام کنید که بتونید در امتحان شرکت کنید.

alone.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز می تونید به نظام مهندسی شهر خودتون مراجعه کنید تا مدارک لازم و نحوه ثبت نام رو به شما توضیح بدن. تمامی مدارک ( مدارک تحصیلی و عکس و فیش بانکی و کپی شناسنامه و ... ) باید اسکن بشه و از سایت مورد نظر برای نظام استان ارسال بشه. زودتر ثبت نام کنید که بتونید در امتحان شرکت کنید.
هروقت ثبت نام کنم در اولین ازمون بعد از ثبت نامم میتونم شرکت کنم؟
مثلا نیازی نیست یه مدت از عضویتم بگذره؟

Nooshin-t

عضو جدید
هروقت ثبت نام کنم در اولین ازمون بعد از ثبت نامم میتونم شرکت کنم؟
مثلا نیازی نیست یه مدت از عضویتم بگذره؟

شرطش اینه که عضو نظام مهندسی باشید و سه سال از مدرک کارشناسی یا دو سال از ارشد گذشته باشه

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
سلام زمان ثبت نام و آزمون کی هست؟

kuchuluuu

عضو جدید
سلام به همه
آیا تو این تاپیک کسی هست که پروانه اشتغال نظام مهندسی داشته باشه؟
اگه هست اعلام کنه،آخه من سوال دارم.
ممنون

kuchuluuu

عضو جدید
سلام .من 3 سال است پروانه گرفتم.اگه بتونم کمکی بکنم در خدمتم.

سلام دوست عزیز
لطفا" به لینک زیر مراجعه نمایید.امید است جمع مناسبی تشکیل شود و بتوانیم به یکدیگر کمک کنیم.ممنون
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/629318-طراحی-و-نظارت-تاسیسات-برقی-نظام-مهندسی

AmooSaeid

عضو جدید
قرار بود از اردیبهشت شروع کنیم به خوندن ! من فقط مبحث 13 رو خوندم تا الان .. بقیه دوستان کجان ؟

farzane-1383

عضو جدید
هیچکس نیست
من که هنوز شروع نکردم
راستی کتابا با سری قبل تغییر کرده؟یا چیزی اضافه شده؟

farzane-1383

عضو جدید
هیچکس نیست
من که هنوز شروع نکردم
کتابا و منابع نسبت به امتحان قبل تغییر کرده؟یا چیزی اضافه شده؟

amgh_12

عضو جدید
سلام .من 3 سال است پروانه گرفتم.اگه بتونم کمکی بکنم در خدمتم.

سلام

آقا با پایه 3 در سال چه مقدار حق نظارت یا طراحی داریم ؟ روند ارتقا به پایه 2 و پایه 1 چطور هست و هر کدوم چقدر طول میکشه ؟ و همچنین متراژی که افزایش پیدا میکنه چقدر هست ؟ یعنی مثلا پایه 1 چقدر می تونه در سال کار کنه ؟

روند ارجاع کار چطور هست یعنی خودمون باید کار بگیریم یا سازمان به ما کار ارجاع میده؟

درآمد با مدرک نظارت یا طراحی چقدر هست و بهتر مدرکمون را بگذاریم جایی یا خودمون کار کنیم ؟ اصلا با پایه 3 به صورت انفرادی میشه کار کرد؟

ممنون میشم جواب این سوالات را بفرمایید.

آخرین ویرایش:

amgh_12

عضو جدید
یه سوال دیگه دارم که آیا عاقلانه است این 10-12 تا کتاب را سر جلسه ببریم ؟ وقت میشه ازشون استفاده کنیم؟

و اینکه میشه سر جلسه تبلت برد و از فایل pdf استفاده کرد ؟

mehran mostafa

عضو جدید
سلام من درموردترانس ونحوه عملکردآن یکسری مطالب میخاستم......لطف میکنیدراهنماییم کنید.باتشکر

sara23

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه سوال دیگه دارم که آیا عاقلانه است این 10-12 تا کتاب را سر جلسه ببریم ؟ وقت میشه ازشون استفاده کنیم؟

