[ تجاوز فوندانسیون همسایه ]

458mb

عضو جدید
سلام
من پیمانکار یک ساختمان مسکونی 7 طبفه هستم و در حال حاضر در مرحله ی اجرای سازه ی نگهبان هستم .
برای اجرا قصد کندن چاه در کنار ساختمان همسایه را دارم ولی مشکل عمده ام فوندانسیون سازه ی همسایه می باشد که به صورت شالوده ی منفرد در زمین ما پیشروی کرده ، از آنجایی که سازه همسایه قدیمی است احتمال خیلی زیاد شالوده ی آن منفرد می باشد . میزان پیشروی آن هم 35 سانتیمتر است . ارتفاع آن هم 65 سانتیمتر و عض آن 120 سانتیمتر می باشد . ساختمان همسایه هم قدیمی می باشد . حال برای گود برداری و کلا حذف شالوده ی همسایه از زمین در حال ساخت بدون آسیب دیدگی ساختمان همسایه چه عملیاتی باید انجام بدهم ؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

1007

عضو جدید
جيگر بابا فوندانسيون همسايه رو كه نمي توني همينطوري حذف كني چون بار قسمتي از ساختمان را دارد تحمل ميكند اولا كه بايد كاملا ساختمان همسايه رو مهار كني كه اتفاقي نيفتد فوندانسيون ساختمان شما كد ان از كد فوندانسيون همسايه بالاتر است يا پايين تر؟

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من پیمانکار یک ساختمان مسکونی 7 طبفه هستم و در حال حاضر در مرحله ی اجرای سازه ی نگهبان هستم .
برای اجرا قصد کندن چاه در کنار ساختمان همسایه را دارم ولی مشکل عمده ام فوندانسیون سازه ی همسایه می باشد که به صورت شالوده ی منفرد در زمین ما پیشروی کرده ، از آنجایی که سازه همسایه قدیمی است احتمال خیلی زیاد شالوده ی آن منفرد می باشد . میزان پیشروی آن هم 35 سانتیمتر است . ارتفاع آن هم 65 سانتیمتر و عض آن 120 سانتیمتر می باشد . ساختمان همسایه هم قدیمی می باشد . حال برای گود برداری و کلا حذف شالوده ی همسایه از زمین در حال ساخت بدون آسیب دیدگی ساختمان همسایه چه عملیاتی باید انجام بدهم ؟
میشه بگین کندن چاه در کنار ساختمان همسایه به چه منظور است؟؟؟؟؟؟؟؟؟

زيگورات

عضو جدید
میشه بگین کندن چاه در کنار ساختمان همسایه به چه منظور است؟؟؟؟؟؟؟؟؟
امير جان سلام
با اجازه از 458mb،همانگونه دوست عزيزمان گفت براي اجراي سازه نگهبان است و احتمال زياد سازه نگهبان هم از نوع شمع درجا است. با توجه به اينكه خاكبرداري پايين تر از تراز منازل اطراف است براي جلوگيري از رانش خاك زير فونداسيون همسايه و يا خيابان هاي مجاور اقدام به اجراي سازه نگهبان ميكنند . نمونه جالب و كامل اون را ميتوانيد در فيلم ساخت مسجد رسول الله در مدينه ببينيد. همچنين عكس هاي مراحل اجرا در تالار كارگاه آموزشي و در تاپيك تفاوت شمع كوبي و نيلينگ مشاهده فرمائيد
دوست عزيز 458mb اميدوارم مطالب فوق صحيح باشد.

آخرین ویرایش:

