آرامش سنگ یا برگ

salaman

عضو جدید
مردجوانی کنار نهر آب نشسته بود و غمگین و افسرده به سطح آب زل زده بودمرد سالخورده ای از آنجا می گذشت. او را دید و متوجه حال پریشانش شدو کنارش نشست مرد جوان بی اختیار گفت: عجیب آشفته ام و همه چیز در زندگی ام به هم ریخته است. به شدت نیازمند آرامش هستم و نمی دانم این آرامش را کجا پیدا کنم؟
مرد سالخورده برگی از درختی کند و آن را داخل نهر آب انداخت و [FONT=&quot] و[/FONT][FONT=&quot]گفت:به این برگ نگاه کن وقتی داخل آب می افتد خود را به جریان[/FONT][FONT=&quot] آب [/FONT][FONT=&quot]می[/FONT][FONT=&quot]سپارد وبا آن می رو[/FONT][FONT=&quot]د[/FONT][FONT=&quot]سپس [/FONT][FONT=&quot]سنگی بزرگ را از[/FONT][FONT=&quot]کنار جوی آب برداشت[/FONT][FONT=&quot] و داخل نهر انداخت . سنگ به خاطر سنگینی اش داخل نهر[/FONT][FONT=&quot] فرو رفت و در عمق[/FONT][FONT=&quot] آب[/FONT][FONT=&quot] کنار بقیه[/FONT][FONT=&quot] ی [/FONT][FONT=&quot]سنگ ها قرار گرفت[/FONT][FONT=&quot] مرد سالخورده[/FONT][FONT=&quot] گفت[/FONT][FONT=&quot]:[/FONT][FONT=&quot]این سنگ را هم که دیدی. به خاطر[/FONT][FONT=&quot]سنگینی اش توانست [/FONT][FONT=&quot]بر نیروی[/FONT][FONT=&quot] جریان آب غلبه کند و درعمق نهر قرار گیر[/FONT][FONT=&quot]د[/FONT][FONT=&quot]اما امواجی[/FONT][FONT=&quot] را روی آب ایجاد کرد و بر جریان آب تاثیر گذاشت [/FONT][FONT=&quot]حال تو به من بگو آیا آرامش[/FONT][FONT=&quot] سنگ را می خواهی یا آرامش برگ را[/FONT][FONT=&quot]مرد جوان مات و متحیر به [/FONT][FONT=&quot]او[/FONT][FONT=&quot]نگاه کرد و گفت: اما برگ که [/FONT][FONT=&quot]آ رام نیست[/FONT][FONT=&quot] او[/FONT][FONT=&quot]با هر افت و خیز آب نهر بالا و پائین می رود و الان معلوم نیست کجاست! [/FONT][FONT=&quot]لااقل سنگ می داند کجا ایستاده و با وجودی که در بالا و اطرافش آب جریان[/FONT][FONT=&quot] دارد اما محکم ایستاده و تکان نمی خورد. من آرامش سنگ را ترجیح می دهم [/FONT][FONT=&quot]مرد سالخورده[/FONT][FONT=&quot] لبخندی زد و گفت: پس[/FONT][FONT=&quot] حال که خودت انتخاب کردی[/FONT][FONT=&quot] چرا از جریان های[/FONT][FONT=&quot] مخالف و ناملایمات جاری[/FONT][FONT=&quot] زندگی ات می نالی؟[/FONT][FONT=&quot] ا[/FONT][FONT=&quot]گر آرامش سنگ را[/FONT][FONT=&quot]برگزیده ای پس تاب ناملایمات را هم[/FONT][FONT=&quot] داشته باش و محکم هر جایی که هستی[/FONT][FONT=&quot] ...[/FONT][FONT=&quot]آرام و قرار خود رااز دست مده [/FONT][FONT=&quot]در عوض از[/FONT][FONT=&quot]تاثیری که بر جریان زندگی داری خشنود باش[/FONT][FONT=&quot] مرد جوان که آرام شده بود نفس عمیقی کشید و از جا برخاست و[/FONT][FONT=&quot]از[/FONT][FONT=&quot]مرد سالخورده[/FONT][FONT=&quot]پرسید[/FONT][FONT=&quot]:[/FONT][FONT=&quot]شما اگر جای من بودید آرامش سنگ [/FONT][FONT=&quot]را[/FONT][FONT=&quot] انتخاب می کردید یا آرامش برگ را؟[/FONT]
[FONT=&quot]پیرمرد[/FONT][FONT=&quot] لبخندی زد و گفت: من تمام زندگی ام خودم را با اطمینان به خالق[/FONT][FONT=&quot] رودخانه هستی [/FONT][FONT=&quot]به جریان زندگی سپرده ام و چون می دانم در آغوش[/FONT][FONT=&quot] رودخانه ای هستم که همه ذرات آن نشان از حضور یار دارد[/FONT][FONT=&quot]از افت و خیزهایش هرگز[/FONT][FONT=&quot]دل آشوب نمی شوم[/FONT][FONT=&quot] من آرامش برگ را می پسندم[/FONT][FONT=&quot] ولی می دانم که خدایی هست که هم به سنگ توانایی ایستادگی را داده است [/FONT][FONT=&quot]و هم به برگ[/FONT][FONT=&quot] توانایی همراه شدن با افت وخیزهای سرنوشت[/FONT]

[FONT=&quot]دوست من[/FONT][FONT=&quot]....[/FONT][FONT=&quot]برگ[/FONT][FONT=&quot] یا س[/FONT][FONT=&quot]نگ بودن[/FONT]

[FONT=&quot]انتخاب با[/FONT][FONT=&quot]توست[/FONT]

آخرین ویرایش: