اطلاعيه

Collapse
No announcement yet.

یاتاقان و بلبرینگ در خودرو

Collapse
X
 
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
Clear All
new posts

  یاتاقان و بلبرینگ در خودرو

  برای درک تفاوت این دو قطعه در خودرو بهتر است ابتدا تعریف درستی از کارکرد آن ها داشته باشیم.
  یاتاقان : قطعه ای است که برای کاهش اصطکاک بین قطعات ماشین آلات استفاده می شود که مهمترین رکن چرخشی هر ماشینی است. چرا که در صورت عدم یاتاقان قطعات و سایر فلزات در اثر اصطکاک ایجاد شده ناکارآمد و دچار خرابی می شوند. همچنین یاتاقان را می توان قطعه ای تعریف کنیم که اصطکاک قطعات چرخشی یک ماشین را کاهش می دهدو از آن ها پشتیبانی می کند. علاوه برموارد گفته شده این قطعات تحمل بار شعاعی و محوری را نیز دارند.
  بلبرینگ : بلبرینگ یکی از اعضای خانواده یاتاقان محسوب می شود که از ساچمه،قفسه و رینگ خارجی وداخلی تشکیل شده است. که وجود ساچمه های گرد وسطح صیقلی موجود سبب می شود که اصطکاک در اجزای هر وسیله ای به حداقل برسد و حرکت آسان شود.


  یونولیت
  یونولیت سقفی

  ورق یونولیت
  یونولیت چیست؟


  #2
  بلبرینگ ها خودشون زیر مجموعه رولبرینگ ها هستند بدین معنا که بلبرینگ نوعی رولبرینگ هست که از ساچمه های کروی استفاده می کنه. این در حالیه که رولبرینگ ها انواع ساچمه ها مثل ساچمه های استوانه ای، ساچمه های بشکه ای، ساچمه های مخروطی و سوزنی دارند. جالب تر اینکه خود رولبرینگ ها زیر مجموعه یاتاقان ها هستند که دارای نام کلی Bearing در صنایع هستند.
  نوعی از یاتاقان به نام یاتاقان بلبرینگ وود دارد که گاهی به شکل گوی مانند و گاهی هم به شکل پیچ و مهره ای تولید می شه و در بیرون دارای یک هوزینگ که اغلب از جنس چدنی هستند که به دور یک بلبرینگ قرار گرفته که اغلب هم از نوع شیار عمیق هست. دنیای یاتقان ها دارای گستردگی خیلی زیاده و بلبرینگ های خودرو اهم از بلبرینگ چرخ خودرو، بلبرینگ گیربکس خودرو و بلبرینگ دینام خودرو تنها نوع خاصی از بلبرینگ ها رو تشکیل می ده.

  نظر

  Working...
  X