مشاوره، سوال و درخواست مطالب زراعت و اصلاح نباتات

sinuhe

عضو جدید
reverse breeding چیست؟

reverse breeding چیست؟

سلام دوستای عزیز من مطالبی در مورد reverse breeding میخوام و معنای دقیق فارسیش چی میشه؟؟؟؟:(:que::que::que::que:

sinuhe

عضو جدید
بچه های اصلاح نباتات کجایید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا هیچ کس جواب سوالمو نمیده:(

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سلام دوستای عزیز من مطالبی در مورد reverse breeding میخوام و معنای دقیق فارسیش چی میشه؟؟؟؟:(:que::que::que::que:
فکر کنم در ظاهر امر همون اصلاح معکوس میشه.
باید تحقیق کنم بهتون اطلاع میدم

MehD1979

کاربر ممتاز
Reverse breeding (RB) is a novel plant breeding technique designed to directly produce parental lines for any heterozygous plant, one of the most sought after goals in plant breeding. RB generates perfectly complementing homozygous parental lines through engineered meiosis. The method is based on reducing genetic recombination in the selected heterozygote by eliminating meiotic crossing over. Male or female spores obtained from such plants contain combinations of non-recombinant parental chromosomes which can be cultured in vitro to generate homozygous doubled haploid plants (DHs). From these DHs, complementary parents can be selected and used to reconstitute the heterozygote in perpetuity. Since the fixation of unknown heterozygous genotypes is impossible in traditional plant breeding, RB could fundamentally change future plant breeding. In this review, we discuss various other applications of RB, including breeding per chromosome.

کلی مقاله میشه پیدا کرد
ولی اون چیزی که دستگیرم شد این روش در کاهش نوترکیبی ژنتیکی در هتروزیگوت انتخاب با حذف تقاطع میوز است.
اگه دوستان کمکت نکردن من دقیقا میرم دنبالش
منتهی این هفته وقت ندارم
اگه زیاد عجله نداری هفته بعدی .

sogand_6266

عضو جدید
اسید هیومیک

اسید هیومیک

سلام به همه
اگر کسی مقاله ای در مورد اثر متقابل هیومیک اسید و کود پتاسیم دارد یا اطلاعاتی که کمکم کند، ممنون می شود

masood98

عضو جدید

با سلام خدمت شما مهندس عزیز
همانطور که مهندس MEHD1979 فرمودندمقالات در این مورد فراوان هستش.که بطور خلاصه براتون ذکر می کنم:
در اصلاح نباتات سنتی بنا بر این است تا ازوالدین هموزیگوت گیاهان هترو زیگوت با خصوصیات مورد نظر انتخاب شود در این متددرس بر عکسه یعنی این روش متدی برای تولید گیاهان هموزایگوت از گیاهان هتروزایگوت برای کلیه صفات مطلوبه.اصلاح معکوس(پرورش معکوس)یک تکنیک نو ظهوریه که جهت تولید سریع لاینهای والدینی از هر گیاه هتروزیگوت بکار می رود..این متد از پر طرف دار ترین اهداف در این رشته می باشد.همان طور که می دانیم عامل اصلی در ایجاد نوتر کیبی در نتاج در تقسیم میوزی ودر کراسینگ اوور نهفته است .اصلا ح معکوس با متدهاومکملهای مناسب در میوزبرای ایجاد لاینهای والدین هموزیگوس است.پرورش معکوس بر پایه کاهش نوترکیبی ژنتیکی با حذف کراسینگ اوور میوزی که باعث هتروزیگوت میشود استوار است.به عبارت اخری این متد(اصلاح معکوس)برای سرکوبی کراسینگ اووردر کیاهان هتروزیگوت است و اسپور های ماده ویا نرگیاهانی که دارای ترکیبی از کروموزوم های والدینی غیر نوتر کیب هستند را فراهم می کنندودر in vitro برای ایجاد گیاهان دابل هاپلوئید (هاپلوئید مضاعف)/هموزایگوت کشت می دهند.از این گیاهان دابل هاپلوئید (هاپلوئید مضاعف)/هموزایگوت بعنوان والدین میتوان استفاده کرد وهمواره در نو سازی هترو زایگوت بکار برد .اصلاح معکوس توانست امید تازه ای در آینده اصلاح نباتات به طور کاملا اساسی ایجاد کند.
پس متد اصلاح معکوس بر دو مرحله اساسی استوار است 1--جلوگیری از کراسینگ اوور 2--باز سازی اسپور های حاوی کروموزوم های غیر نوتر کیب که بعدا دابل هاپلوئید /هموزایگوت را تشکیل می دهند.
امید که این مختصر توانسته باشد تا حدودی این متد را بشناساند.
با تشکر
http://www.ncbi.nlm.nih.gov

sinuhe

عضو جدید
Reverse breeding (RB) is a novel plant breeding technique designed to directly produce parental lines for any heterozygous plant, one of the most sought after goals in plant breeding. RB generates perfectly complementing homozygous parental lines through engineered meiosis. The method is based on reducing genetic recombination in the selected heterozygote by eliminating meiotic crossing over. Male or female spores obtained from such plants contain combinations of non-recombinant parental chromosomes which can be cultured in vitro to generate homozygous doubled haploid plants (DHs). From these DHs, complementary parents can be selected and used to reconstitute the heterozygote in perpetuity. Since the fixation of unknown heterozygous genotypes is impossible in traditional plant breeding, RB could fundamentally change future plant breeding. In this review, we discuss various other applications of RB, including breeding per chromosome.

کلی مقاله میشه پیدا کرد
ولی اون چیزی که دستگیرم شد این روش در کاهش نوترکیبی ژنتیکی در هتروزیگوت انتخاب با حذف تقاطع میوز است.
اگه دوستان کمکت نکردن من دقیقا میرم دنبالش
منتهی این هفته وقت ندارم
اگه زیاد عجله نداری هفته بعدی .
ممنون مطالب مفیدی بود خیلی عجله ندارم :)مرسی از لطفتون :w27:

sinuhe

عضو جدید
با سلام خدمت شما مهندس عزیز
همانطور که مهندس MEHD1979 فرمودندمقالات در این مورد فراوان هستش.که بطور خلاصه براتون ذکر می کنم:
در اصلاح نباتات سنتی بنا بر این است تا ازوالدین هموزیگوت گیاهان هترو زیگوت با خصوصیات مورد نظر انتخاب شود در این متددرس بر عکسه یعنی این روش متدی برای تولید گیاهان هموزایگوت از گیاهان هتروزایگوت برای کلیه صفات مطلوبه.اصلاح معکوس(پرورش معکوس)یک تکنیک نو ظهوریه که جهت تولید سریع لاینهای والدینی از هر گیاه هتروزیگوت بکار می رود..این متد از پر طرف دار ترین اهداف در این رشته می باشد.همان طور که می دانیم عامل اصلی در ایجاد نوتر کیبی در نتاج در تقسیم میوزی ودر کراسینگ اوور نهفته است .اصلا ح معکوس با متدهاومکملهای مناسب در میوزبرای ایجاد لاینهای والدین هموزیگوس است.پرورش معکوس بر پایه کاهش نوترکیبی ژنتیکی با حذف کراسینگ اوور میوزی که باعث هتروزیگوت میشود استوار است.به عبارت اخری این متد(اصلاح معکوس)برای سرکوبی کراسینگ اووردر کیاهان هتروزیگوت است و اسپور های ماده ویا نرگیاهانی که دارای ترکیبی از کروموزوم های والدینی غیر نوتر کیب هستند را فراهم می کنندودر in vitro برای ایجاد گیاهان دابل هاپلوئید (هاپلوئید مضاعف)/هموزایگوت کشت می دهند.از این گیاهان دابل هاپلوئید (هاپلوئید مضاعف)/هموزایگوت بعنوان والدین میتوان استفاده کرد وهمواره در نو سازی هترو زایگوت بکار برد .اصلاح معکوس توانست امید تازه ای در آینده اصلاح نباتات به طور کاملا اساسی ایجاد کند.
پس متد اصلاح معکوس بر دو مرحله اساسی استوار است 1--جلوگیری از کراسینگ اوور 2--باز سازی اسپور های حاوی کروموزوم های غیر نوتر کیب که بعدا دابل هاپلوئید /هموزایگوت را تشکیل می دهند.
امید که این مختصر توانسته باشد تا حدودی این متد را بشناساند.
با تشکر
http://www.ncbi.nlm.nih.gov
مرسسسسسسسسسسسسسسسسسسسی با مطالب مفید شما تقریبا 60% مشکلم حل شد:victory:
:victory::victory:

samane_p

عضو جدید
سلام خسته نباشین من ناظر برنج هستم لطفا چند کتاب در مورد برنج معرفی کنید ممنون:gol:

آخرین ویرایش:

skyzare

عضو جدید
سوالی پیرامون بذر گوجه فرنگی

سوالی پیرامون بذر گوجه فرنگی

با سلام .

