تکلیف انسانهای بزرگی مثل ادیسون..بل و ... چیست؟؟

PersiaN_PulsE

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام..خیلی وقت ها به این سوال فکر می کنم که :
انسانهای بزرگی که کشفیات بزرگی داشتند مثلا ادیسون که برق رو اختراع کرد و تا اخر دنیا هرکی برق رو استفاده می کنه و میگه خدا بیامرزدش چیه؟؟...اخه ادیسون مسلمان نبوده نماز روزه نداشته یا مثلا همین مسیحیان جهان یا کلا غیر مسلمان ها (ما مسلمان ها که تکلیفمون معلومه) یا ادمایی که اختراع بزرگی داشتن ولی خوب مسلمان نبودند...ایا خدا در مورد اینا جوره دیگه ای قضاوت می کنه..مگه اینطوری نیس که ما باید روزه بگیریم نماز بخونیم کار نیک انجام بدیم تا انتظار رحمتی از طرف خدا رو داشته باشیم..خیلی این موضوع برام گیج کنندست..ممنون میشم اگه کسی اطلاعات خاصی در مورد این موضوعات داره منو راهنمایی کنه.

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
خدمت به خلق بهترين نوع عبادت است ....
....
....
دو تا حق گردنشون هست ..... حق الله و حق الناس....

خود خدای بزرگ می دونه با حق الله چه کار کنه ...

و اگه طرف حق الناس نداشته باشه .....با بهترین نوع عبادت (خدمت به خلق) میشه فرشته ....

استقلالی

عضو جدید
سلام
هیچ کس غیر خدا نمی تونه بگه کی میره بهشت کی میره جهنم.
خدا خودش گفته:
ان الذین آمنو والذین هادو و الصابئون و النصاری من آمن بالله و الیوم الآخر و عمل صالحا فلا خوف علیهم و لا هم یحزنون

سوره مائده آیه 69 : آنان که ایمان آورده اند (منظور مسلمانان) و یهودیان و صابئین و مسیحیان، همه کسانی که ایمان به خدا و و روز رستاخیز داشته باشند و کار شایسته انجام دهند، بی خوف و واهمه خواهند بود و غمگین نیز نمی شوند.

در این آیه برای رستگاری و ایمنی از عذاب خدا 3 تا شرط قرار داده: 1- ایمان به خدا 2- ایمان به روز رستاخیز 3- عمل نیک

avocado

کاربر فعال
سلام
هیچ کس غیر خدا نمی تونه بگه کی میره بهشت کی میره جهنم.
خدا خودش گفته:
ان الذین آمنو والذین هادو و الصابئون و النصاری من آمن بالله و الیوم الآخر و عمل صالحا فلا خوف علیهم و لا هم یحزنون

سوره مائده آیه 69 : آنان که ایمان آورده اند (منظور مسلمانان) و یهودیان و صابئین و مسیحیان، همه کسانی که ایمان به خدا و و روز رستاخیز داشته باشند و کار شایسته انجام دهند، بی خوف و واهمه خواهند بود و غمگین نیز نمی شوند.

در این آیه برای رستگاری و ایمنی از عذاب خدا 3 تا شرط قرار داده: 1- ایمان به خدا 2- ایمان به روز رستاخیز 3- عمل نیک
اینجوری که همه مون تو بهشتیم داداش استقلالی؟!
چون جمله "و" داره نه "یا" پس قطعا خیلیامون بالاخره یکیشو نداریم!!
ولی خوب چون در دین مقایسه نیست، بنابر این نمیشه گفت فلانی با اون کارش میره بهشت و اونیکی نمیره، فقط انقدر باید حواسمون باشه که فردا روز حقی بر گردن ما نباشه و از دنیا بریم که دیگه قابل برگشت نیست...:cry:

