برای سفر حج چه کارهایی انجام بدهم؟

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان سلام
امیدوارم که سلامت باشید.
عزیزان اگر خدا بخواد چند ماه دیگه عازم حج هستم میخواستم دوستانی که در این باب تجربه دارن بیان بگن از الان چی کار کنم تااز تمام فضائل اونجا بهره مند بشم و چه کارهایی توی حج انجام بدم تا سفری دلچسب و به یادماندنی داشته باشم؟
منظورم کتاب خاصی،اعمال خاصی و حالا هرچیزی که به صلاح دید خودتون میبینید مفیده.
منتظر پاسخ هاتون هستم و پیشاپیش تشکر میکنم از حضورتون .(امیدوارم یه تاپیک جامع برای هرکسی که می خواد حج بره بشه نه صرف بنده)
ان شاء الله باز هم نصیبتون و همچنین نصیب کسانی که تا به حال نرفتن.
:gol:

گلسا2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اله خیلی خوب ه منم تو شندسال اینده قلاله بلم خیلیم کمی و کاستی دارم فکر تونم خیلی چیزا باهد هاد بگیرم
ممنون از تایپک خوبتون استارتر

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اله خیلی خوب ه منم تو شندسال اینده قلاله بلم خیلیم کمی و کاستی دارم فکر تونم خیلی چیزا باهد هاد بگیرم
ممنون از تایپک خوبتون استارتر

خواهش میکنم.ان شاء الله به زودی زود نصیبت بشه و دست پر هم راهی سفر بشی.

میثم...

عضو جدید
کاربر ممتاز
تبریک میگم دوست عزیز.
من در کاروان دانش آموزی سال دوم دبیرستان به حج رفتم!
مطمئنا خاطره انگیز ترین سفر عمرت میشه, چیزی که هیچوقت فراموشش نمیکنی
من که با گذشت نزدیک به 6-7 سال حتی تک تک دقاییقش رو به خاطر دارم
_______
اما بریم سراغ توصیه:
لحظه لحظه این سفر بارزشه, به خصوص هفته اول که توی مدینه هستی,سعی کن کمتر توی هتل باشی
و بیشتر تو مسجد النبی و قبرستان بقیع.البته مدینه شهر ناامنیه و در ساعات خلوت نباید درشهر رفت آمد کنی, معمولا هتل ها سرویس هایی رو دارن برای رفت آمد از درب هتل تا مسجد النبی.
نباید مهر و کتاب دعا با خودت ببری, توی هتل همه اینها هست.
کارهای تنش زا نباید انجام بدی(مالیدن دست و پارچه روی در و دیوار مسجد به خصوص جلوی چشم شرطه ها).
برای من که اون موقع سنی نداشتم نماز خوندن به شیوه شیعیان بین سنی ها یه مقدار ترسناک بود و البته خیلی هم طولانی.
به توصیه های مدیر و روحانی کاروان خوب دقت کن تا اعمالت دچار مشکل نشن
قبل از سفر میتونی توی اینترنت از مکان های تاریخی و مذهبی مکه و مدینه اطلاع پیدا کنی, البته از بروشور هایی که به شما میدن هم میتونی استفاده کنی.
در پایان توصیه میکنم که سبک سفر کنی.
اگه سوالی داشتی در خدمتم.

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تبریک میگم دوست عزیز.
من در کاروان دانش آموزی سال دوم دبیرستان به حج رفتم!
مطمئنا خاطره انگیز ترین سفر عمرت میشه, چیزی که هیچوقت فراموشش نمیکنی
من که با گذشت نزدیک به 6-7 سال حتی تک تک دقاییقش رو به خاطر دارم
_______
اما بریم سراغ توصیه:
لحظه لحظه این سفر بارزشه, به خصوص هفته اول که توی مدینه هستی,سعی کن کمتر توی هتل باشی
و بیشتر تو مسجد النبی و قبرستان بقیع.البته مدینه شهر ناامنیه و در ساعات خلوت نباید درشهر رفت آمد کنی, معمولا هتل ها سرویس هایی رو دارن برای رفت آمد از درب هتل تا مسجد النبی.
نباید مهر و کتاب دعا با خودت ببری, توی هتل همه اینها هست.
کارهای تنش زا نباید انجام بدی(مالیدن دست و پارچه روی در و دیوار مسجد به خصوص جلوی چشم شرطه ها).
برای من که اون موقع سنی نداشتم نماز خوندن به شیوه شیعیان بین سنی ها یه مقدار ترسناک بود و البته خیلی هم طولانی.
به توصیه های مدیر و روحانی کاروان خوب دقت کن تا اعمالت دچار مشکل نشن
قبل از سفر میتونی توی اینترنت از مکان های تاریخی و مذهبی مکه و مدینه اطلاع پیدا کنی, البته از بروشور هایی که به شما میدن هم میتونی استفاده کنی.
در پایان توصیه میکنم که سبک سفر کنی.
اگه سوالی داشتی در خدمتم.