زيگورات

عضو جدید
سلام
با سلام
تنها راه حل اين موضوع اين است كه يه تماس با شبكه من و تو بگيري و آدرس و شماره تلفن يكي از اين شركتهايي كه تو كار جابجايي غول‌آسا هستند بگيري و به اين وسيله ساختمان همسايه به همراه فونداسيون آنرا جابجا كنيد.
را حل ارزان تر اين است كه با توجه به اينكه شما اجازه تخريب فونداسيون همسايه را نداري بي‌خيال فونداسيون همسايه بشويد و از بر فونداسيون همسايه كار را آغاز نماييد ولي طراحي سازه و معماري بگونه‌ايي باشد كه در طبقات بالا 35 سانت به طرف ساختمان همسايه پيشروي كنيد و از كل مساحت زمين خود استفاده نمائيد.
فكر هم مي‌كنم كه قسمتي از 35 سانت مورد نظر در آينده درز مابين دو ساختمان باشد .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
458mb
گفته که فونداسیون تکیه.اگه اینطور باشه برای اجرای سازه نگهبان میتونید چاهها رو در طرفین فونداسیون حفر کنید ولی قبلش باید حتما خاک زیر دیوار همسایه در تراز فونداسیون رو با دیوارچینی اجرا کنید.نمیدونم منظورم رو رسوندم یا نه.مرسی از همه

آخرین ویرایش:

aryaei

عضو جدید
با سلام
منم دقیقا منظور دوست عزیزمون رو متوجه نشدم
اما یه همچین موردی من مواجه شده بودم که البته ارتفاع خاک برداری 4 متر بود
که البته قسمت پیشروی رو طوری در نظر گرفتیم که در مسیر Ax ستون نباشه بعد
فنداسیون اطراف ااون قسمت رو گرفتیم و برای اطمینان خاک اون قسمت رو برداشت نکردیم
و بعد از اجرای ستونها وکلاف تراز کف بعد خاک برداری و اون قسمت رو بصورت ریشه و اورلب اجرا کردیم البته عکس هایی
از این اجرا دارم که برات می زارم البته این کار در همه جا مناسب نیسن

زيگورات

عضو جدید
458mb
گفته که فونداسیون تکیه.اگه اینطور باشه برای اجرای سازه نگهبان میتونید چاهها رو در طرفین فونداسیون حفر کنید ولی قبلش باید حتما خاک زیر دیوار همسایه در تراز فونداسیون رو با دیوارچینی اجرا کنید.نمیدونم منظورم رو رسوندم یا نه.مرسی از همه
امير جان با سلام
با توجه به اينكه دوست خوبمان 458mb سري به اين تاپيك نميزنه من چند نكته به استحضار شما ميروسنم . انشاءالله وقتي 458mb اومدند اصلاح مي‌كنند.
در اكثر جاهايي كه سازه نگهبان را اجرا مي‌كنند به دلايل مختلف نظير استفاده بهينه از زمين ، صرفه اقتصادي و ...سر شمع‌ها را با سر شمع بتني به هم مي‌دوزند و اين سر شمع‌ها يا مجموعه زير فونداسيون را تشكيل مي‌دهند يا خود فونداسيون كه سازه روي آن اجرا ميشود.لذا دو طرف فونداسيون نميشود اجرا نمود.

زيگورات

عضو جدید
با سلام
منم دقیقا منظور دوست عزیزمون رو متوجه نشدم
اما یه همچین موردی من مواجه شده بودم که البته ارتفاع خاک برداری 4 متر بود
که البته قسمت پیشروی رو طوری در نظر گرفتیم که در مسیر Ax ستون نباشه بعد
فنداسیون اطراف ااون قسمت رو گرفتیم و برای اطمینان خاک اون قسمت رو برداشت نکردیم
و بعد از اجرای ستونها وکلاف تراز کف بعد خاک برداری و اون قسمت رو بصورت ریشه و اورلب اجرا کردیم البته عکس هایی
از این اجرا دارم که برات می زارم البته این کار در همه جا مناسب نیسن
دوست عزيز با سلام
فونداسيون شما از چه نوعي بود ؟ فكر نميكنم از نوع نواري بوده باشد؟ فكر ميكنم از نوع منفرد بوده ؟
فكر ميكنم ميزان خاكبرداري دوست عزيزمان بيش از 4 متر باشد چون اگر 4 متر بود روش شما اقتصادي تر به نظر مي‌رسد.

dapunz

عضو جدید
عزیزم کار پیشگیری ار آسیب سازه مجاور شوخی بردار نیست درستش اینه که یه مشاور ژئوتکنیک باصلاحیت طرح اجرایی دقیق بده با مسئولیت پذیری قانونی لازم که فردا بیمه از زیرش در نره