جت بمب افكن «كرار» رونمايي شد

karkard

متخصص موشک
کاربر ممتاز
امروز یکشنبه 31 مرداد 1389 :
با حضور رئيس جمهور

جام جم آنلاين: رئيس‌جمهور از اولين هواپيماي بدون سرنشين جت كه قابليت استفاده به عنوان بمب‌افكن را نيز دارد، رونمايي كرد.

به گزارش فارس، در مراسمي كه صبح امروز يكشنبه به مناسبت سي و يك مرداد ماه روز صنعت دفاعي با حضور رئيس‌جمهور، رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح و فرماندهان عاليرتبه نيروهاي مسلح برگزار شد، از پهپاد «كرار» به عنوان اولين هواپيماي بدون سرنشين جت ايراني رونمايي شد.
اين پهپاد قادر است ضمن پرواز به اهداف دوردست مقادير قابل توجهي مواد منفجره را با خود حمل كرده و به سمت هدف مورد نظر پرتاب كند.

پهپاد کرار، نخستین هواپیمای بدون سرنشین جت کشور، دارای موتور توربوجت و قادر به حمل انبار بار برای انهدام اهداف مورد نظر است.

مداومت پروازی در ارتفاع بالا در مسافتهای دوردست، سرعت بسیار بالا، توان انجام دادن ماموریتهای مختلف با اهداف گوناگون از دیگر قابلیتهای این جت بمب افکن است.

همچنين در اين مراسم از تمبر روز صنعت دفاعي نيز با حضور محمود احمدي‌نژاد، سرلشكر فيروزآبادي، سردار وحيدي و تقي‌پور وزير ارتباطات رونمايي به عمل آمد.
محمود احمدي‌نژاد همچنين صبح امروز ‌با حضور در دانشگاه مالك‌ اشتر پس از اداي احترام به يادمان شهيدان نامجو‌، چمران و فكوري، نمايشگاه صنايع دفاعي كشورمان را در بخش‌هاي هوافضا‌، صنايع دريايي و دفاعي افتتاح كرد و با توضيحات مسئولان و دست اندركاران در جريان آخرين پيشرفت‌ها و فناوري‌هاي دفاعي ‌در بخش‌هاي گوناگون قرار گرفت‌.
:gol:

وحيدي در پاسخ به اين سوال كه آيا "كرار " همان پهپادي است كه سال 87 در حاشيه هشتمين كنفرانس بين‌المللي هوافضاي ايران از ساخت آن خبر داده و برد آنرا 1000 كيلومتر اعلام كرده بوديد، اظهار داشت: علاوه بر هواپيماي بدون سرنشين بمب افكني كه امروز توسط رئيس‌جمهور رونمايي شد، جمهوري اسلامي پهپادهاي ديگري نيز در اختيار دارد كه مي‌توانند چنين شعاع پروازي را داشته باشند.

به گفته وزير دفاع كشورمان، اين پهپادها در موضوعات مختلف فعاليت داشته و ضمن اينكه مي‌توانند تصاوير را ضبط و به مركز مخابره كنند، قابليتهاي عملياتي را نيز دارا هستند.

آخرین ویرایش:

shahidi721

اخراجی موقت
امروز یکشنبه 31 مرداد 1389 :
با حضور رئيس جمهور
جام جم آنلاين: رئيس‌جمهور از اولين هواپيماي بدون سرنشين جت كه قابليت استفاده به عنوان بمب‌افكن را نيز دارد، رونمايي كرد.

به گزارش فارس، در مراسمي كه صبح امروز يكشنبه به مناسبت سي و يك مرداد ماه روز صنعت دفاعي با حضور رئيس‌جمهور، رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح و فرماندهان عاليرتبه نيروهاي مسلح برگزار شد، از پهپاد «كرار» به عنوان اولين هواپيماي بدون سرنشين جت ايراني رونمايي شد.
اين پهپاد قادر است ضمن پرواز به اهداف دوردست مقادير قابل توجهي مواد منفجره را با خود حمل كرده و به سمت هدف مورد نظر پرتاب كند.

پهپاد کرار، نخستین هواپیمای بدون سرنشین جت کشور، دارای موتور توربوجت و قادر به حمل انبار بار برای انهدام اهداف مورد نظر است.

مداومت پروازی در ارتفاع بالا در مسافتهای دوردست، سرعت بسیار بالا، توان انجام دادن ماموریتهای مختلف با اهداف گوناگون از دیگر قابلیتهای این جت بمب افکن است.