maisam12

عضو جدید
به نام خدا
با سلام خدمت شما
نظر شخصی من است(خودتان در مورد این جواب تفکر کنید):
خداوند برای هدایت بندگان (که لطف اوست) دین هایی را به وسیله پیامبران فرستاد که آخرینش اسلام است ،آخرین دین خویش را فرستاد تا به آن بگرویم ،ما هم باید اطاعت کنیم.آیا می شود گفت هر کسی به دین خود باشد؟ خیر، اگر اینطور است پس عملا می گوییم که خداوند کار بیهوده ای کرده که آخرین دین را فرستاده و احتیاجی به آن نبوده.بگذریم، از کسانی که در طول عمرشان از وجود اسلام(یا دیگر ادیان الهی) بی خبر بودند و به دین پیامبرانشان عمل میکردند.که آن ها هم جزء رستگاران هستند.و چگونه غیر مسلمان به پرودگار خویش ایمان داردو هدایت شده است، در حالی که از اطاعت او سر باز زده و دین اسلام را پذیرا نشده.مگر در قرآن نیست که -ان الدین عندالله الاسلام -(و آیه های دیگر).مگر آن ها از پیامبران خویش وعده ظهور پیامبر آخرالزمان را نشنیده بودند.
-ومن یبتغ غیر السلام دینا فلن یقبل منه و هو فی الاخره من الخاسرین(آل عمران/85)،و هر کس غیر از اسلام دینی اختیار کند ، هرگز از وی پذیرفته نیست و در آخرت از زیانکاران خواهد بود-و حقیقت این دین ایمان به خدا ، رسالت همه ی انبیاء الهی و تمام کتاب های آسمانی ، روز جزا و عمل صالح است.هر کس نبوت رسول اکرم یا دیگر پیامبران را بعد از شناخت و اذعان قلبی به آن، عمدا انکار کند مستحق لعن و عذاب ابدی خواهد بود-آل عمران 86،88- بلکه اگر یکی از احکام ضروری آن را منکر شود و یا آن را به بازی بگیرد ، مشمول لعن و عذاب ابدی خواهد بود.
آنچه در مورد ایمان گفتیم ، در مورد اسلام نیز می توان به آن قائل بود که اسلام در حقیقت یک دین است، ولی در هر عصری مصادیق آن با عصر دیگر تفاوت دارد .این حقیقت در زمان حضرت موسی(ع) عبارت است از ایمان به خدا ، کتب آسمانی و نبوت موسی (ع) و پیامبران پیشین . در زمان حضرت عیسی(ع) ، علاوه بر آن ،ایمان به رسالت عیسی(ع) و کتاب وی. و در عصر خاتم الانبیاء ، افزون بر آن ، ایمان به رسالت آن حضرت و قرآن باید منضم شود.همچنانکه به نظر شیعیان پس از آن حضرت اصل امامت نیز ضروری و از اصول دین ]به تعبیری،اصول مذهب[ است.و اسلام همان تسلیم است –السلام هو التسلیم- که در زمان حضرت ابراهیم ، برشریعت وی و در عصر خاتم بر اسلام خاص]یعنی دین رسول اکرم[ نیز صادق است]این جا واژه «نیز» به اشتباه نیندازد . منظور این است که این واژه در عصر خاتم، مصداقش دین رسول اکرم است، همچنانکه در زمان عیسی (ع) بر در دین او صادق بود. دقت کنید[.(منبع:دین شناسی/تالیف محمد حسین زاده ، موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی)
مگر اصول دین، توحید و معاد و نبوت نیست.کسی که یکی از این ستون ها را نادیده گرفته چه وضعی دارد.خانه ی بی ستون وجود دارد؟(نگویید ما خانه بی ستون دیده ایم، این را برای روشن شدن مطلب گفتم)اصول دین این سه تا هستند(،عدل و امامت ،اصول مذهب شیعه هستند) اما این را هم باید گفت که عمل خوب بی پاداش نمی ماند که این را هم خواهم گفت.
و دیگر اینکه هر عمل به ظاهر خوبی وسیله قرب به حق تعالی نیست،حال، انجام دهنده آن می خواهد مسلمان باشد، یا غیر آن.عمل ،هم باید ظاهر خوب داشته باشد و هم، باطن خوب.وگرنه می شود مسجدی که در زمان پیا مبر منافقین ساختند و پیامبر آن را خراب کرد(مسجد با آن همه تقدس)(پیامبری که فقط و فقط امر خدایش را انجام می دهد و بس .که البته آیه اش در یادم نیست).و باطن عمل آن است که برای خدا باشد.حال ،شاید بگویید مثلا ادیسون برای خدا این کار را کرده؟ پس به همان اندازه به آن نحوی که ذکر می شود جزا میگیرد:اما در مورد جزای غیر مسلمان.خداوند عادل است و عمل نیک هیچ کس را بی پاداش نمی گذارد،حتی کافر به خود را.اگر او زنده است ،در زندگی اش گشایشی فراهم میکندو اما اگر در این دنیا نیست از عذاب اخروی او می کاهد،وشاید روش های دیگر .
اما ،چه بسا که کسی در مسیر صحیح قرار بگیرد و خداوند ،حتی با امداد های غیبی هم او را به اسلام راهنمایی کند.همچنان که در زمان امام رضا برای پیرمردی مسیحی(احتمالا مسیحی)در آخرین لحظات عمرش چنین اتفاقی افتاد و او در کنار امام رضا به آئین اسلام از دنیا رفت یا آن شخص یهودی که سال ها منتظر وصی رسول خدا در منطقه ای بود(بنا به اخبار گذشتگانش) .چنین کسانی طالب حق بودندو وظایفشان را انجام داده بودند و خداوند هم آن ها را هدایت کرد. و این وعده الهی است که -و ماکان الله لیضیع ایمانکم-و خدا اجر پایداری در راه صحیح را ضایع نگرداند.و چه بسا کسانی که در کسوت اسلام و به نام اسلام درآخرین لحظات در حال کفر بمیرند.همچنان که نمونه هایش هست.
جاده تقوا جاده ایست که هر کسی قدم در آن گذارد،خداوند امور او را به خیر ختم خواهد کرد.(آیا سرکشی از آخرین دین و نعمت بزرگ اسلام با تقوا سازگار است؟) (که البته خداوند کسی را که صادقانه می گوید و آنکه غیر صادقانه میگوید را می شناسد ، پس از آن داستان خدای نکرده هیچ کداممان سو ء استفاده نکنیم.)