سلام حاجی
چقدر خوب بوده که تو سن کم و اون هم از طرف مدرسه مشرف شدین.ان شاء الله همین زودی ها باز هم نصیبتون بشه.
آره باید تو نت بیشتر دنبالش بگردم.
ممنونم از راهنمایی های خوبتون .چشم حتما سوالی داشتم مزاحمتون میشم. بسیار سپاسگذارم.

lady Engineer

عضو جدید
سلام
خوش به سعادتتون.
والا من که رفته بودم خودشون( کاروان) کتاب دعا بهمون دادن فکر نکنم لازم باشه شما جدا خودت بخری.
اونجا که رفتی ختم قرآن بردار که خیلی ثواب داره. نصفشو مدینه بحون نصفه شو هم مکه.
سعی کن بهترین استفاده را از سفرت ببری و بیشترش با ذکر و یاد خدا باشه. زیادم وقتتو صرف فیلم گرفتن و عکس گرفتن نکن و خرید نکن.
نماز زیر ناودان طلا یادت نره...
ما رو هم دعا کن که خیلی محتاجیم به دعا...

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
خوش به سعادتتون.
والا من که رفته بودم خودشون( کاروان) کتاب دعا بهمون دادن فکر نکنم لازم باشه شما جدا خودت بخری.
اونجا که رفتی ختم قرآن بردار که خیلی ثواب داره. نصفشو مدینه بحون نصفه شو هم مکه.
سعی کن بهترین استفاده را از سفرت ببری و بیشترش با ذکر و یاد خدا باشه. زیادم وقتتو صرف فیلم گرفتن و عکس گرفتن نکن و خرید نکن.
نماز زیر ناودان طلا یادت نره...
ما رو هم دعا کن که خیلی محتاجیم به دعا...

ممنونم از راهنماییتون .چشم حتما.ان شاء الله سفرهای بعدی برای شما.
اما دوستان منظور من از کتاب این هست کتاب های خاصی که در مورد سفرحج نوشته شده رو به من معرفی کنید که یه پیش مقدمه به من برای این سفر بده.مثلا کتاب حج دکترشریعتی و حالا کتاب خاص دیگه ای که خوندید و راضی بودین.

بی ازار

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من 2 سال قبل با خانواده رفتم وای خیلی عالی بود باورت نمی شه هر چی خونه خدا رو نگاه کنی سیر نمی شی ولی از من به تو نصیحت علکی وقتت رو نذار که بری بازار چون وقتت رو هدر میدی تا می تونی با خودت و خدای خودت خلوت کن تازه صبح ها و شب ها (البته زمان ما) در رو برای خانم ها باز می کنن که برن زیارت قبر پیامبر اونجا ی راسته قالی سبز به اون منطقه میگن روضه رضوان (طبق احادیث یک قطعه از بهشت) اونجا تو نستی 2رکعت نماز بخون و اگه یاد این تاپیک هم افتادی و یاد ما برای ما هم دعا کن

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
من 2 سال قبل با خانواده رفتم وای خیلی عالی بود باورت نمی شه هر چی خونه خدا رو نگاه کنی سیر نمی شی ولی از من به تو نصیحت علکی وقتت رو نذار که بری بازار چون وقتت رو هدر میدی تا می تونی با خودت و خدای خودت خلوت کن تازه صبح ها و شب ها (البته زمان ما) در رو برای خانم ها باز می کنن که برن زیارت قبر پیامبر اونجا ی راسته قالی سبز به اون منطقه میگن روضه رضوان (طبق احادیث یک قطعه از بهشت) اونجا تو نستی 2رکعت نماز بخون و اگه یاد این تاپیک هم افتادی و یاد ما برای ما هم دعا کن

سلام.منم با خانواده دارم میرم.امیدوارم که وقتشون تو بازار نگذرونن که من هم مجبور میشم باهاشون برم البته تجربه دارن که نباید رفت خرید و اینا ولی چه کنیم ایرانی جماعت همین هست.
ممنون که راهنمائی کردن.همیشه دوست داشتم با دلی آماده راهی این سفر بشم.اما دلم یه مدته همش ارور میده:cry:و وصل نمیشه.خیلی نگرانشم:cry:

بالا