همچنين در اين مراسم از تمبر روز صنعت دفاعي نيز با حضور محمود احمدي‌نژاد، سرلشكر فيروزآبادي، سردار وحيدي و تقي‌پور وزير ارتباطات رونمايي به عمل آمد.
محمود احمدي‌نژاد همچنين صبح امروز ‌با حضور در دانشگاه مالك‌ اشتر پس از اداي احترام به يادمان شهيدان نامجو‌، چمران و فكوري، نمايشگاه صنايع دفاعي كشورمان را در بخش‌هاي هوافضا‌، صنايع دريايي و دفاعي افتتاح كرد و با توضيحات مسئولان و دست اندركاران در جريان آخرين پيشرفت‌ها و فناوري‌هاي دفاعي ‌در بخش‌هاي گوناگون قرار گرفت‌.
زنده باد ايران زنده باد ايراني:gol::gol::gol::gol::gol:

karkard

متخصص موشک
کاربر ممتاز
سایر مشخصات:
سرعت: 900 کیلومتر بر ساعت
برد عملیاتی: 1000 کیلومتر
قابلیت حمل 4 فروند موشک کروز رادارگریز
قابلیت حمل دو عدد بمب 250 پوندی هوشمند یا یک عدد بمب 500 پوندی هوشمند

mojsfr1984

عضو جدید
parvaz ham nakone ina ba narmafzar va animation kari mikonan ke mardom fekr konan parvaz mikone:warn:

مطمئن باشین اگه پرواز نمی کرد و بازم اگه به قول شما با انیمیشن و دستکاری کامپیوتری پروازش میدادند.اونوقت لازم نبود این همه سال صبر کنن.همون چند سال پیش این کارو میکردن.
جالبه ما ایرانیا همیشه اونقدر خودمونو دست کم می گیریم که همیشه فکر میکنیم مرغ همسایه غازه و غاز خودمون مرغ.

karkard

متخصص موشک
کاربر ممتاز
راستی قسمت دم اون خیلی شبیه به Global Hawk آمریکایی ، طراحی شده. دقیقا مکان نصب موتور در جایی قرار گرفته که در Global Hawk نیز موتور در همانجا می باشد.

karkard

متخصص موشک
کاربر ممتاز
parvaz ham nakone ina ba narmafzar va animation kari mikonan ke mardom fekr konan parvaz mikone:warn:

آدم رو مجبور می کنن یه حرفایی بزنه ها!!! :evil::twisted:

پرواز اون کاملا واقعی است.
تا اونجا که من می دونم ایران روی ساخت پهپادها حسابی داره کار می کنه و تازه این که چیزی نیست خیلی بهتر از این رو هم داریم می سازیم.

آخرین ویرایش:

mostafamotradi88

عضو جدید
http://www.iribnews.ir/PhotoGallery/Photo/_2bdfc221.wmv
این فیلم پروازش
فقط من تو ویژگی هاش موندم واقعا الله اکبر داره.
1-توانایی حمل 4 موشک رادار گریز
2-سرعت 900 کیلومتر در ساعت
3-توانایی حمل 2 بمب 250 پوندی یا یک بمب 500 پوندی هوشمند نقطه زن
4-برد 1000 کیلومتر;)

karkard

متخصص موشک
کاربر ممتاز
دقت کنید دوستان اون موتوری که در لحظۀ اول به پهپاد شتاب می دهد، موتور اصلی نیست، اگر در فیلم هم دقت کرده باشید یک قسمتی که بعد از پرتاب از پهپاد جدا می شود، همین موتور اولیه است که بعد از اتمام سوخت آن دیگر نیازی به آن نمی باشد و از پهپاد جدا می شود، و بعد ادامه پرواز به وسیلۀ موتور جت خود پهپاد صورت می گیرد. موتور اولیه جدا شده فکر کنم که احتمالا موتور موشک است.

mojsfr1984

عضو جدید
سایر مشخصات:
سرعت: 900 کیلومتر بر ساعت
برد عملیاتی: 1000 کیلومتر
قابلیت حمل 4 فروند موشک کروز رادارگریز
قابلیت حمل دو عدد بمب 250 پوندی هوشمند یا یک عدد بمب 500 پوندی هوشمند

میگم راستی چرا ارابه فرود این پهبادها باز نیستش.وقتی میخواد فرود بیاد چطوری می خواد بشینه؟:surprised:

karkard

متخصص موشک
کاربر ممتاز
میگم راستی چرا ارابه فرود این پهبادها باز نیستش.وقتی میخواد فرود بیاد چطوری می خواد بشینه؟:surprised:

در هنگام شروع پرواز اگر دقت کنید از لانچر استفاده می شود یعنی نیازی به باند پرواز و ارابه ندارد. یعنی شروع پرواز آن شبیه شلیک یک موشک می باشد یعنی اینکه از هر نقطه ای امکان شروع پرواز وجود دارد. ولی در مورد فرود آمدن پهپادها روش های متفاوتی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از ارابه فرود است. حال دیگر نمی دانم که در این پهپاد از چه روشی برای فرود استفاده شده است ولی به نظر می رسد که اصلا ارابه فرود ندارد و از روش های دیگر برای فرود آن استفاده می شود.

