از سخت افزار کامپیوتر چه بدانیم تا بتوان به ما مهندس سخت افزار گفت

shoonisht

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
با تشکر از لطف دوستان عزیز به اینجانب .
بنده تا کنون تجربیات خود را جهت رفع مشکلات دوستان ارائه دادم .
دوستانی از اینجانب درخواست کردند تا اطلاعات جامعی در خصوص سخت افزار ارائه بدهم تا به راحتی با دانستن آنها بتوانیم تشخیص دهیم چه سیستمی برای چه کاری خوب است ؟ تکنولوژی حال حاضر چیست ؟ برای خرید کامپیوتر چه نقطه نظراتی را در نظر داشته باشیم ؟ و از این دست سوالات تا بتوانیم به خود یک مهندس سخت افزار بگوئیم .

مهم1- اینکه همه دوستان سرور بنده بوده و قصد جسارت به هیچ کسی را ندارم .
مهم2- توجه این که سعی می کنم از گفتن اصطلاحات و لغت های سنگین که فقط به درد بازار می خورد کم کنم و در حد امکان توضیحاتی در خصوص آنها و فهمیدن آنها بنویسم .
............. .......................
مهم3- مدیران عزیز اگر تشخیص دادند این پروژه را از پروژه های آموزشی سخت افزار جدا کنند و یا در آن ادغام .
............. .......................
مهم4- از همه دوستانی که تجربه سخت افزاری دارند و یا از گفته های اساتید داتنشگاه دانسته های بهتری دارند تقاضا می کنم حتما در این راستا ما را یاری کنند .
همچنین دوستانی که تجربه فروش دارند نیز ما را از تجربیات خود دریغ ننمایند .
.......................... :gol::heart::gol:
...........
با تشکر - سیستم 32

shoonisht

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
دوستان عزیز برای شروع کار از مادربرد شروع می کنیم .
............
از اصلی ترین قطعات سخت افزاری مادربرد است .
مادربرد مهمترین قطعه سیستم است ، چون مادربرد مشخص می کند که از چه نوع رم(RAM) ، چه نوع کارت گرافیک(VGA Cart) ، چه نوع CPU و همچنین از کدام برند CPU استفاده کنیم . به این علت که تمامی این قطعات بر روی محل مخصوص خود روی مادربرد نصب می شوند .
در مرحله اول بایستی مادربرد را به خوبی بشناسیم و اجزاء و قطعات آن را نام ببریم و بدانیم هر قطعه چه کاری انجام می دهد و چگونه فرآیند آن را انجام می دهد ؟...
بخش اول :
بر روی مادربرد به طور معمول یک سوکت CPU (محلی برای قرار گرفتن و برقراری ارتباط بین CPU و دیگر قطعات) وجود دارد با توجه به نوع سوکت می توانیم بفهمیم که این مادربرد چه نوع و چه برندی از CPU را پشتیبانی می کند ؟ بر روی مادربردی که اینتل را ساپورت می کند نمیتوان AMD نصب کرد .
در ادامه از اطلاعاتی که در دفترچه مادربرد نوشته شده می توانیم بفهمیم کدام سری از CPU قابل استفاده بر روی این مادربرد است . یکی از مهمترین نکاتی که بایستی دقت کنیم سرعت CPU است .
این سرعت توسط اسیلاتوری (کریستال) که بر روی مادربرد تعبیه شده است و مدار مربوطه تولید می شود . کریستال تولید فرکانس می کند . فرکانس سرعت لازم برای CPU می باشد . این سرعت همان سرعت داخلCPU است . CPU به خودی خود سرعتی ندارد بلکه از سرعت پشتیبانی مادربرد وظیفه کنترل همه قطعات دیگر را انجام می دهد .
متاسفانه به علت مشکل داشتن دوربین عکاسی بنده و عدم دسترسی به دوربین عکس های مربوط به این نوشته ها را به زودی بر روی پست قرار خواهم داد .
در پست های بعدی به انواع سوکت های CPU و به طور خاص اینتل خواهیم پرداخت .
با تشکر – سیستم 32

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام استاد
لطفا ادامه بدین آموزش هاتونو :gol:
عنوان تاپیکتون همه چی رو می رسونه
ماها مهندس کامپیوتریم اما از سخت افزار تقریبا چیزی نمی دونیم :(

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام استاد
لطفا ادامه بدین آموزش هاتونو :gol:
عنوان تاپیکتون همه چی رو می رسونه
ماها مهندس کامپیوتریم اما از سخت افزار تقریبا چیزی نمی دونیم :(
سلام....
به نظر بنده این که کسی در مورد کامپیوتر یا سخت افزار اون چیزی نمیدونه به خودش بر میگرده...
من که سال ۸۶ اومدم دانشگاه ...از کامپیوتر..فقط می دونستم که مانیوتر و کیس و موس و کیبور چی هستند... تازه اگه با هم قاتیشون نمیکردم...
در مورد سخت افزار بهتر هستش که هرکس تویه اینترنت یه سرچی بکنه... بهتر هستش....
چون چیزی که با تلاش آدم بدست میاد بیشتر و بهتر تویه ذهن باقی می مونه....
البته آقایون بهتر هستش که سایت های پارسی رو بخونن و خانومها سایت های انگلیسی...چون همیشه آقایون تویه درس زبان انگلیسی مشکل داشتند و دارن.... مثل خودم من...
با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

palmtree

کاربر فعال
سلام....
به نظر بنده این که کسی در مورد کامپیوتر یا سخت افزار اون چیزی نمیدونه به خودش بر میگرده...
من که سال ۸۶ اومدم دانشگاه ...از کامپیوتر..فقط می دونستم که مانیوتر و کیس و موس و کیبور چی هستند... تازه اگه با هم قاتیشون نمیکردم...
البته آقایون بهتر هستش که سایت های پارسی رو بخونن و خانومها سایت های انگلیسی...چون همیشه آقایون تویه درس زبان انگلیسی مشکل داشتند و دارن.... مثل خودم من...
با تشکر
وب سایتهای مرجع درست و حسابی که اطلاعات مفیدی رو به آدم بده سخت پیدا میشه. اکثرا یا جنبه خرید و فروش دارند یا اطلاعات ساده و اولیه ای رو میدن. حالا اگه شما از اون دسته وب سایتهای خوب سراغ دارید بذارید. ممنون میشم.

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وب سایتهای مرجع درست و حسابی که اطلاعات مفیدی رو به آدم بده سخت پیدا میشه. اکثرا یا جنبه خرید و فروش دارند یا اطلاعات ساده و اولیه ای رو میدن. حالا اگه شما از اون دسته وب سایتهای خوب سراغ دارید بذارید. ممنون میشم.

ُلام...
خوب خودت اشاره کردی...
وب سایت های فروشنده فقط جزئیات رو بهت میدن....
خوب از این جزئیات باید استفاده کنی و اطلاعاتی رو که خودت می خوای بدست بیاری...
بعد تویه یه سری از وب سایت ها که اخبار تخصصی رو بهت میدن عضو بشی و اخبار رو از اونجا دنبال کنی... مثلا برای کارت گرافیک وب سایت HotOverClock وب سایت خوبی هستش....
تویه ایران هیچی هستی و هرچی میشی خودت هستی و نه کس دیگه..میشه پولدار شد و هم میشه فقیر موند..... فقط باید راه و روشش رو بدونی.... همین رو تویه کامپیوتر تعمیم بده...
بازم اگه سوالی بود بگو...
با تشکر...

nja

عضو جدید
سلام....
با تشکر[/QUOTE

قابل توج دوست عزیز بگم هرکی کامپیوتر بلده ملاک نیست که سخت افزار بدونه برای سخت افزار بای الکترونیک ومدارهارو بشناسید دذ ضمن رشته دانشگاهی جداگانه داره

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام....
با تشکر[/QUOTE

قابل توج دوست عزیز بگم هرکی کامپیوتر بلده ملاک نیست که سخت افزار بدونه برای سخت افزار بای الکترونیک ومدارهارو بشناسید دذ ضمن رشته دانشگاهی جداگانه داره