1- به نظر شما اولویت در کشت بذر گوجه فرنگی در مناطق معتدل ( شیراز ) کدام بذر ها هست ؟

2- میخواستم بدونم بذر ترکیه ای RIO GRANDE در چه مناطق اب و هوایی قابل رشد هست ؟ میخوام توی شیراز کشت کنیم .( البته برای اشنامون هست ) بعد این که تاریخ هایی که روی قوطی های بذر درج شده هست مدت اعتبارش چه قدر هست . روی قوطی بذر این جوری زده :

DATE OF TEST

2008/10/1

با تشکر .

آخرین ویرایش:

MehD1979

کاربر ممتاز
خیلی ممنون اگه بازم مطالب یا نشریه ای در این ارتباط هست ممنون میشم کمکم کنین:gol:

معرفي كتاب مرجع در برنج: نام كتاب: ريخت شناسي رشد و نموّ گياه برنج از انتشارات دانشگاه گيلان نويسنده: كيوچيكا هوشيكا مترجمين: دكتر مسعود اصفهاني – مهندس مهرو مجتبايي زماني – مهندس بهمن اميري لاريجاني

سلام
اگه ناظر برنج دارین میشین خیلی مطالعه تونو زیاد کنین
اونم شالیکاران مازندران که خیلی سخت قبول میکنن
هر توصیه ای که به اونها میکنید باید مطمئن شی بعد بگی
هر راهنمایی خواستید بهم بگید تونستم انجام میدم

samane_p

عضو جدید
سلام ممنون از لطفتون.
من ناظر برنج هستم ولی احساس میکنم مطالعه بیشتری باید داشته باشم
مخصوصا در مقابل شالیکاران مازنی که خودشون یه پا کارشناسن
این کتاب رو چجوری تهیه کنم؟یه منبعی میخوام که تمام اطلاعات راجع به کاشت-داشت و برداشت برنج داشته باشه یا مجله ای که عضوش بشم:gol:

MehD1979

کاربر ممتاز
سلام ممنون از لطفتون.
من ناظر برنج هستم ولی احساس میکنم مطالعه بیشتری باید داشته باشم
مخصوصا در مقابل شالیکاران مازنی که خودشون یه پا کارشناسن
این کتاب رو چجوری تهیه کنم؟یه منبعی میخوام که تمام اطلاعات راجع به کاشت-داشت و برداشت برنج داشته باشه یا مجله ای که عضوش بشم:gol:

خواهش میکنم
کتابو از روبروی دانشگاه تهران

یا اگه اومدید نمایشگاه کتاب چیزای خوبی گیرتون میاد

کشاورزای مازندرانی بحثشون فرق داره
باید رگ خوابشونو بگیری
توپو تشر قاطعیت
وگرنه یه مهندس جوون رو دست هم میندازن اگه قاطع و جدی نباشی
حالا اگه اعتماد بنفس و علم تو اون تخصص رو هم نداشته باشی که بدتر

همیشه تو بازدیدت چکمه بپوش و برو داخل شالیزار
اگه تا حالا نرفته باشی اصلا من حرفی برای گفتن ندارم

بعد قضیه برنج
برنج یه دنیاییه واسه خودش
کلی روی اون کار تحقیقاتی شده
از زراعی اصلاحی بیماری آفت تغذیه دما و ...

ولی کتابی که به زبون یه کشاورز ساده نوشته باشه نداریم
اما اگه خودت فقط یه فصل زراعی برنج کار کنی از خزونه تا برداشت
این کتابها و مقالات رو هم بخونی بهترین ناظر خبره میشی

دیگه فکر نکنم چیزی مونده باشه نگفته باشم
آهان حتما ارشد ادامه بده
خیلی خیلی دیدت و سوادت فرق پیدا میکنه

اگه باز تو برنج مشکلی داشتی بهم اطلاع بده
کدوم شهر و البته روستا ناظری؟چند هکتارو بهت دادن؟تنهایی یا با همکار؟
بافت خاک تو برنج خیلی مهمه
چون تمام مقادیر تغییر یکنه

samane_p

عضو جدید
خیلی خوشحالم که راهنماییم کردین.چکمه پوشیدم چند بارم تو گل گیر کردم .باشه حتما توصیه هاتونو انجام میدم .نمایشگاه از چه تاریخیه؟مازندران -بهشهر:gol:

kami190

عضو جدید
راهنمایی در ارتباط با زراعت ذرت هیبرید

راهنمایی در ارتباط با زراعت ذرت هیبرید

با سلام از دوستان
قصد دارم که به امید خدا در ماه خرداد حدودا 4 هکتار را به کشت ذرت اختصاص بدم
زراعتی که بنده میخواهم انجام بدم کلا اصولی است و هزینه های زیادی هم کنار گذاشتم و دنبال اهداف زیر هستم

1- رسیدن به حداکثر برداشت ذرت
2- آزمودن کشتی نو با اصول مهندسی و دقیق

برای این منظور بنده نیاز به همفکری شما دارم
و برای شروع این سوالات در ذهن من مجسم شده است !

1- بهترین نوع ذرت میان رس و هیبرید چه است ؟
2- بیشترین بازده آن چند تن در هکتار بوده است ؟
3- ایا برای آبیاری میشود از روش تحت فشار بارانی استفاده کرد ؟
4- میزان ابدهی باید در روز ( دوره ) چه مقدار باشد ؟ ( مثلا چند ساعت در روز برای هر هکتار )
5- راه مبارزه با کلیه آفات چگونه است ؟
6- کود های مفید ؟ و چه هنگام باید به ذرت داد ؟
7- آیا روش آبیاری قطره ای مفید تر است یا بارانی ؟

منتظر پاسخ خای سازنده شما هستم

:gol:

MehD1979

کاربر ممتاز
خیلی خوشحالم که راهنماییم کردین.چکمه پوشیدم چند بارم تو گل گیر کردم .باشه حتما توصیه هاتونو انجام میدم .نمایشگاه از چه تاریخیه؟مازندران -بهشهر:gol:

خواهش میکنم
نمایشگاه 13 تا 23 اردیبهشت مصلی امام

خاک منطقه بهشهر پتاسیم اون اشباع هست
رو توصیه کودی که پیشنهاد میدی پتاسو در نظر هم نگیری مشکلی پیش نمیاد

بهر حال آرزوی موفقیت دارم براتون

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
با سلام از دوستان

در مورد مبارزه با آفاتش فقط بگم که از قبل از کاشت باید یه برنامه مدیریتی تلفیقی داشته باشید تا بهترین و سالمترین محصول رو تولید کنید.

kami190

عضو جدید
با سلام از دوستان
زراعتی که بنده میخواهم انجام بدم کلا اصولی است و هزینه های زیادی هم کنار گذاشتم و دنبال اهداف زیر هستم

1- رسیدن به حداکثر برداشت ذرت
2- آزمودن کشتی نو با اصول مهندسی و دقیق

برای این منظور بنده نیاز به همفکری شما دارم
و برای شروع این سوالات در ذهن من مجسم شده است !

1- بهترین نوع ذرت میان رس و هیبرید چه است ؟
2- بیشترین بازده آن چند تن در هکتار بوده است ؟
3- ایا برای آبیاری میشود از روش تحت فشار بارانی استفاده کرد ؟
4- میزان ابدهی باید در روز ( دوره ) چه مقدار باشد ؟ ( مثلا چند ساعت در روز برای هر هکتار )
6- کود های مفید ؟ و چه هنگام باید به ذرت داد ؟
7- آیا روش آبیاری قطره ای مفید تر است یا بارانی ؟

منتظر پاسخ خای سازنده شما هستم

لطفا پاسخ سوالات من را بدید

AnA24

عضو جدید
باسلام ميخواستم بدونم تفاوت بذر تك قسمتي باتك لپه اي چيه؟؟؟

senior770

عضو جدید
سلام به همه گل های مهندسی کشاورزی.:gol:
کسی میتونه به من کمک کنه منبعی برای تمامی اطلاعات غلات از قبیل : گیاهشناسی ، مورفولوژی ، فیزیولوژی و رده بندیشون تو اینتر نت یا کتاب پیدا کنم؟:gol:
خیلی ممنون میشم اگه کمک کنید:gol:

MehD1979

کاربر ممتاز
سلام به همه گل های مهندسی کشاورزی.:gol:
کسی میتونه به من کمک کنه منبعی برای تمامی اطلاعات غلات از قبیل : گیاهشناسی ، مورفولوژی ، فیزیولوژی و رده بندیشون تو اینتر نت یا کتاب پیدا کنم؟:gol:
خیلی ممنون میشم اگه کمک کنید:gol:

بنظرم کتاب غلات نورمحمدی و کاشانی رو تهیه کنین خیلی بدردتون خواهد خورد.

باسلام ميخواستم بدونم تفاوت بذر تك قسمتي باتك لپه اي چيه؟؟؟

بذر تک قسمتی همون منوژرم
یا تک جوانه هست

تک لپه هم یعنی آندوسپرمش یک قسمتی و واحده
مثل بذر ذرت

kalemati12

عضو جدید
نیازمند یک کتاب نایاب

نیازمند یک کتاب نایاب

سلام دوستان
من خیلی وقته دارم دنبال این کتاب که جزو کتاب های همین ترمم هست می گردم ولی متاسفانه چاپش تموم شده و تو هیچ کتابفروشی پیدا نمیشه. یه ماه دیگه هم امتحانات هستش ... حتی تو نمایشگاه تهران هم نبود.
میخواستم ببینم کسی از دوستان اگر این کتاب رو داره اطلاع بده تا اگر نیازی نداره خود کتاب و یا یک کپی از کتاب ازشون تهیه کنم.

http://www.jdmpress.com/keshavarzi/more37.htm

مواد تنظيم كننده رشد گياهي ، اصول و كاربرد
تاليف آر .ان ارتكا- ترجمه دكترقدرت الله فتحي، مهندس بهروز اسماعيل پور - چاپ سوم - سال 1389 - 288 صفحه
قيمت 38000 ريال - شمارة232- وزيري.

مرسی

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام دوستان
من خیلی وقته دارم دنبال این کتاب که جزو کتاب های همین ترمم هست می گردم ولی متاسفانه چاپش تموم شده و تو هیچ کتابفروشی پیدا نمیشه. یه ماه دیگه هم امتحانات هستش ... حتی تو نمایشگاه تهران هم نبود.
میخواستم ببینم کسی از دوستان اگر این کتاب رو داره اطلاع بده تا اگر نیازی نداره خود کتاب و یا یک کپی از کتاب ازشون تهیه کنم.

http://www.jdmpress.com/keshavarzi/more37.htm

مواد تنظيم كننده رشد گياهي ، اصول و كاربرد
تاليف آر .ان ارتكا- ترجمه دكترقدرت الله فتحي، مهندس بهروز اسماعيل پور - چاپ سوم - سال 1389 - 288 صفحه
قيمت 38000 ريال - شمارة232- وزيري.

مرسی

برای تهیه این کتاب باید با جهاد دانشگاهی مشهد تماس بگیرین...
این کارو کردید ؟
اینم شمارشه :
PHP:
        ۰۹۱۵۳۲۵۴۹۷۷
PHP:
0511
۸۸۴۲۲۳۰

ازشون میتونین بپرسین با کدوم کتاب فروشی های شهرتون کار میکنن و یا سفارش میگیرن. بهترین کار هم همینه.... به کتاب خانه های دانشگاه های مختلف هم سری بزنید بد نیست.
امیدوارم یکی از دوستان این کتابو در اختیارتون قرار بده :gol:

kalemati12

عضو جدید
ممنون از پاسختون
بله، امروز تماس گرفتم و گفتند چاپش تموم شده و هیچ جا دنبالش نگردید که پیدا نمیشه ...

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
ممنون از پاسختون
بله، امروز تماس گرفتم و گفتند چاپش تموم شده و هیچ جا دنبالش نگردید که پیدا نمیشه ...

چرا پیدا میشه....
ازشون بپرسین با کیا کار میکنن و پخش کننده این کتاب ها کی هست....
مطمئن باش پیدا میشه. جوینده یابنده هست.....
من خودم کتابی رو میخواستم که به زور و با بدبختی پیداش کردم. مال سال 79 بود و با دستگاه تایپ... تایپ شده بود..... 6 ماهی میشه دنبالشم تا بالاخره پیداش کردم. کتابی که شما میخواین مال 10 سال بعد هست. حتما پیدا میشه... فقط باید گسترده تر و جایی که احتمال وجودش کم باشه بگردید. حتما هست 1 دونش که اونم شما بگرد. منم سعی میکنم یاداشت کنم اسمشو میرم بیرون سوال کنم... شاید پیدا شد :gol:

-anjel-

عضو جدید
سلام بچه ها. کسی مقاله در مورد اهمیت کشت دانه های روغنی، که از یه منبع خوب و درست و درمونی باشه داره؟