mojsfr1984

عضو جدید
علت نشون ندادن ارابه فرود رو خودم فهمیدم.این جوری که این پهباد از روی لانچر پرتاب میشه پس فکر نکنم نشستنش هم توسط ارابه فرود باشه.یعنی چی یعنی نمی تونه عین هواپیما رو زمین بشینه.البته خب این هنوز اول راهه.در ضمن فکر نکنم موتور این هواپیما توربوجت باشه.بلکه با توجه به اینکه نیاز به یک موتور اولیه با سوخت جامد داره تا بهش یک سرعت اولیه بده احتمالا موتورش رم جت هستش.یعنی در حقیقت شبیه یک موشک کروز هستش تا یک پهباد. چون اگه موتورش از نوع توربوجت بود ( با این فرض که نمی خواهیم از باند فرودگاه برای برخاستن استفاده کنیم )کافی بود تا دور موتور رو به تدریج بالا ببرن و با یک سیستم پرتاب شبیه ناوهای هواپیمابر پرتابش کنن. به این خاطره که میگم موتورش توربوجت نیست و اگه وزیر دفاع همچین ادعایی کرده فکر کنم اشتباهی گفته.

آخرین ویرایش:

mojsfr1984

عضو جدید
راستی قسمت دم اون خیلی شبیه به Global Hawk آمریکایی ، طراحی شده. دقیقا مکان نصب موتور در جایی قرار گرفته که در Global Hawk نیز موتور در همانجا می باشد.

حق با شماست.ولی فکر کنم تا رسیدن با گلوبال هاوک هنوز یه خورده کار داشته باشیم.درسته که از نظر آرایش موتور شبیه گلوبال هاوکه ولی از نظر تجهیزات الکترونیکی نسبت به اون پایین تره.اندازه اش هم که کوچیکتره این یعنی اینکه سوخت کمتری رو می تونه ذخیره کنه.یعنی مداومت پروازیش پایین تر از اونه.اونجایی که خبرنگار مرآتی گفت برنامه های آینده این پهباد به دلایل امنیتی سریه فک کنم یکیش همین اندازه و تجهیزات الکترونیکی و ارابه فرودش باشه.انشاء الله اون روز هم میرسه که شاهد پرواز یه پهباد خیلی قدرتمند تر از گلوبال هاوک و امثال اون باشیم.
دست متخصصان صنایع دفاع و دانشگاههایی که کمکشون کردن درد نکنه.

karkard

متخصص موشک
کاربر ممتاز
فکر نکنم موتور این هواپیما توربوجت باشه.بلکه با توجه به اینکه نیاز به یک موتور اولیه با سوخت جامد داره تا بهش یک سرعت اولیه بده احتمالا موتورش رم جت هستش.یعنی در حقیقت شبیه یک موشک کروز هستش تا یک پهباد. چون اگه موتورش از نوع توربوجت بود ( با این فرض که نمی خواهیم از باند فرودگاه برای برخاستن استفاده کنیم )کافی بود تا دور موتور رو به تدریج بالا ببرن و با یک سیستم پرتاب شبیه ناوهای هواپیمابر پرتابش کنن. به این خاطره که میگم موتورش توربوجت نیست و اگه وزیر دفاع همچین ادعایی کرده فکر کنم اشتباهی گفته.

موتور اون یا توربوجت است یا توربوفن. بعید می دونم که توربوفن باشه و وزیر دفاع درست گفته فکر می کنم موتور اون همون توربوجت بشه. در ضمن اگر می خواستن از موتور اسکرمجت یا رم جت استفاده کنند موتور رو روی دم قرار نمی دادند. پس فکر می کنم که موتور اون حتما باید توربوجت باشه.
:biggrin:
:smile:
:D

معمولا بهینه سرعت برای رم جت ها بین حدود 2 تا 5 ماخ می باشد
بهینه سرعت برای اسکرم جت ها نیز فکر کنم بالا 5 ماخ و 6 ماخ باشد
سرعت کرار این طور که گفتند 900 کیلومتر بر سرعت یعنی بستگی به ارتفاع پروازی سرعت اون باید حدود یک ماخ یا کمی بالاتر یا کمی پایینتر از یک ماخ باشد پس فکر کنم موتور اصلی کرار حتما باید توربوجت باشد و موتور شروع کننده کمکی احتمالا موتور موشک است.

آخرین ویرایش:

lightseeker62

عضو جدید

آقا یه سوال.
این چرا قرمزه؟
مگه قرمز رنگی نیست که بیشترین جلب توجه رو میکنه؟
مگه اکثر جنگنده ها رو سیاه نمیسازن تا دیده نشن؟
حالا اینا چرا اومدن قرمزش کردن؟

mojsfr1984

عضو جدید
موتور اون یا توربوجت است یا توربوفن. بعید می دونم که توربوفن باشه و وزیر دفاع درست گفته فکر می کنم موتور اون همون توربوجت بشه. در ضمن اگر می خواستن از موتور اسکرمجت یا رم جت استفاده کنند هیچ وقت موتور رو روی دم قرار نمی دادند. پس فکر می کنم که موتور اون حتما باید توربوجت باشه.
:biggrin:
:smile:
:D

والا چی بگم.اگه اینجوری باشه که عالیه.راستی دلیل اینکه موتور رم جت روی دم قرار نمیگیره چیه؟

بالا