7 راه برای تقویت مغز

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهم نیست مغز ما چقدر قدرتمند است، آنچه اهمیت دارد، این است که بدانیم این عضو نیاز به جبران و احیای خود دارد تا بتواند قالب و توانایی خود را حفظ کند.به گزارش زلال نیوز، مغز ما انسان ها نیز بعد از فعالیت های متفاوت در طول روز و یا هفته نیاز دارد تا به گونه ای انرژی از دست رفته خودش را بازیابی کند. بهترین راه های تقویت کردن مغز را می توانید در زیر مشاهده کنید.

بادام بخورید

بادام حافظه را تقویت می کند و اگر در ترکیب با شیر پیش از رفتن به رختخواب یا پس از برخاستن از خواب به هنگام صبح مصرف شود تأثیر بهتری دارد. بهتر است تا از بادام به صورت تازه استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید و از مصرف بادام های شور خودداری کنید.

آب سیب بنوشید

پژوهشگران دانشگاه ماساچوست لوول نشان داده اند که آب سیب تولید نوعی انتقال دهنده عصبی حیاتی «استیلکولین» را در مغز افزایش داده و از این طریق قدرت حافظه را نیز تشدید می کند.

ذهن خود را ورزش دهید

همان گونه که ورزش جسمی برای بهره مندی از یک بدن قوی و سالم ضروری است، ورزش ذهنی نیز به همین اندازه مهم است تا بتوانید ذهنی تیز و فعال داشته باشید. آیا تاکنون توجه کرده اید که چرا کودکان قدرت مغزی قوی تری نسبت به افراد بالغ دارند؟ چون کودکان ذهنی بازیگوش دارند و یک چنین ذهنی توان حافظه را بالا می برد. برای رسیدن به چنین توانایی می توانید پازل یا جدول حل کنید، در کارهای گروهی داوطلب شوید، با دیگران تعامل کنید، به یک سرگرمی مانند مطالعه، نقاشی یا حتی دیدن پرندگان مشغول شوید، یک مهارت جدید یا یک زبان جدید بیاموزید.

مصرف مواد قندی را کاهش دهید

قند غذا نیست، بلکه شکلی از کربوهیدرات است که یک انرژی واهی تولید می کند. مصرف زیاد مواد قندی باعث بروز نشانه های عصبی و رنج آور، ضعف حافظه و دیگر اختلالات عصبی می شود. غذاها را بدون افزودن شکر مصرف کنید و از مصرف نوشیدنی های شیرین یا مقدار زیادی شکر یا قند با کافئین پرهیز کنید.

شب ها غذای سبک بخورید

خوردن غذای زیاد و سنگین در شب، باعث بروز استرس طولانی مدت و احساسی به هنگام خواب می شود. توصیه می شود غذای سنگین را در روز مصرف کنید که بدن تحرک بیشتری دارد. شبها با خوردن غذای سبک میوه یا سبزی می توانید خواب بهتری داشته باشید. خواب خوب شب به معنی تقویت قوای مغز است.

قدرت تخیل خود را تقویت کنید

یونانی ها اصل خیال پردازی را برای به خاطر سپردن همه چیز یاد می گیرند. این تکنیک نیاز دارد که فرد یک تخیل واقعی و رنگی را ایجاد کند که بتوان آن را به یک موضوع یا شی خاص ارتباط داد. اگر شما همه حواس خود شامل لامسه، بویایی، چشایی، شنوایی و بینایی را درگیر خیال پردازی کنید، می توانید جزییات بیشتری از یک موضوع را به یاد بیاورید. این کار به تقویت حافظه شما کمک می کند.

خشم خود را کنترل کنید.

غذاهای تهیه شده از آرد سفید، مصرف زیاد نشاسته یا نان سفید، می تواند منجر به بروز حساسیت های عصبی شود. در نتیجه، مصرف این قبیل مواد غذایی پرخاشگری و برخی از رفتارهای افسردگی را موجب می شود. در عوض سبزی تازه بخورید. آب زیاد بنوشید و یوگا یا مدیتیشن انجام دهید تا احساسات سمی مانند خشم و استرس از شما دور شود.
 
آخرین ویرایش:

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار
یک تشکر برای تاپیکت کم بود ..

ممنون .. عالی بود :w27:

=============
فقط یک سوال :
گفتی مصرف قند رو پایین بیاریم .. (غذا رو بدون شکر مصرف کنیم!!)
میخوام بدونم نقش قند چی میشه ؟!! مثلا دیدی در امتحانات میگن قبلش چیزهای شیرین بوخورین که انرژی داشته باشید ..!!

