اگر تکنولوژی ما برای 30 سال پیش است چرا مصرف ما با کشورهای دیگر با امار امروز سنجیده می شود نه 30 سال پیش ؟

bmbtehran

عضو جدید
خیلی وقتها می گویند در مصرف اب برق گاز صرفه جویی کنید ولی اگر درست به قضیه نگاه کنیم می بینیم لوازم و دستگاه و ماشین الاتی که ما در اختیار داریم پر مصرف هستند . بطور مثال خودرو ما بیشتر از استاندارد دنیا بنزین مصرف می کند * بخاری ها و سیستم گرمایشی ما بیش از حد استاندارد مصرف دارد شما فکرش را بکن چه تلفات گرمایی از راه دودکش به هدر می رود یا یطور مثال ابگرمکن گازی دیواری حتمی اب باید تا اخر باز باشد و گرنه اگر اب کم باشد ابگرمکن خاموش می شود و اب سرد می شود اگر کسی دیگر اب را باز کند اب سرد می شود !!!!!!!!!!!!! و اینکه اب گرم باید جوش باشد سپس با اب سرد دمای مناسب را تنظیم کنیم خوب چرا ما نمی توانیم اب را به اندازه دلخواه گرم کنیم که مجبور نباشیم با اب سرد ان را تنظیم کنیم در این روش هم اب هدر می رود هم انرژی که باعث شده اب تا ان میزان بیشتر گرم شود در کولر ابی نشت اب همیشه وجود دارد در اب دادن درختان با اینکه سیستم جدید ابیاری قطره ای امده اما هنوز در شهر ها و روستا ها از سیستم غرق ابی استفاده می کنند و انقد اب را پای درخت و گیاهان رها می کنند تا اب روی خک به ایستد البته شهردارهای یک حرکتی را شروع کرده اما کارگرهای شهرداری یا مردم این لوله ها را قطع می کنند تا اب برداشت کنند و به حال خود رها می کنند و صدها مورد دیگر بنظر می رسد هنوز جامعه نیاز و ضرورتی در استفاده درست در منابع ندارد چرا کارخانه های تولید ابگرمکن هنوز تکنولوژی 30 سال پیش را تولید می کنند چرا خودرو سازان ماشینهای کم بازده 30 سال پیش را تولید می کنند چرا تکنولوژی در ایران توسط کارخانه های بزرگ بخاطر اینکه هزینه نکنند و .... به گروگان گرفته شده ایا مردم بیشتر مصرف می کنند یا لوازمی که دراختیارشان است و در بازار موجود است پر مصرف است اخر فکرش بکن قالب پیکان مال 50 سال پیش و شرکت محترم خودرو ساز بجای اینکه هر 5 سال خط را با تولید جدید جایگزین کند هنوز وانت پیکان تولید می کند و تنها هنر شان تعمیض چراغ و سپر بوده است چرا باید پراید تبدیل به وانت بشود در حالیکه 30 سال از طرح ان می گذرد این ماشین توان حمل مسافر هم ندارد شاسی ان با ورق 0/7 ساخته شده و با پلیسه فراوان به روی هم جوش شده اگر تست مقاومت بدنه بدهد حتمی مردود می شود 25 - 30 سال است موتور ماشینهای مان همان است اگر ان موقعه بنزین یارانه ای می زدند و از باک که سر می رفت نازل را قطع می کردند اما حالا سوخت گران شده و هوا الوده اما همان تکنولوژی 25 سال پیش در موتور ماشین است یخچالها با مصرف انرژیی A+++ امده اند اما کارخانه ما همان یخچال 30 سال پیش را تولید می کند وقتی گمرک بسته شده و تقاضا بالاست شما هرچقدر کالای بی کیفیت پر مصرف تولید کنید مردم می خرند کارخانه هم نیاز به دگرگونی نمی بیند و رقابتی باقی نمی ماند انقدر گمرکی به لوازم بهینه خارجی می بندند که برای من مصرف کننده قدرت خرید کالای کم مصرف با دوام نمی ماند و باید کالای بی مصرف کم دوام داخل را بخرم و رسانه هم تشویق می کند که کالای داخل بخرم خوب وقتی این طور است باید مصرف اب و برق و گاز نسبت به سایر نقاط دنیا بالا باشد تمامی محصولات ما با دنیای خارج فرق می کند کم دوام تر پر مصرف تر نا ایمن تر جالب است مدیران مردم مسئول می دانند ما هنوز می بینیم مدارس از سیستم بخاری که نفت در ان چکه می کند استفاده می کنند دود می کند نفت را هدر می دهد گرم هم نمی کند چون بازده ندارد طراحی 100 سال پیش است نکته جالب این است که این شرکتها با این شکل تولید می گویند سود نکردیم در حال ضرر هستیم محصولمان باید گرانتر شود !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! خواهش می کنم صادق باشیم چند محصول ایرانی می شناسید که تکنولوژی به روز باشد (خدمات نه محصول ) اخیرا شنیده ام که شرکتهای طراحی گیمهای کامپیوتری در خواست کردند که گیمهای خارجی فروش شان ممنوع شود زیرا ارزان هستند جهت حمایت از صنعت گیم داخل من یک گیم از اینها را دیدم شکل گیمهای 20 سال پیش بود بقدر ی افتضاح که فقط بدرد گروه سنی زیر 8 سال می خورد گرافیک وحشتناک حال فرض کن گیمهای خارجی ممنوع است و شما باید این گیمهای بی خودی را 40 تا 50 هزار تومان بخری این حمایت است اگر مسولان به حرف اینها گوش کنند اینها تا 50 سال دیگر همین سبک کار را می سازند مثلاً در سال 1420 ما گیمهایی داریم در حد سال 1370 من یک دستگاه ستاپ باکس ( DVT) خریده ام ایرانی ( مثل سایر تولیدات ایران انحصاری است ) که اولا 30 ثانیه طول می کشه کانال تعویض بشه برنامه روی سیستم ان بسیار بی کیفیت و.............گوشی ایرانی تمام برنامه ها دکوری حتی تنظیمات وقتی یک تصویر را برای پس زمینه انتخاب می کنم گوش هنگ می کند و باید باطری ان را در بیاورم و..... خوب ضرر اینها را کی می دهد مصرف کننده :surprised:

