اطلاعات و پرسش و پاسخ در مورد سیستم های اعلام و اطفاء حریق

black_white680

عضو جدید
با سلام
در مورد طراحی سیستم های اطفای حریق اسپلینکلر اطلاعاتی دارید؟
از کجا باید شرع کنم؟
چه مرجع هایی بخونم؟
اگر اطلاعاتی دارید ممکنه برای من ارسال کنید؟
ممنونم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

bmlizard

عضو جدید
به سایت WWW.FIREKALA.COM یه سری بزنید تو قسمت اطلاعات فنی ، بخش اسپرینکلر اطلاعات خوب و کاملی داره که میتونید استفاده کنید.

bmlizard

عضو جدید
به وبسایت WWW.FIREKALA.COM سر بزنید مطالب بسیار مفیدی در خصوص دوربین های مدار بسته هست که میتونه کمکتون کنه

bmlizard

عضو جدید
پرسش و پاسخ در خصوص سیستم های اعلام و اطفاء حریق و آتشنشانی

پرسش و پاسخ در خصوص سیستم های اعلام و اطفاء حریق و آتشنشانی

سلام

از دوستانی که در این زمینه فعال هستند و یا مشتاق هستند که از خدمات شرکت های مهندسی در زمینه آتشنشانی ، اعلام و اطفاء حریق استفاده کنند بدینوسیله دعوت میشود که در این تاپیک موارد خود را مطرح نمایند.

مهندسی سیستم های اطفاء حریق آبی (اسپرینکلر ها ، اسپری سیستم ها و ...)
مهندسی سیستم های اعلام حریق ( انواع دتکتور ها و پنل ها )
مهندسی سیستم های اطفاء حریق گازی (FM200 و CO2 و IG55 و ..)
مهندسی سیستم های اطفاء حریق فوم (اطفاء مخازن سوخت و آشیانه هواپیما)
مهندسی پمپ های آتشنشانی

معرفی نرم افزار های مربوطه

Website: www.firekala.com
-------------------------------------------------------

bmlizard

عضو جدید
سلام میتونید از سایت WWW.FIREKALA.COM بخش اطلاعات فنی گوشه پایین راست صفحه استفاده کنید مطالب بسیار خوبی مخصوصا درباره سیستمهای اسپرینکلر داره

b.n.f

عضو جدید
با سلام
در مورد طراحی سیستم های اطفای حریق اسپلینکلر اطلاعاتی دارید؟
از کجا باید شرع کنم؟
چه مرجع هایی بخونم؟
اگر اطلاعاتی دارید ممکنه برای من ارسال کنید؟
ممنونم

سلام
در مورد سیستم های آب و اتش نشانی مطالب فارسی و انگلیسی زیادی وجود داره ! نکته مهم در زمینه طراحی شناخت کامل از هدفی که در نظر دارید به عنوان مثال چه پروژه ای به چه مشخصاتی ؟اگر به صورت مشخص پروژه ای مد نظر شماست عنوان کنید شاید بهتر بتونم کمک کنم .
اما در مورد شروع کردن من چنتا مرجع رو معرفی می کنم :
1- در مورد اصول طراحی رجوع کنید به استاندارد NFPA13 . با مطالعه این استاندارد با مفاهیم و اصول طراحی این سیستم آشنا می شوید.
2- از رفرنسهای فارسی مشخصا کتاب طراحی و محاسبات سیستمهای اطفاء حریق اسپرینکلرکه نویسنده اون حسام طوسی هست.3- رفرنس های فارسی دیگه که می تونه به شما کمک کنه کتاب مهندسی حریق از رستم گل محمدی هست.فصل ششم .
موفق باشید

b.n.f

عضو جدید
سلام
من احتیاج به اطلاعاتی در زمینه طراحی سیستم های اطفاء حریق Fire Ring و Sprinkler دارم.
اگر اطلاعاتیدر زمینه روس طراحی و محاسبات بهم بدید ممنون می شم.;)

سلام
در مورد رینگ های آب و اتش نشانی نرم افزار های طراحی مبتنی بر محاسبه میزان افت فشار سیستم هست و نه جانمایی تجهیزات یا حتی حد و حدود خود رینگ ! به هر حال در مورد افت فشار ها در طول لوله که در نهایت منجر به ادامه محاسبات شما در زمینه مشخصات پمپ ها و ... میشه می تونید از نرم افزارهای رایگان که زیاد هم هست و به صورت آنلاین در بعضی از سایت ها وجود دارد استفاده کنید . در مورد جانمایی ها و تعداد همانطور که دوستان گفتن به استاندارد های NFPA13 و NFPA14 رجوع کنید .

b.n.f

عضو جدید
اگه دقيق بخوام بگم من نياز به اطلاعات پايه اي در مورد:
طراحي يا معرفي انواع سيستم هاي اطفاء حريق در ساختمان دارم
ممنون مي شم راهنمايي كنيد.

