[اخبار هنری] - مسابقه جهانی کاریکاتور غزّه

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتاز
مسابقه جهانی کاریکاتور غزه برگزار می‌شود
رئیس خانه کاریکاتور ایران از برگزاری مسابقه بین المللی کارتون و کاریکاتور غزه خبر داد و اعلام کرد که در اولین روز از اعلام این فراخوان آثاری از هفت کشور ارسال شده است.

به گزارش مهر، مسعود شجاعی طباطبایی رئیس خانه کاریکاتور ایران درباره برگزاری «مسابقه بین المللی کارتون و کاریکاتور غزه» گفت: این مسابقه به صورت بین المللی و در دو بخش اصلی کارتون موضوعی و کاریکاتور چهره برگزار می‌شود.

وی در توضیح بخش های این مسابقه افزود: در بخش کارتون موضوعی سه تقسیم بندی داریم که شامل سکوت رسانه های غربی و مجامع بین المللی، جنایت و کودک کشی در غزه، خیانت و همراهی شیوخ عرب و شیطان بزرگ آمریکا می‌شود و در بخش کاریکاتور چهره نیز در دو مورد بازی با کلمات کرده ایم و برای این که موضوع نسل کشی را به جنایات این سیاستمداران دنیا ارتباط دهیم، اسامی آنها را با یکدیگر تلفیق کرده ایم که شامل «آدولف نتانیاهو!» و «بنیامین هیتلر» می‌شود و همچنین «شیمون پرز»، «ایهود اولمرت»، «باراک اوباما»، «ملک عبدلله (پادشاه عربستان)»، «حمد بن عیسی آل خلیفه (پادشاه بحرین)»، «فرانسوا اولاند»، «دیوید کامرون» و«آنگلا مرکل» از دیگر سیاستمداران دنیا هستند که در این بخش کاریکاتور چهره آنها را به نمایش خواهیم گذاشت.

شجاعی طباطبایی تصریح کرد: ما می‌خواستیم که هنرمندان دنیا شباهت این افراد را به یکدیگر در آثارشان به نمایش بگذارند به خصوص در موضوع نسل کشی چرا که برخی از آنها به موضوعی به نام هولوکاست تأکید و باور دارند که در جریان آن 6 میلیون یهودی کشته شده است و این موضوع را بهانه ای کرده اند تا امروز رژیم صهیونیستی خود عامل چنین نسل کشی در غزه باشد.

این کاریکاتوریست با بیان این که هر هنرمند می‌تواند 5 اثر در هر بخش ارائه کند ادامه داد: هنرمندان تا آخر مهرماه سال جاری مهلت دارند تا آثارشان را به نشانی info@resistart.ir ارسال کنند.

او ضمن اشاره به جوایز این مسابقه یادآور شد: جوایز بسیار خوبی برای این مسابقه در نظر گرفته شده است و به نفرات اول هر بخش 1500 دلار به همراه لوح تقدیر و تندیس به نفرات دوم هر بخش 1000 دلار به همراه لوح تقدیر و تندیس و به نفرات سوم هر بخش 700 دلار به همراه لوح تقدیر و تندیس اهدا خواهد شد.

شجاعی طباطبایی همچنین از اهدای 6 جایزه 500 دلاری به هرماه لوح تقدیر به دیگر برگزیدگان این مسابقه خبر داد.

این داور جشنواره های کاریکاتور بین المللی درباره پیش بینی خود از میزان مشارکت هنرمندان دنیا در این مسابقه بیان کرد: با وجود آن که تنها یک روز از اعلام فراخوان این مسابقه گذشته است اما تاکنون آثاری از هفت کشور دنیا برای ما ارسال شده است که پیش بینی می‌کنیم شاهد استقبال خوبی از سوی هنرمندان ظلم ستیز دنیا باشیم.

او تأکید کرد: هنرمندان بسیاری در دنیا متوجه وحشی گری های رژیم صهیونیستی و مظلومیت مردم غزه شده اند و برای همدلی و همکاری در چنین برنامه ای ابراز علاقه کرده اند.

شجاعی طباطبایی در خاتمه درباره چگونگی نمایش این آثار توضیح داد: این آثار را به مناسبت 13 آبان روز دانش آموز هم به شکل نمایشگاهی و هم در فضای مجازی به نمایش خواهیم گذاشت که برای محل نمایشگاه موسسه صبا را در نظر گرفته ایم و در فضای مجازی نیز در سایت ایران کارتون و در سایت جشنواره هنر مقاومت این آثار به نمایش درخواهد آمد.
منبع: همشهری آنلاین
 
بالا