✨جالب‌ترین و معروف‌ترین عکس‌های تاریخ✨

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
عکس‌های تاریخی خلاصه عجیب یک دوران هستند. همه چیز از کیفیت عکس، کادربندی، لباس، ساختمان‌های پیرامون، غذایی که صرف می‌شود، حالت چهره، برشی از یک زمان و مکان است که برای بینندگان بعدی نکته‌های زیادی دارند.


عکس خودسوزی راهبه تچ کوانگ دوک

مالکوم براون؛ عکاس آسوشیتدپرس، تصویری از Thich Quang Duc را در حال خودسوزی در یکی از خیابان‌های سایگون ویتنام گرفت که به‌عنوان یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ لقب گرفت و رئیس‌جمهور کندی بعدها گفت که «هیچ تصویر خبری در تاریخ وجود ندارد که به‌اندازه این عکس در سراسر جهان احساسات را برانگیخته باشد.» عکس براون مردم را مجبور کرد که ارتباط ایالات متحده با دولت دیم در ویتنام را زیر سؤال ببرند و به تصمیم دولت مبنی بر عدم مداخله در کودتای نوامبر ویتنام منجر شود.
تصویر-1.jpg


کودک گرسنه

کوین کارتر در سال 1993 به سودان رفت تا از قحطی که در آن سرزمین بود عکس بگیرد.

پس از یک روز عکس گرفتن در روستای آیود، خسته شد و به یکی از دشت‌های اطراف روستا رفت. در آنجا بود که صدای ناله را شنید و با کودک نوپای لاغری روبرو شد که به سمت مرکز غذا در حال حرکت بوده و از شدت گرسنگی توان ادامه نداشت.

در همان نزدیکی یک کرکس منتظر مرگ او نشسته بود تا کودک را شکار کند. این قاب به یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ تبدیل شد.

نیویورک‌تایمز این عکس را منتشر کرد و کارتر برنده جایزه پولیتزر شد، اما تاریکی آن روز هرگز از او دور نشد. در ژوئیه 1994 او خودکشی کرد و قبل از آن در یادداشتی نوشته بود که:

«من با خاطرات روشن از کشتارها و اجساد و عصبانیت و درد تسخیر شده‌ام.»

تصویر-2 (1).jpg


عکس کارگران در بالای برج

یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ و درعین‌حال خطرناک‌ترین آنها تصویری از 11 مرد است که در بالای برجی در حال ساخت غذا می‌خورند و سیگار دود می‌کنند.

این عکس که در طبقه 69 ساختمان GE گرفته شده است، به‌عنوان بخشی از یک کمپین تبلیغاتی برای مجموعه آسمان‌خراش‌های عظیم به نمایش گذاشته شد. این در حالی است که عکاس و هویت اکثر سوژه‌ها یک راز باقی‌مانده است.

تصویر-3.jpg

مرد در حال سقوط ۱۱ سپتامبر

بیشترین تصاویر دیده شده از حادثه 11 سپتامبر مربوط به هواپیماها و برج‌ها است نه مردم. اما یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ توسط ریچارد درو در لحظات پس از حملات 11 سپتامبر 2001 گرفته شده و فردی را در حال سقوط نشان می‌دهد.

تصویر-4.jpg
ادامه دارد​
 

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد


کودک مهاجر سوری

در چهارمین سال جنگ در سوریه والدین آلن کردی، این پسر 3 ساله و برادر 5 ساله‌اش را سوار قایق بادی کرده و از سواحل ترکیه عازم جزیره کوس یونان شدند.

فقط چند کیلومتر دورتر از نقطه حرکت موجی قایق را واژگون کرد و مادر و هر دو پسر غرق شدند. در ساحل نزدیک شهر ساحلی بدروم چند ساعت بعد نیلوفر دمیر از خبرگزاری دوگان، به جسم بی‌جان آلن برخورد کرد او جوری در ساحل مرده بود که انگار در خواب شیرین است.​

تصویر-5 (1).jpg

طلوع زمین، ویلیام آندرس، ناسا، 1968

در 24 دسامبر 1968، درست 75 ساعت، 48 دقیقه و 41 ثانیه پس از بلند شدن فضاپیمای آپولو 8 برای اولین مأموریت سرنشین‌دار در مدار ماه، آندرس اولین عکس تمام‌رنگی از سیاره زمین را ثبت کرد.
تصویر-6 (1).jpg
 

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد

ابر قارچی بر فراز ناکازاکی، ستوان چارلز لوی، 1945


تصویر-7 (1).jpg
سه روز پس از آنکه بمب اتمی اول هیروشیمای ژاپن را نابود کرد، نیروهای آمریکایی بمب قوی‌تری را روی ناکازاکی پرتاب کردند.

این انفجار یک ستون از گردوغبار رادیواکتیو به ارتفاع 45000 فوت را در پی داشت. ستوان چارلز لوی این قاب را که یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخی است را ثبت کرد.
 

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد

برافراشتن پرچم در ایوو جیما، جو روزنتال، 1945​

تصویر-8 (1).jpg

ایوو جیما جزیره‌ای در 760 مایلی جنوب توکیو است، توده‌ای آتشفشانی که راهپیمایی متفقین به سمت ژاپن را مسدود کرد. آمریکایی‌ها به پایگاه هوایی ایوو جیما احتیاج داشتند و در نبردی موفق به گرفتن آن شدند و بر روی کوه سوریباچی پرچم آمریکا به‌سرعت برافراشته شد.​
 

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد

پسر آلبینو، بیافرا، دان مک کالین، 1969

بیافرا، کشور کوچک غرب آفریقا بود که در سال 1967 از جنوب نیجریه جدا شد و کمتر از سه سال بعد باز پس گرفته شد.

بسیاری از مردم جهان از عظمت آن مبارزه کوتاه از طریق تصاویر گرسنگی و بیماری جمعی که جان میلیون‌ها نفر را گرفت، مطلع شدند. دان مک کالین با گرفتن یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ در این بحبوحه افکارعمومی را تحت تأثیر و دولت‌ها را تحت‌فشار قرار داد که منجر به انتقال گسترده مواد غذایی، دارو و سلاح به این کشور شد.

تصویر-9.jpg
 

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد

دختری در حال نخ‌ریسی، لوئیس هاین، 1908​

لوئیس هاین که به‌عنوان عکاس تحقیقی در کمیته ملی کودکان کار، مشغول به فعالیت بود. او در نوامبر 1908 با سادی فایفر روبرو شد دختر کوتاه قد و ظریف که پای دستگاه عظیمی مشغول به کار بود. تصاویر او از این کودک 8 ساله یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ لقب گرفت و منجر به وضع قوانین نظارتی و کاهش تعداد کودکان کار در این زمینه شد.

تصویر-10.jpg
 

naghmeirani

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد

هیتلر در تجمع حزب نازی، هاینریش هافمن، 1934​

هاینریش هافمن نقش مهمی در برپایی حکومت قدرتمند هیتلر داشت. هافمن که در سال 1920 به این حزب پیوست، عکاس و محرم شخصی هیتلر شد و این تصویر را ثبت کرد. او با این قاب که یکی از معروف‌ترین عکس‌های تاریخ است، قصد داشت نوعی حالت مقدس و رهبر معنوی به هیتلر بدهد که سربازها او را پرستش می‌کنند.

تصویر-11.jpg
 
بالا