بهبود شرایط محل کار

ghazal1991

مدیر تالار مدیریت
مدیر تالار
زندگی خصوصی در محل کار

زندگی خصوصی در محل کار

حریم خصوصی‌تان را در خانه نگه دارید و خودِ حرفه‌ای‌تان را سر کار ببرید.
مسائل شخصی گاهی آنقدر آزاردهنده می‌شوند که جدا کردن آنها از اوقات کار کمی سخت می‌شود. شما بیشتر ساعات روز خود را در محل‌کار می‌گذرانید، چطور می‌توانید یک مسئله استرس‌زای شخصی که گاهی حتی آزاردهنده است را در آن ساعات فراموش کنید؟ چه یک دغدغه خانوادگی جزئی باشد یا مسئله‌ای جدی‌تر، راه‌هایی هست که می‌توانید برای محرمانه نگه داشتن مسائل خانوادگی‌تان در محیط کار از آنها استفاده کنید تا تاثیر منفی بر کارتان نگذارد.

مراحل
۱. دیدی مثبت نسبت به موقعیت شخصی‌تان داشته باشید و بدانید که زندگی گاهی ایمان شما را محک می‌زند و به همین دلیل باید چشمتان به نوری که در آخر تونل هست باشد.

۲. حریم خصوصی‌تان را در خانه نگه دارید و خودِ حرفه‌ای‌تان را سر کار ببرید. واقعیت این است که نمی‌خواهید مسائل زندگی شخصی‌تان به محل‌کار کشیده شود. مطمئناً نمی‌خواهید رئیستان تصور کند که نمی‌توانید زندگی خصوصی‌تان را از کارتان جدا کنید و اعتماد خود به توانایی‌های شما را از دست بدهد.

۳. اگر می‌خواهید زندگی‌ خصوصی‌تان در محل‌کار محرمانه باقی بماند، درگیر مکالمات و غیبت کردن‌های همکارانتان نشوید. اگر می‌دانید چه کسانی در محل‌کارتان معمولاً بحث‌های خصوصی را در مکالمات وسط می‌کشند، سعی کنید از آنها دوری کنید. شاید شما هم بدتان نیاید که مسائل زندگی خصوصی‌تان را با کسی مطرح کنید اما مطمئن باشید بعد از آن پشیمان خواهید شد.

۴. دوستانتان و کسانی که می‌توانید به آنها اعتماد کنید را در محل‌کار بشناسید. زمان ناهار می‌تواند فرصتی عالی برای صحبت کردن در مورد مسائل شخصی و خانوادگی باشد. بهتر است فرد مثبتی را برای شنیدن درد دل‌هایتان انتخاب کنید که شنونده‌ای خوب و انگیزه‌دهنده باشد. فقط یادتان باشد که شما هم باید رفتاری متقابل داشته باشید و وقتی دوستتان نیاز داشت به حرف‌هایش گوش دهید.

۵. حمایت لازم را به دست آورید. اگر دوست نزدیکی در محل‌کار ندارید که بتوانید به او اعتماد کنید، خارج از محیط کار به دنبال یک کمک حرفه‌ای باشید. اگر مشکلات خصوصی‌تان تا این اندازه برایتان آزاردهنده شده‌اند، نیاز دارید که با کسی درمورد آن حرف بزنید. مشاوره تسکین فوق‌العاده‌ای بر استرس شما خواهد بود.

۶. عضو گروه‌های پشتیبانی اداره یا شرکتتان شوید. بودن با کسانیکه نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی مثل شما دارند حس بسیار خوبی به شما خواهد داد. در این اجتماعات می‌توانید حرف‌هایتان را با آزادی بیشتری به زبان آورده و نگران درز کردن اطلاعاتتان و تاثیر منفی آن بر کارتان نباشید.

۷. کنترل مشکلاتتان را در محل کار به دست گیرید. اطمینان یابید که از کارتان دربرابر حل کردن آن مشکلات شخصی‌تان محافظت می‌کنید. حتی درمورد مرگ یکی از عزیزان یا طلاق، هنوز هم می‌توانید برای مقابله با آن مشکلات برنامه‌ای برای خودتان داشته باشید. واقعیت این است که اگر کارتان برایتان واقعاً مهم است، حتماً باید راهی پیدا کنید که بتوانید استرستان را کنترل کرده و کارتان را از دست ندهید.