سلام احسان
به صورت مشخص اگه سیستم های اعلام حریق در ساختمان و در داخل کشور منظورت هست می تونی دستور العمل سازمان آتش نشانی رو از این لینک دانلود کنی :

http://www.firetech.blogfa.com/post/2/
در مورد سیستم های اطفاء حریق در ساختمان اگر بتونی جزیی تر بگی که دقیقا چه سیستم اطفاء حریق مد نظر شماست می تونم بیشتر کمک کنم
موفق باشید.

b.n.f

عضو جدید
سلام من دوست دارم در مورد سیستم اعلام بدونم

سلام
با توجه به گستردگی موضوع پیشنهاد من استفاده از جزوه سازمان آتش نشانی تهران که می تونید از لینک زیر دانلود کنید :
http://www.firetech.blogfa.com/post/2/

در صورت مطالعه و نیاز به اطلاعات بیشتر بنده در خدمت هستم.
موفق باشید.

b.n.f

عضو جدید
با سلام و احترام . در استاندارد nfpa 20 .در سيستم آب آتشنشاني افت فشارهاي كم را جوكي پمپ جبران مي كند اگر افت فشار ازيك مقدار بيشتر شود ديگر جوكي پمپ نمي تواند افت فشار راجبران كند و بايد پمپ اصلي وارد سرويس شود. وقتي پمپ اصلي وارد سرويس است چون داراي دبي زيادي است در صورتيكه مصرف خيلي زياد نباشد زود از سرويس خارج ميشود و در صورت ادامه مصرف دوباره وارد سرويس ميشود. اين امر ضمن اينكه باعث نوسان جريان ميشود باعث صدمه به پمپ نيز مي شود . خط گردش آب با ولو دستي در مسير خروجي پمپها وجود دارد. بهترين راه حل اين مشكل چيست؟ آيا ميشود از يك ولو كنترل فشار هوشمند در مسير استفاده كرد؟با تشكر

سلام
متاسفانه این موضوع در شرایطی به وجود می آید که طراحی درستی بر روی پمپ های تامین کننده اصلی و پمپ های جوکی انجام نشده باشد . در شرایط استاندارد وظیفه تامین افت فشار در رینگ در صورت بروز نشتی های کوچک ،بر عهده جوکی پمپ هست . متذکر می شم که جوکی پمپ ها برای روشن و خاموش شدن در دفعات زیاد حتی با دوره های نوسانی کوتاه ساخته شده اند و نباید این موضوع تاثیری بر عملکرد اونها داشته باشه.
در مورد مشکل به وجود اومده برای شما دو تا راه حل وجود داره :
1- استفاده از جوکی پمپ با ظرفیت نزدیک به نشتی فعلی سیستم.
2- تنظیم فشار سنج ها ی پمپ اصلی جهت فعال شدن در افت فشارهای پایین تر.
به صورت مشخص بنده روش اول رو توصیه می کنم و مواکدا استفاده از جوکی پمپ های مرغوب خارجی رو پیشنهاد می دهم.

موفق باشید

b.n.f

عضو جدید
باسلام وتشکر
همونگونه که مستحضرید در شبکه های اطفا حریق اغلب از لوله های داکتیل استفاده میگردد
لذا تقاضا دارد مرجع-استاندارد ومقادیر ونحوه محاسبه مقدار نشتی مجاز شبکه مذکور را برایم ارسال فرمایید
m.kianifard@yahoo.com