یعنی قند فقط یک انرژی موقتی میده و در دراز مدت باعث کاهش عملکرد مغز میشه ؟!!
 

Mʀ Yᴀsɪɴ

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهم نیست مغز ما چقدر قدرتمند است، آنچه اهمیت دارد، این است که بدانیم این عضو نیاز به جبران و احیای خود دارد تا بتواند قالب و توانایی خود را حفظ کند.
به گزارش زلال نیوز، مغز ما انسان ها نیز بعد از فعالیت های متفاوت در طول روز و یا هفته نیاز دارد تا به گونه ای انرژی از دست رفته خودش را بازیابی کند. بهترین راه های تقویت کردن مغز را می توانید در زیر مشاهده کنید.بادام بخوریدبادام حافظه را تقویت می کند و اگر در ترکیب با شیر پیش از رفتن به رختخواب یا پس از برخاستن از خواب به هنگام صبح مصرف شود تأثیر بهتری دارد. بهتر است تا از بادام به صورت تازه استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید و از مصرف بادام های شور خودداری کنید.آب سیب بنوشیدپژوهشگران دانشگاه ماساچوست لوول نشان داده اند که آب سیب تولید نوعی انتقال دهنده عصبی حیاتی «استیلکولین» را در مغز افزایش داده و از این طریق قدرت حافظه را نیز تشدید می کند.ذهن خود را ورزش دهیدهمان گونه که ورزش جسمی برای بهره مندی از یک بدن قوی و سالم ضروری است، ورزش ذهنی نیز به همین اندازه مهم است تا بتوانید ذهنی تیز و فعال داشته باشید. آیا تاکنون توجه کرده اید که چرا کودکان قدرت مغزی قوی تری نسبت به افراد بالغ دارند؟ چون کودکان ذهنی بازیگوش دارند و یک چنین ذهنی توان حافظه را بالا می برد. برای رسیدن به چنین توانایی می توانید پازل یا جدول حل کنید، در کارهای گروهی داوطلب شوید، با دیگران تعامل کنید، به یک سرگرمی مانند مطالعه، نقاشی یا حتی دیدن پرندگان مشغول شوید، یک مهارت جدید یا یک زبان جدید بیاموزید.مصرف مواد قندی را کاهش دهیدقند غذا نیست، بلکه شکلی از کربوهیدرات است که یک انرژی واهی تولید می کند. مصرف زیاد مواد قندی باعث بروز نشانه های عصبی و رنج آور، ضعف حافظه و دیگر اختلالات عصبی می شود. غذاها را بدون افزودن شکر مصرف کنید و از مصرف نوشیدنی های شیرین یا مقدار زیادی شکر یا قند با کافئین پرهیز کنید.شب ها غذای سبک بخوریدخوردن غذای زیاد و سنگین در شب، باعث بروز استرس طولانی مدت و احساسی به هنگام خواب می شود. توصیه می شود غذای سنگین را در روز مصرف کنید که بدن تحرک بیشتری دارد. شبها با خوردن غذای سبک میوه یا سبزی می توانید خواب بهتری داشته باشید. خواب خوب شب به معنی تقویت قوای مغز است.قدرت تخیل خود را تقویت کنیدیونانی ها اصل خیال پردازی را برای به خاطر سپردن همه چیز یاد می گیرند. این تکنیک نیاز دارد که فرد یک تخیل واقعی و رنگی را ایجاد کند که بتوان آن را به یک موضوع یا شی خاص ارتباط داد. اگر شما همه حواس خود شامل لامسه، بویایی، چشایی، شنوایی و بینایی را درگیر خیال پردازی کنید، می توانید جزییات بیشتری از یک موضوع را به یاد بیاورید. این کار به تقویت حافظه شما کمک می کند.خشم خود را کنترل کنید.غذاهای تهیه شده از آرد سفید، مصرف زیاد نشاسته یا نان سفید، می تواند منجر به بروز حساسیت های عصبی شود. در نتیجه، مصرف این قبیل مواد غذایی پرخاشگری و برخی از رفتارهای افسردگی را موجب می شود. در عوض سبزی تازه بخورید. آب زیاد بنوشید و یوگا یا مدیتیشن انجام دهید تا احساسات سمی مانند خشم و استرس از شما دور شود.
تاثیر دارن نه زیاد باید خود شخص بخواد حافظش زیاد شه باید ممارست بکشه
 

maryam.1300

اخراجی موقت
یک تشکر برای تاپیکت کم بود ..