امیدوارم مفید بوده باشد.در این نقل کوتاه . موفق باشید.

کربلایی

مدیر بازنشسته
تکلیف انسان هایی مثل ادیسون رو من و شما نمی تونیم مشخص کنیم!
این بستگی داره به این که این افراد طرز فکرشون چی بوده!
خدا آخرین دین خودش رو معرفی کرده و دستور داده که همه به اون بپیوندند! در این میان بارها از یهودیان و نصاری که تکبر می کنند و اسلام نمی آورند انتقاد کرده! اگر حقانیت اسلام برای ادیسون مشخص شده باشه اما او مسلمان نشده باشه! حتما بخاطر این کارش عذاب خواهد شد

ضمنا گاهی پیش میاد که انسان کار خیلی خیری انجام میده اما این کار هیپ اجری براش در آخرت نداره! چون این آدم اجر کارش رو در دنیا گرفته!
برای مثال یکی میاد مدرسه میسازه! اما نیتش از این کار اینه که مشهور بشه! و خدا هم بخاطر این کار خیر نیت اونو برآورده می کنه و این فرد مشهور میشه! چون نیت این آدم از مدرسه سازی قرب لله نبوده هیچ اجر اخروی برای او نیست!

پس برای اینکه عملی در اخرت اجر داشته باشه باید
1-اون عمل عملی خیر و خداپسند باشه
2-نیت از انجام اون عمل باید رضای خدا و دیگر هیچ باشه

این دو لازم و ملزوم همدیگه هستند

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
انسانهای بزرگی که کشفیات بزرگی داشتند مثلا ادیسون که برق رو اختراع کرد و تا اخر دنیا هرکی برق رو استفاده می کنه و میگه خدا بیامرزدش چیه؟؟...اخه ادیسون مسلمان نبوده نماز روزه نداشته یا مثلا همین مسیحیان جهان یا کلا غیر مسلمان ها (ما مسلمان ها که تکلیفمون معلومه) یا ادمایی که اختراع بزرگی داشتن ولی خوب مسلمان نبودند...ایا خدا در مورد اینا جوره دیگه ای قضاوت می کنه..مگه اینطوری نیس که ما باید روزه بگیریم نماز بخونیم کار نیک انجام بدیم تا انتظار رحمتی از طرف خدا رو داشته باشیم..خیلی این موضوع برام گیج کنندست..ممنون میشم اگه کسی اطلاعات خاصی در مورد این موضوعات داره منو راهنمایی کنه.
سوال جالبیه. اما مطمئنا ماها نمیتونیم در موردش نظر بدیم و حرف بزنیم. خدا تو کارش حساب کتاب داره. همه رم با یه چشم نمیبینه. شاید اسلام میزان سنجش باشه اما این نیست که هر کی مسلمون نبود دیگه باید ول معطل باشه...
حالا مگه پیدا کردن جواب این سوال تاثیری تو زندگی ما داره؟؟؟

کربلایی

مدیر بازنشسته
...حالا مگه پیدا کردن جواب این سوال تاثیری تو زندگی ما داره؟؟؟

سلام
البته که تاثیر داره!
اگه قرار باشه فرقی بین مسلمان و غیر مسلمان نباشه! من ترجیح میدم مسیحی یا یهودی باشم!
چون این طوری محدودیت کمتری هم عایدم میشه!
منی که مسلمانم و قوانین سخت تر اسلام رو رعایت میکنم با یه فرقی با امثال ادیسون و ... داشته باشم یا نه؟

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
شاید شما درست بگی. مطمئنا یه تاثیری داره. اما این طورام نیست که همه ی زحمتایی که یه ادم برای راحتی انسانهای دیگه میکشه فقط به دلیل اعتقاداتش پایمال بشه. اینی که شما گفتید
"1-اون عمل عملی خیر و خداپسند باشه
2-نیت از انجام اون عمل باید رضای خدا و دیگر هیچ باشه"

