اولین شخص قربانی تصادف رانندگی در ایران

JavadMessi

مدیر بازنشسته

غلامحسین درویش معروف به درویش خان یکی از نامداراترین موسیقی‌‌دانان ایران، اولین قربانی تصادف رانندگی در ایران است.

ماجرا از این قرار است که آخر شب دوم اسفند ماه سال ۱۳۰۵ هجری شمسی جهت عزیمت استاد از محفل موسیقی به منزل درشکه ای دو اسبه کرایه می‌کنند و استاد سوار بر درشکه به طرف منزل حرکت می‌نماید. در آن زمان اتومبیل به تازگی وارد خیابانهای شهر شده بود و تعداد آنها به سختی به ۵۰ دستگاه می‌رسید و همچنین اخذ گواهینامه رانندگی هنوز وجود نداشت و رانندگان عموما” ناشی بودند و قوانین راهنمایی و رانندگی نیز نه وجود داشت و نه اعمال می‌شد.

زمانیکه درشکه حامل درویش خان از خیابان امیریه به سمت شمال می‌پیچد، اتومبیل فوردی از جهت مخالف با درشکه و اسبهای آن تصادف می‌کند، اسبهای درشکه درجا تلف می‌شوند و استاد از درشکه به بیرون پرتاب شده و از ناحیه سر به زمین برخورد می‌کنند، بلافاصله مردم رسیده و مجروح را به بیمارستان نظمیه تهران که بهترین بیمارستان آن زمان تهران بود می‌رسانند.

اما متاسفانه ضربه سنگین بوده و استاد گرانقدر موسیقی ایران بعد از ۵ روز، به دلیل ضربه مغزی فوت نموده و جامعه موسیقی را سیاه پوش و داغدار فقدان خود می‌نماید. درویش خان در زمان مرگ ۵۴ ساله بود، پیکر استاد را در گورستان ظهیر الدوله جنب مزار مراد خود ظهیرالدوله داماد درویش مسلک ناصرالدین شاه دفن نمودند. مزار درویش خان در خیابان دربند گورستان ظهیر الدوله پایین آرامگاه ظهیرالدوله است.
 

JavadMessi

مدیر بازنشسته
جالب بود مرسی

خواهش می کنم
خیلی برام جالب بود که تو این 11 ساعت شما اولی بودی.مثل اینکه کسی درویش خانو نمیشناسه
خوب موسیقی سنتی دیگه خریدارش کم شده.انگار هر کی میاد دو تا جمله که ربطی به هم نداره رو می چسبونه به هم و میشه رپر خریدار بیشتر داره
 

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون.............بالاخره بعد از مدتها یه تایپک جالب دیدیم اینجا...............:w30:
شما میدونین با اون شخص(صاحب ماشین ) چیکارکردن؟؟!!
 

Similar threads

بالا