bmbtehran

عضو جدید
کالای با کیفیت و با تکنولوژی روز در اختیار مردم بگذارید تا ببینید مصرف کمتر از اروپا می شود این انحصار بیخود در تولید بر ضد منافع ملی است و با عث هدر رفتن سرمایه های ملی می شود اگر نمی توانند تکنولوژی روز استفاده کنند کنار بشینند تا انکه دانش انرا دارد مدیریت کند

M.ARIABOY

عضو جدید
واقعا قبول دارم حرفتو
الان داشتم ی مقاله در مورد شوکا میخوندم،اصلا اشکم در اومد از این همه پرتی انرژی تو ایران
خیلی عقبیم خیلی

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
انحصار تولید داخل کجا بود اخوی، شما مثل اینکه در چین بودی تازه اومدی ایران ؟ درسته که شرکت هایی مثل ایران خودرو و سایپا انحصار تولید دارن به این معنی که خودرو وارداتی با دو برابر وارد کشور می شه . ( اگر چه حتی با این شرایط هم نمی تونن رقابت کنن و دلیلش هم من و شما هستیم که توان مدیریت و جرات طراحی نداریم و دنبال نون بی زحمتیم که اسمه دیگش تورمه. ) اما شما ببین همین پایین نگه داشتن پایین قیمت دلار به صورت مصنوعی روی 2500 تومن که باعث شده دلار بالا نره و قیمت واقعی مشخص بشه ( مثلاً الان 3200 تومن ولی احتمالاً قیمت واقعی 5000 تومنه. ) مثل یارانه دادن به کشور های دیگه برای واردات به ایرانه و بر ضد تولیده و باعث برتری واردات به تولید در شرایطی می شه که واردات برتری مصنوعی پیدا می کنه و مثل پول دادن دستی به کشور های خارجی است.

آخرین ویرایش:

