بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار

بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید و لیست غذاهای غیرمجاز​
بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید با لیست غذاهای غیرمجاز


کم کاری تیروئید یک اختلال مربوط به تیروئید است که هیچ رژیم غذایی نمی‌تواند به توقف و درمان آن کمک کند، اما به حال تحقیقات نشان داده است که تغذیه مناسب در این افراد می‌تواند به تجربه احساسی بهتر و کاهش علائم بیماری بسیار کمک کند. جالب است بدانید که حدود ۲۰ میلیون آمریکایی با اختلالات مربوط به تیروئید زندگی می‌کنند و بسیاری از آن‌ها نیز بدون علامت هستند و از وجود بیماری خود اطلاعی ندارند. کم کاری تیروئید به آن معنا است که بدن به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی‌کند و این موضوع می‌تواند روی سطح انرژی و متابولیسم بدن تأثیر زیادی بگذارد.


رژیم کم کاری تیروئید چه تأثیری بر علائم این اختلال دارد؟​


رژیم کم کاری تیروئید چه تأثیری بر علائم این اختلال دارد؟


کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می‌افتد که بدن قادر به تولد هورمون‌های تیروئید به اندازه کافی نیست. معمولاً پزشکان برای این افراد داروهای جایگزین هورمون‌های تیروئیدی تجویز می‌کنند. شاید رژیم کم کاری تیروئید نتواند این اختلال را درمان کند اما چند نقش مهم و اساسی در مدیریت بیماری دارد:

*خوردن غذاهای حاوی مواد مغذی حاوی ید، سلنیوم و روی می‌‌تواند موجب بهبود عملکرد تیروئید شود.
*خوردن برخی از خوراکی‌های در روند طبیعی تیروئید اختلال ایجاد می‌کند و شناخت این خوراکی‌ها و محدود کردن آن می‌تواند به بهبود علائم بیماری کمک کند.
*خوردن برخی غذاها و مکمل‌ها می‌تواند در جذب داروهای مربوط به تیروئید اختلال ایجاد کند و بنابراین محدود کردن این غذاها در رژیم غذایی روزانه فرد اهمیت زیادی دارد.
* کم کاری تیروئید موجب افزایش وزن و کند شدن متابولیسم بدن می‌شود. از همین رو دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم برای این افراد اهمیت زیادی در جلوگیری از افزایش وزن و کاهش وزن و لاغری آن‌ها دارد.
*تغییر در رژیم غذایی می‌تواند بر احساس و کیفیت زندگی افراد مبتلا به کم کاری تیروئید تأثیر بگذارد.


با مهم‌ترین علائم کم کاری تیروئید آشنا شوید​


با مهم‌ترین علائم کم کاری تیروئید آشنا شوید


معمولاً افراد مبتلا به کم کاری تیروئید علائم متفاوتی را تجربه می‌کنند که در ادامه به رایج‌ترین علائم این بیماری اشاره شده است:

*احساس خستگی مفرط
*مشکلات قلبی
*عدم تحمل سرما
*تغییرات خلقی مثل افسردگی
*افزایش وزن
*پوست خشک
*افزایش سطح LDL یا کلسترول بد خون
*درد مفاصل


بهترین رژیم غذایی کم کاری تیروئید​


خوردن برخی خوراکی‌ها به افرادی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند، کمک می‌کند تا احساس بهتری را تجربه کنند.

ید و معرفی غذاهای غنی از ید​


ید و معرفی غذاهای غنی از ید


بدن برای تولید هورمون تیروئید به ید نیاز دارد. زمانی که فرد به کم کاری تیروئید مبتلا باشد، بدن نمی‌تواند ید تولید کند و فرد باید از غذاهای حاوی ید بیشتر مصرف کند. کمبود ید می‌تواند موجب بزرگ شدن غذا تیروئید و گواتر شود. در ایالات متحده به دلیل مصرف زیاد نمک خوراکی یددار در میان مردم، کمبود ید اتفاق نمی‌افتد ولی بسیاری از کشورها با این مشکل روبرو هستند. توجه داشته باشید که ید باید به اندازه مصرف شود، زیرا مصرف اضافی این ماده می‌تواند موجب تشدید علائم کم کاری و پرکاری تیروئید شود.


غذاهای غنی از ید عبارت‌اند از:​


*پنیر
*شیر
*بستنی
*نمک خوراکی ید دار
*ماهی آب شور
*جلبک دریایی
*تخم مرغ


سلنیوم و معرفی غذاهای غنی از سلنیوم​


 سلنیوم و معرفی غذاهای غنی از سلنیوم


سلنیوم یک زیر مغذی است که در تولید هورمون‌های تیروئید نقش مهمی دارد و بافت تیروئید به طور طبیعی دارای این ماده است. مطالعات نشان داده است که حفظ سطح سلنیوم در بدن به سلامت عمومی بدن و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مربوط به تیروئید کمک زیادی می‌کند.


غذاهای غنی از سلنیوم عبارت‌اند از:​


*آجیل
*ماهی تن
*میگو
*بوقلمون
*گوشت گاو
*مرغ
*ژامبون
*تخم مرغ
*بلور جو دوسر
*نان گندم کامل


فلز روی و معرفی غذاهای غنی از فلز روی


فلز روی و معرفی غذاهای غنی از فلز روی


روی یک ماده مغذی مؤثر در رژیم کم کاری تیروئید است که اثرات مفیدی بر هورمون تیروئید دارد. مطالعات نشان داده است که مکمل روی می‌تواند در ترکیب با سلنیوم میزان هورمون‌های T3 و T4 را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.


غذاهای غنی از روی عبارت‌اند از:​


*صدف خوراکی
*گوشت گاو
*خرچنگ
*غلات غنی شده
*مرغ
*حبوبات
*تخمه کدو تنبل
*ماست


لیست خوراکی‌های که افراد مبتلا به کم کاری تیروئید نباید مصرف کنند​


خوردن برخی غذاها می‌تواند در سلامت افراد مبتلا به کم کاری تیروئید اختلال ایجاد کند. محدود کردن این خوراکی‌ها می‌تواند به این افراد کمک کند تا علائم بیماری را کاهش دهند و احساس بهتری را تجربه کنند.


خوراکی‌های حاوی مواد غمبادآور یا گواتروژن​


خوراکی‌های حاوی مواد غمبادآور یا گواتروژن


خوردن مواد حاوی گواتروژن می‌تواند تولید هورمون تیروئید را کاهش دهید. بهتر است افراد مبتلا به کم کاری تیروئید در حد محدود از این خوراکی‌ها استفاده کنند و لازم به حذف کامل آن‌ها از رژیم غذایی نیست. از طرف دیگر پختن این مواد غذایی اثرات گواتروژن را غیرفعال می‌کند و مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند. برخی از این خوراکی‌ها عبارت‌اند از:

*بروکسل
*کلم پیچ
*کلم بروکلی
*گل کلم


مواد غذایی حاوی گلوتن


یکی دیگر از مواردی که در رژیم کم کاری تیروئید اهمیت دارد، مربوط به ارتباط این بیماری با یک اختلال خود ایمنی زمینه‌ای در فرد است. بیماری خود ایمنی سلیاک که در اثر خوردن گلوتن ایجاد می‌شود می‌تواند علائم کم کاری را نیز تشدید کند. افرادی که بیماری کم کاری تیروئید مرتبط با خود ایمنی دارند، بهتر است گلوتن را برای مدتی از رژیم غذایی خود حذف کنند و ببینند که آیا علائم آن‌ها بهبود پیدا می‌کند یا خیر. برخی از مواد حاوی گلوتن عبارت‌اند از:

*جو دوسر
*جو
*گندم


مصرف سویا و فرآورده‌های آن ممنوع​


سویا در نحوه تولید هورمون تیروئید در بدن تداخل ایجاد می‌کند. افراد که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند با قطع مصرف این ماده و استفاده از داروهای مناسب می‌توانند علائم بیماری را کاهش دهند. برخی از این خوراکی‌ها عبارت‌اند از:

*شیر سویا
*سس سویا
*توفو


غذاهای فرآوری شده؛ عامل ایجاد تیروئید​


غذاهای فرآوری شده؛ عامل ایجاد تیروئید


غذاهای فرآوری شده به دلیل کالری بالا و ارزش غذایی پایین نقش مهمی در رژیم کم کاری تیروئید دارند. این خوراکی‌ها موجب افزایش وزن در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید می‌شوند. برخی از خوراکی‌های فرآوری شده عبارت‌اند از:

*انواع فست فود
*هات داگ
*دونات
*کیک و شیرینی
*کلوچه‌ها


غذاها و مکمل‌هایی که در جذب هورمون تیروئید اختلال ایجاد می‌کنند​


غذاها و مکمل‌هایی که در جذب هورمون تیروئید اختلال ایجاد می‌کنند


رژیم کم کاری تیروئید و داروهای و مکمل‌هایی که این افراد استفاده می‌کنند باید تحت نظر پزشک و با مشورت آن‌ها انجام شود. برخی از این مکمل‌ها عبارت‌اند از:

*داروهای ضد اسید یا کاهنده اسید معده
*مکمل‌های کلسیم
*مکمل آهن
*مکمل فیبر و غذاهایی با فیبر زیاد
*غذاهایی بر پایه سویا
 

Similar threads

بالا