آشنایی با بیو تروریسم

farzad-s

عضو جدید
از اونجایی که فکر می کنم این موضوع به درد رشته ی ما می خوره گفتم شاید دوستان واسشون جالب باشه!:)

تعریف بیو تروریسم

بیو تروریسم عبارت است از : کاربرد تهدید آمیز مواد بیولوژیکی برای ایجاد مرگ و میر و یا خسارت و ایجاد و انتشار ترس و وحشت در یک فرد یا گروه خاص یا یک جمعیت ، برای مقاصد سیاسی ، ایدئولوژیکی ، اقتصادی و یا حتی انگیزه های شخصی .

اغلب مواد بیولوژیک مورد استفاده از طبیعت به دست آمده است . البته می توان با دستکاری های ژنتیکی مختلف آنها را تقویت نمود تا از نظر بیماریزایی در جمعیتهای انسانی و مقاومت به واکسنها و داروها خطرناکتر شوند .

تاریخچه

جنگهای بیولوژیک را می توان به 3 دوره تقسیم کرد :

1 ) دوران اولیه ( 200 سال قبل از میلاد مسیح و تا آغاز قرن بیستم )
2 ) دوران نوین
3 ) دوران کنونی

دوران اولیه

اولین اسناد ثبت شده از کاربرد میکرو ارگانیسمها به عنوان یک سلاح بیولوژیکی ، به رومیان مربوط می شود که از اجساد حیوانات مرده برای آلوده کردن چاهها و منابع آب دشمنان استفاده می کردند .

در متون قدیمی آمده است که هانیبال کوزه های پر از مار و عقرب را با منجنیق به سوی کشتی دشمنان پرتاب می کرد ، که با شکسته شدن کوزه ها ، این جانوران در کشتی پخش و باعث به هم ریختگی اوضاع می شدند . پس از آن ، طی یک حمله برق آسا کشتی تسخیر می شد .

مهمترین حادثه ای که در تاریخ از این نوع به وقوع پیوست مربوط می شود به قوم تاتار که در سال 1346 میلادی در شهر کافا که هم اینک Feodissia نام دارد با پرتاب کردن اجساد مردگان ناشی از طاعون ، توانستند مقاومت شهر را از بین ببرند . برخی از مورخان ، علت پیدایش اپیدمی مشهور طاعون در اروپا را که حدود 25 تا 40 ملیون کشته به جای گذاشت ، همین اقدام قوم تاتار می دانند .

در سال 1710 میلادی نیز روسها از همین روش ( روش قوم تاتار ) در حمله به سوئد استفاده کردند .

در سال 1767 میلادی در مبارزات بین نیروهای فرانسوی و بومیان آمریکا ( سرخپوستان ) ، نیروهای انگلیسی به فرماندهی جفری امرست با فریب دادن سرخپوستان آمریکایی و تحت پوشش اقدامهای صلح جویانه و مسالمت آمیز ، با دستان خود پتو و البسه و سایر ضروریات زندگی را به آنها هدیه دادند ، اما در حقیقت آن پتو ها و وسایل از بیمارستانی که از مبتلایان به آبله نگهداری می کرد ارسال شده بود ؛ و در نهایت باعث ایجاد اپیدمی آبله در بین سرخپوستان گردید که نسبت به آن حساس بودند و سرانجام بیش از 90 درصد آنها کشته شدند و نیروهای فرانسوی که در حقیقت از طرف اروپا به این جنگ فرستاده شده بودند ، بر سرخپوستان آمریکایی غلبه یافتند . ( نکته مهم در این طرح این بود که نیروهای انگلیسی از مصون بودن خود نسبت به این بیماری مهلک ( به علت مایه کوبی نیروهای اروپا ) و حساس بودن سرخپوستان به آن ، نهایت استفاده را کردند . )

دوران نوین

از سال 1918 میلادی آغاز می شود .

