استپر موتور و PLC??

ARC_2008

مدیر بازنشسته
سلام ....
خوب موضوع بسیار ساده است. شما می خواهید با استفاده از یک PLC ، به استپر پالس دهید.
قبل از شروع راه کارهایی که وجود دارد... یک توضیح در مورد استپر را داشته باشیم :
یک DCموتور که با اخذ هر پالس از درایو خود 1.8 درجه ( معمولا ) حرکت دارد. درایو معمولا با 24 ولت DC روشن می شود . ولی برای حرکت بهتر، سرو صدای کمتر شار موتور و جلوگیری از گرم تر شدن شدید موتور ،می آیند این ولتاژ را ( ولتاژ تغذیه درایو ) روی 40 ولت ساپلای می کنند. تا 90 ولت هم می توان ( معمولا ) ساپلای کرد. درایو 4 ورودی دارد. برای پالس و دایرکشن. حالا یا با پالس + تریگر می شود یا با لبه منفی ( سینک و سورسش را می گویم) . اگر پروژه تان دانشجویی یا برای سرگرمی یا ... است. پیشنهاد می کنم، خودتان دست بکار شوید و یک درایو برای موتور بسازید . اگر پروژه صنعتی است ، اصلا ریسک نکنید. بروید یکی از این استپر فروشهای حرفه ای مثل لاندا الکترونیک که طبقه زیرزمین پاساژ توکل است ( بلدید؟! ) و یک درایو و موتور را با هم بخرید . از مهندس کشاورز ( اسم شرکتش سرو تک است. می شناسید؟!) اصلا نخرید .بگذریم.
حالا باید این PLC بخت برگشته که دست شما افتاده حتما خروجی ترانزیستوری داشته باشد. چرا ترانزیستوری؟ خوب چون می خواهید پالس با فرکانس بالا بسازید. ...
.
.
.
حالا می رویم تا داشته باشیم ، نحوه ساختن پالس با PLCرا .

abolfazl.ghobadi

عضو جدید
سلام مهندس براي اينكار بايد اول تعداد پالسهاي استپ موتور را در بياوريدو بدانيد كه هر پالس چند درجه موتور را مي چرخاند و سپس يك برنامه ساده با plc با استفاده از تايمر tp كه يك پالس با سرعت دلخواه كه در siemens از 10ms تا 999s را درست كرد اگه مشكلي در اين رابطه داشتيد نوع plc را برايم بفرستيد تا برات برنامه مورد نظر را بفرستم.

• Like
واکنش ها: sh85
استپر

استپر

سلام مهندس براي اينكار بايد اول تعداد پالسهاي استپ موتور را در بياوريدو بدانيد كه هر پالس چند درجه موتور را مي چرخاند و سپس يك برنامه ساده با plc با استفاده از تايمر tp كه يك پالس با سرعت دلخواه كه در siemens از 10ms تا 999s را درست كرد اگه مشكلي در اين رابطه داشتيد نوع plc را برايم بفرستيد تا برات برنامه مورد نظر را بفرستم.

سلام مهندس
از راهنمایی تون در مورد استپر موتور ممنونم.
من میخوام یه برنامه با منطق زیر وبا استفاده از PLC های مدل Kinco داشته باشم.
استپر موتور یه حرکت 180 درجه ای داشته باشه،با دادن پالس ها موتور 5نقطه رو که هر کدوم زاویه 36 درجه باهم داره رو طی کنه واز هر کدوم از نقاط یه مقدار آنالوگ بگیره و بعد از اینکه به نقطه آخر رسید بره به نقطه ای که بیشترین مقدار آنالوگ رو داره.
پیشاپیش از راهنمایی تون سپاسگزارم.
یاعلی

abolfazl.ghobadi

عضو جدید
براي من توضيح بدهيد مهندس كه به ازاي هر پالس چند درجه استپ موتور حركت ميكند؟
مگه شما چند تا ورودي آنالوگ داريد؟
توي پروژه توضيح بدهيد و مدل استپر را هم بگيد مرسي؟

استپر من از نوع 6سیمه وبا استپ 1.8 درجه است.که تنظیمش دست خودمونه که مثلا با دادن 20 تا پالس 36 درجه حرکت کنه.
خوب برای هر کدوم از 5تا نقطه یه ورودی آنالوگ دارم که باید یه مقایسه بینشون انجام بشه و آخرسر موتور بره تو بیشترین مقدار آنالوگ توقف کنه.
یاعلی

هادی83

عضو جدید
سلام این استپر موتور با استپرموتور توی سیستم گاز خودرو فرق داره؟