[ تئاتر ] - رئالیسم در تئاتر چیست ؟

n*@*f*@*s

عضو جدید
کاربر ممتاز
رئالیسم تئاترموضوع « رئالیسم» آسیب‌شناسی اجتماعی است. مسائل اصلی جامعه شامل موضوعات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی همراه با مشكلات و تنگناهای خاص‌شان همواره مورد توجه رئالیست‌ها واقع شده است.هنرمندان رئاليست مي كوشند تا زندگي را آن چنان كه در واقع هست نمايش دهند. ساختمان نمايشنامه هاي رئاليستي بر قوانين طبيعت و جامعه استوار است و پدبده هاي رواني انسان را در پرتو موقعيت محيطي و ويژگي هاي فردي مي جويد. هنرمند رئاليست اجتماع را چون موجودي زنده و پويا مي نگرد و انسان را نيز نه از جنبه ي زيست شناسانه بل انسان تاريخي و اجتماعي مي داند و به جستجوي آن چيزهايي است كه زير لايه هاي زندگي پنهان هستند. از هنريك ايبسن به عنوان پيشرو و نمايشنامه نويسان رئاليست نام مي برند. از ديگر نمايشنامه نويسان مي توان به ماكسيم گوركي،آنتوان چخوف،تنسي ويليامز، و آرتور ميلر اشاره كرد.پیشینه‌های مكتب رئالیسمدر اواخر قرن 18 و اوایل قرن 19 میلادی انقلابی در «روش‌ها» بوجود می‌آید و«متدولوگ‌ها» اهمیت می‌یابند. «روش‌شناسان» دراین دوره بر یافته خاصی رسیدند و آن «عینیت‌گرایی» بود. در آن زمان عینیت‌گرایی مشاهده و ثبت دقیق مسائل اجتماعی تلقی می‌شد و ادبیات و هنر نیز ازاین دوره تاثیر پذیرفت.

رئالیست‌ها معتقد بودند كه ادبیات دارای هدف و «كارویژه‌» ای خاص است. هدفهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و در اثر این معنا هنرمندان به روشنفكران تبدیل شدند.موضوع رئالیسم چیست؟


همانطور كه اشاره شد درونمایه مطرح رئالیسم مسایل اقتصادی سیاسی و فرهنگی جامعه است و این گونه آثار نمایشی به مشكلات تنگناها می‌پردازد و درواقع موضوع رئالیسم «‌پاتولوژی» (آسیب‌شناسی) اجتماعی است.


دومین شاخصه رئالیسم مساله «‌عصریت» است‏، یعنی همین زمان، همین مكان، همین اشخاص وهمین موضوعات مورد بررسی قرار می‌گیرند و داستان نمایشی براساس این عناصر شكل می‌گیرد.


سومین مساله در مكتب نمایشی رئالیسم، نمایش تناقضات و چالش‌های اجتماعی است.

عناصر سازگانی رئالیسم :


نمایشنامه‌های رئالیسم معمولا ساختاری ارسطویی دارند‏، منتها «خوش ساخت» شده اند. همانند آثار چخوف، برناردشاو، ایبسن، هافتمان و گوركی.


رئالیسم عنصر ساختاری با «ابژكتیویسم» (عینیت گرایی) همراه ‌است و این امراساس رئالیسم به شمار می‌رود و دراین آثار تماشاگر باید باور كند آنچه می‌بیند دروغ و خلاف واقع نیست و حداكثر اینكه، این واقعیت خیالی شده است و همچنین رویدادهای نمایشهای رئالیستی باید در حوزه احتمال‏، امكان وقوع داشته باشند.
منبع : انجمن متخصصان پارس
 

Similar threads

بالا