کیسه هوا

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار
تلاش‌های بسیاری جهت ارتقای کیفیت کیسه‌های هوا در حال انجام است. امروزه این تحقیقات از طریق شبیه‌ساز تصادفات در خودرو‌های مختلف سعی در بهبود عملکرد و کاهش آسیب‌های ناشی از کیسه هوا را دارد.
کیسه هوا
کیسه هوا
متاسفانه تا مدت‌ها بیشتر این تحقیقات صرفاً بر ارتقای ایمنی و جلوگیری از آسیب دیدن سرنشینان در هنگام تصادف از پشت‌سر یا روبه‌روی خودرو متمرکز بوده است. درحالی که آمارها نشان می‌دهد بیش از 30 درصد تصادفات منجر به مرگ یا نقص عضو و بیش از 40 درصد کل تصادفات ناشی از برخوردهای رخ داده در جناحین خودروها است. از این رو امروزه خودروسازان جهت کاهش آمار تصادفات منجر به جرح یا فوت، بر تقویت و ایمن‌سازی سقف، کف، درب‌ها و پنجره‌ها تاکید دارند.

معجزه‌ای به‌نام کیسه هوا​

خوشبختانه با تولید کیسه‌های هوای تعبیه شده در قسمت درب‌ها ایمنی سرنشیان افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد. محققان بر این باورند که طراحی کیسه‌های هوای جناحین بسیار سختتر از طراحی کیسه‌های هوای قسمت جلوی راننده و سرنشین است به این دلیل که در سوانح رانندگی از روبرو، مقدار زیادی از نیروی وارد شده توسط موتور، سپر و کاپوت قبل از رسیدن به سرنشین کاسته می‌شود.از طرفی کیسه‌های هوا نیز برای باز شدن به مدت زمانی در حدود40 تا 50 میلی ثانیه احتیاج خواهند داشت. این درحالی است که تنها محافظ سرنشین در تصادفات ازجناحین درب خودرو می باشد، که از ورقه‌ی نسبتاً نازک فلزی تشکیل شده. لذا جهت جلوگیری از وارد شدن ضربه‌های شدید به سرنشینان و کارآمدی این کیسه‌های هوا، حتما باید فرآیند انبساط در مدت زمانی بسیار کوتاه، ( درحدود 5 یا 6 میلی ثانیه ) به وقوع بپیوندد.

کیسه‌های هوا آئودی
شکل کیسه‌های هوا آئودی

ولوو دست‌به‌کار می‌شود​

مهندسان شرکت خودروسازی “ولوو” تحقیقات خود را بر روی نسل جدیدی از کیسه‌های هوا متمرکز کرده‌اند که مستقل از محل نشستن مسافر بوده و جهت وقوع سانحه (جناحین، روبرو یا پشتسر) بتواند حداکثر ایمنی ممکن را برای سرنشینان فراهم آورد. فرآیند کار کیسه‌های هوای نسل جدید به‌گونه‌ایست که پردازنده‌ی مرکزی این سیستم‌ها با تعبیه شدن حسگرهایی(سنسور) در زیر صندلی‌های جلو از موقعیت دقیق راننده و سرنشینان در داخل خودرو مطلع می‌شود، همچنین این حسگرها(سنسور) کمک می‌کنند که تنها کیسه‌های هوای آن بخش از خودرو فعال شوند که در آن ناحیه برخورد صورت گرفته است.


کیسه هوا
کیسه هوا
لذا در هنگام تصادف تمامی کیسه‌های هوا فارغ از بحث لزوم و عدم لزوم فعال نخواهند شد. استفاده از این سنسورها همچنین باعث می‌شود در مواردی که ضربات به جناحین شدید نیست (در تصادفات با عابرین یا دوچرخه سواران) کیسه‌ی هوا فعال نشوند.


حداقل سرعت پیش‌بینی شده برای فعالسازی کیسه‌های هوای درب‌ها در نسل جدید معادل 19 کیلومتر بر ساعت است .شرکت BMW نیز با قرار دادن کیسه‌های هوای بزرگتر درون درب‌ها سعی درافزایش ایمنی سرنشینان را دارد.
 

Similar threads

بالا