اهمیت تعویض به موقع تسمه تایم

sharco_yadak

عضو جدید
تسمه تایم چیست و دلیل تعویض به موقع تسمه تایم چه می باشد؟
تسمه تایم یکی از اصلی ترین قطعات خودرو می باشد که در صورت آسیب دیدگی می تواند عوارض جبران نشدنی برای خودرو شما به وجود آورد. به همین دلیل اصولاً پس از مشاهده علائم خاصی باید فوراً نسبت به تعویض تسمه تایمینگ اقدام شود. در این مطلب بررسی خواهیم کرد که چرا باید تسمه تایمینگ را به موقع تعویض کنیم و چه زمانی باید برای تعویض آن اقدام کنیم؟

اهمیت تعویض به موقع تسمه تایم.jpg

تسمه تایمینگ چیست؟
تسمه تایم، تسمه ای است که وظیفه آن هماهنگ کردن حرکت میل لنگ با میل سوپاپ ها می باشد؛ میل سوپاپ ها نیز وظیفه باز و بسته کردن سوپاپ ها در زمان مناسب را بر عهده دارند. تسمه تایمینگ، نیرو را از دنده تایمینگ سر میل لنگ گرفته و به دنده تایمینگ میل سوپاپ منتقل می کند. نکته حائز اهمیت جایگیری صحیح تسمه تایم می باشد. به این معنی که اگر تسمه تایم، یک یا چند دندانه جا به جا شود سوپاپ ها به موقع باز نمی شوند و باعث اختلال در کار موتور می شود.

دلایل اهمیت تعویض به موقع تسمه تایم خودرو
شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که اگر تسمه تایم را به موقع تعویض نکنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟
در جواب باید گفت که تسمه تایم پس از فرسوده شدن دچار پارگی خواهد شد. کیلومترهای متفاوتی از طرف خودروسازها برای تعویض تسمه تایم هر خودرو تعیین شده است. این مقدار به صورت میانگین روی 60 هزار کیلومتر تعریف شده است.
نکته قابل توجه این است که پارگی تسمه تایم در همه خودروها عواقب یکسانی نخواهد داشت و عواقب آن بستگی به نوع موتور دارد. در بهترین حالت پارگی تسمه تایم سبب خاموش شدن خودرو می شود که در چنین حالتی می توانید با مراجعه به تعمیرگاه مشکل را حل کنید؛ اما در بعضی خودرو ها پارگی تسمه تایمینگ باعث کج شدن سوپاپ ها می شود که برای رفع این مشکل نیاز است سر سیلندر به طور کامل باز شود.

زمان تعویض تسمه تایم
چهار نشانه رایج که باید با مشاهده این علائم باید نسبت به تعویض تسمه تایمینگ خودروی سریعاً اقدام کرد:
  1. مشکلات استارت و حرکت
  2. دور موتور به درستی عمل نمی کند.
  3. از بین رفتن دندانه ها
  4. مشکلات اگزوز
در انتها باید به این موضوع اشاره کرد که تسمه تایم یکی از مهم ترین اجزاء خودرو می باشد که آسیب دیدگی آن و عدم تعویض به موقع، می تواند آسیب های جدی به خودرو وارد کند؛ بنابراین هرگز با یک تسمه تایم کهنه رانندگی نکنید، زیرا پاره شدن تسمه تایم در اثر ضربه یا فرسودگی آن، خسارت های سنگینی را به شما تحمیل خواهد کرد.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:
Similar threads
Thread starter عنوان تالار پاسخ ها تاریخ
N زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوا دنیای خودرو 0

Similar threads

بالا