ممنون .. عالی بود :w27:

=============
فقط یک سوال :
گفتی مصرف قند رو پایین بیاریم .. (غذا رو بدون شکر مصرف کنیم!!)
میخوام بدونم نقش قند چی میشه ؟!! مثلا دیدی در امتحانات میگن قبلش چیزهای شیرین بوخورین که انرژی داشته باشید ..!!

یعنی قند فقط یک انرژی موقتی میده و در دراز مدت باعث کاهش عملکرد مغز میشه ؟!!

میشه جواب این دوستمون رو بدین

چون این سوال برای منم پیش اومد الان

میخوامم برم :huh:
 

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک تشکر برای تاپیکت کم بود ..

ممنون .. عالی بود :w27:

=============
فقط یک سوال :
گفتی مصرف قند رو پایین بیاریم .. (غذا رو بدون شکر مصرف کنیم!!)
میخوام بدونم نقش قند چی میشه ؟!! مثلا دیدی در امتحانات میگن قبلش چیزهای شیرین بوخورین که انرژی داشته باشید ..!!

یعنی قند فقط یک انرژی موقتی میده و در دراز مدت باعث کاهش عملکرد مغز میشه ؟!!

مغز حدود 1/6 انرژی بدنو مصرف میکنه که کلوگز خون باشه
قبل امتحان ها میگن چیزای شیرین بخورین که سطح کلوگز خون بره بالا
چونکه استرس باعث کاهش سطح گلوکز خون میشه و مغز هنگ میکنه اگه گلوکز نباشه!
--------
 

zemestoon

عضو جدید
مرسی دوستی مث همیشه عالی:w17:

من این یکیو زیادی دارم:w21::w21: ...قدرت تخیل خود را تقویت کنید
 

EECi

مدیر بازنشسته
خواب خوب شب به معنی تقویت قوای مغز است.
بسیار عالی:gol:
به نظرم این بخش که نقل قول گرفتم ، اهمیت بسیار زیادی داره
خواب کافی در ساعات بین 23 تا 5 صبح که ساعات بیولوژیکی استراحت مغز در بدن انسان است
 

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون ، واسه تقویت حافظه چیکارها باید انجام دهیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

[h=1]چند تمرین برای تقویت حافظه[/h]
1 - چشم ها را ببندید. از توی كیف دسته كلید خود را بردارید. حالا بدون این كه چشم ها را باز كنید سعی كنید كلید را داخل قفل قرار دهید و در را باز كنید.
2 - با هر دستی كه عادت به مسواك زدن دارید، از امشب با آن یكی دست مسواك بزنید. مثلاً اگر با دست راست مسواك می زنید، از امشب مسواك را با دست چپ بگیرید.
3 - برای شانه زدن نیز همان تمرینی را كه برای مسواك زدن گفتیم انجام دهید.
4 - اگر همیشه عادت به یك دوش گرفتن ساده دارید، از این پس یك حمام كردن درست و حسابی را تجربه كنید.
5 - اگر هر روز با ماشین سرِ كار می روید از فردا پیاده عازم محل كار خود شوید.
6 - به روی میز تحریر خود نگاهی بیندازید، حالا جای همه چیز را عوض كنید. مثلاً جامدادی را به جای تراش رومیزی بگذارید.
7 - اگر سوار آسانسور می شوید، چشم ها ببندید و سعی كنید دكمه طبقه مدنظر خود را فشار دهید. البته قبل از فشار دادن چشم هایتان را باز کنید تا اشتباهاً به طبقه دیگری نروید.
8 - در زمان زنگ تفریح كار یا كلاس، به جای نشستن و خوراكی خوردن، از جای خود بلند شوید كمی قدم بزنید و هوای تازه استنشاق كنید.
9 - اگر روی میز تحریرتان عكس یا ساعت رومیزی دارید، آنها را وارونه بگذارید.
10 - سعی كنید به جای نگاه كردن به غذا، از بو یا مزه آن پی ببرید كه درون بشقابتان چه غذایی وجود دارد.
11 - سرگرمی تازه ای برای خود انتخاب كنید.
12 - اگر می توانید به ماهیگیری بروید.
13 - باغبانی را هم به شما پیشنهاد می كنیم تا حافظه خود را تقویت كنید.
 

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خیلی عالی بود عزیز... زحمت کشیدی. ممنون
 

.eliii.

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما تو اینترنت مخصوصا باشگاه همیشه قوه تخیلمون
قوی می مونه:biggrin:
مرسی خیلی مفید بود:w27:
 
بالا