و اینکه میشه سر جلسه تبلت برد و از فایل pdf استفاده کرد ؟

هر کتاب یا جزوه ای که مرتبط باشه سر جلسه امتحان به دردتون میخوره حتی اگه نخونده باشیدشون.
تبلت و موبایل و.. ممنوعه. فقط ماشین حساب مجازه

sara23

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام من درموردترانس ونحوه عملکردآن یکسری مطالب میخاستم......لطف میکنیدراهنماییم کنید.باتشکر

شما اگه کتاب نکات برتر یا کتاب شرح و درس از پرویز فروغی رو داشته باشین فک کنم مطالبتونو بتونید توش پیدا کنید

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
كپي برداري مطالب با ذكر منبع اشكالي نداره ولي اينگونه نه برادر. واقعا خجالت آور و زشت خواهد بود.

ای بابا .... یه بار میگید اسم منبع نگید یه بار میگد منبع ذکر شود ... آخرش چند چندید ؟؟؟؟؟؟

kuchuluuu

عضو جدید
سلام

آقا با پایه 3 در سال چه مقدار حق نظارت یا طراحی داریم ؟ روند ارتقا به پایه 2 و پایه 1 چطور هست و هر کدوم چقدر طول میکشه ؟ و همچنین متراژی که افزایش پیدا میکنه چقدر هست ؟ یعنی مثلا پایه 1 چقدر می تونه در سال کار کنه ؟

روند ارجاع کار چطور هست یعنی خودمون باید کار بگیریم یا سازمان به ما کار ارجاع میده؟

درآمد با مدرک نظارت یا طراحی چقدر هست و بهتر مدرکمون را بگذاریم جایی یا خودمون کار کنیم ؟ اصلا با پایه 3 به صورت انفرادی میشه کار کرد؟

ممنون میشم جواب این سوالات را بفرمایید.

سلام در صورتیکه مدرکتون قدرت باشه هم طراحی بهتون میدن هم نظارت.در مجموع با پایه 3، به شما 8000 متر کار میدن.البته تو خوزستان طراحی رو فقط تا 2 تا سقف بهمون می دن و بیشتر رو به پایه 2 و 1 میدن.ولی برای نظارت متراژ بالا هم میدن.برای نظارت تو شهر ما متری 9000 تومان میدن.طراحی هم تقریبا" همینه،یکم کمتر.البته میگم که اصل کاری که میشه انجام داد نظارت هست نه طراحی،به این دلیل که دیگه کمتر کسی خونه 2 طبقه می سازه و اکثرا" با طبقات بیشتر می سازن.
من خودم ترجیح می دم که خودم با مهرم کار کنم و مهرم رو به کسی ندم.به نظرم اینجوری بهتره.البته خوب وقت هم باید بذارین.اینجوری با مسایل و موارد طراحی و نظارت بیشتر آشنا میشید و وقتی پایه 2 شدین دیگه با مسایل مربوط به طراحی و نظارت بیگانه و بی تجربه نیستین.
بین پایه 3 به 2 باید 4 سال بگذره و دیگه امتحان اینجوری نداره بلکه باید چند تا دوره جهت ارتقا پایه بگذرونین.
شما وقتی مدرکتون رو گرفتین باید عضو یکی از دفاتر مهندسی توی شهر بشین ولی کارهای نظارت رو خود نظام مهندسی بهتون میده و شما کاری به دفاتر ندارین.در واقع یه جورایی مستقل عمل می کنید.ولی خودتون نمی تونید کار بگیرید.
سوال دیگه ای دارید بفرمایید.

kuchuluuu

عضو جدید
سلام
2 تا کتاب هست ( کتابهای فروغی و شایقی ) که حل المسایل سوالات سالهای قبل هست.می تونید یکی از این دو تا رو انتخاب کنید و از روی اونا نمونه سوالات رو بخونید.مطالب مسایلمربوط به ترانس هم پوشش داده شده و می تونید همونا رو بخونید.

بالا