از اولین اقدامهایی که در دوران نوین کاربرد این سلاح ها انجام شد ، تشکیل واحد 731 در ارتش ژاپن به عنوان متولی امر تحقیق در مورد این سلاح ها و یافتن نمونه قدرتمند برای ارتش ژاپن بود . در سال 1931 میلادی ژاپن برنامه های بیولوژیکی خود را گسترش بیشتری داد . به همین منظور ، واحد 731 در منچوری یک پایگاه مخفی برای آزمایش مستقیم بر روی انسان ( اسیران جنگی ) تشکیل داد که فقط برخی از آزمایشهای بیولوژیکی این گروه یا در واقع جنایت های آنها در تاریخ ثبت شده است .

در شروع جنگ جهانی دوم ، در سال 1941 هواپیماهای ژاپنی ، کک های آلوده به طاعون را در قسمتهایی از چین پراکنده ساختند .

بر اساس شواهد تاریخی ، واحد 731 ارتش ژاپن حدود 400 کیلوگرم عامل آنتراکس را به صورت بمبهای ویژه آماده استفاده داشت .

دولت آمریکا در پایان جنگ جهانی دوم و درجنگی کاملا تبلیغاتی به افشاگری اعمال این گروه و محکوم کردن دولت ژاپن پرداخت ولی در مقابل طی یک محاکمه نمادین ، علاوه بر بخشش و عفو دانشمندان این گروه ، حاضر به فراهم کردن امنیت آنها شد به این شرط که تمامی اطلاعات و تجربیات به دست آمده توسط این گروه ، در خدمت برنام ههای بیولوژیکی دولت آمریکا قرار گیرد .

تاریخ مسلما این عمل دولت آمریکا را فراموش نخواهد کرد و جنگهای تبلیغاتی امروز آمریکا را که حتی پا را فراتر نهاده و به کشتار مردم بی دفاع پرداخته است ، در نظر خواهد داشت .

دوران کنونی

پس از جنگ جهانی دوم ، دنیا وارد مرحله جدیدی به نام جنگ سرد شد . در این مرحله انگلستان بیز با جدیت سرگرم اجرای پروژه های متعددی در زمینه سلاح های بیولوژیک بود . آنها به خصوص بر روی اسپورهای آنتراکس و میزان تخریب و گسترش آن به وسیله بمبهای انفجاری کار می کردند .

واقعه ای که توجه جهانیان را به این فعالیت ها بیش از پیش جلب نمود ، اجرای آزمایش پخش اسپور آنتراکس به وسیله بمبهای انفجاری در جزیره غیر مسکونی گرینارد در غرب اسکاتلند بود . ولی تا سال 2000 میلادی در خاک این جزیره اسپورهای آنتراکس پیدا می شود . ( این تحقیق برای آن زمان است و شاید هنوز هم باقی باشد ، باید به محققین مراجعه شود . )

برنامه های بیولوژیک آمریکا نیز از سال 1941 شتاب گرفت . در سال 1943 در پی برنامه های آلمانها و ژاپنیها ، سردمداران دولت آمریکا با شدت بیشتری به پیگیری این تحقیقات پرداختند . این کشور برنامه های خود را در کمپ دتریک که امروزه فورت دتریک نامیده می شود ، متمرکز کرد .

آمریکا آزمایش های مخفیانه ای بر روی مناطق پرجمعیت با عوامل کم خطر یا بی خطر مثل باسیلوس گلوبیجی ، سراشیا مارسنس و ذرات خنثی انجام می دادند .

یکی از بزرگترین آزمایش های مخفیانه ارتش آمریکا ، پخش سراشیا مارسنس در شهر سانفرانسیسکو به صورت 5000 ذره در دقیقه بود که در نتیجه آن ، یکنفر فوت نمود و 10 نفر دیگر در بیمارستان بستری شدند .

در سال 1966 ، در ادامه این تحقیقات ، در سیستم متروی شهر نیویورک اسپورهای باسیلوس سابتیلیس پخش شد تا سیستم مترو از نظر امنیت ارزیابی شود . نتایج نشان داد که تمامی تونلهای مترو تنها با آلوده کردن یک ایستگاه می تواند آلوده بشود .