منبع: مردمان
 

ghazal1991

مدیر تالار مدیریت
مدیر تالار
توصیه هایی برای رهایی از فشار کاری

توصیه هایی برای رهایی از فشار کاری

برای بسیاری از مدیران به‌ویژه مدیرانی که به‌تازگی وارد عرصه مدیریت شده‌اند و خود را تحت فشار‌های شدیدی که برایشان تازگی دارد می‌بینند چنین مشکلاتی متداول است. آری، همه ما در افکارمان گم می‌شویم مثل کسی که در داخل اتاقی بدون در خروجی گیر کرده باشد. افکار ما همیشه در ذهن ما رفت و آمد می‌کنند و در همان حال ما مشغول کارمان هستیم بدون اینکه از توجه و تمرکز کافی برخوردار باشیم، اما این وضعیت را می‌توان پایان داد.
کار کردن با تمرکز و توجه کافی را امتحان کنید
شما می‌توانید در لحظه‌ای که کار می‌کنید، تمرکز و توجه بالایی را تولید کرده و مهمتر آنکه آن را حفظ کنید. این عمل به این دلیل به شما در لذت بردن از کارتان کمک می‌کند که شما به جای اندیشیدن به آنچه اتفاق افتاده یا می‌خواهد بیفتد به آنچه در حال روی دادن است، فکر می‌کنید و همین مساله، نشاط‌آور است. مثلا فرض کنید که در حال نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه هستید، در آن لحظه آنچه به شما شادی و لذت می‌دهد عطر و طعم چای و قهوه و زیبایی‌های فنجان آن است نه اندیشیدن به چگونگی تولید چای یا قهوه و اثرات آتی آن. همه ما می‌توانیم دستاویزهای متعددی برای لذت بردن از کاری که می‌کنیم بیابیم و به این وسیله از آن کار بیشتر لذت ببریم. هرکدام از شما می‌تواند دستاویزها و دلخوشی‌های خاص خود را برای لذت بردن از لحظات کار کردن بیابد. هنگامی که بتوانید بر افکار خود تسلط واقعی داشته باشید و بتوانید با همین تمرکز به انجام کارتان بپردازید، در خواهید یافت که می‌توان از کار هم لذت برد. پس سعی کنید تا با تمرکز و توجه مورد نیاز در زمان کار کردن، آن را به پدیده‌ای لذت بخش و مثبت برای خود تبدیل کنید و از احساس مطبوع به وجود آمده، شاد شوید. شما باید در این مسیر با خود روراست بوده و تا حد امکان مراقب افکار و احساسات خود باشید. شما همیشه باید کنترل افکار خود را در دست داشته باشید چراکه در غیر این صورت اندیشه‌های شما شکل افسار گسیخته‌ای به خود خواهند گرفت و همین مساله پیامدهای منفی متعددی برایتان به وجود می‌آورند. شما به راحتی می‌توانید با «آرامش فعال» بر اندیشه‌های خود مسلط شوید. کافی است هر روز به مدت چند دقیقه بنشینید و افکار خود را رصد کنید و در آن زمان است که می‌توانید شاهد محو شدن دردها و نگرانی‌های خود باشید. بعضی از کارها با نیروهای درونی‌تان همخوانی ندارد. حواس هرکسی ممکن است هنگام خواندن یک نامه پرت شود. پس کاملا متوجه باشید که در کدام پروژه‌ها ذهن‌تان متمرکز می‌ماند و در کدام پروژه‌ها ذهن‌تان میل به پراکندگی و منحرف شدن به سمت موضوعات دیگر دارد. پس از شناسایی پروژه‌هایی که ذهن‌تان روی آنها متمرکز می‌ماند، می‌توانید با جرات بگویید که آن پروژه‌ها با قدرت درونی‌تان همخوانی و هماهنگی دارد.

آرامش فعال
برای مقابله با هر دردی باید به سراغ ریشه و منبع آن درد رفت و در این میان همه چیز با دیدگاه‌تان آغاز می‌شود. البته شما نمی‌توانید نگرش خود نسبت به آن عوامل را تغییر دهید. این به معنای آن است که خودآگاهی‌تان از کاری که انجام می‌دهید را از طریق آرامش فعال افزایش بخشید. برای این کار لزوما نیازی به مراقبه‌های طولانی، یک اتاق کاملا ساکت یا یک آهنگ ملایم و آرامش بخش ندارید. تنها چیزی که در این میان ضروری است، ‌خودتان، افکارتان و نفس‌تان است که باید کنترل شوند. در ابتدا شما باید بفهمید که چه موقع باید به خودتان آرامش دهید. تشخیص علائم هشداردهنده کمی سخت است و بسیاری از ما عادت داریم استرس‌ها را به درون خود و ماهیچه‌های بدنمان بریزیم که به‌طور کاذب فکر کنیم استرس را برطرف ساخته‌ایم. برای مقابله با استرس‌ها به صورت زیر می‌توان عمل کرد:

شما می‌توانید با کنترل حالت چهره و عضلات بدن خود، رخوت و سستی را از آنها دور کنید. پشت گردن و ستون مهره‌هایتان را به مدت 30 ثانیه مالش دهید. پس از آن سعی کنید صاف‌تر بایستید تا شانه‌ها، ‌کمر و پاهایتان استراحت کنند و این وضعیت را به مدت 30 ثانیه حفظ کنید. شما می‌توانید این فرآیند را تا زمان خلاص شدن از استرس تکرار کنید.

توجه داشته باشید که: دیدگاه‌ها و افکارتان در این لحظه چیست؟ شما در این زمان به چه می‌اندیشید؟ وضعیت بدنتان چگونه است؟ آیا هوشیارید یا پریشان؟ پس از انجام این کارها چه احساسی به شما دست می‌دهد؟

چرا؟ بدن همه ما ممکن است به هر دلیل اقدام به ارسال سیگنال‌های استرس‌زا کند. وجود احساسات منفی در درون افراد، امری طبیعی است. پس به جای پروبال دادن به این احساسات منفی سعی کنید تا با هوشیاری و درایت کامل با آنها برخورد کرده و آنها را به سیگنال‌های مثبت و روحیه بخش تبدیل کنید.

آنچه دوست دارید بشنوید:
شنیدن این جمله که «همه چیز روبه‌راه است» می‌تواند به افراد کمک کند تا بر احساسات منفی اطراف خود غلبه کنند.چه کسانی می‌توانند از این روش آرامش استفاده کنند؟ مدیران شرکت‌ها، صندوقدار یک فروشگاه پر ازدحام، دانشجویی که در حین مطالعه به استراحت نیاز دارد و...در پایان باید گفت که حتی در سخت‌ترین شرایط کاری و در زمان بروز پیچیده‌ترین بحران‌ها نیز یک مدیر باید هم آرامش خود را حفظ کند و هم به افراد تیم خود آرامش دهد.
منبع: دنیای اقتصاد
 
بالا