bmbtehran

عضو جدید
لطفاً متن با دقت بخوانید بعد برچسب بزنید جناب محمود پور آیا کالای چینی موجود در ایران جز کالا های بادوام و کم مصرف و با کیفیت است من که فکر نمی کنم انکه من گفتم اینی هست که شما نتیجه گرفته ای باشد--- *************--- اگر حرف شما در طرف داری انحصار درست بود 30 سال زمان کمی نیست که هنوز شرکتهای ایرانی در 30 سال پیش در جا می زنند دوم من و ما جرات طراحی نداریم خوب امدی یک نکته بگم که من خودم در صنعت فعال بودم وقتی من در شرکت ....... بهترین طرح و کار را عرضه می کردم چه شد من را در سمت کارگری نگهداشتند می گفتند هیچکس بهتر از تو کار انجام نمی دهد ولی بقیه را برای اموزش به ژاپن و المان می فرستادند و من با سابقه چند ساله با مدرک برابر نمی رفتم و کسی که یک ماه امده بود می رفت چه جالب شاید شما از خارج امده ای و شرایط کار در ایران نمی دانی من نمی خواهم بیشتر مطلب باز کنم ولی بنظرم شما شاید شاید مدیر قسمتی باشی خلاصه جز تیم تصمیم گیرنده بودن رابطه می خواهد نه ضابطه اینطوری در ایران نیست تو یک طرح خوبی داشته باشی و بعد طرح اجرات بشه بلکه برای عدم فضولی شخص را به کاری می گمارند تا فکر و کارش را ببوس بزار کنار حلا یا شما از خارج امدی یا یکجا مدیر هستی ببخشید امیدوارم ناراحت نشوید قضیه دلار همه می دانیم ان موقعه که دلار 1000 هم بود شرکتهای بزرگ دلار شان برای خرید لوازمشان دلار دولتی بود نه 1000 تومان بعد هم ورود کالا به گمرک با ضریب 150 تا 170 درصد بود نه بدون گمرکی یکم تحلیل کنید اگر حمایت از این شرکتها درست بود الان کل دنیا مانند ایران بود نه اینکه اگر یک روز حمایت دولت اگر از این کارخانه ها قطع شود تا شب درشان تخته می شود من از تکنولوژی حرف زدم نه از واردات واردات نه واردات نه حمایت طولانی دولت از اینها باعث شده دنبال سود دهی شرکت و طرحای جدید نباشند و کارخانه خود را با ضرر اداره می کنند با قسمتهای اداری چاق ( منظورم عریض و طویل است ) فقط بگویم وقتی من به قسمتهای دیگر می روم می بینم طراحی کنترل کیفیت و غیره باهم گپ می زنند و روزنامه می خوانند وقتی می گوییم این طرح به این دلیل ایراد دارد می گویند شما چه می گویید همان کار را بکنیم این ها با ان حقوق عریض طویل و ..... در اخر طرح خوب و تشویق به اسم انهاست سفر اموزش برای انها

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستش تا اینجا که من فهمیدم شما از چیزی ناراحتی و اگر فقط حرف های شما رو در نظر بگیریم بدون شنیدن طرف مقابل ظاهراً هم حق داری، مطمئن باشین که اگر ایران نفت نداشت جای شما و اونها که گفتین عوض می شد. براتون آرزوی موفقیت می کنم.

bmbtehran

عضو جدید
اقتصاد ما نیاز به یک جراحی بزرگ داره ببینید در کشورهای عربی به مردم دولت حقوق می دهد و رفاه اجتماعی عالی است در عراق در قسمت کردستان به هر خانواده 10000 دلار وام دولتی بلا عوض پرداخت شد خوب نتیجه چیست مردم بدنبال کار نیستند فقط کارگرها از کشورهای دیگه می ایند نه تنها کار به اینجا نیست به دنبال خلاقیت هم نیستند همه چیز را می خرند حتی کارخانه را تکنسین مهندس و پزشک هیچ چیز ندارند حتی امارات یک پهپاد برای رقابت با ایران خرید و .... خوب حالا صنعت ندارند اگر باشه کارخانه با پرسنل برای استفاده از انرژی ارزان و کارگرهای خارجی ارزان و هزینه پایین تر و بازار مصرف امده اند و مدیریت عملی انها دست خودشان است خوب چرا من اینرا گفتم چون انجا مافوق حمایته ایا انها را می شود با آلمان یا ژاپن مقایسه کرد اگر نفت تمام شود می شود ایران ، شرکتهایی که با سرمایه نفت پا برجا هستند انسانهایی که با پول نفت سر پا هستند وقتی بازار ازاد نباشد یعنی گمرکی حداقلی نه حداکثری یعنی بدون یارانه و شرکتها مجبور باشند با نیروی انسانی ماهر خود اهمیت دهند به سلیقه مشتری اهمیت دهند به کارایی اهمیت دهند به بازده هی اهمیت دهند به طراحی روز و تکنولوژی اهمیت دهند بازار ازاد شرکتهای بیمار را حذف می کند و مدیریت و شرکت قوی می ماند ببینید فقط در یک مورد هرچند ایرانسل کامل خصوصی نیست به محض اینکه ایرانسل رقیب مخابرات و تالیا شد قیمت سیم کارت انحصاری 1500000 همراه اول امد رسید به 5 هزارتومان دو سیم کارت با شارژ با کلی خدمات مشتری بهتر از قبل چرا در بقیه صنعت نباشد صنعت و کارخانه بیمار بدرد نمی خورد ما اگر می خواهیم ژاپن یا کره جنوبی و یا ... باشیم باید مانند انها رفتار کنیم انقدر از صنایع حمایت شده و یارانه امتیاز گرفته اند که شرکت مانند یک معتاد به یارانه عادت کرده و هر سال دوز بالا تر می خواهد اگر بازار ازاد بود ما باید ایران خودرو سایپا را در حد هیوندای داشتیم و بازار خلیج فارس برای ما بود نه اینکه ما ماشین را در خارج به قیمت فرغون بفروشیم با التماس فقط این رابگوییم تفاوت قیمت تمام شده یک کیلو قالب بزرگ در ایران قیمت کیلویی 40 دلار در ژاپن با هزینه حمل تا ایران و تست 100000 عدد + اموزش 17 دلار خوب این تفاوت یعنی چه انوقت قالب ایران در 5000 قطعه اول نیاز به باز سازی دارد ادم اگر اینها را حساب کند چه نتیجه می گیرد یک مثال می زنم اگر فرزند شما در سال اول ابتدایی 30 سال درجا بزند ایا یکبار از خود نمی پرسید دیگه بسه یا می گویید این بچه را باید حمایت کنم تا کلاس دوم برود من مخالف دادن یارانه به تولید هستم همه شان شدند عین این معتاد ها هم یارانه می گیرند هم کالای بی کیفیت تولید می کنند هم می خواهند سالی چند بار گران کنند به مشتری هم که پاسخگو نیستند من دلم برای ملتم کشورم و جوانها با استعداد می سوزد حمایت فقط باعث ضعیفتر شدن صنعت می شود مانند اینکه کودکی که می خواهد راه برود حی شما بروید بغلش کنید و نگذارید خودش روی پاهایش به ایستد خوب دیگر نیازی ندارد که راه برود هر وقت می خواهد راه برود گریه میکند تا شما بیایید او را ببرید

