بهترين زمان ارتودنسي

AmiR_112

عضو جدید
هرچند متخصص ارتودنسي قادر است وضعيت دندان‌ها و فرم لبخند را در هر سني بهتر كند، وليكن در دوره‌اي از زندگي اين كار راحت‌تر انجام مي‌شود و شروع درمان در اين مرحله بهترين نتيجه را با حداقل زمان و هزينه در بر دارد.

پيشنهاد انجمن ارتودنسي ايران و آمريكا اين است كه اولين ارزيابي ارتودنسي بايد با مشاهده اولين مشكل ارتودنسي صورت گيرد كه اين معاينه نبايد ديرتر از 7 سالگي انجام شود. ممكن است شروع درمان ارتودنسي ضروري نباشد، اما معاينه دقيق در تعيين بهترين زمان شروع درمان كمك مي‌کند.
معاينه زودهنگام باعث تشخيص بموقع مشكلات شده و فرصت زيادي براي درمان موثرتر فراهم مي‌كند. مداخله ماهرانه در الگوي رشد بيمار مي‌تواند باعث هدايت رشد و تكامل شده و از بروز مشكلات شديدتر در اين دوره جلوگيري ‌كند. زماني كه مداخله ارتودنسي ضروري نباشد، متخصص ارتودنسي مي‌تواند رشد و تكامل را با دقت كنترل كرده و درمان را در زمان ايده‌آل شروع كند.
در 7 سالگي، اولين دندان آسياب بزرگ در محيط دهان ظاهر مي‌شود كه نقش مهمي در جويدن و تثبيت الگوي جفت شدن دندان‌ها دارد. در اين هنگام متخصص ارتودنسي قادر است رابطه طرفي و جلو عقب و عمودي دندان‌ها و فكين را ارزيابي كند. همچنين وجود دندان‌هاي پيشين در اين سن مي‌تواند جدا بودن دندان‌ها و فك، جلو بودن دندان‌ها، بسته بودن دندان‌ها، زياده از حد ديده شدن لثه‌ها، مشكلات رويشي، خطر صدمه به دندان‌ها، وجود عادات مخرب و... را نشان دهد. با انجام معاينه اوليه توسط متخصص ارتودنسي نيازهاي آتي کودک مشخص شده و به اين ترتيب شانس داشتن لبخند زيبا را افزايش مي‌دهد.
برخي از مزاياي درمان‌هاي پيشگيري‌كننده عبارتند از:
1 ـ به وجود آوردن فضا براي دندان‌هاي در حال رويشي كه داراي كمبود فضا هستند.
2 ـ حفظ يا متقارن كردن فرم صورت با متاثر نمودن رشد فك
3 ـ كاهش خطر آسيب به دندان‌هاي جلو آمده
4 ـ حفظ فضا براي دندان رويش نيافته
5 ـ‌ كاهش شانس خارج كردن دندان‌هاي دائمي در دوره درماني ارتودنسي ثابت
6 ـ كاهش مدت زمان فعال درمان ارتودنسي در درمان کامل
7 ـ امكان اصلاح مشكلات فكي كه با رشد مرتبط هستند
ارتودنسي فقط براي زيبايي و زيباكردن لبخند نيست. درمان ارتودنسي رابطه بد دندان‌ها را كه به دليل قرارگيري بد دندا‌ن‌ها و فكين ايجاد مي‌شود، بهبود مي‌بخشد. ناهنجاري روي لبخند، جويدن، تميز كردن دندان‌ها يا احساس‌تان در مورد لبخندتان تاثير مي‌گذارد. اگر در مورد هر يک از اين موارد مشکلي داريد با متخصص ارتودنسي مشاوره کنيد.

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون
تشکرام پر شده
شرمنده

راستی به نظر شما ارتودنسی چقدر مفیده؟

من تو ۱۴ سالگی ارتودنسی کردم
به خاطر اینکه فک بالام جلو بود
۲ سال هم طول کشید
اونم ۲ سال که همش دردسر بود

اما الان هنوز هم جلویه!

AmiR_112

عضو جدید
ممنون
تشکرام پر شده
شرمنده

راستی به نظر شما ارتودنسی چقدر مفیده؟

من تو ۱۴ سالگی ارتودنسی کردم
به خاطر اینکه فک بالام جلو بود
۲ سال هم طول کشید
اونم ۲ سال که همش دردسر بود

اما الان هنوز هم جلویه!

سلام
به نظر خیلی مفید!
منم تو همون سن ارتودنسی کردم اما دو سال طول نکشید!
9ماه این حدودا شد!
نتیجه کارم خیلی بود!
قسمت مهم و اصلی ارتودنسی ارتودنسی متحرک که خیلی اهمیت داره و نتیجه کار به اون بستگی داره!
من خیلی رعایت می کردم

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
به نظر خیلی مفید!
منم تو همون سن ارتودنسی کردم اما دو سال طول نکشید!
9ماه این حدودا شد!
نتیجه کارم خیلی بود!
قسمت مهم و اصلی ارتودنسی ارتودنسی متحرک که خیلی اهمیت داره و نتیجه کار به اون بستگی داره!
من خیلی رعایت می کردم
خب منم رعایت میکردم...

دکترم که راضی بود از نتیجه...
اما خودم نه

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام!!
راسته که میگن ارتودنسی باعث میشه بعدا دندان ها پوسیده شن:que::que:

AmiR_112

عضو جدید
آره چون در اون مدت نمی تونی درست و حسابی به دندونات مسواک بزنی

نه به اون دلیل نیست
مسواک های مخصوص ارتودنسی هس که کاملا بین سیم هارو پاک می کنه
به نظرم به خاطر چسبی هس که پایه هارو رو دندان میچسبونه
چون هنگام جدا کردن اون پایه تمام چسب از روی دندان برداشته نمیشه و به مرور زمان روی همون چسب ها جرم می گیره و باعث پوسیدگی میشه

noirgalaxy

عضو جدید
نه به اون دلیل نیست
مسواک های مخصوص ارتودنسی هس که کاملا بین سیم هارو پاک می کنه
به نظرم به خاطر چسبی هس که پایه هارو رو دندان میچسبونه
چون هنگام جدا کردن اون پایه تمام چسب از روی دندان برداشته نمیشه و به مرور زمان روی همون چسب ها جرم می گیره و باعث پوسیدگی میشه
شايد...
اما كار دوستام به اونم نرسيد
وقتي 6 ماه بعد كه دوره شون تموم شد وقتي سيم پيچي شونو ورداشتن دندوناشون حسابي زرد شده بود

AmiR_112

عضو جدید
شايد...
وقتي 6 ماه بعد كه دوره شون تموم شد وقتي سيم پيچي شونو ورداشتن دندوناشون حسابي زرد شده بود

منم همینو گفتم دیگه
اون زردی واس چسبی که رو دندون مونده
بعضی از دکترا خیلی سعی می کنند پاک کنند تا کارشون تمیز در بیاد
بعضیام با اشعه دندون رو سفید می کنند

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شايد...

وای شما که اینا رو میگین من میترسم برم ارتودنسی کنم!آخه میدونید چیه؟!!!من دندونام تا چند سال پیش طوریشون نبود از اون موقع که دندونای عقلم در اومدن تظیم دندونام به هم خورده!

AmiR_112

عضو جدید
وای شما که اینا رو میگین من میترسم برم ارتودنسی کنم!آخه میدونید چیه؟!!!من دندونام تا چند سال پیش طوریشون نبود از اون موقع که دندونای عقلم در اومدن تظیم دندونام به هم خورده!

این چیز تقریبا طبیعی!!!
چون فک دیگه رشد نمی کنه دندونای آخر برای بیرون اومدن به بقیه دندونا فشار میارن و باعث بهم ریختگی میشن
اگرم بخای ارتودنسی کنب باید حداقل یک دندون از هر طرف فکت بکشی!!

anasik

عضو جدید
daghighan man ham hami tor vaghti aghlam dar oomad tanzime dandoonam be ham khord bad tar az oon inke dar ham nayoomad nahofte baghi moond majboor shodam jarahi konam har 4 ta sho bad ham orthodenci alan hodoode 7 mahi mishe ke ortho kardam...

rrezaie

عضو جدید
سلام.
به نظر من بهترین سن برا ارتودنسی سن 17 سالگیه.چون تو این سن شخص به خوبی میتونه از پس مراقبتهای این دوران بر بیاد. پوسیدگی دندونا به 2 دلیل میتونه باشه:1عدم رعایت بهداشت2 حرکت ریشه دندون حین ارتودنسی.
فرهنگ بسیار خوبیه البته این روزا هزینه ها بشیار بالا رفته و دقت دکترا به همون نسبت پایین اومده.