اماده پـــــــاسخگویی به ســـــــوالات شما

Ya Hosen

عضو جدید
در زمینه فـــــــرزکاری - تـــــــراشکاری- ماشین های cnc - اجزای ماشین و . . .

hossein_r

عضو جدید
سلام،وقتی میگیم cnc سه و نیم محوره ، دقیقا یعنی چی؟چه فرقی با 4 و 5 محوره داره؟اون نیم برای چی هست؟ (اصلا cnc سه محوره داریم؟)درکل ممنون میشم در مورد این تعداد محورها یه توضیح شفاف بدید

majid amirian

عضو جدید
مشکل

مشکل

سلام.
مهندسان عزیز تمام دوستای گلم کوچیکتون مجیدم. بنده رشته نقشه کشی صنعتی ترم 4 هستم با معدل 17 خواهش میکنم من میخوام کنکور بدم تورو خدا کمکم کنید رشته ساختو تولید چه گونه رشته ای هست چه درسای باید برای کنکور بخونم .تا دانشگاه خوبی قبول بشم تورو خدا کمکم کنید
منم مثل داداش کوچیکتون توروخدا

Ya Hosen

عضو جدید
ســــــلام دوست عزیزم رشته ساخت و تولید جامع ترین یا به نوعی مادر تمام رشته های صنعت هستش این رشته در دانشگاه شاخه های متفاوتی داره مجید جان من خودم ترم اخر کاردانی ساخت و تولید گرایش ماشین ابزار هستم برای قبولی تو این رشته دروس نقشه کشی تخصصی این رشه رو حتما بخون دروس محاسبات فنی 1 و 2 و اجزای ماشین و ریاضی این رشته رو حتما بخون اشنایی با کارگاه های تراش و فرز و صفحه و کارگاه های ریخته گری و جوشکاری برای بهتر فهمیدن ماهیت این رشته لازم هستش انشاا. . . که قبولی شما در دانشگاه فنی و حرفه ای انـــــــــقلاب اسلامی یا دانشگاه هابی برتر دیگر قبول شوید امیدوارم کمک کوچکی کرده باشم.

Ya Hosen

عضو جدید
ســــــــلام بنده ماشین فرزcnc سه محوره و نیم نشنیده ام ولی فرزcnc سه محوره برای قطعات پیچیده و فرم دار ودر تولیدات انبوه و ساخت قطعات با دقت بسیار بالا است ولی در چهار محوره محور چهارم بصورت جداگانه برروی ماشین نصب میگردد با این کار تولید قطعات بسیار پیچیده مهیا خواهد شد امیدوارم تونسته باشم کمکتون کرده باشم

saeedvalentino

عضو جدید
سلام،وقتی میگیم cnc سه و نیم محوره ، دقیقا یعنی چی؟چه فرقی با 4 و 5 محوره داره؟اون نیم برای چی هست؟ (اصلا cnc سه محوره داریم؟)درکل ممنون میشم در مورد این تعداد محورها یه توضیح شفاف بدید

سلام

دستگاه فرز سه محوره دستگاهی است که دارای 3 محور مستقل x,y,z می باشد ولی فقط کنترل دو محور به صورت همزمان وجود دارد یعنی فقط محورهای x,y و یا x,z و یا y,z می توانند با همدیگر(همزمان) حرکت کنند.
به همین ترتیب فرز دو نیم محوره یعنی فرزی که دارای دو محور است ولی فقط در یک راستا می تواند حرکت کند.
اگر در ماشینی 4 محور وجود داشته باشد اما کنترل همزمان تنها 3 محور مقدور باشد آن ماشین 3,5 محوره است.
ماشین های فرز CNC با 5 محور دارای 3 محور متعامد و 2 محور دورانی هستند.
برای تولید قطعات پیچیده ماننده پره توربین به ماشین فرز 5 محوره احتیاج است.

نکته: ماشین های فرز CNC حداقل دو و نیم محور دارند.