sfk123

اخراجی موقت
با سلام خدمت مهندسین گرامی
اول اینکه لطفا پست هارو کوتاه تر بزارن تا راحت تر بشه خوندشون.
دوم:عقب بودن ایران از جهان (30 سال) فقط در صنعت وجود دارد نه در کارهای علمی و آزمایشگاهی که رتبه ایران زیاد بد نیست. مشکل در ارتباط دانشگاه صنعته به دلایل زیر:
سوم:تا زمانی که کشور جهان سومی مثل ایران مانند عقب افتاده ها تفکر و سیاست گذاری بکند وضعیت همین طوری است دیگه خودتون که بهتر در جریان هستید که در رسانه ها دم از حمایت از محصولات داخلی می زنن و در عمل کاری کردن که صنایع مادری مثل مس و فولاد در حال ضرر دهی هستند وای به حال صنایع کوچکتر و به اصطلاح دانش بنیان. تنها شرکت هایی که واقعا ازشون حمایت شده شرکت های خودرو سازی هستند که به حول و قوه الهی وام های داده شده از سوی دولت نیز اثر نکرده و در حال ورشکستگی هستند.
چهارم:زندگی ثروت مندان ایرانی مثل بابک زنجانی رو که مطالعه بفرمایید متوجه می شوید که اکثر اونها (مخصوصا جونترها-بعد از انقلاب) از رانت خواری و روابط غیر افلاطونی و افلاطونی شون بوده که به اینجا رسیدن و نه کار و تلاش و صنعت شون. حالا فکر می کنید افرادی با این شرایط که با هم تو تمام زمینه ها کارتل تشکیل دادن که حتی دولت هم زورش بهشون نمی رسه(اخبار گمرک ایران رو یه سرچ بکنید دستتون میاد) اجازه میدن کسی خارج از گروهشون دست به فعالیتی بزنه. در منطقه ما یک کارگاه آجر پزی راه اندازی کردن با سرمایه شخصی بدونید چه بر سرشون اوردن تا ورشکست بشن!!!!

در ضمن وضعیت انجمن زیاد خوب نیست برخی عزیزان روزانه پاسخ گوی سوالات نفرات زیادی هستند و ازشون قدردانی نمیشه(یه کلیک رو تشکر خیلی فشار میاره) این باعث دلسردی این افراد و کوچشون به انجمن ها و شبکه های اجتماعی دیگه میشه. اینو برا خودم نمی گم چون فعالیتی در این انجمن ندارم ولی حیفه که این دوستان رو از دست بدید. حالا خود دانید.

بالا