در سال 1979 ، ساکنان شهر سوردلوسک در شوروی سابق ، شاهد یک انفجار بزرگ در تاسیسات نظامی شماره 19 ارتش شوروی بودند . چندین روز بعد در بین مردم این شهر تب و مشکلات تنفسی منتشر گردید تا اینکه تعداد مرگ و میر افراد به حدود 40 نفر رسید . دولت شوروی علت مرگ ساکنان شهر را مصرف گوشت آلوده گاو اعلام کرد . در نهایت تعداد کل تلفات به یکهزار نفر رسید . در سال 1992 رئیس جمهور وقت روسیه ، بوریس یلتسین ، در یک کنفرانس مطبوعاتی اعتراف کرد که ارتش سرخ در آن واحد نظامی به صورت مخفیانه یک برنامه گشترده بیولوژیکی انجام می داده است .

در بین سال های 1980 تا 1990 ، کاربرد سلاح های بیوتروریستی به صورت پراکنده بود که از آنها می توان به استفاده شوروی از سم مهلک ترایکوتسن تی دو ( باران زرد ) علیه مجاهدین افغانی ، استفاده آمریکا از عامل میکروبی تب خوک علیه انقلابیون کوبا ، استفاده رژیم اشغالگر قدس از عامل بیولوژیکی علیه دختران خردسال فلسطینی در سال 1982 میلادی نام برد .

مهمترین رویداد بیوتروریسم در هزاره جدید ، پخش نامه های حاوی اسپور آنتراکس در آمریکا بود :

در روز 18 سپتامبر سال 2001 اولین نمونه آ«تراکس پوستی به علت نامه پستی حاوی اسپور آنتراکس مشاهده شد که بیمار با مصرف آنتی بیوتیک بهبود یافت . از این زمان تعداد مبتلایان به آنتراکس پوستی افزایش یافت تا این که در دوم اکتبر ، 2 مورد آنتراکس تنفسی به عنوان اولین نمونه های آنتراکس تنفسی سالهای اخیر آمریکا گزارش شد و در پی آن روبرت استیونس نتوانست در مقابل این بیماری مهلک دوام بیاورد و اولین قربانی بیوتروریسم در هزاره جدید نام گرفت .
از این تاریخ به بعد تعداد نامه های ارسالی آلوده به قسمتهای مختلف آمریکا ، از جمله به مجلس سنای آن کشور نیز افزایش یافت و تعداد قربانیان نیز رو به افزایش گذاشت . در اواسط ماه اکتبر باز هم 2 کارمند اداره پست به علت آ«تراکس تنفسی جان باختند و تقریبا بسیاری از اداره های فدرال برای مدت نامعلومی تعطیل شدند . وزارت بهداشت آمریکا در اواخر ماه اکتبر شروع به تجویز آنتی بیوتیک سیپروفلوکسوساسین در یک دوره 10 روزه به بیش از 2200 نفر از کارمندان پست کرد و از طرفی در بین ارتش و نیروهای نظامی نیز تجویز واکسن آغاز شد .
این وحشت و فاجعه در بین کارکنان اداره پست و سایر شهروندان عادی به حدی بالا گرفت که شرکت سازنده داروی سیپروفلکسوساسین حاضر شد 100 ملیون قرص را تقریبا به نصف قیمت اولیه در اختیار دولت قرار دهد ؛ یعنی چیزی معادل 100 ملیون دلار تنها برای پیشگیری دارویی در مقابل این حمله بیوتروریستی !

تاریخچه جنگهای بیوتروریستی از بیش از 200 سال قبل از میلاد مسیح - از زمانی که آدمی به یاد دارد - آغاز شده و همچنان ادامه دارد ، اما پایان آن نامعلوم است .

برگرفته از کتاب آشنایی با بیوتروریسم - گرد آورندگان : دکتر کیارش قزوینی و همکاران - انتشارات آستان قدس رضوی - به نشر
 
بالا