Ya Hosen

عضو جدید
دوســـــــت عزیز بنده در این مورد مطلبی نخونده بودم مـــــر30 از لطفتون همین که جواب دوستان رو میدید هم بنده از معلومات شما استفاده میکنم واقعا لط بزرگی هستش با تشــــکر

hossein_r

عضو جدید
سلام

دستگاه فرز سه محوره دستگاهی است که دارای 3 محور مستقل x,y,z می باشد ولی فقط کنترل دو محور به صورت همزمان وجود دارد یعنی فقط محورهای x,y و یا x,z و یا y,z می توانند با همدیگر(همزمان) حرکت کنند.
به همین ترتیب فرز دو نیم محوره یعنی فرزی که دارای دو محور است ولی فقط در یک راستا می تواند حرکت کند.
اگر در ماشینی 4 محور وجود داشته باشد اما کنترل همزمان تنها 3 محور مقدور باشد آن ماشین 3,5 محوره است.
ماشین های فرز CNC با 5 محور دارای 3 محور متعامد و 2 محور دورانی هستند.
برای تولید قطعات پیچیده ماننده پره توربین به ماشین فرز 5 محوره احتیاج است.

نکته: ماشین های فرز CNC حداقل دو و نیم محور دارند.

مرسی بابت وقتی که گذاشتید، استفاده خوبی از مطلبتان بردم
در این فاصله بنده کمی تحقیق کردم که نتایج رو مینویسم و امیدوارم شما نظری در این مورد بدید
ماشین های CNC از یک محور تا 12 محور میباشند اما در ایران تا 6 محور موجود هست. (مسایل تحریم و قیمت و اینجور چیزا)
یک محور : کم مصرف و بی مصرف
1.5 محور: قابلیت حرکت در 2محور; اما در یک زمان فقط در یک محور حرکت میکند (مورد استفاده بیشتر در صنایع کفاشی)
2محور : برای برش مورد استفاده قرار میگیرد (قدیمی هست و تقریبا دیگه موجود نیست)
2.5 محور : برای برش مورد استفاده قرار میگیرد
3محور : بهترین مدل برای برش ; ماشین میتواند فاصله ابزار با ورق را اندازه گیری کند و فاصله معینی رو حفظ کند.
3.5 محور: در 3محور به طور همزمان قابلیت حرکت دارد، و حول محور معینی میتواند بچرخد.
همینطور تا 6 محور بالا میره

در مورد درستی مطالب بالا بنده اصلا مطمین نیستم
مسیله ای که هست، بنده اصلا درکی از ماشین های بالای 6 محور ندارم و
هروقت صحبت از ماشین های بالای 3محور میاد وسط، دوستان میگن برای اشکال پیچیده
سوال من اینه: چقدر پیچیده؟
امکانش هست کسی از دوستان با ذکر مثال توضیح بده و حتی در صورت امکان عکس قطعه مورد نظر رو قرار بده.
باتشکر

Ya Hosen

عضو جدید
خـــــــواهش دوست عزیزم من هم همین طور خیلی از مطالبتون خوشم اومد به نظر من هر چی پیچیده گی محورها بیشتر باشه دقت و مهارت اپراتوری برنامه نویسی هم باید بسیار بالا باشه دیگه خودتون میدونید که هزینه بسیار بالایی جهت خرید حتی دستگاه های بالای سه محور هستش من دانشجوی ترم اخر رشته ساخت و تولید گرایش ماشین ابزار هستم چند باری توسط دانشگاه به شرکت های بسیار مطرح از جمله ایران خودرو و. . . جهت بازدید رفتم در ایران تعداد بسیار محدودی از دستگاه های حرفه ای و بسیار پیچیده و قدرتمند وجود داره ولی اشکار نیست من دستگاهایی رو دیدم که فقط اسمشونو شنیده بودیم که همیشه میگفتن از جمله کمیاب ترین دسگاه های cnc و dnc هستن حیف که عکسبرداری و فیلم برداری ممنوع شده بود اگه بتونم نمونه اون دستگاه ها رو که حتی در ایران هم هست رو تصاویری میزارم

امـــــــیدوارم اندک کمکی کرده باشم......یا حـــــق

بالا