سلام...
حرف شما هم درسته...ولی یادمون باشه که اینجا ایرانه و وقتی که به کسی میگن دکتر باید بتونه مریضی های عمومی رو هم تشخیص بده...و از یه مهندس کامپیوتر هم انتظار میره علاوه بر تخصصش کارهای دیگه ای رو هم انجام بده ....
تویه ایران باید همه چیز بلد بود....
دروغ میگم...
با تشکر...

davood125

عضو جدید
سلام...
حرف شما هم درسته...ولی یادمون باشه که اینجا ایرانه و وقتی که به کسی میگن دکتر باید بتونه مریضی های عمومی رو هم تشخیص بده...و از یه مهندس کامپیوتر هم انتظار میره علاوه بر تخصصش کارهای دیگه ای رو هم انجام بده ....
تویه ایران باید همه چیز بلد بود....
دروغ میگم...
با تشکر...

والا راست میگی

HaMiD.TcI

مدیر تالار موبایل متخصص سیستم عامل Apple
مدیر تالار
تحصیلاتتون رو ادامه بدین و یه چیزی یاد بگیرین تا بتونید واسه بقیه مفید باشید.
در حد اطلاعاتتون هم به بقیه کمک کنید.
میخوان بگن مهندس ,میخوان نگن.
ملاک اطلاعات هیچ فردی رو نمیشه با یه لقب سنجید.

Sarp

مدیر بازنشسته
سلام
البته جناب shoonisht خودشون تو کار سخت افزار و قطعات و تعمیر هستند و اطلاعاتشون مطمئنا خیلی بیشتر از بنده ست

ولی یه نکته رو خواستم یادآوری کنم

کسی که مهندسی سخت افزار میخونه معنیش این نیست که بتونه یه سیستم توپ واسه مشتری اسمبل کنه (جمع کنه)
یا بتونه مثلا یه پاور رو تعمیر کنه
یا بتونه خش سی دی رو بگیره (!)

مهندس سخت افزار در واقع کارش یافتن راه حلهای پیشرفت معماری انواع سخت افزار مثل cpu و ram و هارد , . . . است
البته چون تو ایران (تا چند صد هزار کیلومتریش البته) از تولید چنین چیزهایی خبری نیست پس کلمه "سخت افزار" در عبارت "مهندس سخت افزار" به شنونده چنین القا میکنه که این فرد باید توانائی تعمیر و اسمبل و . . داشته باشه

و البته مهندسی نرم افزار هم همچنین
مهندسی نرم افزار تو ایران یعنی برنامه نویس
و یا در بعضی مواقع یعنی کسی که از شبکه سر در میاره
و در بین عوام یعنی کسی که میتونه ویندوز و نرو نصب کنه بتونه شو و کلیپ رایت کنه رو سی دی

در حالی که کار یک مهندس نرم افزار یافتن راههای پیشرفت معماری برنامه ها و سیستم عاملها و برنامه های امنیتی و . . است
و باز هم چون ما از این چیزها در ایران نداریم معنی مهندسی نرم افزار همون رایت سی دی میشه و در یک شرایط بهتر ، کسی که بتونه برنامه نویسی کنه :دی

nasas

عضو جدید
من به طور اتفاقي گذرم به اين تاپيك افتاد و مطالب دوستان را نخواندم فقط بگم كه رشته سخت افزار چيزي بين الكترنيك و علوم كامپيوتر است . ازجمله كتاب هاي دانشگاهي ميتوان به معماري كامپيوتر - مدار هاي الكتريكي -مدارهاي منطقي - الكترنيك - ريزپردازنده -برنامه نويسي و....اشاره كرد