با عدالتی که از خدا بهمون گفتن جور در نمیاد.
راستش من در این مورد اصلا نمیتونم دیگه نظر بدم. فقط میدونم و مطمئنم که اون تلاشهایی که اون انسانها کردن همین جوری رو هوا نمیمونه. یه جایی جواب داره

کربلایی

مدیر بازنشسته
من نگفتم اجرشون رو هواست!
گفتم اجرشون بستگی داره به معامله ای که با خدا می کنند!
اگه کار خیر بخاطر نیتی غیر از خدا باشه! خدا اجر اون کار خیرو همین جا در دنیا به انسان میده
اما اگه نیت فقط خدا باشه! اون موقع علاوه بر اجر دنیوی از اجر اخروی هم برخوردار خواهد شد!
پس خدا هیچ کار خیری رو بی اجر نمی زاره! برای کارهایی که نیت عامل، خود خداست دو تا اجر! برای سایر کارهای خیر هم اجری مناسب!
این نهایت عدالت است که تنها میتونیم در خدا ببینیم

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
گفتم که با شناخت کمی که از دنیا و قوانینش دارم نمیتونم در مورد این چیزا حرف بزنم. اما همون طور که گفتم با عدالتی که خدا داره میشه مطمئن بود که هیچ چیزی بی پاسخ نمیمونه. هیچ نظر دیگه ای نمیتونم بدم.

کربلایی

مدیر بازنشسته
دقیقا همین طوره که شما میگید:
فمن یعمل مثقاله ذره شر یره
و من یعمل مثقاله خیر یره!

اما نکته اینجاست که پاسخ رو کجا و چجوری میگیریم! خیلی وقتا میشه آدم اجر کار خوبشو میگیره! اما خودش خبر نداره! (این میتونه دفع شده یه بلا یا یه بیماری یا خیلی موارد دیگه باشه)

فکر کنم من و شما در این باره به یه تفاهم منطقی رسیده ایم و بحث بیشتر لازم نیست
موفق باشید
من الله توفیق

PersiaN_PulsE

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون بجه ها من با خوندن پست های همتون به یه نتیجه منطقی رسیدم..ممنون واقعا
موفق باشید

xphoenix

عضو جدید
تکلیف انسانهای بزرگی مثل ادیسون..بل و ... چیست؟؟

خداوند تو قران میفرماید:واگر انها به تورات-انجیل-و هر کتاب دیگری که از خداوند به انها نازل شده عمل کنند نعمت از بالا و پایین به انها رو میاورد و از ان میخورند....
ایه واضحه....

شاید اونها نماز روزه یا این جور چیزا نداشتن ولی مطمینا خدا رو عبادت میکردن(حالا تو مسجد نه-تو کلیسا)مهم نیت هاست...ظواهر که مهم نیست...

انیشتین درباره قران میگه:قران کتاب هندسه یا جبر نیست.قران تنها کتابی است برای هدایت بشر...راهی که فلاسفه از ان عاجزند..
.میبینی؟؟؟؟؟؟؟من خودم تا به حال به عنوان یه مسلمون کل قران رو به فارسی نخوندم ببینم چی میگه...ولی انیشتین خوانده بود...و ازش دفاع میکرد....:w16::w16:

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
بين مسلمان يهودي مسيحي كليمي زرتشتي و...هيچ فرقي نيست متاسفانه با گذشت 14 قرن از اسلام هنوز افكار باديه نشيني مرسوم هست فقط جلوه تكنولوژيك به خودش گرفته!
دوستان من باور كنيد هستي چيزي نيست كه شما انتظارش رو داريد اثبات وجود افريدگار فقط از راه درون ميسر هست هيچ برهاني به ميزان ادراك شما كارساز نيست و ميشه نقيضي براش اورد.
اختراع يا ...كمكي نميكنه كه اون فرد حتما به درجات روحي بالايي برسه بلكه تفكر ما از جهان و ادراك روحي ما در يك همبستگي ارگانيك ميتونند بعد از مرگ به عوالم بالاتر و برتر صعود پيدا كنند چون بايد ظرفيت داشته باشند وقتي كسي حتي نتونسته در زمين اگاهي كسب كنه چطور ميتونه به عالمي بره كه دركش بسيار مشكل تر خواهد بود براي همين هست كه ما ارواح پست و ارواح مترقي داريم.
به اميد اگاهي بيشتر!
بدرود

Civil Boy

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
این نظر من کوچکترین است
به جای اینکه به بهشت یا جهنم رفتن ادیسون و... فکر کنیم بشینیم و ببینیم که خودمن کجایی هستیم اگه الان بمیریم کجا میریم برای آن دنیا چی کار کردیم

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

عبادت جز خدمت به خلق نیست.

من که مطمئنم همشون بهشتین :gol: