نحوه محاسبه نیروهای کششی و فشاری و تنش در سازه های گنبد ژئودزیک

benyaminmrd

عضو جدید
سلام بر همه مهندسین عمران و سازه عزیز

من یک دانشجوی معماری هستم و به شدت در جستجوی نحوه محاسبه نیروهای کششی و فشاری و تنش در سازه های گنبد ژئودزیک هستم ولی تاکنون موفق نشده ام.

در طرحم گنبدی ژئودزیک دارم با قطر 25 متر که از نوع گنبدهای 9v با تقسیم بندی 6 ظلعی است و لازم است که نیروهای گفته شده را محاسبه کنم تا بتوانم قطر مناسبی برای اجزا سازهای گنبد تعیین کنم، چنانچه کسی می تواند فرمولهای این محاسبه یا به طور کلی نحوه محاسبه را برایم بگوید ، بسیار لطف بزرگی کرده.
با تشکر از همه شما

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام بر همه مهندسین عمران و سازه عزیز

من یک دانشجوی معماری هستم و به شدت در جستجوی نحوه محاسبه نیروهای کششی و فشاری و تنش در سازه های گنبد ژئودزیک هستم ولی تاکنون موفق نشده ام.

در طرحم گنبدی ژئودزیک دارم با قطر 25 متر که از نوع گنبدهای 9v با تقسیم بندی 6 ظلعی است و لازم است که نیروهای گفته شده را محاسبه کنم تا بتوانم قطر مناسبی برای اجزا سازهای گنبد تعیین کنم، چنانچه کسی می تواند فرمولهای این محاسبه یا به طور کلی نحوه محاسبه را برایم بگوید ، بسیار لطف بزرگی کرده.
با تشکر از همه شما

من نحوه محاسبات دستی این گنبدهای ژئودزیک رو بلد نیستم ، ولی با برنامه های محاسباتی مثل SAP میتونند اونها رو مدل کرده و تحت بارگذاری دلخواه ، آنالیز کنید . فقط میدونم که محاسبه دستی این گنبدها به شدت زمان بر میشه .

بالا