اسپرم اهدایی

ariamiz95

عضو
کاربرد تلقیح اسپرم اهدایی موارد زیر است :
1- زمانی که با هیچیک از روشهای درمانی موفق به دریافت اسپرم از مرد نشویم.
2- موقعی که موفق به دریافت اسپرم می شویم ولی اسپرم ها مرده و نا کارآمد هستند.
3- در مواردی که شوهر اسپرم زنده دارد ولی بعلت ابتلا به یک بیماری ارثی صعب العلاج می خواهند از بروز بیماری در فرزندشان پیشگیری شود.
4- مو قعی که مرد ناقل یک ناهنجاری کروموزومی می باشد.
لازم است زوج نابارور علت ناباروری خود را بدانند و اطمینان حاصل کنند که بدون دریافت اسپرم اهدایی صاحب فرزند سالم نمی شوند و اینکار پس از بررسیهای کامل پزشکی مشخص می گردد .

روش انجام کار :
پس از انجام آزمایشات لازم خونی روی گیرنده ی اسپرم ( که نرمال بودن عوامل هورمونیِ موثر در بارداری تائید شود ) داروی تحریک تخمک گذاری+ ویتامینهای لازم داده می شود تا تخمک گذاری بهتری صورت گیرد . به کمک سونوگرافی و / یا انجام تست تخمک گذاری در ایام نزدیک به تخمک گذاری ( روز 11تا 13 سیکل ماهانه ) زمان تخمک گذاری تعیین می شود . رضایت نامه از زوج گیرنده ی اسپرم ( مبنی بر دریافت اسپرم اهدایی ) گرفته می شود . با توجه به مشخصات ظاهری آنها اهدا کننده ی مناسب در نظر گرفته می شود .
روز تخمک گذاری تلقیح اسپرم در مطب به روش IUI و بدون بیهوشی انجام می شود و پس از نیمساعت استراحت به منزل می روید . در منزل نیاز به استراحت نیست و انجام کارهای خانه داری اشکالی ندارد ، فقط از انجام کارهای سنگین و ورزشهای پرشی یا سنگین باید خوداری کنند . باید بدانید که استرس و درگیری و اضطراب شدید احتمال حاملگی را کم می کند .
چنانچه تمایل دارید دقیقتر بدانید که تلقیح چگونه انجام می شود ،

روش انتقال اسپرم اهدایی

روزی که قرار است انتقال اسپرم به روش آی یو آی انجام شود فرد اهدا کننده در مرکزی که قرار است آی یو آی انجام شود حاضر می شود ، ظرف جمع آوری نمونه در اختیار ش گذاشته می شود . اگر اهدا کننده مجرد باشد به روش خود ارضایی و اگر متاهل باشد بکمک همسرش با نزدیکی ناقص نمونۀ نطفه را تهیه و در ظرف مخصوص شیشه ای می ریزد .
نمونۀ اسپرم در محفظه ای بنام بن ماری گذاشته می شود . این محفظه درجۀ حرارت ثابت 37 دارد . پس از ربع ساعت نمونه با محلولهای خاص تقویت اسپرم مخلوط و سانتریفیوژ می شود تا اسپرمهای مرغوب از اسپرمهای بدرد نخور جدا شود .این کارها یک تا دوساعت زمان می برد .
سپس اسپرمهای مرغوب که تحرک عالی دارند و درمحلول مغذی اسپرم شناور هستند با سرنگ انسولینی و کاتتر مخصوص کشیده شده و بکمک اسپکولوم مطابق آنچه که در تصویر قسمت قبلی دیده می شود در عمق رحم تلقیح می شود . این روش انتقال اسپرم اهدایی معمولا بدون درد یا با درد مختصر ( قابل تحمل ) همراه می باشد .

مسائل شرعی:
خوشبختانه تعدادی از مراجع محترم تقلید فتوا داده اند که تلقیح اسپرم فرد غریبه به داخل رحم زن به منظور بارداری اشکال شرعی ندارد، ولی در مورد ارث و محرمّیت احتیاط باید مراعات شود .
تعدادی از مراجع محترم تقلید نیز تلقیح اسپرم اهدائی را جایز ندانسته اند .
زوجهائی که مرجع تقلیدشان مخالف تلقیح اسپرم اهدائی می باشد و تمایل دارند از این نوع درمان بهره مند شوند ، می توانند مطابق بند 19 از احکام تقلید که اول تمام رساله ها نوشته شده بعضی مسائل را از مرجع تقلید دیگری که از نظر علمی همتراز مرجع تقلید خودشان باشد ، تقلید کنند .
سه نفر از مراجع تقلید ( آقایان مکارم - سیستانی و صانعی ) IVF با اسپرم اهدائی را جایز می دانند .
پدر شرعی فرزند باید توجه داشته باشد که تمام وظایف پدری ( مخارج طفل - محبت - نگهداری - تربیت ومواظبت ) از نظر شرعی به عهده اوست و چنانچه در انجام وظایف پدر بودن در حق طفل کوتاهی کند از نظر شرعی مسئول خواهد بود .
چنانچه در مورد مسائل شرعی خواهان دانستن مطالب بیشتری هستید مقاله ی مسائل شرعی اسپرم اهدایی را هم مطالعه کنید . { 1- کلیک منو 2- کلیک مطالب و مقالات 3- کلیک مسائل شرعی اسپرم اهدایی }
علت اینکه اسپرم اهدایی در اصفهان با مخالفت کمتری روبرو شده و انجام می شود ولی در سایر شهرها بسختی قابل انجام است ، این است که آیت الله مظاهری رئیس حوزه علمیه اصفهان یکی از علمائیست که مجوّز تلقیح اسپرم اهدایی را صادر کرده است .
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:
Similar threads
Thread starter عنوان تالار پاسخ ها تاریخ
A مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی پزشکی 0
A جنین اهدایی پزشکی 0

Similar threads

بالا