ضمنا نسخه جدید NFPA را اگر دارید ارسال فرمایید

سلام دوست عزیز
استفاده از لوله های داکتیل به دلایل زیادی دیگه توصیه نمی شه! در حال حاضر برای رینگ های اصلی آب و آتش نشانی از لوله ها و اتصالات پلی اتیلن در فشار های 16 اتمسفر و بالاتر (بستگی به ظرفیت خط دارد)استفاده می شود .
در مورد استاندارد ها ی طراحی هم می تونید به استاندارد NFPA14 و NFPA 20 که خودتون اشاره کردید ،مراجعه کنید . در پست های قبلی توضیح دادم که استفاده از نرم افزار ها برای جانمایی تجهیزات امکان پذیر نیست و این جانمایی از طریق نیاز سنجی در سایت ها توسط بهره بردار و بعد از اون انجام محاسبات هیدرواستاتیکی مقدور خواهد بود. در این زمینه می تونید از نرم افزار های انلاین برای افت فشار در طول یک رینگ آب و آتش نشانی استفاده کنید.
در مورد ظرفیت مجاز نشتی در طول رینگ با استناد به استاندارد NFPA این مقدار با توجه به تست اولیه رینگ از طریق تزریق فشار هوا به مجموعه عملی می شه . این تست بر مبنای تزریق هوا با فشار 40 PSI یا 2.8 BAR به مدت 24 ساعت در طول رینگ انجام می شه .در این مدت افت فشار قابل قبول0.1 BAR است . (به استاندارد NFPA14 رجوع کنید.)

موفق باشید.

b.n.f

عضو جدید
سلام به همه اگه لطف كنيد در مورد سيستمهاي اعلام واطفاء حريق براي من مطلب بفرستيد ممنون مي شم

سلام
دوست عزیر اگر به صورت مشخص شاخه های مورد نظرت در مورد سیستم ها اعلام واطفاء حریق رو برای من بنویسی و مشخص کنی که رفرنس ها فارسی باشه یا انگلیسی بنده در حد توان در خدمت شما هستم .
موفق باشید.

b.n.f

عضو جدید
سلام اكه ميشه در مورد طراحي سيستم اطفا مطالبي قراردهيد با تشكر
amir.smaeili@yahoo.com

سلام
امیر عزیز
به صورت مشخص چه نوع اطفاء حریقی مد نظر شماست؟ اطفاء حریق های دستی از طریق کپسول های دستی و یا اطفاء حریق های اتوماتیک؟شاخه اطفاء حریق رو هم اگه مشخص کنید که گازی یا آبی یا پودر یا کف هست بنده در خدمت هستم.

موفق باشید.

b.n.f

عضو جدید
سلام
من یه سئوال داشتم راجع به اینکه طراحی سیستمهای اطفائ حریق مکانهای با فضای خیلی بزرگ گیر افتادم.
راستش رو بخواهید یه مصلا است با فضای 20000 متر مربع.
هر چی فکر می کنم نمی تونم از سیستمهای رایج اطفا حریق استفاده کنم.
اگه بتونی منو راهنمایی کنی خیلی خیلی کمکم کردی و من ممنون می شم.;)

سلام
به صورت مشخص با کاربری که شما عنوان کردید استفاده از سیستم های آب و آتش نشانی توصیه می شه . در چنین متراژ های از یک شبکه اب در اطراف محوطه ،چند تا هیدرانت بر روی خط و استفاده از فایر باکس در داخل ساختمان استفاده می شه. در نقاط حساس هم از سیستم های اتوماتیک آبی SPRINKLER استفاده می شه .

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر لطفا مشخصات واضح تری از ساختمان بگید تا راحتر بشه راهنمایی کرد.

موفق باشید.

b.n.f

عضو جدید

سلام در مورد سیستمهای اطفای حریق فوماتیک مخازن نفت با سقف متحرک اطلاعات میخواستم،اگه اطلااتی دارید ممنون میشم بذارید:)

سلام
منبع فارسی در این زمینه وجود نداره . بهترین منبع استفاده از استاندارد NFPA16 هست که به صورت خیلی روشن و مرحله به مرحله الزامات طراحی رو عنوان کرده .

موفق باشید

b.n.f

عضو جدید
با سلام و احترام.یک سیستم آتشنشانی با سه پمپ موازی 250-50 و یک جوکی پمپ MDIA32-250//9.2داریم .می خواستم بدونم چه جوری می شه از همین سیستم برای آبیاری فضای سبز با فشار مورد نیاز 40 متر و دبی 4-5 لیتر در ثانیه استفاده کرد؟ با تشکر

سلام
دوست عزیز این کار به هیچ عنوان اصولی و مطابق با استانداردهای داخلی و بین المللی نیست.

b.n.f

عضو جدید
سلام.حداقل فشار نازل خروجی (کپسول اطفای حریق |co2چند باره؟/هرجی گشتم اطلاعاتی پیدا نکردم

سلام
دوست عزیز این فشار در مورد سیستم های پر فشار و کم فشار تا حدودی متغییر است و به میزان گاز و حجم فضا بستگی دارد . این عدد به صورت تقریبی 150 psi در نظر گرفته میشه.
موفق باشید.