آرامش روح و روان از دیدگاه اسلام

مسروری

عضو جدید
کاربر ممتاز
آرامش روح و روان از دیدگاه اسلام

در این نوشتار چند مورد از مهمترین نکاتی که در ایجاد آرامش روانی انسان موثر است اشاره می شود. امید است که دارویی شفابخش برای درد اضطراب و پریشانی افرادی باشد که مدتهاست آرامش از آنها سلب شده و دنبال آن در مطبهای روانپزشکان و داروهای شیمیایی برای تسکین اعصاب خود می گردند و آرزوی داشتن خوابی راحت و بی استرس دارند. اما باید متذکر شد که در انجام همین مسایل ساده دین اسلام، نتایج موثری در کسب آرامش روح و روان پیدا می کنید.


ایمان

مهمترین و اولین گزینه برای رسیدن به آرامش روح و روان، ایمان است.ایمان به معنای باور و تصدیق قلبی به خدا و رسولش است. در قرآن در سوره مبارکه فتح می خوانید: “هوالذی انزل السکینه فی قلوب المؤمنین لیزدادوا ایمانا مع ایمانهم… ” «اوکسی است که آرامش را در دلهای مؤمنان نازل کرد تا ایمانی به ایمان شان بیافزایند…».

قرآن


قرآن که یک نسخة شفا بخش برای همة دردها می باشد، خود را به عنوان یک عامل تسکین دهنده قلبها و محکم کننده دل و آرام بخش معرفی می کند. “… تنها با یاد خدا دلها آرامش می یابد”
نماز
با کمک صبر و بردباری و خواندن نماز که بهترین راه یاد خداست، آرامش را به زندگی خود هدیه کنید. “یا ایها الذین آمنوا واستعینوا بالصبر والصلوه انّ الله مع الصابرین”. در سوره مبارکه طه می فرماید: “اقم الصلوه لذکری” نماز را برای یاد من به پا دار.


ذکر


یکی از عوامل آرامش ”ذکر” (یاد خدا) است. قران می فرماید: «الّذین آمنوا وتطمئنّ قلوبهم بذکر الله الا بذکر الله تطمئنّ القلوب» «کسانی که ایمان آورده اند، و دلهایشان به یاد خدا مطمئن (و آرام) می گیرد، آگاه باشید، تنها با یاد خدا دلها آرامش می یابد»

صبر


صبر در عبادت، معصیت و همچنین صبر، تحمل و شکیبایی در مقابل ناملایمات زندگی از مهارت های اساسی در حفظ آرامش روحی است. “انّ الله مع الصابرین” و ” والله یحب الصابرین”. خداوند با صابران است و آنها را دوست می دارد. و کسی که خداوند پشتیبان او باشد و او را دوست بدارد یقینا امنیت وآرامش هم برای او فراهم می شود.
دل کندن از تعلقات دنیوی
دل کندن از تعلقات دنیوی یعنی بیش از حد به فکر جمع کردن مال و ثروت نباشید، اما داشتن پشتوانه مالی در حد معقول ضروری است.


در جمع بودن و صله رحم


در جمع بودن و با جمع زندگی کردن ضروری است، جمع دوستان خوب و مطمئن بهترین نعمت دنیوی است. دوستانی که مایه ی خیر وبرکت اند و با دیدن آنها به یاد خدا می افتید که بهترین آرامش بخش دلها یاد خداست. دیدن اقوام و خویشان را حتما در برنامه هفتگی یا ماهانه خود بگنجانید.

توکل


“توکّل ” به معنای واگذاری همة امور به خدا است. در سوره مبارکه طلاق می خوانیم”و خداوند از جایی که گمان نبرد به او روزی عطا کند و هر که (در هر امر) بر خدا توکل کند خدا او را کفایت خواهد کرد که خدا امرش (بر همه عالم) نافذ و روان است و برهر چیز قدر و اندازه ای مقرر داشته است”

امید


امید، محرک انسان برای رسیدن به خواسته ها و آرزوهاست در نتیجه وقتی به خواسته هایش برسد احساس رضایت می کند. در سوره مبارکه یوسف آمده که: “پسرانم! بروید و از یوسف و برادرش جستجو کنید واز رحمت خدا مأیوس نشوید که تنها گروه کافران از رحمت خدا مأیوس می شوند.” اینکه قرآن کسانی که از رحمت الهی نا امید هستند را جزء کافران به حساب می آورد برای این است که یأس و ناامیدی از رحمت خدا، در حقیقت محدود کردن قدرت خداست.

پناه بردن بر خداوند

استعاذه یا طلب پناهندگی از خداوند برای رهایی از شر وسوسه های شیطان راهی برای رسیدن به آرامش و اطمینان نفس است. در سوره مبارکه اعراف می خوانیم: “وهرگاه وسوسه ای از شیطان به تو رسید، به خداپناه بر، که شنوا و داناست”. پناه بردن به کسی که پناه بی پناهان است و همه درسایه لطف الهی احساس امنیّت و آرامش می کنند. “بلی من اسلم وجهه لله و هو محسن فله اجره عند ربه ولا خوف علیهم ولاهم یحزنون” آری، کسی که خود را تسلیم خداوند کند و نیکوکار باشد پاداش او نزد پروردگارش است، نه ترسی بر آنهاست ونه غمگین می شوند.

دعا


باید توجّه داشت که دعا و تضرّع به درگاه خداوند، باعث کاهش اضطراب می شود، زیرا خداوند، اجابت کردن دعای او را تضمین فرموده است و وقتی انسان برای رفع مشکلاتش و برای برآورده شدن حاجاتش دست به دعا بر می دارد، به رفع آنها امیدوار است. ” و قال ربکم ادعونی استجب لکم ” و بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را.

اعمال قبل خواب

شب‏ها قبل از خواب، دو رکعت نماز و سوره «ملک» را بخوانید.
گفتن سه بار تسبیحات اربعه.
سه بار خواندن سوره توحید.
چهارده بار صلوات به نیابت ۱۴معصوم .
گقتن تسبیحات حضرت زهرا(س) .
طلب مغفرت برای تمام مومنان و مردگان .
خواندن آیت الکرسی، سوره های فلق، ناس و کافرون .
خواندن زیارت عاشورا
زمزمه دعای فرج
حسابرسی اعمال روزانه: در رختخواب کارهاى روزتان را مرور نمایید. هر کدام اشتباه بوده سعى کنید جبران کنید و به فکر آن باشید که دیگر تکرار نشود و یا اگر قابل اصلاح است اصلاح کنید.
در آخر دعایی کوتاه برای رفع پریشانی پیشنهاد می شود:
“لا حول و لا قوة الا بالله توکلت علی الحی الذی لا یموت، و الحمدالله الذی لم یتخذ ولدا و لم یکن له شریک فی الملک و لم یکن له ولی من الذل و کبره تکبیرا”.

 
بالا