Erfan_K

عضو جدید
کاربر ممتاز
من به طور اتفاقي گذرم به اين تاپيك افتاد و مطالب دوستان را نخواندم فقط بگم كه رشته سخت افزار چيزي بين الكترنيك و علوم كامپيوتر است . ازجمله كتاب هاي دانشگاهي ميتوان به معماري كامپيوتر - مدار هاي الكتريكي -مدارهاي منطقي - الكترنيك - ريزپردازنده -برنامه نويسي و....اشاره كرد
درسته . مشکل که بین دانشجوهای کامپیوتر (روی صحبت سخت افزار) وجود دارد فرق بین یک تکنسین کامپیوتر ، لیسانس علوم کامپیوتر و مهندس کامپیوتر می باشد . تکنسین کامپیوتر در واقع شخصی متبهر در کارهای نصب و پیکره بندی سیستم و در یک کلام آشنایی مطلوب از مراجعی چون +A و یا تعمیرات سخت افزار می باشد. کارشناس علوم کامپیوتر در سطحی بالاتر از تکنسین و با تفکری راهبردی برای ارائه ایده های نوین برای مهندسان کامپیوتر می باشند . مهندسان سخت افزار ، طراح اند . عدم اشنایی بسیاری از دانشجویان سخت افزار و یا فارق التحصیلان این رشته با کار اصلی خود سبب سردرگمی و بی معنی بودن دروس دانشگاهی و عدم ارتباط با بازار کار می باشد . لذا تمامی دروس پیش نیاز اعم از مدارات منطقی الی .... VLSI همگی ابزاری برای طراحی هرچه بهتر سخت افزار می باشد . طراحی می تواند بروی میکروهای موجود انجام گیرد و یا می تواند به ساخت مدارات مجتمع و با استفاده FPGA و PLC ها و ... منتج شود.
در قدمی بالاتر کارشناسان ارشد معماری کامپیوتر یا سخت افزار توسعه دهندگان ساخت های موجود و یا ایده هایی برای پیشرفت در طراحی ها هستند که این ایده ها غالبا به صورت مقاله ی داخلی و یا خارجی ارائه می شوند.
در اخر گفتنی است که آشنایی هر بخش نام برده با اطلاعات بخش های پایین تر خود و یا بالاتر ، سبب تخصص بیشتر و زیبای کار بیشتر آن دسته خواهد شد و اینکه یک مهندس کامپیوتر به دلیل غرور مدرک خود ، از مسائلی چون تعمیرات و علوم کامپیوتر جدا شود ، دایره اطلاعات وی برای طراحی دقیق تر کوچک می کند و تفاوت بین مهدسان برجسته با دیگر هم نوعانشان در همین است.

آخرین ویرایش:

Setareh_madness

عضو جدید
سلام
البته جناب shoonisht خودشون تو کار سخت افزار و قطعات و تعمیر هستند و اطلاعاتشون مطمئنا خیلی بیشتر از بنده ست

ولی یه نکته رو خواستم یادآوری کنم

کسی که مهندسی سخت افزار میخونه معنیش این نیست که بتونه یه سیستم توپ واسه مشتری اسمبل کنه (جمع کنه)
یا بتونه مثلا یه پاور رو تعمیر کنه
یا بتونه خش سی دی رو بگیره (!)

مهندس سخت افزار در واقع کارش یافتن راه حلهای پیشرفت معماری انواع سخت افزار مثل cpu و ram و هارد , . . . است
البته چون تو ایران (تا چند صد هزار کیلومتریش البته) از تولید چنین چیزهایی خبری نیست پس کلمه "سخت افزار" در عبارت "مهندس سخت افزار" به شنونده چنین القا میکنه که این فرد باید توانائی تعمیر و اسمبل و . . داشته باشه

و البته مهندسی نرم افزار هم همچنین
مهندسی نرم افزار تو ایران یعنی برنامه نویس
و یا در بعضی مواقع یعنی کسی که از شبکه سر در میاره
و در بین عوام یعنی کسی که میتونه ویندوز و نرو نصب کنه بتونه شو و کلیپ رایت کنه رو سی دی

در حالی که کار یک مهندس نرم افزار یافتن راههای پیشرفت معماری برنامه ها و سیستم عاملها و برنامه های امنیتی و . . است
و باز هم چون ما از این چیزها در ایران نداریم معنی مهندسی نرم افزار همون رایت سی دی میشه و در یک شرایط بهتر ، کسی که بتونه برنامه نویسی کنه :دی

دقیقا همینه مخصوصا ماهایی که سخت افزار میخونیم باید انواع و اقسام مدارها رو بخونیم و در سطح بالا بلاد باشیم چون درسهای دانشگاه جوریه الان که آدم یادم یادش میره این همه مدار و داره واسه چی میخونه